Posledná aktuálizácia prebehla 16. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Vitamíny patria spolu s minerálnymi látkami medzi najdôležitejšie látky potrebné pre zdravie človeka. Množstvo vitamínov či minerálnych látok má veľmi pozitívny efekt nielen na fyzické, ale i psychické zdravie človeka. Jedným z najdôležitejších vitamínov, ktoré naše telo potrebuje je vitamín B6 (pyridoxín). Jeho nedostatok sa môže podpísať aj pod našou psychickou nepohodou. Poďme sa spoločne pozrieť na vitamín, ktorý je stabilnou a dôležitou súčasťou vitamínov skupiny B.
Čo je to vitamín B6?
Vitamín B6, ktorý je taktiež známy aj pod názvom pyridoxín, je vo vode rozpustný vitamín, ktorý naše telo potrebuje z dôvodu niekoľkých funkcií. Možno ste netušili, ale tento vitamín je veľmi dôležitý aj pre metabolizmus bielkovín, uhľovodíkov či tukov a pre tvorbu červených krviniek a neurotransmiterov. Vitamín B6 alebo pyridoxín sa môže pochváliť aj tým, že je výborným zdrojom koenzýmov, ktoré sú zodpovedné za už zmienený metabolizmus tukov, bielkovín a uhľovodíkov. Samozrejme, pyridoxín má svoje uplatnenie aj v rôznych iných oblastiach tela. Ako príklad môžeme uviesť:
- podpora správneho fungovania nervového, imunitného či tráviaceho systému
- podpora syntézy hemoglobínu
- boj proti kŕčom (antikonvulzívny účinok)
- zmierňovanie nevoľnosti počas tehotenstva
Vitamín B6 ,,objavil“ v roku 1934 rumunský biochemik Paul György. Pyridoxín bol teda laboratórne izolovaný a identifikovaný ako liečebný faktor dermatózy u laboratórnych potkanov. V roku 1938 bola izolovaná historicky prvá prirodzená forma tohto vitamínu. Vitamín B6 môže byť charakterizovaný aj ako bezfarebná rozpustná termolabilná látka, ktorá je v alkalickom prostredí citlivá na ultrafialové lúče. Dôležitou informáciou je však aj to, že si naše telo nedokáže samo vytvoriť vitamín B6, a práve preto musíme tento nesmierne dôležitý vitamín prijímať z našej stravy alebo z výživových doplnkov.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že priemerná vyvážená strava vám bohato postačí na to, aby ste mali tohto vitamínu dostatok. Na druhej strane, niektorí jedinci môžu byť za určitých okolností náchylnejší na jeho nedostatok. Zdôrazňujeme teda ešte raz, že vitamín B6 je pre naše telo veľmi podstatný, aby sme si zachovali dobrý zdravotný stav. Pyridoxín totiž dokáže pôsobiť preventívne voči chronickým ochoreniam alebo ich dokonca i liečiť.
Pyridoxín a jeho účinky
Ako sme už spomínali, vitamín B6 alebo pyridoxín je pre naše telo nesmierne dôležitý vitamín, ktorý si naše telo nedokáže vyprodukovať samo. Je účastníkom rôznych procesov, ktoré sú dôležité z hľadiska psychického aj fyzického zdravia. Aké prospešné účinky so sebou prináša vitamín B6?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- tvorba červených krviniek – počuli ste už o pojme hemoglobín? Ide o proteín, ktorý sa nachádza v červených krvinkách, ktoré sú zodpovedné za transport kyslíka do celého tela, resp. jeho zásobovanie kyslíkom. Pyridoxín je esenciálny pre tvorbu dôležitej súčasti molekuly hemoglobínu. Ak máte nízku hladinu hemoglobínu, vaše bunky nedostávajú dostatočný objem kyslíka, v dôsledku čoho sa môže prejaviť anémia, teda chudokrvnosť alebo sa budete cítiť slabo či unavene.
- metabolizmus uhľovodíkov – vitamín B6, resp. pyridoxín, je dôležitý aj ako účastník niekoľkých štádií metabolizmu karbohydrátov. Uhľovodíky sú známe tým, že sa v našom organizme odbúravajú postupne, a preto z dôvodu správneho množstva energie by ste na pyridoxín určite nemali zabúdať a mal by byť súčasťou vašej vyváženej stravy.
- správne fungovanie mozgu a nervového systému – pyridoxín je dôležitý okrem iného i na tvorbu troch významných neurotransmiterov zvaných sérotonín, dopamín a GABA receptorov. Neurotransmitery predstavujú látky, ktorých úlohou je prenášať signál, resp. správy, medzi jednotlivými nervovými bunkami. Ide o chemické látky, ktorých správna funkcia býva pri rôznych psychických ochoreniach narušená.
- produkcia významných molekúl – možno ste netušili, ale pyridoxín dokáže vyprodukovať i nukleové kyseliny, ktorých funkcia sa prejavuje v prenášaní bunkovej genetickej informácie (hovoríme o DNA a RNA). Okrem toho je vitamín B6 dôležitý aj na produkciu aminokyselín, teda stavebných látok bielkovín. Môžeme teda povedať, že pyridoxín tvorí skoro všetky molekuly v našom organizme.
- prevencia ochorení srdca
- znižovanie symptómov syndrómu karpálneho tunela
- zmierňovanie intenzity a opakovania záchvatov astmatikov
- pozitívne ovplyvňovanie pocitu nutkania na zvracanie (tehotenstvo, nevoľnosť počas cestovania či morská choroba)
- priaznivý účinok pri problémoch spojených s predmenštruačným syndrómom
- zmierňovanie príznakov depresie
- zmierňuje opakovanosť určitých druhov epileptických záchvatov
Má aj vedľajšie účinky?
Množstvo priaznivo vplývajúcich látok na náš organizmus si môže vybrať daň v podobe vedľajších účinkov. Ako je to v prípade nežiaducich účinkov v prípade pyridoxínu? V prvom rade by ste si mali vystačiť s prísunom vitamínu B6 z pestrej a vyváženej stravy. Škodlivosť nadmerných dávok vitamínu B6 by sa nemala prejaviť vtedy, ak tento životne dôležitý vitamín prijímate z vašej bežnej stravy. Bolo by v podstate nemožné, aby ste prijali nadmerné dávky z prirodzených zdrojov bohatých na tento vitamín.
Aké je hraničné množstvo, po užití ktorého sa môžu prejaviť rôzne zdravotné komplikácie? Ide o dávku 1000 mg látky pyridoxín (za deň). Avšak niektoré z doposiaľ zistených vedľajších účinkov boli zaznamenané už pri množstvách 100-300 mg za deň. Dávka 1000 mg vitamínu B6 za deň môže spôsobiť i poškodenie nervov, nevoľnosť, pálenie záhy či bolesti, prípadne skrehnutie rúk či nôh. Z tohto dôvodu sa odborníci zhodli na tom, že maximálna tolerovaná nezávadná dávka vitamínu B6 je 100 mg za deň pre dospelých jedincov. Ak je tento vitamín podávaný v dávke 200 mg denne dlhšie ako 30 dní, môže sa rozvinúť tzv. syndróm pyridoxínovej závislosti.
Vitamín B6 môže byť prítomný i v rôznych výživových doplnkoch, či už ako samostatná súčasť alebo ako jedna zo zložiek komplexu vitamínov či minerálnych látok. Ak sa však chystáte užívať pyridoxín ako samostatný výživový doplnok a dané dávky presahujú odporúčané, resp. maximálne denné dávkovanie, mali by ste sa poradiť s vaším lekárom o bezpečnosti užívania.
Vitamín B6 v potravinách
Dostatočnú dávku vitamínu B6 by ste mali za normálnych okolností prijať z pestrej a vyváženej stravy. V nasledujúcich riadkoch si povieme niečo viac o najlepších zdrojoch vitamínu B6, či už sa jedná o živočíšne alebo rastlinné zdroje. Ak by ste sa teda radi zameriavali na prísun látky pyridoxín, odporúčame nasledovné živočíšne zdroje:
- hovädzia a bravčová pečeň
- ryby (losos, treska, tuniak či garnáty)
- mlieko a mliečne výrobky
- vaječné žĺtka
- mäso – biele i červené
Ak preferujete rastlinnú stravu alebo ak ste vegánom či vegánkou, vybrať si môžete z nasledovných potravín:
- strukoviny
- nelúpaná ryža
- zelenina (špenát, kapusta, zemiaky, biela cibuľa)
- ovocie (avokádo, ananás, banány)
- slnečnicové semiačka
Nedostatok pyridoxínu
Výhodou vitamínu B6 je aj to, že sa vyskytuje v množstve potravín, a teda jednotlivé príznaky jeho deficitu sa neobjavujú veľmi často. Deficit vitamínu B6, resp. jeho prejavy, sú citeľné najmä u starších jedincov a alkoholikov. Okrem toho sa nižšia hladina vitamínu B6 môže vyskytnúť i u žien s diagnózou diabetes mellitus 1. typu, pri rôznych zápalových ochoreniach, ochoreniach pečene u ľudí s vírusom HIV či pri reumatoidnej artritíde. Možno ste netušili, ale deficit pyridoxínu môžu spôsobiť i rôzne lieky na TBC, antiepileptiká či určité steroidné hormóny.
Medzi základné prejavy nedostatku vitamínu B6 patria:
- zápaly ďasien či jazyka
- slabosť
- dermatitída
- poruchy senzorického charakteru
- záchvaty
- zápaly nervov
Spôsobiť nedostatok vitamínu B6 môžu i rôzne ochorenia čriev, antikoncepčné tabletky, renálne zlyhanie, celiakia či jednostranná výživa.
Vitamín B6 a priberanie
Množstvo ľudí má dilemu z toho ohľadu, či je vedľajším účinkom vitamínu B6 i priberanie. Áno, je to sčasti pravda. Pyridoxín je známy i ovplyvňovaním chuti do jedla, avšak výsledný efekt, a teda nárast telesnej hmotnosti závisí od sily vôle konkrétneho jedinca. Môžeme teda povedať, že jedinci, ktorí užívajú vitamín B6 sú náchyľnejší na nárast telesnej hmotnosti, avšak nie je to úplne jednoznačné. Skúsenosti hovoria, že vysadenie vitamínu B6 môže spôsobiť opačný efekt, a to prirodzené schudnutie.
Pyridoxín v tehotenstve
Odporúčaná denná dávka vitamínu B6 v tehotenstve činí 1,9 mg. V každom prípade by ste sa tejto hodnoty mali pridržiavať. Žena totiž potrebuje počas gravidity zvýšené množstvo odporúčanej dennej dávky vitamínu B6. Vitamín B6 totižto počas tehotenstva bojuje proti nevoľnosti či zvracaniu. Takúto nevoľnosť možno poznáte aj pod názvom ranná alebo tehotenská nevoľnosť.
Vitamín B6, B12 a kyselina listová (tablety)
Veľmi obľúbeným výživovým doplnkom, ktorý obsahuje vitamín B6, B12 a kyselinu listovú je od značky Jamieson. Tieto tri látky vzájomne výborne spolupracujú. Vitamín B6 a kyselina listová sú vhodné k podpore správnej látkovej premeny homocysteínu, pričom vitamín B12 je zodpovedný za podporu správnej produkcie červených krviniek a a za fungovanie imunitného systému. Odporúčané dávkovanie pre dospelých jedincov je jedna tableta denne.
Zaujíma vás
Čo je vitamín B6?
Vitamín B6 alebo pyridoxín patrí do skupiny vitamínov B. Ide o látku, ktorá je rozpustná vo vode. Je dôležitý z hľadiska správneho fungovania nervového systému, tvorby červených krviniek a významných molekúl či metabolizmu uhľovodíkov. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Čo je to vitamín B6?“.
Na čo slúži?
Medzi jeho základné funkcie patria tvorba červených krviniek, podpora správnej funkcie mozgu, nervového a imunitného systému, metabolizmus uhľovodíkov či zmierňovanie nielen nevoľnosti počas tehotenstva, ale i počas cestovania. Viac užitočných informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Pyridoxín a jeho účinky“.
Koľko by sme mali denne prijať vitamínu B6?
Odporúčaná denná dávka závisí od veku jedinca. Dospelý jedinec od 19 do 50 rokov (muži i ženy) by mal prijať 1,3 mg denne. Počas tehotenstva sa odporúča prijať až 1,9 mg denne.
Je možné sa s ním predávkovať?
Áno, isté množstvá môžu spôsobiť jedincovi vedľajšie alebo nežiaduce účinky, medzi ktoré patria, napríklad, nevoľnosť, pálenie záhy či bolesti rúk alebo nôh. Predávkovanie nastáva najmä v prípade užívania výživových doplnkov.
Má vedľajšie účinky?
Áno, isté denné dávky vitamínu B6 môžu jedincovi spôsobiť zdravotné komplikácie. Hraničnou dennou dávkou je 1000 mg denne, pričom už pri 200 mg pyridoxínu denne môže jedinec vykazovať rôzne príznaky vedľajších účinkov.
Vybrané zdroje:
- https://www.drmax.sk/jamieson-vitaminy-b6-b12-a-kyselina-listova
- https://www.natural-sk.sk/Vitamin-B6-50-mg-100-kapsul
- https://imunita.online/vitamin-b6/
- https://www.webmd.com/drugs/2/drug-5427/pyridoxine-vitamin-b6-oral/details
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b6-benefits