Schizofrénia je ťažké psychické ochorenie, ktoré je bohužiaľ nevyliečiteľné. Obvykle sa začne prejavovať v mladom veku (obdobie puberty až do 30-teho roku života) a pokiaľ zostane neliečené, môže závažným spôsobom zmeniť život človeka. V nasledujúcom článku sme sa zamerali hlavne to, aké sú prvotné príznaky schizofrénie a ako toto ochorenie liečiť. Ak Vás táto téma zaujíma, určite pokračujte v čítaní.
Čo je schizofrénia?
Obsah článku
Schizofrénia je závažné psychické ochorenie, ktoré mení to, ako sa človek správa, čo vidí a cíti a hlavne, čo si myslí. Pokiaľ človek trpiaci schizofréniou akurát prežíva záchvat, jeho okoliu sa môže zdať, akoby stratil kontakt s realitou. Správa sa čudne, vidí veci alebo osoby, ktoré iní nevidia, má pocit, že ho niekto prenasleduje, má problémy s rozprávaním, jeho reč ale aj samotné myslenie je chaotické. Avšak existujú prípady s príznakmi z opačného spektra – nezhovorčivosť, neschopnosť cítiť radosť, potešenie, strata záujmu o činnosti každodenného života, neschopnosť sociálne interagovať (napríklad daný človek nie je schopný sa inému človeku pozrieť do očí).
Jednou z čŕt schizofrénie je to, že sa začína prejavovať pomerne skoro. Prvý psychotický záchvat sa väčšinou objaví u mladých, skoro dospelých ľudí a hornú vekovú hranicu tvorí vek zhruba 30 rokov.
Aj keď sa môže zdať, že na trhu je dostatočné množstvo liekov, ktoré sú určené na liečbu schizofrénie, napriek tomu sa toto ochorenie považuje za chronické a nevyliečiteľné. Avšak podobne ako aj pri iných ochoreniach aj v tomto prípade je včasná a správne nasadená liečba základom úspechu v boji s týmto hrozným nepriateľom.
Podľa štatistík je schizofréniou postihnuté 1% obyvateľstva, čo v rámci Slovenska znamená zhruba 50 000 ľudí.
Aké sú príčiny schizofrénie?
Ešte všetky príčiny nie sú úplne známe, ale jedná sa hlavne o geneticky podmienené ochorenie. To znamená, že ak sa v rodine vyskytla u niekoho schizofrénia, treba na to myslieť, hlavne ak sa nejaký člen rodiny (väčšinou sa teda jedná o mladého človeka) začne správať „divne“. Mierne zvýšené riziko rozvoja schizofrénie v neskoršom veku majú deti, ktorých vývoj v maternici neprebiehal úplne ideálne (nedostatok živín a kyslíka, infekcie, nadmerný stres).
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Zvýšené riziko majú aj užívatelia niektorých návykových látok. Niektoré štúdie poukazujú na to, že dlhodobé a nadmerné užívanie kanabisu, nikotínu alebo dokonca aj alkoholu môže viesť k rozvoju schizofrénie. Amfetamín a kokaín môžu zase vyvolať stav podobný akútnemu psychotickému záchvatu.
Podľa čoho spoznať schizofréniu – 3 kľúčové príznaky
Treba si uvedomiť, že schizofrénia je ochorenie s rozmanitým spektrom príznakov. Niektoré prejavy sú pozorovateľné u človeka stále, niektoré sa objavujú len pri záchvate. Najčastejšie príznaky rozdeľujeme ich do troch základných kategórií.
1. Pozitívne (psychotické) symptómy
Znamenajú zmeny v tom, čo daný človek vidí, počuje, cíti. Môže stratiť kontakt s realitou, zdá sa mu, že ho niekto ovláda alebo prenasleduje. Dokonca môžu nadobudnúť pocit, že ich niekto miluje (aj keď to tak nie je) alebo sú presvedčení o blížiacej sa katastrofe. Takíto pacienti trpia ilúziami, halucináciami, či už sluchovými alebo zrakovými, veria, že im niekto posiela správy cez televíziu, internet alebo rádio. Najčastejšie počujú hlasy v hlave alebo vo svojom okolí.Takisto aj myšlienkové pochody takéhoto človeka sú chaotické, čo sa prejavuje aj na jeho rečových schopnostiach. Komunikácia s ním môže byť veľmi náročná, pretože jeho slová a vety nedávajú zmysel, prípadne vôbec neodpovedá na otázku, ktorá mu bola položená ale na niečo úplne iné.
2. Negatívne symptómy
Ako názov napovedá, je to presný opak pozitívnych symptómov. U človeka trpiaceho schizofréniou sa záchvat môže prejaviť aj stratou záujmu o činnosti každodenného života, stratou motivácie, sociálnym distancovaním od rodiny a priateľov. Prejaví sa to aj vo výzore tváre – takíto človek sa vám nebude pozerať do oči, prípadne jeho mimika bude minimálna, nech sa jedná o akúkoľvek situáciu. A rozprávať nebude skoro vôbec.
3. Kognitívne symptómy
Schizofrénia môže výrazným spôsobom môže ovplyvniť aj niektoré kognitívne schopnosti u jedinca. Je to najmä pamäť, schopnosť sústrediť sa na niečo a udržanie pozornosti. Prejaví sa to napríklad pri rozhodovaní sa – takýto človek má ťažkosti s urobením rozhodnutia, či už sa jedná o banalitu alebo o niečo vážnejšie. Čo sa týka pamäte, býva ovplyvnená hlavne krátkodobá pamäť – človek so schizofréniou sa niečo nové naučí, ale hneď to aj zabudne (čo robí problém napríklad pri pamätaní si dátumov vyšetrení a podobne).
Aké sú vedľajšie príznaky schizofrénie?
Všetky príznaky, ktoré sme spomenuli vyššie sú tzv. primárne príznaky schizofrénie. Existujú ešte sekundárne. Sú to predovšetkým negatívne príznaky, ale nie sú priamo prejavom samotnej schizofrénie, ale väčšinou môžu vzniknúť ako vedľajší účinok užívania niektorých antipsychotík (hlavne tých starších preparátov). Takisto môžu byť dôsledkom odcudzenia a depresie, ktoré môžu vzniknúť pri schizofrénii.
Môžu sa rozvinúť príznaky aj u detí?
Áno, môžu. To je vlastne aj pre schizofréniu typické, že toto ochorenie sa začne prejavovať v mladom veku. U mužov začína o trošku skôr – najčastejšie tesne pred dosiahnutím dospelosti alebo potom medzi 20-tym a 30-tym rokom života. U žien sa prvé prejavy zvyčajne objavujú okolo 30-teho roku života.
Čo sa týka samotných detí, málokedy sa u nich schizofrénia rozvinie pred pubertou. Prvé jemné príznaky (zmeny v myslení, v správaní voči ostatným, horšie výsledky v škole, nedostatok motivácie, prípadne zmeny nálady) sa objavujú na začiatku alebo v polovici puberty.
Aké sú najčastejšie príznaky schizofrénie u detí?
Diagnostikovať schizofréniu u detí môže byť niekedy problematické, pretože niektoré prejavy sa podobajú na „bežné správanie“ detí v puberte. Môže to byť napríklad:
- odcudzenie sa od rodiny a priateľov
- zhoršenie výsledkov v škole
- problémy so spánkom
- nedostatok motivácie
- zmeny nálady – častejšia depresívna nálada alebo podráždenosť
V porovnaní s príznakmi u dospelých, u detí sa častejšie objavujú halucinácie a menej často ilúzie.
Toto obdobie je veľmi známe aj tým, že teenegeri veľmi často experimentujú aj s návykovými látkami. Ako sme spomenuli vyššie, niektoré drogy (kokaín, amfetamín, marihuana, LSD) môžu spôsobiť stav podobný psychotickému záchvatu a dokonca môžu k nemu aj viesť, pokiaľ je ich užívanie dlhodobé a nadmerné.
Ako postupovať?
Treba si uvedomiť, že ľudia trpiaci schizofréniou si častokrát ani nepripúšťajú, že sú vážne psychicky chorí. Preto je veľmi dôležité, aby si jeho rodina alebo priatelia všimli, že sa niečo deje a pomohli navštíviť odborníka.
Skorá diagnóza a liečba je základom úspechu pri boji s touto chorobou. Bohužiaľ v dnešnej dobe neexistuje liek, ktorý by dokázal schizofréniu vyliečiť, ale na trhu existuje množstvo liečiv, ktoré dokážu úspešne potláčať jej príznaky. Samozrejme len v tom prípade, ak sa dlhodobo a správne užívajú. Avšak terapia schizofrénie nie je len farmakologická. Existujú rôzne formy psychoterapie a rehabilitácie, ktoré pomáhajú danému človeku sa začleniť do bežnej spoločnosti. Poďme si bližšie rozobrať možnosti liečby schizofrénie.
1. Medikamentózna liečba schizofrénie – čo sú to antipsychotiká?
Najčastejšie lieky využívané pri liečbe schizofrénie sa nazývajú antipsychotiká. Ich cieľom je upravovať hladiny dopamínu, čo je jedna z molekúl, ktoré sa zapájajú do rôznych procesov v mozgu.
Existuje niekoľko generácií antipsychotík, ktoré sa v v rámci terapie schizofrénie môžu použiť. Medzi častejšie využívané patria lieky druhej generácie – tzv. atypické antipsychotiká (Klozapín, Aripiprazol, Kvetiapín, Risperidón, Olanzapín), ktoré na rozdiel od prvej generácie majú menej vážnejšie nežiadúce účinky. Pri prvej generácii (klasické antipsychotiká) hrozilo riziko rozvoja závažných neurologických komplikácií a tzv. neuroleptickému syndrómu.
K najčastejším nežiadúcim účinkom antipsychotík rozhodne patria pocit sucha v ústach, priberanie, pocit únavy alebo naopak pocit nepokoja. Niektoré z týchto nežiadúcich účinkov môžu pretrvávať po celú dobu liečby (ktorá je doživotná), niektoré zase môžu po pár týždňoch vymiznúť. To môže byť jeden z dôvodov, prečo niektorí pacienti po určitej dobe prestanú užívať lieky. Ďalší je, že sa už cítia lepšie a myslia si, že už lieky nepotrebujú – a to je veľmi veľká chyba. Náhle prerušenie liečby môže viesť k nebezpečnému zhoršeniu príznakov schizofrénie až k rozvoju psychotického záchvatu. Preto je veľmi dôležité komunikovať so svojím lekárom, ktorý môže v prípade potreby liečbu zmeniť.
2. Nemedikamentózna liečba schizofrénie – psychoterapia a rehabilitácia
Doplňujúcou formou terapie ku liekom môže by aj psychoterapia a rôzne formy rehabilitácie. Lieky pomáhajú pacientom potlačiť príznaky schizofrénie, toto im zase pomôže zaradiť sa naspäť do bežného života. Sedenie jeden na jedného, rodinné sedenie (pretože naučiť rodinu žiť so schizofrenickým pacientom je rovnako dôležité ako naučiť samotného pacienta žiť s jeho chorobou) alebo tréning sociálnych zručností – to je pár možností psychoterapie. Ich podstatou je naučiť pacienta rozpoznávať známky nastupujúceho záchvatu, ovládať v čo najväčšej možnej miere stres a ostatné rizikové faktory a pomôcť mu nájsť uplatnenie v živote.
3. Hospitalizácia
Je nutná hlavne v prípade výskytu psychotického záchvatu, ktorý prebieha ťažko a je tu možnosť, že by si daná osoba mohla ublížiť až ohroziť svoj život.
Často kladené otázky
Schizofrénia príznaky – aké sú najčastejšie?
Existuje veľké množstvo prejavov schizofrénie. Rozlišujeme tzv. pozitívne symptómy (hlavne halucinácie a ilúzie, pocit prenasledovania a ovládania, počutie hlasov v hlave), negatívne symptómy ( strata motivácie, záujmu o každodenný život, neschopnosť pozrieť sa inému do očí, mimimálne prejavovanie emócii) a kognitívne symptómy (horšia pamäť, neschopnosť sústrediť sa a udržať pozornosť). U detí sa schizofrénia môže prejaviť zhoršeným prospechom, odcudzením sa od rodiny a priateľov a náladovosťou (hlavne depresívne stavy).
Schizofrénia test – ako zistiť, že mám schizofréniu?
Na internete existuje veľké množstvo testov, ktoré by mali odhaliť schizofréniu. Avšak netreba sa na ne nutne spoliehať, pretože môžu byť nepravdivé a nedôveryhodné. Pokiaľ niekto vykazuje príznaky schizofrénie (napríklad tie, ktoré sme uviedli vyššie), najlepšia možnosť je vyhľadať odborníka, ktorý to už bude vedieť spoľahlivo diagnostikovať a odporučiť ďalší postup a prípadne nasadiť liečbu.
Schizofrénia dedičnosť – môžu to dostať aj moje deti?
Áno, schizofrénia môže byť aj dedičná, preto ak sa napríklad niekto mladý (súrodenec, dieťa) začne chovať „čudne“ a viete, že toto ochorenie sa vo vašej rodine vyskytuje, je potrebné zvýšiť pozornosť a možno vyhľadať pomoc psychiatra.
Schizofrénia fórum – kde získať informácie o schizofrénii?
Na internete existuje množstvo fór, ktoré sa venujú psychickým chorobám a aj schizofrénii. Môžete tam získať informácie od ľudí, ktorí toto ochorenie majú, alebo niekto z ich rodiny ním trpí, ich postrehy, názory na liečbu a ďalšie formy terapie. Avšak stále najväčším zdrojom informácií by pre vás mal predovšetkým lekár – odborník (psychiater). Ten vám vie poskytnúť najpresnejšie informácie o samotnom ochorení aj o dostupnej liečbe.
- https://en.wikipedia.org/wiki/Schizophrenia
- https://www.nimh.nih.gov/health/topics/schizophrenia/index.shtml
- https://www.psychiatry.org/patients-families/schizophrenia/what-is-schizophrenia
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/schizophrenia/symptoms-causes/syc-20354443