Posledná aktuálizácia prebehla 18. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Lexaurin je liek, ktorý patrí do skupiny benzodiazepínových anxiolytík – liekov pôsobiacich proti úzkosti. Jeho účinnou látkou je liečivo bromazepam. Na základe dávky lexaurin znižuje psychické napätie a strach, má utišujúci účinok a pôsobí ako myorelaxancium (uvoľňuje svaly). Takisto sa využíva pri liečbe ochorení orgánov kardiovaskulárneho, dýchacieho, tráviaceho a močovopohlavného systému, ktoré boli vyvolané úzkosťou a stresom.
Lexaurin je viazaný na lekársky predpis. Dostupný je len vo forme tabliet a to v dvoch variantách – 1,5 mg/ tableta alebo 3 mg/ tableta (1,5 alebo 3 mg účinnej látky je obsiahnutej v 1 tablete).
Lexaurin je po jarnom výpadku plne dostupný.
Účinná látka – bromazepam
Patrí do skupiny benzodiazepínových derivátov, liečiv, ktoré sa do klinickej praxe dostali v 70. rokoch minulého storočia. Používa sa na liečbu úzkosti, panických stavov a takisto ako premedikácia pred menšími chirurgickými výkonmi.
Mechanizmus účinku bromazepamu
Pôsobí rovnako ako „klasické“ benzodiazepíny. Čo znamená, že sa viaže na receptory kyseliny gama-aminomaslovej (GABA) v mozgu a tak zvyšuje jej inhibičné vlastnosti. Navodzuje tak sedatívny, antikonvulzívny (bráni vzniku kŕču), anxiolytický (proti nervozite a úzkosti) efekt. Taktiež uvoľňuje svaly a spôsobuje ospalosť a útlm.
Bromazepam je dlhodobo pôsobiace liečivo, odbúrava sa v pečeni. Preto pacienti, ktorí majú akékoľvek ochorenie pečene by tento prípravok nemali užívať.
Lexaurin – načo sa používa?
Lexaurin je indikovaný pri liečbe úzkosti a stavov s ňou spojených. Hlavne pri:
- ťažkej úzkosti
- subjektívne nezvládnuteľnej úzkosti, ktorá môže byť spojená aj s nespavosťou
- úzkosti, s ktorou je spojený výskyt organického alebo psychotického ochorenia
- emocionálnych poruchách
- liečbe ochorení kardiovaskulárneho, dýchacieho, tráviaceho a urogenitálneho systému, ktoré sú vyvolané úzkosťou, dlhodobým stresom a napätím
- pri terapii úzkosti a ďalších psychogénnych reakcíí, ktoré sprevádzajú abstinenčný syndróm (napríklad pri alkoholizme)
- bolesti hlavy podmienenej psychogénnou príčinou
Liečba síce pomôže užívateľovi s pocitom úzkosti, ale nedokáže vyliečiť príčinu, ktorá má častokrát psychologický podklad. Lexaurin je liek, ktorý nie je určený na dlhodobé užívanie, pretože naň môže vzniknúť po čase závislosť. Preto je priam esenciálne, aby bola objavená príčina úzkosti a vhodným spôsobom aj riešená. Najlepšie riešenie je vyhľadanie vhodnej lekárskej pomoci.
Úzkosť – čo to vlastne je?
Celý tento článok je venovaný liečbe úzkosti. V krátkosti vám v nasledujúcich riadkoch priblížime, čo to vlastne úzkosť je a ako sa prejavuje. Pokiaľ máte záujem o viac informácií, môžete si o tomto psychickom stave prečítať v článku Úzkostná porucha – čo je to a ako ju liečiť.
Úzkosť možno charakterizovať ako nepríjemný emočný stav, ktorý sa prejavuje aj na telesnom zdraví. Jej miera môže byť rôzna, od mierneho pocitu úzkosti až po stav paniky.
V niektorých prípadoch je pocit úzkosti normálny. Napríklad pri nástupe do novej práce, školy, pri presťahovaní sa na nové miesto, ale pri skúške či teste. V takýchto prípadoch to môže slúžiť ako motivácia k dosiahnutiu lepšieho výkonu. Avšak pokiaľ je táto úzkosť alebo nervozita je dlhotrvajúca a neznesiteľná, bráni vo vykonávaní činností každodenného života, tak je vhodné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
Niekedy sa človek môže cítiť, akoby blúdil v začarovanom kruhu. Jeho obavy vedú k zhoršeniu výkonu (napríklad v práci, škole, alebo iných aktivitách) a to zase spôsobuje obavy z ďalšieho neúspechu. Čo následne vedie k ďalšiemu zhoršovaniu, psychickému aj fyzickému vyčerpaniu. Výsledkom môže byť narušenie medziľudských vzťahov alebo aj kariérneho postupu.
Pokiaľ sa pocit úzkosti podcení a takýto človek nevyhľadá odbornú pomoc, môže to vyústiť až do neschopnosti viesť normálny život.
Príznaky úzkosti
Prejavy úzkosti varírujú od človeka k človeku. Ale všeobecné prejavy úzkosti sú:
- pocit strachu, nervozity, vnútorného nepokoja
- nespavosť
- problémy s koncentráciou
- zrýchlená srdcová činnosť a dýchanie
- mdloby, závraty
- tráviace ťažkosti
- svalové zášklby
Lexaurin a tehotenstvo
Jeho účinky závisia od fázy gravidity. Výsledky štúdií pre prvý trimester sa nezhodujú. Podľa niektorých užívanie lexaurinu v rámci tohto obdobia sa nespája s výraznejšími malformáciami plodu. Iné štúdie zase tvrdia, že je tu zvýšené riziko vzniku ráštepu ústnej dutiny. Počas druhého a tretieho trimestra vyššie dávky lieku môžu spôsobiť spomalenie pohybov a nepravidelnosť srdcového rytmu plodu.
Pokiaľ tehotná žena užíva lexaurin v poslednom trimestri, aj pri nízkych dávkach to môže mať nepriaznivé následky pre čerstvo narodené dieťa.
Floppy infant syndrome
Tento pojem znamená, že dieťa sa narodí so svalovou hypotóniou. Za normálnych okolností po pôrode aktívne hýbe končatinami, jeho svaly pracujú normálne. Pokiaľ má hypotóniu, tak jeho svalová aktivita a pohyb bude minimálny a bude pripomínať „handrovú bábiku“. Ako sa to prejaví? Napríklad, nebude mať flexované nohy ani ruky (nebude ich mať pritiahnuté k telu), ale bude ich mať vystreté. Takisto nebude môcť dobre kontrolovať polohu ani pohyb svojej hlavičky. Môže mu padať smerom dopredu, prípadne do strán alebo ju bude zakláňať dozadu.
Súčasťou tohto syndrómu je aj chybný sací reflex. To znamená, že pri kojení nebude pomocou svalov ústnej dutiny môcť vyvinúť dostatočný podtlak na to, aby z bradavky matky nasalo mlieko. Výsledkom čoho je pomalé priberanie na hmotnosti.
Pri vysokých dávkach lexaurinu hrozí, že sa u novorodenca vyvinie abstinenčný syndróm, respiračná depresia a hypotermia.
Napriek všetkým týmto kontraindikáciám je možné užívanie lexaurinu zvážiť, pokiaľ sa bude prísne dodržiavať dávkovanie a terapeutické indikácie.
Lexaurin a kojenie
Nie je odporúčaný dojčiacim ženám, kvôli jeho prenikaniu do materského mlieka.
Lexaurin a deti
Účinky lexaurinu u detí neboli dostatočne preskúmané, preto sa sa im neodporúča predpisovať tento liek. Ale pokiaľ to situácia vyžaduje a lekár zvážil dôkladne svoje rozhodnutie a jeho dôsledky, tak v určitých prípadoch je terapia lexaurinom možná aj u maloletých. Avšak dĺžka liečby by mala byť obmedzená na minimum.
Vedľajšie účinky
Užívanie lexaurinu môže byť spojené s nasledujúcimi nežiadúcimi účinkami:
- Amnézia – toto liečivo môže vyvolať anterográdnu amnéziu (užívateľ si nepamätá na udalosti, ktoré sa udiali po užití lieku, pričom časový úsek môže byť rôzne dlhý). Všeobecne, lexaurin ovplyvňuje pamäťové funkcie, znižuje schopnosť hlavne krátkodobej pamäti. Aby výpadok pamäti čo najviac obmedzil, je potrebné, aby užívateľ po užití lieku niekoľko hodín neprerušovane spal.
- Ovplyvnenie psychických funkcií – lexaurin môže u niektorých ľudí vyvolať agresiu, nepokoj, podráždenosť, zúrivosť, halucinácie alebo aj vzrušenie. Zvyšuje aj výskyt nočných môr, preto u niektorých pacientov môže spôsobovať problémy so spánkom. Tieto reakcie sa môžu vyskytnúť aj v súvislosti s amnéziou. A pozor by si mali dať aj pacienti, ktorí trpia depresiami, pretože tento liek ich môže zhoršovať a dokonca môže viesť ku samovražedným sklonom.
- Porucha vnímavosti, spracovania vizuálnych informácii (tie ktoré prichádzajú do mozgu z očí)
- Opätovné obnovenie nespavosti, tzv. rebound fenomén – pokiaľ sa lexaurin náhle prestane užívať, je tu riziko prechodného znovuobjavenia úzkostných stavov, zmien nálady, nespavosti. Preto je dôležité postupne znižovať podávané dávky.
- Vznik tolerancie na lexaurin – po určitej dobe užívania liečivo čiastočne stratí svoju účinnosť.
- Vznik závislosti, následne abstinenčného syndrómu
- Poškodenie pečene, leukopénia
- Ospalosť, bolesti hlavy
- Tráviace ťažkosti, nevoľnosť
- Kožné prejavy – vyrážky, svrbenie
Mnohé z týchto nežiaducich účinkov sa vyskytujú hlavne na začiatku liečby a následne pri opakovanom podávaní lexaurinu postupne vymiznú.
Vedenie motorových vozidiel
Následkom toho, že lexaurin zhoršuje vnímavosť, má sedatívne účinky (spôsobuje ospalosť a útlm) a môže ovplyvniť svalový tonus, je nevhodné, aby po užití lieku pacient riadil motorové vozidlá alebo akékoľvek iné dopravné prostriedky. Tento účinok sa zhoršuje s užitím alkoholu.
Náhrada za Lexaurin
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 48,9 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Zníženie tepu v prípade psychologických príčin
- Tlmenie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Lexaurin a srdce
Nadmerné užívanie lexaurinu môže spôsobiť kardiorespiračnú depresiu. To znamená, že dôjde k útlmu činnosti srdca. Ale inak lexaurin činnosť srdca negatívne priamo neovplyvňuje. Skôr to funguje na podklade sedatívneho účinku na mozog. A cez nervové dráhy dôjde aj k zníženiu srdcovej frekvencie, ktorá pri záchvate úzkosti môže byť zvýšená.
Lexaurin – vznik závislosti, abstinenčný syndróm
Všeobecne liečba benzodiazepínmi, nielen lexaurinom, môže spôsobiť vznik závislosti. Riziko sa zvyšuje s dĺžkou užívania lieku a takisto k nemu prispieva aj požívanie alkoholu alebo drog. Pokiaľ pacient užíva lexaurin dlhodobo a vyvinie sa uňho závislosť, náhle ukončenie liečby môže mať za následok vznik abstinenčného syndrómu.
Ten sa prejavuje bolesťami hlavy, tráviacimi ťažkosťami, pocitom nepokoja, úzkosti, podráždenosti a napätia. Pokiaľ sa jedná o závažnejší stav, k týmto prejavom sa môžu ešte pridať psychické problémy, ako je derealizácia a depersonalizácia, halucinácie a epileptické záchvaty ale takisto aj hyperakúzia, tremor, precitlivelosť na svetlo, fyzický kontakt a hluk.
Bohužiaľ, lexaurin sa môže zneužívať aj ako droga. Má sedatívne – hypnotické účinky, môže vyvolávať pocity eufórie, ktoré môžu byť potencované užívaním alkoholu. Veľmi ľahko naň vzniká závislosť a čím dlhšie užívanie, tým je horší abstinenčný syndróm. Následok zneužívania tohto lieku, alebo akejkoľvek drogy je, že bez nej človek nedokáže existovať, zvykne si na jej účinky a nedokáže prestať s jej užívaním.
Kontraindikácie
Nemali by ste užívať lexaurin ak máte:
- Alergiu na benzodiazepíny alebo na pomocné látky (napríklad preparát obsahuje monohydrát laktózy, takže ak viete, že máte laktózovú intoleranciu, tak by ste nemali lexaurin užívať)
- Dýchacie ťažkosti (respiračná nedostatočnosť)
- Závažné ochorenie pečene (lexaurin sa metabolizuje v pečeni a pokiaľ sú poškodené jej funkcie, tak sa tento liek bude hromadiť v tele a spôsobovať problémy, napríklad poškodenie mozgu)
- Syndróm spánkového apnoe
- Ochorenie myastenia gravis (ťažká svalová slabosť)
- Dieťa, ktoré kojíte (bromazepam, čo je účinná látka, prechádza do materského mlieka)
Predávkovanie lexaurinom – prejavy, liečba
Nadmerné požitie lexaurinu môže spôsobiť ospalosť, ataxiu (neorganizované pohyby končatín), nystagmus (kmitavý pohyb očných bulbuv) a dysartriu (neschopnosť tvoriť artikulovanú reč). Predávkovanie väčšinou život ohrozujúce nie je, ale môže u človeka spôsobiť niekoľko hodinovú kómu, kardiorespiračnú depresiu a hypotenziu.
Liečba predávkovania: základom je sledovať vitálne funkcie a prípadne liečiť sprievodné prejavy. Napríklad u niektorých pacientov je indikovaná liečba práve kardiorespiračnej depresie, hlavne, ak už na ochorenie srdca alebo dýchacieho systému trpeli pred predávkovaním. Aby sme zabránili ďalšej absorpcii v tenkom čreve a tým aj ďalšiemu zvyšovaniu účinkov lexaurinu, môžeme pacientovi podať aktívne uhlie. To naviaže na seba liek, a cez tráviaci systém, ho bez ďalšej absorpcie vylúči z tela von. Najlepšie je ho aplikovať do 1-2 hodín od predávkovania.
Pokiaľ došlo k výraznejšiemu útlmu nervového systému, hlavne mozgu, tak je tu možnosť podať Flumazenil. Je to liek, ktorý pôsobí proti účinkom benzodiazepínov a tým pádom aj lexaurinu. Avšak jeho podanie je možné len pod prísnym dohľadom lekára. Preto väčšinou nebýva ani liekom prvej voľby pri predávkovaní.
Liekové interakcie – čo neužívať spolu s lexaurinom?
Liekovou podstatou lexaurinu je upokojiť človeka, čiastočne utlmiť činnosť jeho mozgu. Takisto jeho účinok ovplyvňuje aj ďalšie orgánové systémy. Preto zvýšená opatrnosť pri predpisovaní tohto lieku by mala byť pri ľudoch, ktorí užívajú:
- lieky tlmiace centrálnu nervovú sústavu – ako sú antipsychotiká, anxiolytiká, sedatíva, opioidy, antidepresíva, antikonvulzíva
- lieky pôsobiace na dýchací systém – hlavne ak utlmujú jeho činnosť, ako sú antitusiká (lieky proti kašľu), analgetiká (lieky proti bolesti)
- narkotické analgetiká – v kombinácii s lexaurinom môžu spôsobiť pocit eufórie a urýchliť vznik závislosti.
- propanolol (beta blokátor), cimetidín (znižuje produkciu žalúdočnej kyseliny) a fluvoxamín (antidepresívum) – spôsobujú akumuláciu lexaurinu v tele človeka a tým aj predĺženie jeho účinku.
Lexaurin a alkohol
Keďže alkohol a lexaurin sa vzájomne potencujú, nie je vhodné užívať počas liečby alkohol. Ich súbežné užívanie zvyšuje sedatívny efekt na centrálnu nervovú sústavu a takisto môže spôsobiť kardiorespiračnú depresiu (utlmuje dýchanie a činnosť srdca).
Lexaurin, Neurol alebo Xanax patria medzi vysoko návykové antidepresíva a ich dlhodobé užívanie sa vôbec neodporúča. Ak chcete siahnuť po prírodnej podpore liečby napríklad depresie, úzkosti nervozity tak StressFix vám môže byť pomocným riešením tohto problému. Prečítať viac o StressFixe→.
Lexaurin alebo Xanax?
Xanax, ktorého účinná látka je alprazolam, patrí tiež do skupiny benzodiazepínov. Aké sú teda rozdiely medzi týmito dvoma liekmi?
Základný rozdiel je v účinnej látke a v indikáciách. Čo sa týka účinnej látky, v lexaurine je to bromazepam a v Xanaxe vyššie spomínaný alprazolam. Tieto dve liečivá majú síce rovnaký mechanizmus účinku (pôsobia na GABA receptory) ale majú inú chemickú stavbu. Vďaka čomu majú odlišné indikácie použitia.
O indikáciách lexaurinu sme sa zmienili vyššie. Xanax sa na rozdiel od neho používa aj pri liečbe úzkostných stavov spojených s depresiou. Lexaurin v tomto prípade vhodný nie je, pretože depresívne pocity zhoršuje.
Avšak oba lieky sú viazané na lekársky predpis a preto samotný lekár rozhoduje o tom, ktorý liek bude pacient užívať.
Dávkovanie
Keďže je to liek viazaný na lekársky predpis, dávkovanie určuje lekár. Avšak maximálna odporúčaná denná dávka lexaurinu je 60 mg. Zvyčajne sa začína s najnižšou možnou dávkou, ktorá sa postupne zvyšuje. Ukončenie liečby závisí od stavu pacienta. Znova je veľmi dôležité postupne znižovať množstvo užívaného lieku. Ak by sa liečba ukončila náhle, hrozí vznik abstinenčného syndrómu. Ten sa vyskytuje hlavne u pacientov, ktorí lexaurin užívajú dlhšie ako 4 mesiace vo vysokých dávkach.
Existuje jedine v tabletovej forme. Odporúča sa užívať ho pred jedlom alebo počas jedla a tabletu zapiť malým množstvom vody.
Lexaurin cena
Závisí to od balenia lieku. Existujú dva druhy balenia:
- Lexaurin 1,5 mg tbl 1×30 ks – jeho cena sa pohybuje okolo 1,31 €
- Lexaurin 3 mg tbl 1×30 ks – orientačná cena je 1,71€
Zaujíma vás
Je Lexaurin na predpis?
Áno, je viazaný na lekársky predpis.
Je ako droga návykový?
Je dôležité podotknúť, že tento liek na liečbu úzkostných stavov by sa nemal užívať dlhodobo, nakoľko sa u vás môže prejaviť závislosť. Možné riziko výskytu závislosti sa zvyšuje úmerne s dĺžkou užívania tohto lieku. Tento liek však môže byť zneužívaný ako droga. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Lexaurin – vznik závislosti, abstinenčný syndróm“.
Ako užívať a dávkovať?
Dávkovanie by mal určiť lekár na základe konkrétneho zdravotného stavu, avšak maximálna odporúčaná denná dávka by nemala presiahnuť 60 mg. Spočiatku sa dávkuje tento liek v nižších množstvách, no postupne sa dávka zvyšuje. Viac informácií pod nadpisom ,,Dávkovanie“.
Ako Lexaurin vysadiť?
Keďže Lexaurin obsahuje účinnú látku bromazepam, na ktorú si ľahko vybudujete závislosť, určite by ste nemali vysadiť tento liek náhle, ale je potrebné postupné znižovanie dávok. Hrozí totižto, že si vybudujete abstinenčný syndróm, ktorý so sebou prináša vedľajšie nežiadúce účinky.
Lexaurin ako dlho účinkuje?
Nástup účinku je pomerne rýchly. Najvyššia koncentrácia v krvi sa dosiahne zhruba za 1-2 hodiny po užití tablety. Po opakovanom podaní dochádza k ustáleniu koncentrácie lieku v krvi za 2-3 dni. Tým pádom sa ustália aj jeho účinky na organizmus. Po ukončení liečby dochádza k jeho rýchlej eliminácii.
Vybrané zdroje:
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/lexaurin-1-5-mg-129522.html
- https://en.wikipedia.org/wiki/Bromazepam
- http://www.lexaurin.psychoweb.cz/
- https://tema.ceskenemoci.cz/tema-neurol-xanax-lexaurin-1757057.html
- https://www.webmd.com/baby/hypotonia-floppy-infant-syndrome#1
- https://www.healthline.com/health/anxiety#disorders
- https://www.dusevnezdravie.sk/uzkosti/