Depresia a úzkosť sú jednými z najčastejších príčin, kvôli ktorej pacienti zaklopú na dvere psychiatra. Trpíte aj vy týmito problémami? Ak áno, určite by ste ich nemali podceniť, a jednoznačne začať váš problém seriózne riešiť. Liečba depresívnych alebo úzkostných stavov môže byť mierne odlišná, pričom sa berie do úvahy intenzita, a dĺžka ochorenia. Antidepresíva a anxiolytiká sú veľmi efektívnym spôsobom, ako zbaviť človeka depresií. Pomôcť vám môže účinná látka zvaná alprazolam, ktorá je obsiahnutá vo mnohých liekoch proti depresiám a úzkostným stavom.
Čo je to alprazolam?
Alprazolam je účinná látka, ktorá patrí do skupiny liekov zvaných benzodiazepíny. Benzodiazepíny sú veľmi silné látky, ktoré majú okrem svojich nepochybných pozitívnych účinkov i negatíva, ako napríklad možné riziko vzniku závislosti. Alprazolam, ako jeden z benzodiazepínov, sa môže pochváliť antidepresívnym, anxiolytickým či sedatívno-hypnotickým účinkom. Tieto účinky sa podpisujú na zmierňovaní rôznych problémov, ktoré sú spojené s našou psychikou.
Ako funguje účinná látka zvaná alprazolam? Ide o funkciu ovplyvňovania chemických látok v mozgu, ktoré sú v nerovnováhe v prípade, ak jedinec trpí úzkostnými stavmi či depresiami. Benzodiazepín alprazolam, ako sme už spomínali, nájdete v mnohých liečivách, ktoré sú viazané na lekársky predpis. Bolo by chybou nespomenúť to, že ide o veľmi silné liečivo, ktoré sa predpisuje iba v závažnejších prípadoch, nakoľko liečba prostredníctvom neho vyžaduje návštevu lekára.
Ak si myslíte, že môžete trpieť úzkostnými stavmi alebo depresiami, no intenzita príznakov nedosahuje závažnú mieru, poslúžia vám skôr výživové doplnky, ktoré si môžete zadovážiť voľne v lekárňach či na internete. Avšak predtým rozhodne odporúčame konzultáciu s lekárom.
Účinná látka alprazolam sa používa na liečbu:
- úzkostných porúch
- panických porúch
- úzkosti spôsobenej depresiami
Dôležité upozornenia
Nasledujúce riadky budú pre vás dôležité z hľadiska toho, či sú lieky s obsahom alprazolamu vhodným riešením vašich psychických problémov. V žiadnom prípade by ste nemali užívať alprazolam, ak ste alergickí na alprazolam alebo látky s podobným účinkom. Taktiež je táto účinná látka kontraindikovaná aj vtedy, ak užívate itrakonazol alebo ketakonazol. Spozornieť by ste mali aj v prípade, ak vám bol diagnostikovaný glaukóm alebo ak ste tehotná.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Tento benzodiazepín môže byť zodpovedný za rôzne vady na dieťati. Keďže benzodiazepíny môžu spôsobiť závislosť u dospelých jedincov, podobný efekt by mohol byť nebezpečný aj pre narodené bábätko. Po narodení a potenciálne môžu objaviť tzv. príznaky z vysadenia alebo abstinenčné príznaky, ktoré môžu ohroziť i život vášho dieťatka. Ak ste tehotná alebo plánujete otehotnieť, rozhodne odporúčame navštíviť vášho lekára a poradiť sa s ním o iných alternatívach liečby. Ak už užívate anxiolytikum alebo antidepresívum s účinnou látkou alprazolam, určite nezabúdajte na efektívnu antikoncepciu z dôvodov, ktoré sme uviedli vyššie.
Účinná látka alprazolam je charakteristická aj tým, že sa môže uvoľňovať do materského mlieka a ublížiť dojčenému dieťatku. To znamená, že by ste nemali užívať alprazolam počas dojčenia alebo ak viete, že sa chystáte dojčiť. Pozor na benzodiazepíny by si mali dávať i starší jedinci, nakoľko nemôžeme vylúčiť i možné pády a z toho vyplývajúce zranenia. Sedatívne účinky alprazolamu môžu pretrvávať oveľa dlhšie u starších pacientov.
Radi by sme upozornili ešte na fakt, že akékoľvek lieky obsahujúce účinnú látku alprazolam nie sú určené pre maloleté osoby do 18. roku života.
Navštíviť vášho lekára a poradiť sa s ním o vhodnosti užívania liečiva s obsahom alprazolamu by ste mali aj v týchto situáciách:
- závraty alebo epilepsia
- ochorenie obličiek alebo pečene (najmä ochorenie pečene z dôvodu alkoholizmu)
- astma, prípadne iné dýchacie ochorenia
- glaukóm s otvoreným uhlom
- ak ste mali alebo máte problémy s drogami alebo alkoholom
- ak sa už u vás vyskytli depresívne a samovražedné myšlienky alebo správanie
- ak užívate narkotiká (opioidy)
Alprazolam a jeho účinky
Alprazolam je veľmi silná látka, ktorá ovplyvňuje hladinu chemických látok v našom mozgu a využíva sa v množstve liekoch na liečbu rozličných psychických ochorení. Poďme sa spoločne pozrieť na jednotlivé účinky benzodiazepínu alprazolam.
- liečba úzkostných porúch (napr. generalizovaná úzkostná porucha, sociálna úzkostná porucha, obsedantno-kompulzívna porucha, posttraumatická stresová porucha či rôzne fóbie)
- liečba panických porúch – charakteristické sú opakovanými návalmi chorobného strachu a nepokoja, a to všetko bez očividnej príčiny
- liečba úzkosti spojenej s depresiou – úzkosť je stav charakteristický náhlym príchodom, búšením srdca, triaškami, panikou či problémami s dýchaním
Vyššie uvedené účinky sa dotýkajú širokej škály liekov na predpis, z ktorých najznámejšie sú anxiolytiká Frontin, Helex, Neurol a Xanax.
Má alprazolam vedľajšie účinky?
Áno, veľmi účinné a silné látky ako sú benzodiazepíny, ku ktorým patrí aj alprazolam sú typické i svojimi vedľajšími účinkami, ktoré sa môžu, ale i nemusia objaviť u konkrétnych pacientov. Mali by ste dbať na dôležitú zásadu, a to v prípade, ak sa nežiaduce účinky objavia navštíviť lekára. Tieto vedľajšie účinky sú veľmi nepríjemné a môžu komplikovať nastavenú liečbu vašich psychických porúch. V prípade výskytu nežiaducich účinkov lekár zváži vhodnosť pokračovania liečby.
Medzi najznámejšie vedľajšie účinky patria alergické reakcie, ako napríklad vyrážky, opuchy tváre, pier, hrdla či jazyka. Na pozore by ste sa mali mať aj v prípade, ak máte problémy s dýchaním. Alprazolam však môže vyvolať i samovražedné alebo sebapoškodzovacie myšlienky, zvýšenú energiu, agitovanosť, zmätenosť, nepriateľské správanie, triašky, halucinácie, závraty, nekontrolovateľné svalové pohyby, búšenie srdca, ospanlivosť, pocity únavy, nezrozumiteľnú reč, problémy s rovnováhou a koordináciou, úzkosť či problémy s pamäťou.
Určite takéto vedľajšie účinky nie je vhodné podceňovať a je nutné začať konať hneď ako sa objavia.
Predávkovanie a závislosť
Opäť apelujeme na to, že benzodiazepíny majú aj svoju negatívnu stránku, a to možné riziko výskytu psychickej a fyzickej závislosti. Toto riziko však závisí od rôznych faktorov. Riziko závislosti je oveľa vyššie so zvyšujúcou sa dávkou a dĺžkou liečby. Okrem toho náchylnosť na výskyt závislosti je vyššia aj u pacientov so závislosťou na alkohole či drogách. Závislosť na benzodiazepínoch je spájaná s tzv. abstinenčnými príznakmi.
Abstinenčné príznaky sú prejavy, ktoré sa vyskytujú po náhlom ukončení liečby. Účinnú látku alprazolam, podobne ako aj iné banzodiazepíny, by ste mali vysadiť postupne, teda postupne znižovať jednotlivé dávky. Medzi typické abstinenčné príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť patria:
- napätie
- nepokoj
- bolesti hlavy
- bolesti svalov
- zmätenosť
- podráždenosť
- intenzívna úzkosť
- depersonalizácia
- derealizácia
- hyperakúzia
- strnulosť
- brnenie končatín
- citlivosť na svetlo, fyzický kontakt a hluk
- halucinácie
- epileptické záchvaty
Veľký pozor si však treba dávať aj na predávkovanie, a preto by ste mali dôsledne dodržiavať dávkovanie, ktoré vám odporučil lekár alebo ktoré sa nachádza v príbalovej dokumentácii. V prípade predávkovania by váš život nemal byť ohrozený, ak ste však alprazolam neužili súčasne s látkami, ktoré majú tlmivý účinok na centrálny nervový systém (aj alkoholické nápoje). Ak nastalo predávkovanie, je nevyhnutné do jednej hodiny vyvolať zvracanie v prípade, ak pacient neupadol do bezvedomia. Ak sa pacient dostal do stavu bezvedomia, je dôležité vykonať výplach žalúdka s tým, aby boli zabezpečené dýchacie cesty. Na redukciu vstrebania alprazolamu sa odporúča užiť aktívne uhlie (samozrejme, pacient musí byť pri vedomí).
Predávkovanie alprazolamom prináša so sebou i symptómy ako ospalosť, letargia, zmätenosť, ataxia, hypotónia, nízky krvný tlak či útlm dýchania.
Lieky, ktoré obsahujú alprazolam
Zaujíma vás
Čo je to alprazolam?
Alprazolam predstavuje účinnú látku mnohých známych liekov proti úzkosti alebo depresiám. Zaraďuje sa do skupiny benzodiazepínov, ktoré sú známe svojimi silnými účinkami a návykovosťou.
Na čo sa používa?
Alprazolam sa vyskytuje v antidepresívach, anxiolytikách či sedatívno-hypnotických liekoch, teda používa sa najmä pri duševných problémoch ako sú depresie alebo úzkostné poruchy.
Je alprazolam na predpis?
Áno, každý liek, ktorý obsahuje účinnú látku alprazolam, je viazaný na lekársky predpis. Ide o silné liečivo, ktorého vhodnosť musí posúdiť lekár.
Má negatívne účinky?
Tak, ako to už pri liekoch býva, tak aj liečivo alprazolam má rôzne vedľajšie nežiaduce účinky. Viac sa o nich dočítate pod nadpismi ,,Má alprazolam vedľajšie účinky?“ a ,,Predávkovanie a závislosť“.
Vybrané zdroje:
- https://www.drugs.com/alprazolam.html
- https://www.adc.sk/databazy/humanne-lieky/ucinna-latka/alprazolam-5139.html
- https://www.healthline.com/health/alprazolam-oral-tablet
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Panická_porucha
- https://www.slovenskypacient.sk/ako-prekonat-uzkost-liecba-priciny-homeopatika/