Posledná aktuálizácia prebehla 20. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Vyčerpanosť sa v dnešnej dobe prejavuje čoraz častejšie. Podpisuje sa pod fyzické a aj psychické zdravie človeka. Vyčerpanosť, opotrebovanosť, nedostatok energie, strata entuziazmu,… ak aj vy niečo z tohto cítite ste na najlepšej ceste k vyčerpanosti.
Vyčerpanosť verzus únava
Únava sa často prejaví rôznymi bolesťami, svalovou slabosťou, zlým spánkom, nižšou úrovňou vedomia (ste duchom mimo, nevnímate okolie). Na jej prekonanie zväčša stačí dopriať si poriadny oddych, relax a kvalitnú stravu. Extrémna únava je v podstate fyzické vyčerpanie.
Pokiaľ ale pre zbavenie sa únavy nič nespravíte môže prerásť do vyčerpanosti. Nikdy nekončiaca fyzická únava vás môže vyčerpať aj psychicky. Vyčerpanosť už má vplyv na všetky aspekty vášho života. Zasahuje a negatívne ovplyvňuje vás po fyzickej aj psychickej stránke. Emocionálne (duševné) vyčerpanie je dôsledkom nahromadeného stresu. Je to jeden z príznakov vyhorenia.
Vyčerpanosť verzus stres
Stres zažívame občas všetci. Ide o prirodzenú reakciu organizmu na neočakávané situácie (pozitívne, negatívne, vzrušujúce, desivé,…). Pri strese sa do tela začnú vyplavovať stresové hormóny – hlavne adrenalín a kortizol. Keď stres pominie, telo sa zas dostane do normálu. Hladina stresových hormónov klesne. Emočné (psychické) vyčerpanie je zvyčajne spôsobené dlhodobým stresom. Pri dlhodobom strese je hladina kortizolu a adrenalínu stále vysoká čo spôsobuje nespavosť, problémy s trávením a oslabenie imunity.
Psychické a fyzické vyčerpanie spolu súvisia.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Fyzické vyčerpanie je stav extrémnej únavy. Táto únava môže viesť k psychickému vyčerpaniu. Pokiaľ ale fyzickú únavu necítite ale ste vyčerpaní po psychickej stránke môže to mať vplyv na váš fyzický výkon. Aj jednoduché úlohy a fyzicky nenáročné cvičenie bude pre vás náročnejšie než bežne.
Fyzické vyčerpanie
K fyzickému vyčerpaniu dochádza pri svalovej únave, najčastejšie pri cvičení, alebo vysokej fyzickej námahe. Svalová únava môže nastať aj v dôsledku zdravotných problémov
- Anémia
- Botulizmus
- Mozgová obrna
- Addisonova choroba
- Hepatitída C
- HIV
- Chrípka
- Úzkosť, úzkostné poruchy
- Nespavosť
- Tehotenstvo
- Nedostatok minerálov
Ochorení, ktoré môžu byť príčinou svalovej únavy a následného vyčerpania je oveľa viac.
Symptómy svalovej únavy
Svalová únava sa môže objaviť kdekoľvek na tele. Prvým príznakom je svalová slabosť. Ďalšími príznakmi sú
- Lokalizovaná bolesť
- Dýchavičnosť
- Zášklby svalov
- Kŕče svalov
- Chvenie, tras
- Slabé uchopenie
Príznaky vyčerpania
Čas od času cítime únavu a aj vyčerpanosť všetci. Je to bežný stav, ktorým nám organizmus dáva najavo, že má dosť. Ak toto volanie po oddychu a načerpaní nových síl ignorujeme môže prerásť do vážnejších zdravotných komplikácií. Príznaky vyčerpania sú rôzne.
Psychické príznaky vyčerpania
- Nedostatočná motivácia
- Popudlivosť, nervozita, roztržitosť, zabúdanie, neopodstatnený hnev
- Pocit beznádeje, strachu, apatia (cítite sa zle, nepríjemne)
- Depresia, problémy so sústredením a koncentráciou
- Zvýšený cynizmus, alebo pesimizmus
Fyzické príznaky vyčerpania
- Bolesti hlavy
- Žalúdočné problémy (bolesť žalúdka, podráždený žalúdok)
- Bolesť celého tela (svaly, kĺby, chrbtica)
- Nespavosť
- Zmena chuti do jedla (vyššia, nižšia)
- Zmena telesnej hmotnosti (prírastok, úbytok)
- Chronická únava
- Častejšie ochorenie (prechladnutie, chrípka,…)
Ľudia, ktorí sú vyčerpaní často majú pocit, že nemajú žiadnu kontrolu ani moc riadiť svoj život, cítia sa zachytení v istej situácii. Zdá sa im, že všetko je rovnaké, každý deň je o tom istom (ráno vstať, ísť do práce, odkrútiť si 8 hodín a ísť domov – stále dokola). Ak si k tomu pridáte zlý spánok, nedostatok odpočinku, stále sa znižujúcu motiváciu, postupnú stratu záujmu o aktivity, ktoré vás predtým bavili a rozveselovali máte zarobené na trvalé poškodenie psychického aj fyzického zdravia.
Vyčerpanosť v zamestnaní
Vyčerpanosť, alebo vyhorenie sa často spájajú s prácou. Prepracovanie, stály stres na pracovisku môžu tento stav vyvolať. Najčastejším dôvodom na prepuknutie vyčerpanosti je síce práca, ale môže to byť čokoľvek iné, čo vyvoláva dlhodobý stres (financie, vzťahy, choroba). Nech už je vyčerpanie spôsobené čímkoľvek podpíše sa na vašej práci. Prepracovanosť a vyčerpanosť si zamestnávatelia na zamestnancoch môžu všimnúť pomerne jednoducho.
- Zmena pracovného výkonu – nižší výkon
- Zmena morálky zamestnanca – nesplnenie termínov, pracovných záväzkov
- Zvýšená absencia
- Snaha neviazať sa voči zamestnávateľovi (zamestnanec neochotne prijíma ďalšie úlohy, snaží sa im vyhnúť)
- Zamestnanci sú častejšie chorí
Príčiny vzniku vyčerpania
Spúšťače vyčerpania môžu byť rôzne, niekto sa emočne vyčerpá pri nevhodnom partnerskom vzťahu, niekto sa do tohto stavu dostane vďaka zlej finančnej situácii,… Najbežnejšími a najčastejšími spúšťačmi sú
- povolania, kde sú zamestnanci pod tlakom (učitelia, lekári,…)
- dlhý pracovný čas
- nedostatočná sociálna podpora
- nespokojnosť s prácou
- staranie sa (opatrovanie) ťažko chorého, alebo starnúceho rodinného príslušníka ( blízkeho priateľa, partnera,…)
- finančné problémy, chudoba
- starostlivosť o dieťa
- zlé vyváženie pracovného a osobného života.
- Vážne ochorenie
Vyčerpanie z tepla
Vysoké teploty v letných mesiacoch a zvýšená fyzická námaha môžu viesť k vyčerpaniu z tepla. Stretávajú sa s tým hlavne športovci, ktorí aj v horúčavách podávajú vysoký fyzický výkon. Náchylní, aj bez fyzickej námahy sú na tento typ vyčerpania aj starší alebo obézni ľudia, malé deti a ľudia, ktorí v teple pracujú v tesnom, ťažkom. Alebo ochrannom pracovnom odeve (cestári, hasiči,…). K tomuto stavu sa môžete dopracovať aj keď máte problémy so spánkom, alebo užívate niektoré lieky (diuretiká, betablokátory a antihistaminiká.
Príznaky vyčerpania z tepla
- zníženie tlaku krvi hneď ako sa zo sedu postavíte. Prejavuje sa závratom.
- Nevoľnosť, závrat
- Pocit slabosti
- Zvýšené potenie
- Studená pokožka aj napriek extrémnym vonkajším horúčavám, môže sa objaviť aj husia koža
- Bolesť hlavy
- Svalové kŕče
Príznaky sa môžu objavovať postupne, ale môžu sa objaviť aj náhle, bez varovania. Vyčerpanie z tepla nie je tak nebezpečné ako úpal, ale môže viesť k úpalu. Jednou z príčin tohto stavu môže byť dehydratácia. Počas horúčav k nej môže dôjsť veľmi rýchlo. Ak dôjde k vyčerpaniu z tepla môže dôjsť hneď aj k dehydratácii. Preto je dôležité dodržiavať pitný režim.
U dospelých a detí sa dehydratácia prejavuje rozdielne. U malých detí môže ísť o dehydratáciu ak
- Tri a viac hodín nemočili
- Plačú bez sĺz
- Sú mrzuté
- Sú apatické
V prípade ak dôjde k tomuto druhu vyčerpania hneď začnite s liečbou
- Ochlaďte sa (choďte do tieňa, ochlaďte svoje telo), doprajte si odpočinok pár hodín
- Dajte si tekutiny s elektrolytmi (nápoje pre športovcov)
- Ak máte ochranný, alebo tesný odev vyzlečte si ho
- Na telo, čelo, zadnú časť krku, alebo zápästia si dajte mokrý uterák.
Ak sa príznaky do pár hodín nestratia vyhľadajte lekára, alebo zavolajte rýchlu zdravotnú pomoc.
Liečba vyčerpania
Či už je dôvodom vyčerpania fyzická únava, zlé pracovné podmienky, stres, alebo čokoľvek iného je dôležité sa ho čo najrýchlejšie zbaviť.
Liečba fyzického vyčerpania
- Najrýchlejšie sa ho zbavíte poriadnym oddychom. Žiadna fyzická námaha, žiadne cvičenie, len oddych a relax. Ak je príčinou vyčerpania fyzická námaha potrebujete sa zotaviť. Pite dostatok tekutín, doprajte si zdravú stravu (vyhnite sa sacharidom a tukom) plnú živín.
- Pokiaľ dôjde k svalovej únave bez fyzickej námahy je potrebné vyhľadať lekára. Za týmto stavom môže byť vážnejšie ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú liečbu.
Liečba psychického vyčerpania
Prvým krokom, ktorý k uzdraveniu môžete urobiť ja zmena životného štýlu. Veľakrát stačí nájsť si koníčka, vyjsť si von s priateľmi. Väčšia či menšia zmena v bežnom živote vám môže vrátiť elán a vitalitu.
Zbavte sa stresu
Nie je to vždy jednoduché, ale aspoň sa o to pokúste. Ak máte v práci veľa povinností požiadajte o pomoc, alebo o preloženie na iné oddelenie. Ak ste doma zaťažený domácimi prácami pokojne si zavolajte profesionálov na upratovanie, alebo opatrovateľku k deťom. Odbremeňte sa od problémov aspoň na nejaký čas.
Doprajte si čas pre seba
Choďte ku kaderníčke, do kina, alebo von s priateľmi. Vzdialite sa od svojich problémov a prídete na iné myšlienky. Vaša nálada sa zlepší a s ňou príde aj stratená energia.
Cvičenie
Všade sa hovorí a píše o prospešnosti cvičenie. A je to pravda. Cvičenie vás nakopne. Vďaka pravidelnému pohybu sa zvýši tvorba endorfínov, ktoré sú známe aj pod názvom hormón šťastia a serotonínu (hormón dobrej nálady). Okrem toho má priaznivý vplyv aj na ďalšie aspekty psychiky. Nemusíte navštevovať posilňovňu, stačí ak si doprajete dlhšiu prechádzku, alebo si zacvičíte pár minút denne doma.
- Znižuje stres, depresiu a pocit úzkosti
- Zlepšuje náladu
- Posilňuje imunitný systém
Cvičeniu sa vyhnite ak je vaša vyčerpanosť fyzická a je spôsobená nadmerným fyzickým výkonom.
Zdravý spánok
Kvalitný spánok je potrebný pre udržanie si dobrého duševného aj fyzického zdravia. Počas spánku sa náš organizmus regeneruje a lieči. Snažte sa aby váš spánok bol nerušený aspoň 8 hodín. Ak nemôžete v noci spať, alebo máte problém so zaspávaním vyhnite sa spaniu cez deň, choďte spať a vstávajte v rovnakú hodinu, atď.
Rozhovor
Porozprávajte sa s priateľom, vyrozprávajte sa zo svojich problémov. Ak nechcete so svojimi problémami zaťažovať priateľov môžete vyhľadať odbornú pomoc. Kognitívno-behaviorálne terapie vám môžu pomôcť.
Pozitívne myslenie
Naučte sa myslieť pozitívne. Negatívne myšlienky spúšťajú negatívne pocity a tie vedú k vyčerpaniu. Každý večer si zapíšte čo pozitívne ste počas dňa zažili. Videli ste východ slnka? Pribehlo k vám malé šteniatko, ktoré prosilo o pohladenie?… dobrých vecí počas dňa zažijete veľa, len si ich stačí uvedomiť a zamerať sa na ne.
Strava
Zdravá strava plná vitamínov, živín a stopových prvkov vám pomôžu s problémami. Zamerajte sa hlavne na suroviny, ktoré obsahujú vitamíny, horčík a vápnik
Vitamíny
- Vitamín B6 – zabraňuje poruchám spánku, zmierňuje pocit úzkosti, podporuje tvorbu serotonínu, noradrenalínu a melatonínu.
- Vitamín C – zvyšuje imunitu, chráni organizmus pred infekciami. Podporuje produkciu noradrenalínu a serotonínu.
- Vitamín D – zlepšuje psychickú pohodu, znižuje riziko prepuknutia duševných ochorení.
Vápnik – vápnik je prírodné sedatívum. Má relaxačné a upokojujúce účinky, zlepšuje náladu a tlmí bolesť.
Horčík – zvyšuje odolnosť voči stresu, pomáha sústrediť, podporuje tvorbu svalovej energie (oceníte ho pri fyzickom vyčerpaní a svalovej únave) a pôsobí upokojujúco.
Lieky
Ak sa vám nedarí potlačiť vyčerpanosť a vy sa aj napriek všetkým snahám cítite zle môže vám lekár predpísať tabletky. V závislosti od toho čo vám vyčerpanosť spôsobilo ide zväčša o lieky proti úzkosti, antidepresíva (inhibítory spätného vychytávania serotonínu – napríklad Trittico), alebo vám odporučí špecialistu, ktorý vám pomôže.
Nepodceňujte vyčerpanosť. Zasiahnite proti nej už pri jej prvých prejavoch. Psychická aj fyzická vyčerpanosť sa dajú liečiť. Dlhodobý stres, ktorý vedie k vyčerpanosti môže negatívne ovplyvniť váž zdravotný stav a prerásť do ďalšieho vážnejšieho ochorenia.
- Vysoký krvný tlak a následné rôzne srdcové ochorenia
- Časté infekcie, prechladnutia sú dôsledkom zníženej imunity
- Nadváha a obezita sú ďalšími znakmi stresu a vyčerpania, ktoré spôsobujú mnoho ďalších zdravotných problémov
- Problémy so spánkom
- Psychické ochorenia, hlavne depresie a pocit úzkosti.
Aj tieto otázky vás zaujímajú
Čo je vyčerpanosť?
Vyčerpanosť predstavuje stav ľudského organizmu, ktorý je zapríčinený nadmerným zaťažením, nedostatkom spánku či chorobou. Viac informácií nájdete v úvode tohto článku.
Ako sa vyčerpanosť prejavuje?
Vyčerpanosť býva vo väčšine prípadov bežnou reakciou organizmu na vysokú záťaž. Niekedy vyčerpanosť signalizuje zrod určitej choroby. Ako sa však prejavuje? Existujú psychické ale aj fyzické príznaky. Príkladom môžu byť pocity baznádeje, bolesti hlavy, nespavosť, častejšie ochorenia ako prechladnutie, chrípka či depresia. Viac informácií pod nadpisom ,,Príznaky vyčerpania“.
Čo pomáha proti vyčerpanosti?
Určite je dôležité prispôsobiť vašu stravu. Snažte sa obmedziť ťažké a mastné jedlá a jednoduché cukry. Dôležité je konzumovať veľa ovocia či zeleniny a ryby. Ak vás trápi dlhodobá vyčerpanosť, siahnite po výživových doplnkoch s obsahom horčíka, železa, vitamínu D, koenzýmu Q10, ženšenu, guarany a vitamínov skupiny B.
Vybrané zdroje: