Náš život nás občas donúti rozmýšľať nad situáciami, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou nepravdivé a sú vykonštruované iba v našej hlave. Občas človek ani nemusí tušiť, že myšlienky, ktoré mu víria hlavou a ktorým verí, sú výplodom psychcického problému. Jedným z takýchto problémov je rozhodne aj paranoja. Myšlienky paranoika sú pre neho úplne normálne a racionálne, no neuvedomuje si, že je v obrovskom nebezpečenstve. a že svojimi bludnými myšlienkami môže ublížiť i iným ľuďom. Poďme sa pozrieť na zúbok tomuto veľkému problému.
Čo je to paranoja?
Obsah článku
Väčšina z nás dozaista vie, čo pojem paranoja znamená v praxi. Vedeli by ste však vysvetliť tento pojem z odbornejšieho hľadiska? Ak nie, tak vám ho radi ozrejmíme. Paranoja je myšlienkový proces, ktorý zapríčiňuje iracionálne podozrievanie alebo nedôveru v iných jedincov. Paranoju by sme však mohli opísať i ako myšlienky alebo pocity, ktoré spôsobujú to, že sa cítime v ohrození aj keď na to je malý alebo žiaden relevantný dôvod. Paranoidné myšlienky by sme taktiež mohli opísať ako bludy. Ľudia trpiaci paranoiou sa môžu cítiť aj tak, akoby ich niekto prenasledoval alebo akoby im niekto chcel ublížiť.
Paranoja je vo všeobecnosti príznakom rôznych mentálnych ochorení a nie je označovaná za diagnózu. Môžeme teda povedať, že paranoia je sprievodným prejavom skrytých zdravotných problémov, ktoré jedinec nemôže ovplyvniť. Na druhej strane môže byť tento jav v malej miere prítomný aj v životoch zdravých jedincov. V takomto prípade nehovoríme o žiadnom probléme, ale iba o dočasnom stave. Zbystrieť by sme mali vtedy, ak sa paranoja stáva chronickým, teda dlhodobým, problémom a spôsobuje výrazné ťažkosti nielen pacientovi, ale i ľuďom naokolo.
Paranoja je veľmi zložitým fenoménom, ktorý sa môže prejavovať u rôznych jedincov odlišným spôsobom. Základom tohto problému je teda fakt, že jedinca premáhajú nezmyselné, iracionálne či prehnané myšlienkové pochody alebo pocity, ktoré sa nezakladajú na realite alebo sa na nej zakladajú iba čiastočne.
Je paranoja psychický problém?
Ako sme už spomínali, vo väčšine prípadoch je paranoja príznakom mnohých mentálnych zdravotných problémov, a teda nehovoríme o samostatnej diagnóze. Myšlienky paranoika sa môžu líšiť svojou závažnosťou, čo znamená, že takéhoto pacienta môžu premôcť menej i viac iracionálne predstavy. Aké faktory sa podieľajú na tom, aká bude závažnosť absurdity myšlienok pacienta?
- presvedčenosti jedinca o pravdivosti daných myšlienok
- frekvencia toho, ako často na paranoidné predstavy jedinec myslí
- intenzita toho, akým spôsobom ovplyvňujú takéto myšlienky bežný život jedinca
- to, ako veľmi je jedince spätý s danými myšlienkami (personálne)
V bežnom živote sa môže konkrétny človek stretnúť i s osobami, ktoré môžu trpieť nezmyselnými alebo absurdnými myšlienkami a pritom byť úplne zdravotne v poriadku. Takýmto ľuďom hovoríme častokrát, aby neboli paranoidný. Takýto druh paranoje nazývame neklinická paranoja. Jedinec si v drvivej väčšine prípadov následne časom uvedomí nelogickosť, nezmyselnosť a iracionalitu svojich predstáv. Inak povedané, jedinec zistí, že dané myšlienky sa ukážu ako nepravdivé alebo ich úplne vypustí z hlavy.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Na druhej strane, ako sme už aj v úvode tohto článku poznamenali, tento problém začína byť veľmi závažný vtedy, ak je jeho intenzita vysoká a trvá dlhšiu dobu. Tento problém nazývame klinická paranoja alebo bludy. Ak poznáte niekoho, kto trpí bludnými myšlienkami už nejaký ten čas, mali by ste ho určite odporučiť k lekárovi, keďže ide o veľmi nepríjemný problém, ktorý môže výrazne znížiť kvalitu života, a teda potrebuje liečbu.
Najhoršie však je to, že takáto paranoja býva iba jedným zo symptómov psychických problémov a porúch, medzi takéto problémy môžu patriť aj tieto problémy:
- paranoidná schizofrénia – druh schizofrénie, ktorá je typická extrémnymi bludnými myšlienkami
- paranoidná porucha osobnosti
Paranoja príznaky
Čo je to paranoidná myšlienka? Ako sa líši od bežných iracionálnych predstáv a názorov? Paranoidné myšlienky sú také, ktoré sú spojené s predstavami jedinca o iných ľuďoch či okolnostiach. Ide o možné budúce scenáre, o ktorých pravdivosti sa jedinec presviedča. Rozpoznať bludné myšlienky od menej bludných nie je vôbec jednoduché. Ide o veľmi zložitý jav, ktorý môže byť vecou názoru. Väčšinou paranoidná osoba nesúhlasí s názorom iných o iracionalite svojich myšlienok.
Aké sú teda príznaky paranoje a paranoidných myšlienok?
- základným príznakom je zaujatosť – zaujatosť, ktorá je založená na svojskom chápaní alebo ponímaní reality
- spravidla pacienta trápia nepriateľské alebo krajné riešenia, resp. scenáre okolností
- neustály stres alebo úzkosť spájaná s myšlienkami jedinca
- nedôvera v iné osoby
- pocit nepochopenia alebo nevery
- pocity ohrozenia alebo prenasledovania, aj keď reálna hrozba neexistuje
- odlúčenosť
Vyššie uvedené príznaky musia byť dlhodobé, aby sme mohli hovoriť o chorobnom stave. Ak ich pociťujete iba krátkodobo, môže ísť iba o bežný jav, ktorý sa v priebehu nášho života len tak objaví. Dlhodobá paranoja ako dôsledok môže spôsobiť pacientovi problémy vo vzťahoch a výrazne zhoršiť interakcie s inými ľuďmi. Nie je vylúčené ani to, že tento zdravotný problém ovplyvní i pracovný život danej osoby.
Ľudia trpiaci paranojou, ako sprievodným javom rôznych ochorení, môžu byť voči iným jedincom i agresívni, asertívni, odmeraní či nepriateľskí, čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť ich izoláciu.
Príčiny
Paranoidné správanie sa zvyčajne objavuje v dôsledku porúch osobnosti či iných psychických porúch ako napríklad schizofrénia či závislosť na drogách. Existujú však i iné špecifické okolnosti, ktoré môžu hrať úlohu v zapríčinení paranoje. Medzi najvýznamnejšie rizikové faktory alebo okolnosti podieľajúce sa na zrode paranoidných myšlienok zaraďujeme:
- životné skúsenosti – na rozvoj paranoje sú náchyľnejší ľudia, ktorí si prechádzajú stresujúcimi, ťažkými alebo izolujúcimi situáciami, ktoré môžu spôsobiť negatívne predstavy o nich samých
- skúsenosti z detstva – ak ste zažili stresujúci, ohrozujúci alebo deprivujúci zážitok v detstve, na základe ktorého ste si vytvorili obraz o svete, ktorý je nebezpečný a nedôveryhodný, ste náchylnejší na vznik paranoidných myšlienok v dospelosti
- externé prostredie – určité štúdie preukázali to, že paranoidné myšlienky sa vyskytujú častejšie u ľudí žijúcich v mestskom prostredí, keďže sa môžu cítiť izolovanejšie od ľudí, ktorí žijú okolo nich; rizikovým faktorom môže byť aj kriminalita, násilie a terorizmus
- súčasný psychický stav – ak trpíte úzkostnými stavmi, depresiami či nízkym sebavedomím, urobte všetko pre to, aby vás nepremohli bludné myšlienky, nakoľko ste vo veľkom riziku ich výskytu, paranoja sa môže objaviť v takýchto prípadoch v dôsledku nechute, obáv, zlej nálady či negatívnej interpretácie okolností
- fyzické ochorenia – paranoja je niekedy príznakom fyzických ochorení ako Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, Huntingtonova choroba či rôzne druhy demencie
- nedostatok spánku (spánková deprivácia) – vyhýbajte sa spánkovej deprivácii, nakoľko môže spôsobiť pocity nepohodlia, nebezpečia či dokonca i halucinácie
- účinky drog a alkoholu – kokaín, extáza, LSD, marihuana, amfetamíny či alkoholické nápoje môžu byť spúšťačmi paranoidných myšlienok; možno neuveríte, ale i niektoré druhy steroidov môžu tento zdravotný stav zapríčiniť (vzpierači a športovci)
- genetika – najnovšie výskumy prišli s tvrdením, že za bludnými myšlienkami môžu stáť i gény
Paranoja vo vzťahu
Každý človek pevne verí, že jeho vzťah je ten najlepší a vydrží večne. Za normálnych okolností by to tak vždy malo byť. Existujú však rôzne úskalia, ktoré k zdravému a šťastnému vzťahu veru nepridávajú! Obrovským problémom môže byť aj paranoja, ktorá sa dostala do predtým skvelého vzťahu. Čo môže byť hlavným dôvodom paranoje vo vzťahu? Dôvodov môže byť niekoľko, pričom jedným z najčastejších je chabnúci sexuálny život. Ľudia majú často problémy po štyridsiatke v sexuálnej oblasti, čo môže vyústiť až do nezmyselnej chorobnej nedôvery a podozrievaniu.
Je veľmi dôležité však striktne odlíšiť paranoju ako medicínsku diagnózu, respektíve poruchu, od miernejších foriem podozrievavosti, ktoré sa môžu vyskytnúť aj u úplne zdravého jedinca. Dôležité je to, že takéto myšlienky časom odídu. Paranoik na druhej strane pravidelne a chorobne podozrieva, respektíve nedôveruje svojmu partnerovi, aj bez akýchkoľvek racionálnych dôvodov.
V prípade, ak si myslíte, že Váš partner trpí paranojou ako poruchou osobnosti, určite ho odporučte k lekárovi. Ak cítite, že partner je voči vám podozrievavý bezdôvodne, no viete, že takýto stav bude trvať iba dočasne, mali by ste dbať na určité zásady:
- buďte k partnerovi otvorenejší
- trávte s ním viac času
- vykonávajte spoločné aktivity, ktoré vás spájajú a dodávajú radosť
- nezanedbávajte sexuálnu oblasť
- snažte sa plne dôverovať tomu druhému a nedávajte mu dôvod na žiarlivosť
- buďte pozorní
Ak budete dbať na vyššie uvedené princípy, paranoidné správanie partnera nepochybne ustane a bude cítiť, že vám na ňom záleží.
Existuje test na paranoju?
Áno, je možné podstúpiť špeciálny test, na základe ktorého môžete zistiť, či trpíte príznakmi paranoje alebo nie. Takýto test je možné vykonať online na internete, pričom nenahrádza návštevu lekára. Jedná sa však o paranoidnú poruchu osobnosti, ktorá vám môže byť diagnostikovaná, a nie druhy paranoje, ktoré sú sprievodnými symptómami rôznych duševných ochorení. Ak trpíte určitým psychickým ochorením, určite navštívte lekára.
Samozrejme, výsledok, ktorý ste dosiahli zo samotného testu, nie je exaktnou diagnózou, ide iba o referenčnú informáciu, ktorá vám môže povedať, či ste náchylní na paranoju. Inak povedané, po vykonaní testu na paranoju budete vedieť, či by ste mali navštíviť lekára alebo návšteva k nemu ešte nesúri. Každopádne nie je na škodu si tento test vyskúšať, avšak odporúčame navštíviť odborníka, ktorý vám paranoju ako duševné ochorenie môže presne diagnostikovať.
Paranoja a jej liečba
Samotná liečba tohto zdravotného problému závisí vo veľkej miere na jeho pôvode a závažnosti príznakov. Pacienti by v prvom rade mali navštíviť lekára, či už z vlastnej vôle alebo na odporučenie iných ľudí. Jednotlivé príznaky spojené s paranoidnými myšlienkami musia trvať dlhšiu dobu, aby sme mohli hovoriť o sprievodnom symptóme ochorenia. Na liečbu sa využívajú lieky a psychoterapia. Lekár môže poňať liečbu z rôznych uhlov pohľadu, a to v závislosti od ochorenia, ktoré je pôvodom paranoje.
Vo väčšine prípadov lekár odporučí pacienta na psychoterapiu, ktorej úlohou je pomôcť pacientovi so zlepšením socializácie a komunikačných schopností. Psychoterapia, ako jedno z možných riešení v rámci paranoje, sa zameriava na:
- zvýšenie sebavedomia
- zlepšenie dôvery v iné osoby
- schopnosť prijať svoju zraniteľnosť
- schopnosť vyjadriť a ovládať svoje emócie v pozitívnom svetle
V niektorých prípadoch lekári predpisujú anxiolytiká alebo lieky proti úzkosti v rámci liečby paranoidných porúch osobnosti. Svoje miesto v liečbe nájdu i rôzne antipsychotiká, ktoré majú spôsobiť úľavu rôznych jedincov.. Ak pacienti trpia paranoidnou schizofréniou, je nevyhnutné nasadiť im lieky, keďže sa často vzďaľujú od reality. Ich paranoidné myšlienky sa zvyčajne liečia:
- antipsychotikami
- anxiolytikami (liekmi proti úzkosti)
- antidepresívami
Lekár môže paranoidným pacientom odporučiť ďalšiu dodatočnú liečbu po tom, čo bol stav stabilizovaný. Môže sa jednať napríklad o individuálne alebo rodinné sedenia.
Ak hovoríme o paranoji ako o sprievodnom jave závislosti na drogách, liečba je väčšinou podporného charakteru až dokým sa tejto závislosti jedinec nezbaví. Po tejto dobe lekári často odporúčajú takýchto ľudí na rôzne protidrogové liečenia.
Keďže paranoja môže vznikať i v dôsledku nadmerne zaťažujúcich dlhodobých situácií či stresu, resp. dôsledku dlhodobého negatívneho myslenia, pomôcť vám s vašimi problémami môže i nový výživový doplnok StressFix. Ide o balenie 60 kapsúl, ktoré obsahuje všetky pre človeka nevyhnutné látky, ktoré odstránia váš psychický tlak.
Často kladené otázky
Čo je to paranoja?
Paranoja predstavuje problém psychického charakteru, ktorý sa vyskytuje ako príznak závažnejšieho duševného ochorenia. Človek, ktorý trpí paranojou si navráva nezmyselné veci, ktorým následne uverí.
Ako vzniká?
Jedinec má pocity neistoty či nedôvery, ktoré sa následne pretavia do myšlienok, ktoré s realitou nemusia mať nič spoločné. Navráva si možné hypotézy, ktoré sa usadia v jeho mysli až ich nakoniec pokladá za skutočnosť.
Ako sa prejavuje paranoja?
Paranoidný človek je presvedčený o myšlienkach, ktoré nemusia mať s realitou nič spoločné. Ide o predstavy, ktoré sú zakorenené v pocitoch neistoty, nedôvery a podozrievania. Tento fenomén môže výrazne narušiť aj medziľudské vzťahy.
Ako sa lieči?
Paranoja sa vyskytuje aj u zdravých ľudí, a preto netreba hneď panikáriť. Ak by sa však paranoja vyskytovala dlhodobo, je nutné navštíviť psychológa, prípadne psychiatra, ktorý už bude vedieť čo ďalej. Za paranojou sa totiž môže skrývať aj závažnejší problém, ktorý netreba podceňovať.
Je paranoja dedičná?
Áno, jedným z dôvodov výskytu paranoje môžu byť aj genetické predispozície, no zväčša sa jedná o psychický problém, ktorý jedinca trápi a paranoja je jedným z príznakov.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/paranoia
- https://www.webmd.com/mental-health/why-paranoid#1
- https://www.mentalhealthamerica.net/conditions/paranoia-and-delusional-disorders
- https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/paranoia/causes-of-paranoia/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Paranoia
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Paranoja