Posledná aktuálizácia prebehla 17. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Dnešná moderná doba so sebou prináša psychické problémy, ktoré môžu v niektorých prípadoch vyústiť napríklad až do problémov so spánkom. V takýchto prípadoch by mal jedinec siahnuť po účinnej liečbe, ktorú môže dosiahnuť užívaním buď výživových doplnkov alebo liekov na spánok. Drvivá väčšina liekov na spánok je však výlučne dostupná iba na lekársky predpis, takže odporúčame zájsť za lekárom, ktorý Vám odporučí najvhodnejšie riešenie na Váš konkrétny problém. V tomto článku si bližšie rozoberieme liek na spánok zvaný Zopitin, ktorý si taktiež bez lekárskeho odporučenia nezaobstaráte.
Čo je to Zopitin?
Ako sme už v úvode spomenuli, Zopitin predstavuje liek na spánok, ktorý si zaobstaráte iba s lekárskym predpisom. Vzhľadom na svoj pomerne silný účinok ho neodporúčame užívať v situáciách, keď Vaše problémy so spánkom nedosahujú výraznejšiu intenzitu. Samotný Zopitin obsahuje liečivo zopiklón, ktoré je zodpovedné za podporu liečby porúch spánku. Zopiklón by sme mohli pripodobniť skupine látok zvaných benzodiazepíny.
Zopiklón je teda látka, ktorá pozitívnym spôsobom vplýva na liečbu nespavosti, a práve preto je obsiahnutá v lieku Zopitin. Zopitin ako liek na spánok sa predpisuje hlavne na krátkodobú liečbu nespavosti. Je vedecky preukázané, že jeho účinok nastupuje po 15-20 minútach po jeho užití. Aké sú teda ďalšie účinky tohto lieku na spánok?
- Všeobecne ovplyvňuje centrálny nervový systém.
- Je taktiež známe o tomto lieku, že podporuje zaspávanie.
- Zopitin okrem iného aj zabezpečuje neprerušovaný spánok.
- Následkom už spomenutých účinkov je teda eliminácia pocitu vyčerpania a nevyspatosti.
Ako je možné vidieť, Zopitin Vám môže pomôcť najmä pri problémoch týkajúcich sa spánku. Niektorí ľudia, ktorí trpia chronickou nespavosťou (insomniou) poznajú závažnosť tohto problému veľmi dobre, a teda sú si vedomí toho, že dlhodobo je nemožné fungovať so zlým spánkom. Preto jestvuje mnoho liekov, ktoré sú určené na problémy tohto charakteru, z ktorých jedným je aj Zopitin.
Kedy neužívať tento liek?
Tak ako každý liek, ani Zopitin nie je v tomto ohľade iný a taktiež nám ponúka relatívne širokú škálu kontraindikácií. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme, kedy nie je vhodné užívať tento liek na spanie, keďže dôsledkom nepoznania týchto informácií môžu byť aj závažné zdravotné komplikácie rôzneho druhu. Práve z tohto dôvodu je nutné spomenúť nasledovné:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- V prípade alergie na ktorúkoľvek látku, ktorá je obsiahnutá v lieku Zopitin je nevhodné užívať tento liek, nakoľko to môže spôsobiť zdravotné problémy.
- Ak trpíte závažnou svalovou slabosťou (myasténia gravis), užívanie Zopitinu nie je pre Vás vhodnou voľbou.
- Taktiež by ste mali vylúčiť možnosť užívania Zopitinu v prípade ak sa u Vás vyskytuje spánkové apnoe (dýchacie problémy počas spánku – najmä krátke zastavenie dychu).
- Zdravotné ťažkosti týkajúce sa dýchacej sústavy Vám tiež zabraňujú v užívaní tohto lieku, pretože látky v ňom obsiahnuté môžu mať negatívny vplyv na tento problém, ktorý sa u Vás už vyskytuje.
- Dôležité je nezabudnúť na správnu funkciu pečene, ktorá je nevyhnutná pre možnosť užívania Zopitinu. Z dôvodu, že pečeň nie je týmto liekom obídená, je nutné aby bola plne funkčná v každom organizme, v ktorom sa Zopitin vyskytne.
Keďže liek Zopitin bez lekárskeho odporučenia a predpisu nezoženiete, úlohou Vášho lekára by malo byť oboznámenie so spomínanými situáciami, kedy nie je vhodné užívať tento liek. V prípade, že užívate nejaké iné lieky, a chystáte sa v tom pokračovať aj v dobe, kedy budete užívať Zopitin, nezabudnite o tomto fakte informovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý zváži vhodnosť paralelného užívania. Spomíname to z toho dôvodu, pretože látky obsiahnuté v liekoch sa nemusia znášať, resp. môžu zosilniť účinok jeden druhého, a aby Vaša liečba bola efektívna, je potrebné nezanedbať ani tieto faktory, ktoré ju môžu negatívne ovplyvniť.
Vedľajšie účinky lieku na spanie Zopitinu
Všeobecne je možné povedať, že väčšina liekov na spánok so sebou prináša aj neželané vedľajšie účinky z pohľadu dlhodobého užívania. Avšak možno sa pýtate, či existujú vedľajšie účinky aj pre liek na spánok Zopitin. Áno, existujú. Je dôležité ich preto poznať, aby sme prípadne mohli zvážiť, či vôbec začať tento liek užívať. Dokonca môžeme vedľajšie účinky tohto lieku i kategorizovať do skupín z hľadiska frekvencie ich výskytu. Aké sú teda najčastejšie vedľajšie účinky v prípade tohto lieku?
Časté vedľajšie účinky
Tieto účinky sa vyskytujú v priemere u viac ako 1 pacienta zo 100, čo nie je zasa horibilné číslo, preto sa nemusíte obávať, že by sa okamžite tieto negatívne dopady na Vaše telo mali prejaviť.
- Horká alebo kovová chuť v ústach.
- Sucho v ústach
- Únava hneď ráno po užití Zopitinu.
Menej časté vedľajšie účinky
Ako sme spomínali pri častých vedľajších účinkoch, celkový výskyt týchto nepriaznivých dopadov na naše telo nie je veľmi frekventovaný, a teda pacient sa v podstate nemusí príliš obávať, ak sa rozhodol zvoliť si, alebo už užíva, liek Zopitin. Môžeme teda povedať, že menej časté vedľajšie účinky postihujú v prieme menej ako 1 pacienta zo 100, čo predstavuje veľmi minimálnu šancu, že sa konkrétne u Vás prejavia. Vylúčiť ich však jednoducho nemožno.
- Nočné mory
- Nepokoj
- Bolesť hlavy a závraty
- Nevoľnosť, vracanie a poruchy trávenia
- Únava
Zriedkavé vedľajšie účinky
V tomto prípade je šanca na výskyt určitých negatívnych dopadov na Vaše telo ešte oveľa nižšia, zanedbateľná oproti vyššie uvedeným dvom kategóriám.
- Všeobecné alergické reakcie – vyrážka, svrbenie
- Psychické poruchy – podráždenosť, agresivita, zmätenosť, depresia
- Poruchy nervového systému – halucinácie, amnézia
- Iné – znížené libido a zhoršenie nespavosti
Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky
- opuch tváre, pier, hrdla alebo jazyka
- anafylaktické reakcie
- mierne až stredne závažné zvýšenie hladín sérových transamináz alebo alkalickej fosfatázy
Neznáme vedľajšie účinky
- nepokoj, hnev, nezvyčajné správanie
- námesačnosť
- závislosť a abstinenčný syndróm
- porucha koordinácie pohybov a svalová slabosť
- dvojité videnie
Všeobecne môžeme povedať, že vedľajšie účinky v prípade Zopitinu sa vyskytujú zvyčajne na začiatku liečby, a priamo úmerne sa znižujú so zníženou dávkou. V neposlednom rade je veľmi podstatné podotknúť i skutočnosť, že ak sa u Vás prejavia akékoľvek vedľajšie účinky, a teda i také, ktoré ešte lekári nespozorovali, odporúča sa ihneď kontaktovať lekára alebo lekárnika, ktorý Vám poradí, ako ďalej, resp. ako sa daných vedľajších účinkov zbaviť.
Závislosť na Zopitine
Odborníci sa zhodujú na tom, že v prípade, ak plánujete liečiť Vaše spánkové poruchy, a chcete siahnuť práve po tomto lieku na lekársky predpis, je vhodné, aby liečba netrvala príliš dlho. To znamená, že Vám lekár zvyčajne nasadí krátkodobú liečbu, ktorá je v prípade Zopitinu odporúčaná. Ak by pacient užíval tento liek na spánok dlhší čas, mohlo by sa stať, že by si postupne vybudoval závislosť, čo je pre každého pacienta nežiaduci efekt.
Možno sa však teraz pýtate na konkrétny čas, počas ktorého by ste mali Zopitin užívať. Je preukázané, že najefektívnejšia podpora liečby Vašich porúch so spánkom by mala trvať približne 2 týždne. Avšak niektorí odborníci zastávajú ten názor, že by nemal byť problém, ak budete Zopitin užívať až 4 týždňe. Akékoľvek presiahnutie tejto doby liečby môže vyvolať ďalšie zdravotné komplikácie, ale hlavne si môžete vybudovať závislosť na tomto liečive. Tomu sa však chceme vyhnúť.
Na druhej strane však môže byť zaujímavým fakt, že ak by ste aj Zopitin užívali dlhšie ako napríklad 4 týždne, nemali by sa na Vašom organizme prejaviť akékoľvek príznaky z vysadenia, čo niekedy nie je možné povedať o iných liekoch na liečbu porúch spánku. Jedná sa najmä o lieky, ktorých obsahom sú látky patriace do skupiny tzv. benzodiazepínov.
Abstinenčné príznaky
Nie je však vylúčené, že v závažných prípadoch sa môžu ojedinele vyskytnúť i abstinenčné príznaky po ukončení užívania lieku – musíme podotknúť, že všeobecne sa abstinenčné príznaky určitého návykového lieku prejavujú až, ak pacient ukončil užívanie konkrétneho lieku. Ak ste teda prestávali užívať potenciálne návykový liek postupne, čiže v určitom časovom horizonte, vtedy by sa nemali prejaviť akékoľvek ďalšie komplikácie. Jedná sa najmä o nasledovné abstinenčné príznaky:
- derealizácia
- depersonalizácia
- hyperakúzia
- znecitlivenie a pálenie končatín
- precitlivenosť na svetlo, hluk a fyzický kontakt
- halucinácie alebo epileptické záchvaty
Závislosť je obrovským problémom, ktorý sa nemusí prejavovať iba v závislosti na drogy a iné návykové látky. Návykovou látkou môžu byť i rozličné lieky, najčastejšie sú to lieky na spánok, ktorých obsahom sú látky, ktoré túto závislosť práve podnecujú. Nie je to teda liek v pravom slova zmysle, ktorý vyvoláva závislosť, ale látky, ktoré sú jeho obsahom. Platí to podobne i v prípade alkoholu a iných návykových látok.
Príznaky z náhleho vysadenia
Na rozdiel od abstinenčných príznakov sa príznaky z náhleho vysadenia líšia tým, že sa jedná o náhle prerušenie liečby. To znamená, že sa nejedná o postupné znižovanie dávky konkrétneho lieku, a teda platí to aj v prípade lieku na spánok Zopitin. Chceli by sme Vám predstaviť tie najčastejšie príznaky z náhleho vysadenia, aby ste mali možnosť už vopred vedieť, o aké ide, ak sa náhodou u Vás konkrétne prejavia. Táto informovanosť Vám zabezpečí to, že lekár bude môcť lepšie a efektívnejšie nastaviť kroky slúžiace na elimináciu týchto príznakov.
Odborníci a výskumy preukazujú, aj vzhľadom na skúsenosti pacientov užívajúcich tento liek na spanie, že je pomerne veľká šanca, že ak sa napríklad Vaše symptómy spánkových porúch už vytratili, a Vy sa rozhodnete náhle ukončiť užívanie Zopitinu, Vaše pôvodné poruchy so spánkom sa môžu znovu vrátiť, a to ešte vo väčšej intenzite. Je dôležité teda v každom prípade nepodceniť postupné vysádzanie v podstate akéhokoľvek lieku na spánok. Týmto si len Vy sami pomôžete do budúcnosti v tom ohľade, že sa Vaše poruchy spánku už nevrátia.
Zopitin u tehotných a dojčiacich žien
Tehotenstvo predstavuje obdobie života ženy, v ktorých sa môžu striedať krásne chvíľky, ale aj čas s rozličnými poruchami psychiky. Problémy so spánkom u žien počas gravidity nie sú výnimočné. Nakoľko je telo ženy počas tohto obdobia vystavované pomerne veľkému tlaku a stresu. Dbajte preto na celkovú duševnú hygienu a správnu životosprávu. V tomto období sa lekári zhodujú, že žena by nemala užívať akékoľvek lieky, ktoré nie sú založené na prírodnej báze, a to z toho dôvodu, že to škodí nielen zdraviu samotnej matky, ale i dieťatka.
Čo sa týka lieku na spánok Zopitin, odborníci jeho užívanie u žien počas gravidity rozhodne neodporúčajú, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Účinná látka zopiklón, ktorá je vlastne obsahom tohto lieku, prechádza placentou, a teda dostáva sa aj k samotnému vyvíjajúcemu sa plodu.
Ďalšou dôležitou informáciou pre všetky tehotné budúce mamičky je, že účinná látka v lieku Zopitin môže spôsobiť počas posledného trimestra tehotenstva alebo počas pôrodu rozličné komplikácie. Tieto sa môžu vyskytnúť hlavne neskôr u novorodenca.
- hypotermia
- hypotenzia
- respiračná depresia
Tie isté zásady platia aj pre dojčiacu mamičku, nakoľko sa účinná látka zopiklón dostáva aj do materského mlieka, keďže Zopitin užíva samotná mamička. Prečo je teda nevhodné užívanie Zopitinu u matky aj po pôrode, resp. počas laktácie? Dôvod je prostý. Dojča, ktorého organizmus sa ešte vyvíja, nemá naplno rozvinutý metabolizmus, resp. ten trvá dlhší čas, a práve z toho dôvodu látka zopiklón negatívnym spôsobom vplýva na centrálny nervový systém dojčaťa ešte viac. Depresívny účinok samotnej účinnej látky v Zopitine sa môže prejaviť ešte dokonca v silnejšom charaktere práve počas laktácie.
Zopitin a jeho užívanie u detí
Lekári sa zhodujú, podobne ako u tehotných a dojčiacich žien, na tom, že účinky Zopitinu na detský organizmus nie sú veľmi priaznivé. Keďže zopiklón ako účinná látka by mohla byť pripodobnená benzodiazepínom, čiže skupine látok, ktoré výrazným spôsobom podnecujú závislosť, nemali by ste Vašim deťom dať užívať Zopitin.
Detský organizmus je všeobecne považovaný za najnáchylnejší, čo sa týka vybudovania si závislosti, a preto majte na zreteli túto dôležitú informáciu. Čo sa týka užívania tohto lieku deťmi, neodporúča sa taktiež ani jeho užívanie u starších detí, povedzme v pubertálnom alebo postpubertálnom veku.
Zopitin – jeho dostupnosť a formy
Zopitin, ako sme sa už aj v úvode zmienili, je liek na spánok, ktorý si bez lekárskeho predpisu nezaobstaráte. Vo väčšine prípadov práve lekár určuje množstvo účinnej látky potrebnej na liečbu Vašich problémov. Ak Vám už Váš ošetrujúci lekár predpísal Zopitin, tak v tomto prípade máte na výber viacero možností v slovenských lekárňach.
- Môžeme povedať, že v našich lekárňach si pacient zabezpečí Zopitin s rovnakým množstvom účinnej látky, avšak rozdielny je samotný počet tabliet v balení. Všetky balenia Zopitinu obsahujú 7,5 mg účinnej látky zopiklónu.
- Rozlišujeme teda nasledujúce varianty tohto lieku na spánok: 10 tabletové, 20 tabletové a 30 tabletové balenia.
- Je teda na Vás, ktoré balenie si vyberiete. Odporúčame však brať ohľad aj na dobu liečby, ktorú Vám odporučil lekár, a taktiež i na intenzitu Vášho ochorenia.
Najčastejšie otázky o Zopitine – lieku na spánok
Čo je to Zopitin?
Zopitin je liek určený na liečbu Vašich porúch spánku, ktorý si zadovážite na lekársky predpis. Obsahom tohto lieku je účinná látka, ktorá slúži najmä na už spomínanú liečbu porúch spánku, avšak môžeme povedať, že existujú aj jej iné priaznivé vplyvy na náš organizmus. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Čo je to Zopitin?“.
Má Zopitin nejaké vedľajšie účinky na môj organizmus?
Tento liek na spánok je špecifický aj tým, že jeho vedľajšie účinky môžeme deliť do viacerých skupín podľa frekvencie ich výskytu. Ak chcete vedieť viac užitočných informácií, odporúčame Vám prečítať pasáž v tomto článku pod nadpisom ,,Vedľajšie účinky lieku na spanie Zopitin“ .
Ako je to so závislosťou, keďže väčšinou je negatívom liekov na liečbu spánkových porúch častý výskyt prejavov závislosti?
Áno. Myslíme, že nebudete príliš nadšení v tomto ohľade. Liek Zopitin nie je výnimkou v oblasti liekov na spánok. Jedinec sa môže taktiež stretnúť s rozličnými príznakmi signalizujúcimi, že si vybudoval závislosť na Zopitine. Ak by ste chceli vedieť viac informácií ohľadom tejto problematiky, neváhajte si prečítať text pod nadpisom ,,Zopitin a závislosť“.
Ako je to s tehotenstvom a dojčením v prípade užívania Zopitinu na poruchy spánku?
Keďže Zopitin obsahuje účinnú látku, ktorú by sme mohli pripodobniť benzodiazepínom, a tieto sú charakteristické svojimi účinkami podnecujúcimi závislosť, tak odborníci neodporúčajú užívanie tohto lieku, ak ste tehotná alebo dojčíte. Ak budete túto zásadu rešpektovať, urobíte dobre nielen sebe, ale i samotnému dieťatku, keďže účinky látky v Zopitine na neho nevplývajú príliš pozitívne. Viac informácií v tomto článku pod nadpisom ,,Zopitin u tehotných a dojčiacich žien“.
Mám dieťa, ktoré trpí poruchami spánku, môže mu lekár nasadiť liečbu liekom Zopitin?
Podobne ako v prípade tehotných a dojčiacich žien, z rovnakých dôvodov je neprípustné užívanie tohto lieku i u detí. V tomto prípade je vhodné radšej siahnuť skôr po výživových doplnkoch, ktoré bývajú založené väčšinou na prírodnej báze. Prírodná medicína jednoducho Vášmu dieťaťu nemôže uškodiť. Viac informácií nájdete v texte pod nadpisom ,,Zopitin a jeho užívanie u detí“.
Je možné sa Zopitinom aj predávkovať?
Áno, je to možné. Závažnosť prejavov predávkovania je závislá na dávke. Predávkovanie zvyčajne nie je život ohrozujúce, ale len v prípade, ak nie je kombinované s inými látkami, ktoré tlmia centrálny nervový systém (vrátane alkoholu). Ďalšie rizikové faktory, ako sú napríklad ochorenia a oslabený stav pacienta, taktiež prispievajú k závažnosti príznakov. Len veľmi zriedkavo však majú fatálne následky. Riešením je odstránenie zopiklónu z tela čo najskôr. Respektíve je dôležité zabrániť jeho vstrebaniu, napríklad užitím aktívneho živočíšneho uhlia.
Je Zopitin dostupný i v slovenských lekárňach, ak áno, v akých formách?
Áno, je. Dôležité je taktiež povedať, že si pacient môže vybrať z viacerých alternatív, ktoré však obsahujú rovnaké množstvo účinnej látky. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Zopitin – jeho dostupnosť a formy“.
Vybrané zdroje: