Samovražda je fatálnym dôsledkom kopiacich sa neriešiteľných problémov pre človeka. Tento ohavný na oko pôsobiaci ohavný čin pre niekoho môže predstavovať vykúpenie. Samovraždy zaraďujeme medzi najčastejšie príčiny úmrtia u mladistvých jedincov. V drvivej väčšine prípadov je dôvodom spáchania tohto krajného riešenia problémov narušené psychické zdravie. V mnohých prípadoch môže ísť taktiež aj o následok obrovského nátlaku iných osôb alebo nadmerne zaťažujúcich okolností.
Čo je to samovražda?
Obsah článku
Samovražda predstavuje konanie smerujúce k ukončeniu svojho života. Ide o fatálny dôsledok, ktorý nastáva štatisticky najviac u mladistvých osôb, a to konkrétne 3-krát častejšie u chlapcov ako u dievčat. Samovražedné správanie, ktoré spĺňa určité znaky je obrovským varovným signálom možnej blížiacej sa pohromy v podobe samovraždy. Možno ste netušili, ale samovražedné správanie predstavuje podstúpenie krokov smerujúcich k ukončeniu svojho života (prípadne rozprávanie o nich). Akékoľvek varovné náznaky alebo i nevinná komunikácia potenciálne smerujúca k riziku spáchania samovraždy by mala byť okamžite riešená.
Krajný čin na ukončenie života visí v mnohých prípadoch iba na tenkom vlásku, a práve preto môže akékoľvek nevhodné správanie okolia prispieť k pretrhnutiu tohto vlásku. Ak máte vo svojom okolí alebo v rodine niekoho, koho správanie je mimoriadne nezvyčajné a vykazuje znaky samovražedného správania, ihneď podniknite kroky smerujúce k prevencii a zabráneniu samovraždy.
Aké je samovražedné správanie?
Ako zistím, že osoba uvažuje nad tým, že si vezme život? V mnohých prípadoch totižto i ľudia žijúci v blízkosti osoby, ktorá nad týmto ohavným činom uvažuje, nevedia o pocitoch odohrávajúcich sa v jeho hlave. Preto niekedy nie je jednoduché zistiť, či existuje dôvodná pochybnosť o možnosti spáchania samovraždy. Je však dôležité poznať všeobecné príznaky, resp. varovné signály možného blížiaceho sa fatálneho dôsledku menom samovražda:
- rozprávanie o svojej beznádeji, stratenosti či pocitoch osamelosti
- neustále rozprávanie o tom, že osoba nemá dôvod pokračovať v živote
- nadmerný spánok alebo jeho deficit
- zbavovanie sa alebo darovanie osobného majetku
- vyhľadávanie prostriedkov, ktoré môžu osobe ublížiť (napr. ostré predmety či zbraň)
- prejedanie sa alebo nedostatočný príjem potravy (výrazný nárast alebo úbytok hmotnosti)
- bezohľadné správanie vrátane nadmerného požívania alkoholických nápojov alebo užívanie drog
- vyjadrovanie negatívnych emócií ako hnev, zúrivosť či pomstychtivosti
- vykazovanie prejavov nadmernej úzkosti a agitovanosti
- dramatické zmeny nálad
- rozprávanie o samovražde ako o jedinom možnom riešení
Samovražda – častá je u mladistvých
Okrem vyššie uvedených príznakov by sme sa mali špeciálne venovať aj mladistvým osobám, ktoré sú výrazne náchylnejšie na spáchanie samovraždy. Odporúčame mať preto na pamäti špecifické varovné signály, ktoré vám dávajú najavo, že je napríklad vaše dieťa v ohrození:
- depresívne symptómy, ku ktorým patria hlavne výrazné zmeny nálad, zmeny týkajúce sa aktivít, spánku či stravovania
- izolácia od okolia
- pocity bezmocnosti, beznádeje a frustrácie
- vyhľadávanie rizikových situácií
- veľmi častý výskyt nehôd naoko z nedbanlivosti
- rozprávanie o samovražde
- užívanie rôznych návykových látok
- rozprávanie o morbídnych, negatívnych a pesimistických témach
- rozprávanie o smrti a umieraní
- darovanie obľúbených predmetov iným ľuďom
- nadmerné pocity smútku, plačlivosť a neschopnosť vyjadrovania emócií
Ako môžete vidieť, samovražedné správanie a jeho príznaky sú nebezpečným signálom pre svoje okolie, ktoré by takémuto jedincovi malo ihneď pomôcť. Inak povedané, samovražedné príznaky sú volaním o pomoc a je len na nás, či takému človeku podáme okamžite pomocnú ruku a zachránime tým ľudský život.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Prečo sa vyskytujú samovraždy?
Je často veľmi náročné predstaviť si čo mohlo viesť priateľa, člena rodiny alebo dokonca i celebritu k spáchaniu samovraždy. V niektorých prípadoch možno nevidíte varovné príznaky alebo uvažujete nad tým. aké signály ste si vôbec nevšimli, no mali. Často sa kombinuje množstvo faktorov, ktoré vyeskalujú až do rozhodnutia spáchať samovraždu. Samovražedný čin je často konaním učineným počas spŕšky silných emócií a životných okolností a nie vopred dôkladne premyslené konanie.
Dôvodov, prečo ľudia páchajú samovraždy, je mnoho, avšak vybrali sme pre vás tie najčastejšie. Je dôležité zamerať sa na dôvod takéhoto konania a jeho efektívne riešenie alebo odstránenie. Aké sú teda najčastejšie príčiny samovraždy?
- psychické problémy vrátane depresií – podľa mnohých štúdií bolo dokázané, že depresia je hlavnou príčinou až v prípade polovice všetkých spáchaných samovrážd
- traumatická okolnosť – napríklad sexuálne zneužívanie, znásilnenie, smrť blízkeho, fyzické zneužívanie či trauma z vojny; riziko výskytu samovrážd sa zvyšuje aj s výskytom posttraumatickej stresovej poruchy
- užívanie návykových látok – ide o veľký problém najmä u mladistvých osôb, ktorý v spojení s impulzivitou a inými osobnými či pracovnými problémami môže viesť až k fatálnym následkom
- strach zo straty – medzi takéto situácie môžeme zaradiť napríklad ukončenie vzťahu, stratu práce, finančné problémy, stratu sociálneho postavenia, stratu bývania, zlyhanie na akademickej úrovni, šikanu, ponižovanie a iné
- dlhodobé bolesti a nevyliečiteľné choroby – v prípade, ak trpí jedinec takýmito problémami s minimálnou alebo žiadnou nádejou na úspešnú liečbu, pre jedinca môže byť samovražda obrovským vykúpením
- pocit, že život jedinca je záťažou pre iných
- sociálna izolácia
- nešťastná nehoda
Osobná skúsenosť so samovraždou
Samovražda – čo hovoria štatistiky?
Samovražedné správanie je veľmi častým dôvodom pobytu na psychiatrickej pohotovosti. Ako sme už spomínali, tento fatálny krajný čin smerujúci k ukončeniu svojho života sa nachádza medzi prvými tromi hlavnými príčinami smrti u detí v pubertálnom veku a u mladistvých, a to nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Samovražedné správanie, resp. pokusy o samovraždu, sú u detí vo veku do 12 rokov pomerne raritou. Ak už aj nejaké nastanú, pramenia zo zvýšenej impulzivity, extrémneho rozrušenia či hnevu. Viac sa smaovražedné správanie vyskytuje u starších detí.
Existuje určité vyššie riziko samovražedného správania alebo dokonca spáchania samovraždy? Áno, môžeme povedať, že vyššie riziko vykonania tohto hrozného činu je spájané s rodinnou históriou týkajúcou sa násilia, sexuálneho alebo fyzického zneužívania, prípadne užívania alkoholu či požívania drog. Samozrejme, vyššie riziko výskytu samovrážd musíme pripísať aj rôznym ochoreniam psychického pôvodu, a to najmä depresiám. Okrem toho sa riziko zvyšuje aj prítomnosťou fyzického ochorenia, problémami v škole či výsmechom alebo kritikou rovesníkov.
Štatisticky je preukázané, že v priemere sa o samovraždu ročne pokúsi až 1,4 milióna ľudí po celom svete, pričom približne 700 000 ľudí si život naozaj vezme. V Spojených štátoch amerických je samovražda desiatou najčastejšou príčinou smrti všeobecne a druhou najčastejšou príčinou smrti u detí, adolescentov a mladistvých ľudí vo veku od 15 do 24 rokov. V USA si štatisticky berú život najmä ľudia vo veku od 45 do 54 rokov, pričom druhá najpočetnejšia veková skupina ľudí predstavuje 85 a viac rokov.
Ako je to na Slovensku?
Pozrime sa spolu na to, ako je to so samovraždami na Slovensku. Možno ste si mysleli, že sme na tom o niečo lepšie ako vo svete, no posúďte sami.
- v roku 2018 stúpol počet samovrážd, pričom jednalo sa najčastejšie o ľudí vo veku 50-59 rokov (viac muži ako ženy)
- 4 samovraždy boli spáchané aj deťmi do 14 rokov
- hlavnými dôvodmi u detí sú konflikty, rodinné problémy či problémy v škole
- naopak počet pokusov o spáchanie samovraždy klesol
- od roku 2014 je preukázané to, že riziko pokusov o samovraždu sa zvyšuje o osôb, ktoré sú zamestnané a pravidelne chodia do práce
- čo sa týka pohlavia, výrazne prevažujú štatisticky muži
Samovražda – pomoc a prevencia
V prípade potenciálneho rizika spáchania samovraždy – čo i len najmenšieho – by malo okolie okamžite reagovať a pomôcť danému človeku tým, že ho privezie k lekárovi alebo ho k nemu odporučí. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vie zistiť, či je osoba vo veľkom riziku výskytu samovraždy alebo nie na základe príznakov, osobnej histórie či histórie svojej rodiny. Lekár bude taktiež požadovať informácie o tom, kedy príznaky samovražedného správania začali a ako často ich osoba pociťuje. Je dôležité taktiež zistiť informácie nielen o minulých, ale i o momentálne prítomných psychických či fyzických ochoreniach.
Lekár všetky okolnosti a faktory zváži a prípadne pošle rizikového pacienta k špecialistom, ktorí môžu zahájiť liečbu hlavných dôvodov úvah nad ukončením života. Je teda dôležité o pacientovi zistiť nasledovné:
- zdravotný stav – psychické problémy, najmä depresie, sú najčastejšími dôvodmi samovražedných pokusov, a preto je nutné ich eliminovať, resp. liečiť. Pomôcť môže človeku hlavne psychiater a psychológ, a to so psychickými problémami ako depresia, schizofrénia či bipolárna porucha.
- užívanie liekov – možno ste netušili, ale existuje veľké riziko spojené so spáchaním samovraždy v prípade užívania niektorých liekov na psychické problémy. Jedná sa najmä o antidepresíva.
- užívanie alkoholických nápojov či požívanie drog – i takéto nesprávne návyky môžu viesť k samovražedným myšlienkam a správaniu. Často sa takýmito návykmi človek snaží zmierňovať dopady psychických problémov.
Samovražedné myšlienky, úvahy a pokusy sú závažným problémom, ktorý vo väčšine prípadov tkvie v chabom duševnom zdraví, resp. v psychických problémoch. Ak cítite, že vás premáhajú negatívne emócie a myšlienky smerujúce k vykonaniu ohavného činu, ktorým samovražda nepochybne je, okamžite kontaktujte linku dôvery na telefónnom čísle 0800 800 566, ktorá je úplne bezplatná a k dispozícii 24 hodín denne. K dispozícii je vám aj psychiatrická pohotovosť, kde sa o vás postarajú psychiatri a iní lekárski odborníci.
Netreba zabúdať ani na prevenciu pred samovražednými myšlienkami a správaním:
- vyhýbajte sa alkoholu a drogám
- pravidelne cvičte
- dodržiavajte spánkovú hygienu
- zdôverte sa vždy niekomu o svojich problémoch
- užívajte predpísané lieky podľa pokynov (ak trpíte psychickými ochoreniami)
- podstupujte preventívne lekárske prehliadky
- odstráňte zo svojho okolia potenciálne nebezpečné predmety (najmä ak máte na samovražedné myšlienky nábeh)
Liečba
Samotná liečba závisí vo veľkej miere na hlavných príčinách samovražedného správania a myšlienok. Vo väčšine prípadov bude liečba pozostávať zo psychoterapie a liekov. Vylúčiť jeden či druhý spôsob by nemalo byť žiaduce, avšak dôverujte vášmu lekárovi, ktorý vie najlepšie ako vám pomôcť dostať sa z vašich problémov.
- psychoterapia – psychoterapia je jedna z možných liečebných metód, ktorej úlohou je znížiť budúce riziko spáchania samovraždy. Často sa využíva tzv. kognitívno-behaviorálna terapia. Základom psychoterapie je naučiť pacienta zvládať svoje negatívne emócie a zaťažujúce, prípadne stresujúce životné okolnosti, ktoré môžu prispievať k samovražedným myšlienkam a správaniu. Kognitívno-behaviorálna terapia taktiež pacientovi pomáha ,,vymeniť“ negatívne emócie a názory za pozitívne a znovu získať uspokojenie a kontrolu nad svojím životom. Takúto terapiu vykonáva psychoterapeut, ktorým môže byť psychiater alebo psychológ.
- lieky – lieky sa využívajú najmä v kombinácii so psychoterapiou alebo v prípade, ak psychoterapia nesplnila dostatočne svoj účel. Lieky majú znižovať príznaky psychických ochorení, ako napríklad depresie či úzkostné stavy. Práve liečba symptómov týchto ochorení môže pomôcť znížiť alebo úplne odstrániť samovražedné myšlienky. Najčastejšie lieky, ktoré sa predpisujú pacientom so samovražedným správaním sú antidepresíva, antipsychotiká či anxiolytiká.
Aké lieky zaberajú?
Lieky, ktoré efektívne pôsobia na našu nervovú sústavu a náladu môžu byť rôzneho charakteru a diferencované do rôznych kategórií, a to napríklad aj na základe dĺžky liečby. V krátkodobom horizonte sa zvyknú užívať lieky s obsahom serotonínu, teda hormónu šťastia, ktoré nám pomáhajú zlepšovať hlavne náladu, teda regulovať emócie, ktoré sú v istom zmysle zodpovedné aj za riziko výskytu samovražedných myšlienok. Ide o tzv. selektívne blokátory a ich úlohou je zabezpečiť produkciu serotonínu. Ako príklad môžeme uviesť lieky Fluoxetín, Paroxetín či Sertralin.
Ak takéto lieky pacientovi nepomôžu, lekár nasadí silnejšie lieky, ktoré môžu mať aj množstvo vedľajších účinkov. Hovoríme najmä o benzodiazepínoch, spomedzi ktorých sú najviac využívané selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI). Ako príklad môžeme uviesť lieky Cipralex, Elicea, Prozac či Lexapro. Užívajú sa po dobu minimálne 6 mesiacov až niekoľko rokov, pričom ich vysadenie musí byť postupné.
Najčastejšie otázky
Čo je to samovražda?
Spáchanie samovraždy predstavuje zobratie života sebe samému. Častokrát je príčinou psychický problémov, ktorý sa dá liečiť, treba si ho len včas uvedomiť, aby sa predišlo nežiaducej katastrofe.
Nedávajte si otázky – Ako sa zabiť?
Ak si kladiete otázky tohto typu, nie je efektívne hľadať na ne odpoveď, pretože sú výplodom vášho psychického problému, ktorý je potrebné začať riešiť.
Je samovražda riešenie?
Samovražda rozhodne nie je riešením. Ak vás trápia samovražedné myšlienky, je to jedným z prejavov závažných psychických ochorení, ktorým môže byť napríklad depresia. Je nutné navštíviť lekára, ktorý vám pomôže vyliečiť sa. To je riešenie.
Vybrané zdroje:
- http://www.psychiatry.sk/informacie-pre-pacientov
- https://ahojmama.pravda.sk/clanky/bezplatna-linka-dovery-opat-funguje-konecne-/11398-clanok.html
- http://www.nczisk.sk/Aktuality/Pages/Pocet-samovrazd-medzirocne-vzrastol.aspx
- https://www.verywellmind.com/why-do-people-commit-suicide-1067515
- https://www.healthline.com/health/suicide-and-suicidal-behavior
- https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2018_10/Samovrazdy_patria_medzi_najcastejsie_priciny_smrti_u_mladistvych.aspx?page=full
- https://emedicine.medscape.com/article/2013085-overview