Pod pojmom vina rozumieme zodpovednosť človeka za ublíženie, hriech, trestný čin alebo iné porušenie práva, určitej zvyklosti, prípadne je to osoba, ktorá nesie zodpovednosť za to, čo spôsobila druhému, čomu nezabránila, hoci tak mohla učiniť. Bežný človek si vie uvedomiť vlastnú nedokonalosť, z ktorej môže vyplývať občasné pochybenie.Dajte si však pozor, aby ste to so sebaobviňovaním neprehnali.
Sebaobviňovanie a pocity viny sú nebezpečné postoje, ktoré ticho nahlodávajú našu psychiku i telo a môžu viesť k vážnym ochoreniam. Za pocity viny platíme osobnú cenu – nevyriešená vina nám často bráni užívať si život a emocionálne prosperovať.
Psychológia vo všeobecnosti rozlišuje niekoľko typov viny:
- právna – zavinenie v zmysle zákona, z ktorého podľa zákona vyplýva konkrétny druh trestu
- mravná – previnenie na základe hodnôt vyznávaných v určitej spoločnosti, s ktorou je vinník konfrontovaný a musí sa s ním na základe vlastného svedomia
- sebaobviňovanie – je vina v zmysle neprimeraného obviňovania vlastnej osoby, ktoré môže byť vštepené výchovou
Duševný masochizmus
Obsah článku
Každý z týchto typov viny môže mať na psychiku likvidačný účinok. V extrémnych prípadoch môže vyvolávať panické pocity strachu a dlhodobé poruchy nálady. Pocit viny je prejavom sebadeštrukcie. Človek sa ním sám odsúdi a tiež trestá. V prípade psychosomatických problémov si to nemusí ani uvedomovať. Preto namiesto otázky: „Prečo sa to stalo práve mne?“, je lepšie položiť si otázku „Prečo sa za to obviňujem, prečo si to vyčítam?“. Odpoveďou na takúto otázku môže byť práve len podvedomá túžba po sebatrýznení.
Pocit viny vedie k psychosomatickým problémom. Duševný masochizmus nemá nikto rád. Záľuba v trápení býva neraz dôsledkom snahy zbaviť sa vnútornej osamelosti a zaujať okolie. Ale cyklus nárekov a lavína sťažností z nikoho neurobia vyhľadávaného spoločníka.
V mnohých výskumoch tiež bolo preukázané, že čím viac ľudia pociťovali vlastnú vinu, tým väčšie mali nutkanie potrestať niekoho iného. Ak máte pocit, že svojím správaním alebo konaním prispievate k zlu, najskôr budete mať tendenciu hľadať chybu u iných ako u seba. Akonáhle takú osobu nájdete, zmenší sa váš nepríjemný pocit z vlastnej viny. Za každú cenu v sebe totiž potrebujeme pestovať sebaupokojujúci pocit, že sme „dobrí ľudia“.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Začína to v detstve
Úroveň sebaobviňovania nám už v útlom veku tak trochu určujú aj samotní rodičia, ktorí by sa mali naučiť mať radi dieťa za to, že je a nie za to, aké je. Trestanie samého seba môže byť naučenou odpoveďou od rodičov. Kritický rodič občas nevedomky znevažuje svoje slová, pričom si neuvedomuje ich dopad na detskú psychiku.
Deti často môžu byť vychovávané vo veľmi milujúcom domácom prostredí, ale pokiaľ je dieťa podriadené prísnej rodičovskej disciplíne. Dieťa môže nadobudnúť pocit, že nič, čo urobilo, nie je dosť dobré. Tento pocit v sebe dieťa posilňuje počas dospievania a nevedome ho príjma aj vo svojom postoji voči sebe.
Sebaobviňovanie a jeho príčiny
- zhubné postoje okolia, ktorých vplyvom v nás môžu vznikať pocity viny
- nedostatok vnútorného sebavedomia
- závislosť na alkohole
Zodpovednosť ≠ vina
Ako jedinec prijímame zodpovednosť za svoje vlastné životy. Je nutné si však uvedomiť, že zodpovednosť nesmieme stotožňovať s pocitom viny. „Čo bolo, to bolo… nezmeníme to…“, hovoria klasici a je to pravda. Hoci na mnohé veci z minulosti už nemáme vplyv, stále je tu možnosť čiastočne ich napraviť a táto predstava nápravy je oveľa užitočnejšia a pre psychiku výživnejšia ako idea trestu a sebadeštrukcie.
Hovorte o svojich pocitoch s niekým, kto je schopný tichého a vnímavého vypočutia bez toho, aby vás vzápätí súdil. Tento poslucháč vás nesmie moralizovať a poučovať, skôr by vás mal nasmerovať a naznačiť, na čo sa ďalej zamerať, čo sa dá napraviť a s čím sa treba zmieriť.
Sebaobviňovanie a jeho následky
- trestanie samého seba, sebapoškodzovanie
- tréma, strach z vystupovania pred ľuďmi
- koktanie, zajakávanie
- syndróm vyhorenia (podráždenosť, ľahostajnosť, nezáujem, apatia, poruchy spánku)
- anorexia, bulímia (ospalosť, únava, mdloby, podvýživa, tráviace problémy)
Ako sa stať z obete víťazom
- rozvíjajte zdravú sebaúctu – je dôležité, aby sme si vedeli odpustiť svoje chyby, poučiť sa z nich a kráčať ďalej, sebatrýznenie a obviňovanie za svoje zlyhania sú jedinou a najväčšou prekážkou, ktorá nám bráni napredovať
- byť emocionálna pružnosť posilňuje charakter
- prestaňte sa trestať za svoje chyby, naopak milujte sa za svoju ochotu učiť sa a rásť
Krutá vnútorná kritika
Sebaobviňovanie je zbytočné. Je to iracionálny hnev samého na seba, pohŕdavé správanie k sebe samému samého zakaždým, keď sa cítite neúspešný alebo odmietnutý niekým iným. Je to zbytočné a hlavne nezdravé.
Sebaobviňovanie v sebe zahŕňa ďalšie formy ako je izolácia pred okolím, sebapoškodzovanie, pocit bezvýznamnosti. Ale nič to neopravuje. Možno ste si vedomí, že trpíte týmto problémom, ale neviete sami uniknúť pred týmto deštruktívnym cyklom.
Možno ste už čelili svojmu vnútornému hlasu, ktorý sa vám snažil nahovoriť, že ste „hlúpy“, pretože stále opakujete tie isté chyby. Keď si kladiete podobné toxické otázky, takýmto zmýšľaním sa podvedome trestáte. Myseľ si na ne postupne navykne a snaží sa tieto otázky zodpovedať. V štádiu hľadania odpovede jednotlivec prechádza do úlohy vnútorného kritika, čím ubližujete aj vlastnému egu. Preto je nutné zmeniť svoj vnútorný dialóg a reštartovať vaše myslenie.
Zmeňte spôsob myslenia
Odpustite si. Týmto krokom sa zavŕši odmietanie samého seba a začnete sa akceptovať tak ako skutočne ste. To je začiatok slobodného človeka.
Odpustenie je kľúčom k tomu, aby ste sa začali mať radi taký, akými ste, chce to však veľa úsilia, odhodlania a trpezlivosti, pretože práve ste sa rozhodli sa zmeniť hlboký vžitý scenár a spôsob vnímania seba samého, ktorý vo vás žil dlhé roky.
Práca s vyškoleným odborníkom v oblasti duševného zdravia sa odporúča ako prostriedok na začatie tohto procesu. Podstatné je aj uvedomenie, že dokážete zvládnuť problémy v reálnom živote svojou schopnosťou rozvíjať silnejšiu emocionálnu odolnosť.
Najčastejšie otázky spojené so sebaobviňovaním:
Prečo je ťažké prestať sa obviňovať?
Obviňovanie samého seba nie je nič iné ako obrana proti bolesti života. V realite sme často konfrontovaní s tým, že však iní ľudia nás odmietajú, podvádzajú alebo uprednostňujú svoje vlastné potreby. Ľudia, ktorých milujeme, trpia a zomierajú a naše sny sa nie vždy stávajú realitou.
Keď cítime podobné bolesti, hromadí sa v nás veľa energie, ktorú vnútorne prežívame vo forme hnevu. To nás motivuje hľadať opäť vnútorný pokoj. Keď sme však ignorovaní, neocenení alebo opätovne napádaní, to spôsobuje, že sa človek cíti neistý alebo zbytočný a hnevu obracia proti sebe a presviedčajú samých seba, že sú príčinou problému.
Prečo je sebaobviňovanie zbytočné?
Pretože nikdy nevyrieši žiadny problém, práve naopak. Ponechá vás skľúčených a izolovaných. Tento vnútorný hnev vás kompletne odreže od vášho života. Vaše vzťahy, vaše spojenia so sebou a ostatnými, budú naďalej generovať potrebu trestať sa v nepretržitom cykle, ktorý je stále ťažšie zastaviť.
Ako sa od toho oslobodiť?
Ak chcete začať, musíte si uvedomiť, že toto nutkanie môže byť hlboko zakorenené vo vašom správaní. Hlavne k sebe buďte úprimný a zamerajte sa na sebaúctu a prijatie. Vytváranie pozitívnych pocitov o sebe je veľmi dôležité pre zlepšenie vašej pohody a hodnoty vo vlastných očiach.
Vymažte zo svojej mysle postoj: Nedosiahol som cieľ = ZLYHAL SOM.
Všetci nás nútia do plánovania, vytýyčenia životných mét a do honby za úspechom. Ak nenapĺňame tieto predstavy upadáme do depresie, pretože nie sme dostatočne schopní, úspešní. Ale aj pomalý posun je posun vpred, ste na dobrej ceste. Uvedomte si to a začnite byť na seba hrdí.
Potrebujete spôsob, ako nasmerovať svoj hnev. Ako prvý krok by ste sa mali naučiť relaxovať v momente, keď opäť začínate pociťovať potrebu obrátiť svoj hnev proti sebe. Nakoniec je rovnako dôležité, aby ste sa naučili mať súcit aj s bolesťou iných ľudí a hodnotiť ľudské potreby. Iba vtedy budete môcť mať súcit so sebou samým. Časom takto zistíme, že máme schopnosť zotaviť sa, zvládnuť bolesť života a sledovať to, čo chceme a potrebujeme.
Kto je náchylný k sebaobviňovaniu?
Duševnými masochistami bývajú väčšinou ženy. Ďalšia nedávna štúdia skúmala ľudí, ktorí boli hanblivejší a zistil sa fakt, že mali oveľa väčšie sklony k sebaobviňovaniu ako tí, ktorí boli menej ostýchaví. Dlhé roky sa mýľne domnievame, že iba slabí jedinci a mentálne nestabilní ľudia majú sklony k sebaobviňovaniu. Nech už je to akokoľvek mali by ste pamätať na to, že byť dobrý nespočíva v tom, že sa nesmieme previniť, ale v tom, že sa chceme napraviť.
Vybrané zdroje:
- https://www.vitalia.cz/clanky/pocit-viny-je-sebedestruktivni/
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-squeaky-wheel/201407/why-do-we-punish-ourselves
- https://medium.com/the-mission/this-is-how-to-stop-punishing-yourself-and-shift-from-victim-to-victor-9a72098ce310
- https://eduworld.sk/cd/darina-vranova/442/ako-zo-svojich-zivotov-odstranit-obvinovanie
- https://exploringyourmind.com/why-do-you-punish-yourself/