Hovorí sa, že spánok je základom života. Ide o starú známu pravdivú zásadu, ktorá dáva zmysel. Keďže to, ako kvalitne a dlho sa vyspíme sa následne odrazí na koncentrácii či množstve energie nasledujúci deň. Mnoho ľudí má problémy so spánkom, resp. trpí nespavosťou, ktorú odborne nazývame insomnia. Počuli ste však aj o pojme hypersomnia? Hypersomnia začína byť čoraz častejším problémom, ktorý trápi množstvo ľudí a znemožňuje im normálne fungovať počas dňa. Poďme sa na tento problém spoločne pozrieť.
Čo je to hypersomnia?
Obsah článku
Hypersomnia predstavuje zdravotný stav, ktorý je charakteristický nadmernou ospanlivosťou počas bežného dňa. Ide o veľmi nepríjemný problém, nakoľko pacienti sa cítia unavene aj po dlhom a kvalitnom spánku. Pojem hypersomnia je vo veľkej miere spojený so spánkom, ale v opačnom garde ako častejší problém zvaný insomnia (nespavosť). Možno ste sa stretli aj s iným názvom pre hypersomniu, ktorý sa nazýva inak aj nadmerná denná spavosť.
Hypersomniu zaraďujeme z medicínskeho hľadiska k poruchám spánku. Z odborného hľadiska sa táto nepríjemná zdravotná komplikácia delí na primárnu a sekundárnu hypersomniu. Sekundárna je vyústením iného zdravotného problému, zatiaľ čo primárna hypersomnia nie je zapríčinená žiadnym iným ochorením alebo poruchou. Ak teda máte problém bežne fungovať počas dňa vzhľadom na nadmernú únavu alebo ospanlivosť, nemali by ste tento svoj stav rozhodne podceňovať, keďže sa môže jednať aj práve o hypersomniu.
Druhy a príčiny hypersomnie
Ako sme už aj naznačili v predošlých riadkoch, hypersomniu je možné kategorizovať na primárnu a sekundárnu. Primárna nevzniká v dôsledku iného zdravotného problému, pričom sekundárna je vždy výsledkom iného ochorenia.
Poďme porovnať oba druhy hypersomnie:
- Odborníci sa zhodujú na tom, že primárna hypersomnia je výsledkom problémov v systémoch mozgu, ktorých úlohou je regulovať spánok a schopnosť prebúdzania sa. Môžeme teda povedať, že tento druh hypersomnie je spôsobený poškodením mozgu.
- Sekundárna hypersomnia je dôsledkom zdravotných problémov spôsobujúcich vyčerpanosť, respektíve únavu alebo deficit spánku. Príkladom môže byť spánkové apnoe, ktoré ,,prebudí hypersomniu“, nakoľko táto porucha je typická aj tým,že má pacient počas noci problémy s dýchaním.
- Dokonca i niektoré lieky môžu byť zodpovedné za vznik nadmernej spavosti. Okrem toho môže byť za tento problém zodpovedný alkohol, prípadne drogy. Nemenej častými spúšťačmi hypersomnie môžu byť aj problémy so štítnou žľazou, resp. jej znížená funkcia alebo poranenia hlavy.
Okrem hlavných druhov hypersomnie je vhodné hovoriť aj o akýchsi podkategóriách, ku ktorým patria:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- narkolepsia – predstavuje nadmernú spavosť spojenú s halucináciami
- posttraumatická hypersomnia – vzniká najmä vtedy, ak mal jedinec nehodu, v rámci ktorej sa mu poškodil mozog
- idiopatická hypersomnia – dochádza k nedostatočnej regenerácii tela počas spánku, pričom nie je dôležité, aký dlhý bol spánok, pacient po prebudení pociťuje únavu a bolesť hlavy
- recidivujúca hypersomnia – ide o nadmernú spavosť prejavujúcu sa v prechodných obdobiach, je pre ňu typické pravidelné opakovanie
Aké sú najčastejšie príčiny sekundárnej hypersomnie?
- hormóny
- poruchy štítnej žľazy
- tzv. únavový syndróm
- obštrukčné spánkové apnoe
- AIDS
- tehotenstvo
- nádorové ochorenia
- chronické napätie
- prepracovanie
- schizofrénia
- depresívne stavy
- nadbytočný melatonín v krvi
- ochorenia týkajúce sa tráviaceho traktu
- iné psychické ochorenia
Príznaky
Ako však zistím, že trpím nadmernou spavosťou počas dňa? Hlavným neprehliadnuteľným príznakom typickým pre hypersomniu je neustály pocit únavy počas dňa. Ak máte počas bežných aktivít neustálu potrebu si zdriemnuť, môže ísť práve o problém s nadmernou spavosťou. Jedným z najtypickejších príznakov tejto poruchy spánku je aj to, že únava neustáva aj po viacerých ,,zdriemnutiach“. Pacienti trpiaci touto poruchou môžu mať i problém so vstávaním po dlhých odpočinkoch alebo spánku.
Aby sme mohli určitý stav nazvať hypersomniou, musí sa jednať o príznaky vyskytujúce sa dlhšiu dobu ako mesiac. Okrem toho je dôležité podotknúť, že tento zdravotný problém vytvára stav, kedy prevažuje spánok nad bdelosťou. Máme na mysli časový úsek dlhší ako 12 hodín. Hypersomnia sa objavuje približne u 5% populácie.
Aké sú ďalšie príznaky tejto poruchy?
- nedostatok energie
- podráždenosť
- pomalé myslenie alebo reč
- úzkostné stavy
- strata chuti do jedla
- problémy s pamäťou
- nepokoj a nervozita
Hypersomnia a jej priebeh
Základom nadmernej dennej spavosti sú nekontrolovateľné záchvaty spánku. Nekontrolovateľné zaspávanie predstavuje snáď najnebezpečnejší symptóm. Objavuje sa neočakávane, pričom človek sa takémuto záchvatu nedokáže ubrániť. Z hľadiska dĺžky trvania hovoríme o niekoľkominútovom stave. Ak sa človek nachádza v málo nebezpečných situáciách, nemusí sa jednať na prvý pohľad až o tak závažný problém. Najväčší problém nastáva však vtedy, ak človek riadi určitý dopravný prostriedok.
Neodporúča sa preto odborníkmi, aby pacient trpiaci hypersomniou musel vykonávať činnosti vyžadujúce permanentnú sústredenosť. Nadmernú dennú spavosť určite neradno podceňovať, keďže pacienta môžu záchvaty prekvapiť pri akejkoľvek aktivite. Hypersomnia teda výrazným spôsobom znižuje kvalitu života. Takáto nadmerná spavosť spôsobuje človeku problémy nielen v osobnej, ale aj v profesijnej sfére. Veľkým negatívom, ktoré táto porucha prináša je aj náladovosť, podráždenosť či agresivita, čo opäť môže spôsobiť problémy v živote nejedného jedinca.
Existujú situácie, kedy je osoba náchylnejšia na rozvoj tejto poruchy? Áno, okrem už zmienených ochorení a porúch, ktorých dôsledkom je hypersomnia môžeme hovoriť aj o fajčení či pravidelnom užívaní alkoholu. Dbajte preto na prevenciu. V každom prípade je nutné odlíšiť vedľajšie efekty niektorých liekov, ktoré spôsobujú nadmernú únavu v prípade vyčerpania, od hypersomnie.
Diagnostika
Doktor sa pozrie na vaše príznaky a zdravotnú históriu preto, aby vám správne vedel stanoviť diagnózu. Na určenie toho, či trpíte hypersomniou, môže poslúžiť aj fyzický test, ktorým sa zisťuje vaša schopnosť bdelosti. Okrem toho lekári využívajú rozličné testy, ktorými dokážu jednoznačne diagnostikovať túto poruchu.
- denník spánku – vašou úlohou bude sledovať dĺžku vášho spánku a časové obdobie, počas ktorého ste v bdelom stave, aby váš lekár dokázal zistiť spánkové návyky
- polysomnogram – ide o zariadenie, ktoré monitoruje aktivitu mozgu, krvný tlak, pohyby očí, hladinu kyslíka a funkciu vašej dýchacej sústavy, je však potrebné zostať na noc v tzv. spánkovom centre
- krvné testy, CT, EEG (elektroencefalografia) – takýmto spôsobom môže lekár zistiť hlavnú príčinu hypersomnie, ktorou trpíte
Hypersomnia a jej liečba
V prvom rade je dôležité zájsť k lekárovi. Samotná liečba sa môže líšiť v závislosti od príčiny hypersomnie. Množstvo liekov určených na narkolepsiu môže hypersomniu efektívne liečiť. Medzi takéto liečivá zaraďujeme napríklad amfetamín, modafinil, prípadne metylfenidát. Ide o stimulanty, ktorých hlavnou úlohou je pomôcť pacientovi s udržaním bdelejšieho stavu. Okrem iného sa môžu využiť aj antidepresíva.
Ako si môžete pomôcť sami?
- zmena životného štýlu – je nutné prehodnotiť najmä čas využitý na relaxáciu a oddych, to znamená, doprajte si viac času sami pre seba
- meditácia
- joga
- pohodlný matrac a posteľ, na ktorej spíte
- pravidelný pitný režim a pravidelné stravovacie návyky
- vyvážená strava – prísun čo najväčšieho množstva pre telo prospešných vitamínov a minerálnych látok
- zelený čaj – obsahuje veľa teínu
- pravidelná studená sprcha počas dňa – osvieženie vám určite pomôže
- fyzická aktivita – dochádza k vyplavovaniu hormónov, ktoré spôsobujú nabudenie a nakopnutie organizmu
Apelujeme hlavne na prevenciu, ak však vykazujete všetky alebo aspoň mnohé príznaky hypersomnie, odporúčame navštíviť lekára a začať s ním riešiť váš problém. Myslite na kvalitu vášho života, ktorá sa liečbou rapídne zlepší.
Zaujíma vás
Čo je to hypersomnia?
Hypersomnia alebo nadmerná denná spavosť predstavuje poruchu spánku, ktorá je typická nadmerným pocitom únavy počas bežného dňa, respektíve bežných aktivít. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Čo je to hypersomnia?“.
Aký je rozdiel medzi insomniou a hypersomniou?
Ide o protikladné ochorenia, respektíve poruchy. Spoločné majú iba to, že ide o poruchy spánku. Insomnia predstavuje nespavosť, zatiaľ čo hypersomnia nadmernú dennú spavosť. Obe poruchy spôsobujú pacientom veľké problémy a znižujú kvality života.
Ako liečiť hypersomniu?
Hypersomniu je vo väčšine prípadov nutné liečiť s pomocou lekára. Existujú však aj efektívne spôsoby prevencie tejto poruchy, ktoré odporúčame dodržiavať. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Hypersomnia a jej liečba“.
Vybrané zdroje: