Poruchou koncentrácie, problémom sústrediť sa občas trpíme všetci. Nemôžeme sa sústrediť, nevieme udržať pozornosť, nedokážeme jasne premýšľať a zamerať sa na konkrétny problém. Únava, vyčerpanosť, emočný stres, mnoho problémov naraz, ale aj obyčajná ľahká chrípka môžu spôsobiť problémy s koncentráciou. Za týmito problémami môžu byť aj hormonálne zmeny (tehotenstvo, menopauza), ale aj množstvo zdravotných problémov.
Poruchy koncentrácie poznáme všetci, skúsenosti s nimi má každý človek. Nie vždy máme svoj deň. Príčin je niekoľko – prebdená noc, nadmerný stres, únava, vyčerpanosť, hlad, úzkosť… čímkoľvek z tohto práve trpíme odrazí sa to na našej koncentrácii. Ak ale nemožnosť sústrediť sa trvá dlhšiu dobu, alebo sa pričasto opakuje môže byť sprievodným znakom iného ochorenia.
Príčiny poruchy koncentrácie
- Alkoholizmus, užívanie návykových látok – delírium
- Porucha pozornosti
- Chronická únava
- Otras, poranenie mozgu, mozgový nádor, mŕtvica
- Nespavosť, spánkové apnoe, nočné mory,… prejavuje sa zvýšenou únavou, poruchami spánku, vyčerpanosťou, ospalosťou a zníženou schopnosťou sústrediť sa.
- Cushingova choroba
- Demencia, depresie, schizofrénia, duševné ochorenia, maniodepresia (problémy s koncentráciou nastávajú v depresívnej fáze)
- Epilepsia
- ADHD, ADD – porucha pozornosti s (alebo bez) hyperaktivity. Najčastejšie ňou trpia deti.
- Nedostatok železa v krvi
- Nízky tlak krvi
- Pedikulóza – vši
- Zvýšená hladina hormónov – hypertyreóza
Koncentráciu môžu znižovať aj niektoré lieky. Pozorne si prečítajte príbalový leták k nim, alebo sa na ich vplyv na koncentráciu spýtajte lekárnika.
Príznaky porúch koncentrácie
- Nedokážete si zapamätať veci, ktoré ste sa dozvedeli len pred krátkou chvíľou
- Nedokážete jasne myslieť, zamerať sa na danú úlohu
- Strácate veci, nepamätáte si kde ste ich odložili (kľúče, okuliare,…)
- Neschopnosť prijímať rozhodnutia, riešiť náročné úlohy
- Nedostatok fyzickej aj psychickej energie na koncentrovanie sa
Poruchy koncentrácie sa vyskytujú spolu s ďalšími ochoreniami. Okrem problémov so sústredením si môžete všimnúť aj poruchy intelektu, zmenu správania, problémy s pamäťou (problémy s mozgom, duševné poruchy)
Kedy vyhľadať lekára
Pokiaľ sa nemôžete koncentrovať len preto, že nemáte svoj deň nemusíte sa obávať ničoho. Dobrý spánok, zbavenie sa stresu a kvalitná strava vás vrátia do normálu. Pokiaľ ale zároveň so stratou koncentrácie pocítite aj ďalšie príznaky vyhľadajte lekársku pomoc
- Strata vedomia
- Brnenie, mravčenie na jednej polovici tela
- Bolesť, tlak na hrudi, náhla a silná bolesť hlavy
- Nevysvetliteľná strata pamäti
- Neviete kde práve ste
So svojim lekárom sa porozprávajte ak ste na sebe spozorovali
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Zhoršenie pamäti
- Zníženie výkonu v práci
- Problémy so spánkom
- Neopodstatnený pocit únavy alebo vyčerpania
Poruchy koncentrácie a deti
ADHD (attention deficit hyperactivity disorded) je porucha pozornosti a hyperaktivita. Ide o vývojovú poruchu mozgu (nie chorobu), kedy dieťa nie je schopné sústrediť sa. Často krát sa toto ochorenie zamieňa s nevychovanosťou a drzosťou. Nástupom do školy sa ale toto ochorenie zvyčajne potvrdí. Zlé známky v škole, dieťa sa nedokáže sústrediť na učivo, nevydrží sedieť v škole, je hyperaktívne, skáče do reči, nahlas rozpráva … Liečba tejto poruchy patrí do rúk odborníkov. ADHD sa nedá vyliečiť, ale dôslednou výchovou sa môže stav výrazne zlepšiť. Dieťa môže viesť plnohodnotný život nie len v detstve, ale aj v dospelosti.
ADHD je jednou z možností porúch koncentrácie. Veľmi podobnou poruchou je porucha koncentrácie (CDD – concentration deficit disordet). V tomto prípade dieťa nie je hyperaktívne a aj zvyšné príznaky sa mierne líšia od príznakov ADHD. Sú to hlavne
- Pretrvávajúce ťažkosti so sústredením
- Dieťa nereaguje na otázku
- Je pomalé, pomaly rozmýšľa, pomaly sa pohybuje
- Letargické, ospalé aj počas dňa
- Nemá záujem o hry s priateľmi
ADHD a CDD sa až u polovici pacientov vyskytujú súčasne. Každá z týchto porúch sa ale môže vyskytovať aj osobitne. O CDD sa v súčasnosti veľa nevie. Predpokladá sa, že CDD je dedičné, zatiaľ čo ADHD je vrodená porucha. Stále sa vedú dohady o tom či je to podskupina ADHD, alebo ide o iný typ poruchy. Tak či tak, poruchy koncentrácie sú jedným z hlavných symptómov týchto porúch.
Diagnostikovanie porúch pozornosti
Porucha pozornosti sa nedá presne diagnostikovať. Rôzne testy, otázky o vašej minulosti a rodinná anamnéza sú prvé čo podstúpite. Následne sa bude zisťovať, či vaše problémy nesúvisia s liekmi, výživovými doplnkami, alebo bylinkami, ktoré užívate. Ak sa nezistí príčina lekár vás môže poslať na
- Krvný test – zistenie hladiny hormónov
- CT – zistia sa možné mozgové abnormality
- EEG – zistí sa aktivita mozgu
Následne vám lekár odporučí liečbu. Ak je za poruchou koncentrácie iné ochorenie jeho vyliečením sa stratia aj problémy s koncentráciou. Ak sa vaše problémy týkajú ADHD, CDD, alebo inej poruchy koncentrácie zvolí sa najvhodnejšia liečba. Môžu to byť behaviorálne terapie, kde sa naučíte sústrediť sa, obmedziť rozptyľovanie prípadne dostanete lieky, ktoré zlepšia koncentráciu.
Zmena životného štýlu
Zmenou životného štýlu sa môžete zbaviť, alebo aspoň obmedziť problémy s koncentráciou.
- Znížte stres
- Doprajte si viac spánku
- Znížte príjem kofeínu. Ak káve, ani iným nápojom s kofeínom neholdujete skúste to s ním. Kofeín dokáže zlepšiť koncentráciu na kratšiu dobu. Ale pozor, vo väčšom množstve má opačné účinky.
- Pravidelne a výživne sa stravujte – dajte si niekoľko menších jedál denne, než jedno väčšie za deň. Obohaťte stravu o ryby, orechy, semienka, celozrnné pečivo,…
Ako zlepšiť koncentráciu stravou
Udržať si pozornosť, zvýšiť koncentráciu a vedieť sa plne sústrediť na dôležité veci vám pomôžu niektoré potraviny. Hovorí sa im „inteligentné“ potraviny, nakoľko ovplyvňujú chemické látky v mozgu. Niektoré z nich zlepšia koncentráciu na kratší čas. Niektoré vplývajú priamo na mozog, ich konzumáciou sa poruchy koncentrácie môžu výrazne zmierniť.
Potraviny na zvýšenie koncentrácie
Kofeín – káva, energetické nápoje, ale aj čokoláda obsahujú túto látku. Kofeín vás nabudí, dodá vám energiu a zlepší vašu koncentráciu. Jeho účinok je len krátkodobý, ale pomôže vám v rozhodujúcich chvíľach. Zbytočne to s ním nepreháňajte, miesto zvýšenej koncentrácie môžete pociťovať roztržitosť.
Cukor – nie ten kryštálový ale cukor vo forme glukózy, ktorú náš organizmus získava z cukrov a sacharidov. Glukóza je palivo pre mozog, energia, ktorú pri myslení potrebujeme. Dajte si niečo sladké – džús, sirup, čokoládu a na krátky čas sa zlepší vaša pamäť, myslenie a aj mentálne schopnosti. S konzumáciou cukru buďte opatrný, môže viesť k obezite a ďalším problémom.
Ryby – hlavne losos je zdrojom omega – 3 mastných kyselín, ktoré sú veľmi dôležité pre udržanie zdravého mozgu. Znižujú riziko mŕtvice a demencie. Zlepšujú pamäť (aj v pokročilom veku) a priaznivo pôsobia aj na srdce.
Orechy, čokoláda – vlašské orechy, rôzne semená a horká kvalitná čokoláda obsahujú prírodný antioxidant – vitamín E a kofeín. Zlepšujú pamäť, zvyšuje kognitívne schopnosti a zlepšuje koncentráciu.
Avokádo, zrná (celozrnné pečivo), ovsené vločky – tieto potraviny obsahujú látky na znižovanie cholesterolu. Zvyšujú prietok krvi čím sa zlepšuje jej okysličovanie a tým pádom aj okysličovanie mozgových buniek. Zrná a aj ovsené vločky obsahujú glukózu, ktorá je zdrojom energie pre mozog.
Bobuľové ovocie – hlavne čučoriedky majú na mozog veľmi priaznivý vplyv. Zabraňujú poškodeniu mozgu voľnými radikálmi, zmierňujú choroby mozgu súvisiace s vekom ako Alzheimerova choroba alebo demencia. Zlepšujú schopnosť učiť sa a pomáhajú lepšie sa sústrediť. Najviac vitamínov a antioxidantov sa nachádza v semiačkach tohto ovocia. Čím sú bobule zrelšie, tmavšie tým viac zdraviu prospešných látok obsahujú.
Vajíčka – cholín, ktorý sa nachádza hlavne v žĺtku zlepšuje pamäť a zvyšuje mentálne schopnosti.
Hovädzie mäso – obsahuje veľa železa a zinku, ktoré zlepšujú pamäť a podporujú sústredenie. Pomôžu vám zamerať myseľ a koncentrovať sa. Miesto hovädzieho mäsa môžete jesť aj iné druhy mäsa – tie ale už neobsahujú toľko železa a zinku
Výdatné raňajky
Celozrnná vláknina, mliečne výrobky a ovocie sú bohatým zdrojom energie a vitamínov na začiatok dňa. Zlepšia sa vaše mentálne schopnosti. Raňajky majú byť bohaté a výdatné, ale pozor, veľa kalórií môže mať opačný účinok. Príliš kalorické jedlo hneď z rána zníži koncentráciu a navodí pocit únavy.
Problémy so sústredením, poruchy koncentrácie môžu v živote narobiť viacero problémov. Nepriaznivo zasiahnu to pracovného aj partnerského života. Pokiaľ sa vás tieto problémy týkajú len čas od času a poznáte dôvod (prebdená noc, väčšie množstvo kofeínu, alebo alkoholu,…) nemusíte sa ničoho obávať. Zmeňte svoju životosprávu a všetko bude v poriadku. Ak ale máte problémy s koncentráciou často je najlepšie vyhľadať lekára.
Pýtate sa
Čo je porucha koncentrácie?
Porucha koncentrácie je neschopnosť sústrediť sa resp. udržať pozornosť. Často je to príznak iného ochorenia, napríklad alkoholizmu, ADHD u detí a pod.
Koho postihuje?
Najčastejšie sa tento príznak spája s ochorením ADHD u detí. Presnejšie ide o vývojovú poruchu mozgu, ktorá je často spájaná aj s hyperaktivitou.
Ako sa dá liečiť?
Pred samotnou liečbou je dôležitá v prvom rade správna diagnostika. Neexistuje konkrétny test, skôr sa vychádza z rodinnej anamnézy prípadne či rôzne faktory prostredia a života nemajú zásluhu na tejto poruche (napríklad užívanie liekov). V ťažších prípadoch sa môžu predpisovať aj lieky tlmiace hyperaktivitu. Zvyčajne ide o psychiatra.
Vybrané referencie: