Človek vo svojom živote môže pociťovať rôzne nepríjemné stavy, ktoré môžu byť aj varovným signálom určitého ochorenia. Bolesti hlavy, bolesti krížov či pocit na zvracanie, nevoľnosť, prípadne omdlievanie. Ako už aj samotný názov článku hovorí, budeme sa venovať na prvý pohľad neškodnému pocitu, ktorý však môže byť v mnohých prípadoch prejavom ochorenia, o ktorom jedinec ani nevie. Ak aj vy pravidelne trpíte pocitom na zvracanie, určite ho nepodceňujte, pretože môže byť pre vás závažným problémom.
Nevoľnosť – pocit na zvracanie
Obsah článku
Možno si poviete, že na týchto pojmoch niet čo vysvetľovať, no opak je pravdou. Z medicínskeho hľadiska sa dajú oba tieto pojmy exaktne definovať. Pocit na zvracanie by sme mohli inak pomenovať aj nausea alebo nevoľnosť. Zásadným rozdielom medzi nevoľnosťou a zvracaním je to, že pri nevoľnosti jedinec ešte nezvracia, pričom v konečnom dôsledku ani zvracať nemusí. Zvracanie na druhej strane predstavuje neudržateľný a nekontrolovateľný reflex organizmu, ktorého následkom je vylúčenie obsahu žalúdka prostredníctvom úst.
Ako sme už v úvode článku spomenuli, pocit na zvracanie a aj samotné zvracanie môžu byť symptómami určitých zdravotných problémov. Charakteristickým znakom oboch týchto problémov je aj ich výskyt nielen u dospelých jedincov, ale i u detí. Tieto stavy sú charakteristické najmä počas tehotenstva či u ľudí, ktorí sa liečia na rakovinu chemoterapiou. Sú to najčastejšie situácie, v ktorých sa tieto pocity u ľudí vyskytujú.
Príčiny
Nevoľnosť, resp. pocit na zvracanie, môže ísť ruka v ruke so samotným zvracaním. Nie je však pravidlom, že nevoľnosť musí takýmto spôsobom aj končiť. Možno budú informácie v nasledujúcich riadkoch pre vás novinkou, ale pocit na zvracanie môže byť prejavom rôznych fyzických, ale aj psychických problémov. Aké sú teda hlavné príčiny nevoľnosti? Medzi najčastejšie príčiny pocitu na zvracanie patrí obdobie prvého trimestra tehotenstva, zranenie či ochorenie. Typickým príkladom môže byť aj otras mozgu.
Aké sú iné časté príčiny nausey?
- emocionálny stres
- otrava jedlom
- vírusové ochorenia
- vystavovanie sa rôznym toxínom
- zlé trávenie
- kinetóza (nevoľnosť alebo pocit na zvracanie počas cestovania rôznymi dopravnými prostriedkami – trpí ňou približne 5% cestujúcich)
- žlčové kamene
- rozličné pachy a vône
- bakteriálne infekcie
- bežné ochorenia spojené s bolesťami hlavy či vysokou horúčkou
Štatisticky je preukázané, že pocitmi na zvracanie a zvracaním trpia vo všeobecnosti deti oveľa viac. Radi by sme zdôraznili aj pocit na zvracanie počas prvého trimestra tehotenstva, čo je bežným prejavom hormonálnych zmien a zmien v tele budúcej mamičky. Nevoľnosť v dôsledku tehotenstva by mala ustáť do druhého alebo tretieho trimestra.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Príčiny u detí
Medzi najčastejšie príčiny pocitu na zvracanie u detí patria vírusové infekcie a otrava jedlom. Okrem týchto najčastejších príčin sa u vášho dieťaťa môže objaviť nevoľnosť aj v dôsledku iných faktorov.
- prejedanie sa
- vysoké horúčky
- kašeľ
- intenzívna kinetóza
U veľmi malých detí môžeme o nevoľnosti hovoriť aj ako o dôsledku zablokovaných čriev. Črevá môžu byť zablokované kvôli iným problémom, ku ktorým zaraďujeme nádory, žlčové kamene, abnormálne hrubnutie svalstva alebo pruh. Tieto problémy sú však iba veľmi málo frekventované, no na druhej strane ich vždy treba brať do úvahy v prípade hľadania príčin nevoľnosti.
Stály pocit na zvracanie
Pociťujete pravidelne pocity na zvracanie alebo nevoľnosť? Možno netušíte, ale môžu za nimi stáť chronické alebo dlhodobé problémy týkajúce sa vášho žalúdka. Ak sa nejedná o chronickú nevoľnosť, váš nepríjemný stav by mal ustáť do odznenia ochorenia alebo okolnosti, ktorá pocit na zvracanie spustila. V opačnom prípade by ste si mali dávať veľký pozor, nakoľko možno ani netušíte, akým zdravotným problémom trpíte.
Stály pocit na zvracanie môžu spúšťať rozličné intolerancie voči jedlu, ku ktorým patrí celiakia či laktózová intolerancia. Okrem toho môže jedinec trpieť aj tzv. syndrómom podráždeného čreva. Tento syndróm je dlhodobým zdravotným problémom, ktorý okrem pocitu na zvracanie vyvoláva tieto nepríjemné stavy:
- pocit na odpadnutie
- pálenie záhy
- samotné zvracanie
Ďalším chronickým problémom, ktorý by ste určite nemali podceňovať je Kronova choroba. Ide o zápalové ochorenie, ktoré vo väčšine prípadov napáda vaše črevá. Na druhej strane môžu byť postihnuté aj iné vnútorné orgány tráviaceho traktu. Kronovu chorobu môžu lekári diagnostikovať na základe príznakov, ktorými sú pocit na zvracanie, bolesti, samotný akt zvracania či zápaly.
Všetky problémy, ktorých prejavom je aj chronická nevoľnosť či stály pocit na zvracanie, môžu byť sprevádzané aj symptómami, ako zápcha, hnačka či veľké bolesti brucha. V každom prípade, ak zistíte akékoľvek podozrivé príznaky, ako napríklad pocit na zvracanie, ktoré môžu byť prejavom chronických ochorení, navštívte vášho lekára, ktorý vám určite pomôže s liečbou. Čím skôr ho navštívite, tým skôr sa môžete vyliečiť.
Pocit na zvracanie po jedle – možná celiakia
Ako samotný nadpis napovedá, ak pravidelne pociťujete nevoľnosť alebo nauseu po jedle, nemali by ste tento zdravotný problém podceňovať. Príčin môže byť samozrejme oveľa viac, no jednou z najčastejších je ochorenie intolerancie na lepok – celiakia. Vaše telo vám pocitom na zvracanie dáva signál, že neprijíma stravu, ktorú konzumujete, a preto by ste ju mali čo najskôr zmeniť a optimalizovať tak, aby bola črevami vstrebateľná. Príznakom celiakie okrem nevoľnosti patrí aj pocit únavy, depresívne stavy, bolesti žalúdka či iné psychické ťažkosti.
Po diagnostike celiakie je nutné nasadiť tzv. bezlepkovú diétu, ktorá má trvať po celý život. S liečbou vám pomôže odborník zvaný gastroenterológ.
Aké sú príčiny celiakie?
- genetické predispozície
- prekonanie určitej infekcie alebo ochorenia
- nástup puberty
- nadmerná záťaž organizmu (napr. tehotenstvo či pôrod)
Životný štýl a poruchy príjmu potravy
Za pocitom na zvracanie nemusí byť žiadne ochorenie. Spúšťačom nausey môže byť aj váš životný štýl. Príkladom môže byť nadmerná konzumácia alkoholu. Alkohol môže totižto poškodiť vaše črevá, môže reagovať so žalúdočnou kyselinou či dokonca môže byť zodpovedný za spustenie krvácania v tráviacom trakte. Všetky tieto faktory môžu byť príčinami vracania či vašej nevoľnosti.
Ďalšími veľmi nebezpečnými faktormi zodpovednými za pocit na zvracanie sú tzv. poruchy príjmu potravy, medzi ktoré zaraďujeme bulímiu a anorexiu. Človek trpiaci bulímiou schválne dávi potravu, ktorú prijal. Osoba trpiaca anorexiou na druhej strane trpí nevoľnosťou kvôli nadbytočnej žalúdočnej kyseline a hladovke. Odporúčame vám v takýchto prípadoch navštíviť lekára.
Keď je príčinou stres
Vaša reakcia na ,,boj alebo útek“ môže byť ľahko vyvolaná vašimi úzkosťami. Keď sa to stane, vaše telo vám pomôže pripraviť sa na riešenie krízy. Je to vlastne prirodzená reakcia tela na stres a stresové situácie, a keď sa aktivuje, môže vám skutočne pomôcť prežiť.
Keď prežívate stres alebo úzkosť, vo vašom tele sa uvoľňuje nával hormónov a do celého tela sa odosielajú správy z neurotransmiterov vo vašom mozgu. Tieto správy hovoria vášmu telu, aby zrýchlilo dýchanie, napínalo svaly, posielalo viac krvi do mozgu a aby vaše srdce pumpovalo rýchlejšie.
Stres a úzkosť môžu ovplyvniť takmer všetky systémy tela vrátane dýchacieho systému, nervového systému, endokrinného systému, kardiovaskulárneho systému, reprodukčného systému a muskuloskeletálneho systému. Okrem toho v tráviacom systéme môže stres a úzkosť spôsobiť nevoľnosť, vracanie, pálenie záhy, kyslý reflux, plynatosť, nadúvanie, bolesti žalúdka, hnačku, zápchu a kŕče čriev.
Medzitým, podľa rôznych štúdií, desať až dvadsať percent Slovákov má buď syndróm dráždivého čreva (známy aj ako IBS) alebo chronický rozrušený žalúdok. A pocit stresu alebo úzkosti môže spôsobiť príznaky, ako je nevoľnosť a / alebo vracanie
Okrem toho existuje viacero úzkostných porúch, kt.oré môžu spôsobiť nevoľnosť, vrátane panickej poruchy, sociálnej úzkostnej poruchy, fóbií, generalizovanej úzkostnej poruchy (GAD) a posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD). Nevoľnosť môže nielen ovplyvniť kvalitu vášho života menej ako ideálnym spôsobom, ale neriešené úzkostné poruchy môžu viesť k ďalším problémom, ako je depresia.
Liečba nevoľnosti
Výhodou samotnej liečby nevoľnosti je to, že môžete sami podstúpiť určité opatrenia, aby ste sa tohto problému zbavili. Liečiť sa teda môžete aj v pohodlí svojho domova.
- konzumujte ľahšie stráviteľné jedlá
- snažte sa vyhýbať potravinám, ktoré sú príliš sladké, mastné, aromatické či vyprážané
- miesto teplých nápojov požívajte studené
- vyhýbajte sa akejkoľvek aktivite po konzumácii jedla
- doprajte si pohár zázvorového čaju
- jedzte v menších, ale častejších dávkach
- snažte sa piť iba vodu, aby ste zostali hydratovaní, ale nepite ju vo veľkých dúškoch
- vyhýbajte sa tuhým jedlám (uprednostňujte redšie jedlá)
- snažte sa nebrať lieky, ktoré by mohli podráždiť váš žalúdok ešte viac (napr. kortikosteroidy)
- ak ste už zvracali, vypite rehydratačný roztok, aby ste doplnili úbytok elektrolytov
Ak ,,samoliečba“ nepomáha a pocit na zvracanie pretrváva, navštívte vášho lekára, ktorý vám bude klásť otázky ohľadom príznakov. Existuje aj množstvo liekov na predpis, ktoré vám môžu pomôcť zbaviť sa nevoľnosti a zvracania. Mnohé z nich sa môžu užívať aj počas tehotenstva. Ide napríklad o prometazín, difenhydramín, trimetobenzamid a ondansetron.
Najčastejšie otázky
Čo spôsobuje pocit na zvracanie?
Tento nepríjemný stav môže byť spôsobený nielen fyzickými, ale aj psychickými faktormi, ku ktorým môžu patriť depresie či emocionálny stres. Bežnou príčinou je otras mozgu či tehotenstvo. Viac informácií nájdete najmä pod nadpisom ,,Príčiny“.
Ako ho zastaviť?
Pocit na zvracanie je možné liečiť v prostredí domova alebo liekmi. Samozrejme, spôsob liečby závisí aj od toho, či jedinec netrpí závažným ochorením, ktoré nevoľnosť sprevádza. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Liečba nevoľnosti“.
Čo pomáha pri pocite na zvracanie?
Pomôcť môže zmena životného štýlu, správne stravovanie či eliminácia liekov, ktoré takýto pocit vyvolávajú. Neváhajte si prečítať informácie pod nadpisom ,,Liečba nevoľnosti“.
Vybrané zdroje: