Obsah článku
Určite ste už aj vy mali dni, kedy ste sa cítili pod psa a mali ste zlú náladu alebo ju máte práve teraz, a preto čítate tento článok. Je úplne normálne, že občas máme dni, kedy sa cítime smutní či nahnevaní a všetko nás akosi ľahšie vytočí. Buď sa z toho vyspíme alebo nás niečo poteší a naša nálada sa opäť zlepší. Čo ak, ale zlá nálada pretrváva dlhšie alebo sa strieda s dobrou ako na húsenkovej dráhe? Čo môže spôsobovať rýchle zmeny nálad, o čom to svedčí a kedy už hovoríme o depresii?
Čo je to vlastne nálada?
Podľa definície je nálada emocionálny stav, ktorý v priebehu určitého času sprevádza prežívanie a ľudskú činnosť. Na rozdiel od základných emócií, nemusia mať jednotlivé nálady jasný predmet, vyplývajú skôr z povahy človek a z určitého sledu zážitkov. Niekedy ani sám jedinec nevie presne povedať, prečo má určitú náladu.


Z biochemického hľadiska nie je nálada nič iné ako vyplavenie neurotransmiterov v určitej koncentrácii, jedná sa hlavne o serotonín, noradrenalín a dopamín. Serotonín je látka, ktorá nás udržiava šťastných a určite ste už počuli, že nedostatok serotonínu sa spája s mnohými psychiatrickými ochoreniami, napr. s depresiami.
Sklon k určitej nálade sprevádza človeka celý život, ak už je raz niekto pesimista, oveľa ťažšie neprepadne zlej nálade ako dajme tomu jeho protipól optimista. Prechod z jednej nálady do druhej by mal spravidla pozvoľný a plynulý a práve rôzne náladové skoky by mohli poukazovať na niečo vážnejšie, ako iba zlú náladu, napr. na maniodepresiu.
Ako nás zlá nálada ovplyvňuje?
Ako už bolo spomenuté, tento psychický stav môže vzniknúť ako reakcia na situáciu, ale môže sa objaviť aj znenazdajky, respektíve bez nejakej zjavnej vonkajšej príčiny. Tým pádom nemá nastavený nejaký presný začiatok či koniec. Môže trvať hodiny, dni, týždne…
Zlá nálada však ovplyvňuje aj naše vnímanie okolitého sveta a naše reakcie na každodenné situácie. Môže ovplyvňovať náš úsudok. Na základe štúdie, ktorý realizovali Niedenthal a Setterland, sa zistilo, že jedinci, ktorí majú zlú náladu, sú nastavení skôr vnímať tie veci, ktoré sa zhodujú s ich náladou. Títo páni využili hudbu, aby navodili dobrú a zlú náladu.Smutné pesničky vyvolali v ľuďoch zmenu nálady a účastníci štúdie potom vnímali aj iné veci skôr z tej negatívnej stránky. Určite ste si už aj vy všimli, že keď ste smutní, sústredíte sa skôr na slová piesne, ako na melódiu a stotožňujete sa s nimi.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Zlá nálada výrazne ovplyvňuje aj naše medziľudské vzťahy. Je viacero možností, ktoré môžu nastať. Môžme byť ľahšie rozhnevateľní a pohnevať si aj iných alebo naopak môžme byť priateľskejší a vyhľadávať ich podporu. Presný opak je, že sa sociálneho kontaktu budeme strániť a skrývať naše pocity, aby sme predišli sklamaniu.
Býva spájaná s depresiou, úzkosťou, agresivitou, nízkym sebavedomím, stresom a pri znížení libida. U niektorých jedincov naopak, depresia či úzkosť sexuálny apetít zvyšujú, pozoruje sa to skôr u mužov ako u žien.
Zlá nálada býva označovaná ako nekonštruktívna, pretože môže ovplyvniť schopnosť jedinca spracovať informáciu, napríklad sa bude viac sústrediť na to, kto je odosielateľom ako na obsah, čo opäť môže spôsobiť problémy napríklad v partnerských vzťahoch.
Tak isto je nezanedbateľný vplyv zlej nálady na vnímanie fyzického zdravia. Skôr sa upíname na rôzne symptómy, ktoré nemusíme správne interpretovať a premýšľame či zrýchlený tep a dýchanie zo stresu alebo hnevu, nie je niečo vážnejšie. Alebo naopak banalizujeme naše zdravotné problémy.
Niekedy býva aj to zlé na niečo dobré
Hoci teda zlá nálada je väčšinou niečo, čoho sa chceme zbaviť a je to úplne prirodzené, niekedy môže prispieť aj k niečomu dobrému. Možno si budeme nabudúce viac vážiť to, keď sme boli šťastní a to, čo máme. Avšak mnoho krásnych piesní či malieb bolo svojimi autormi vytvorené práve, keď boli smutní či nahnevaní. A dokonca vraj u niektorých ľudí mierne zlá nálada zvyšuje produktivitu v práci a pri riešení pracovných úloh.
Kedy už nemusí ísť iba o zlú náladu?
Určite ste už počuli alebo sami použili slová ako ,,mám depku“ alebo ,,ten film bol tak smutný, až mám depresiu“. Avšak depresia už nie je iba zlá nálada, depresia je klinická diagnóza, ktorá na to, aby bola diagnostikovaná, musí spĺňať určite kritériá.
Depresia patrí medzi naozaj veľmi časté diagnózy. Žiaľ, aj keď sa zvykne ešte stále podceňovať, je to naozaj vážny problém. Ide o niekoľko rozličných symptómov, ktoré pretrvávajú väčšinu času dňa, takmer každý deň, po dobu najmenej 2 týždňov. Jedným zo symptómov sú pretrvávajúce pocity smútku a prázdnoty či strata potešenia z aktivít, ktoré ste si predtým užívali, ako vaše hobby, priatelia či dokonca jedlo alebo sex.
Podľa Amerického psychiatrického združenia na základe súčasného diagnostického a štatistického manuálu mentálnych porúch, je nutné trpieť aspoň štyrmi z nasledujúcich symptómov (tromi, ak máme obe vyššie spomenuté):
významné zmeny v apetíte – chudnutie či priberanie bez zmeny jedálnička
problémy so spánkom – nespavosť alebo naopak nadmerná spavosť
zvýšený nepokoj (psychomotorická agitácia) alebo naopak psychomotorická retardácia
únava, strata energie, aj jednoduché činnosti ako obliekanie či umytie riadu sú náročné
pocity neschopnosti, zbytočnosti, neadekvátnej viny, napr. za chyby v minulosti
ťažkosti s koncentráciou a rozhodovaním
myšlienky o smrti či samovražde či samovražedný pokus
Dôležité je uvedomiť si, že na to, aby šlo o symptómy depresie, je treba, aby v danej veci, bola viditeľná zmena. Napríklad, ak máte bežne problémy so spaním, nepočíta sa to ako symptóm depresie. Problém bude zrejme niekde úplne inde. Mnoho iných ochorení môže tiež spôsobovať niektoré z prejavov depresie, napríklad zmeny v apetíte či váhe, zvýšená únavnosť, atď.
Počuli ste už o dystýmii?
Dystýmia je chronická depresívna mierneho charakteru trvajúca najmenej 2 roky. Vplyv dystýmie nie je až tak obmedzujúci a devastujúci ako vplyv depresie, ale je dlhodobý. Prevažne sa cítia unavení a depresívni, nič im nespôsobuje radosť, nik im nerozumie. Narozdiel od pacientov s deprsiou, sú schopní zvládať základné požiadavky každodenného života, ale s vypätím a pocitom nespokojnosti. Niekedy zažijú závažnejšie epizódy depresívnej poruchy, vtedy hovoríme o dvojitej depresii. V súčasnosti sa označuje ako PDD (persistent depressive disorder).
Čo môže spôsobiť rýchle zmeny nálad?
Je bežné a normálne, že sa naša nálada z času na čas mení. Okrem povahy, každodenných situácií, ktorým čelíme, aj hormóny či požitie návykových látok ovplyvňuje stav našej nálady. Ak je vaše správanie nepredvídateľné niekoľko dní alebo aj dlhšie, môže to značiť aj niečo vážnejšie, čo si zaslúži vašu pozornosť.
Hormonálne zmeny
Hormóny vedia veľmi výrazne ovplyvniť našu náladu. Súvisí to s ich vplyvom na chémiu v mozgu. Typické zmeny nálad na hormonálnom podklade pozorujeme u tínedžerov, tehotných žien, počas menštruácie alebo ovulácie či v menopauze.
Čo spôsobuje zmeny nálad v tehotenstve?
Medzi príčiny môže patriť stres a obavy, únava, zmeny v metabolizme, hormóny estrogén a progesterón. Významné zmeny v koncentrácii hormónov ovplyvňujú aj koncentráciu neurotransmiterov, čo sú látky v mozgu, ktoré regulujú náladu. Zmeny nálad a zlá nálada sú zvyčajne pozorované počas prvého trimestra a potom opäť v treťom trimestri, kedy sa blíži pôrod.
Požitie návykových látok
Alkohol a drogy jednoznačne ovplyvňujú náladu. Nadmerné požívanie alkoholu či drog môže viesť k závislosti, čo potom významne môže skomplikovať váš život i život vašich blízkych.
Zlá nálada ráno?
Mnoho ľudí tvrdí, že sa im ráno nechce vstávať či že vstali ľavou nohou a sú mrzutí, ešte ani deň poriadne nezačal. Ranná depresia, resp. ranná zlá nálada môže byť aj jeden z ďalších prejavov tej ozajstnej depresie. Avšak často je to skôr kvôli nedostatku či nekvalitnému spánku alebo nás v daný deň čaká niečo nepríjemné či sme prepracovaní. Tak isto zavážia aj aktivity, ktoré robíte pred spaním. Príčin opäť môže byť viacero.
Pri nedostatku spánku či nepravidelnom spánkovom režime sa môže narušiť aj cirkadiánny rytmus hormónov. Týka sa to hlavne kortizolu a melatonínu. Napríklad kortizol sa zvyšuje ráno po prebudení, aby naše telo nabudil a pripravil na deň. Naopak, večer, keď sa chystáme spať, naše telo vylučuje viac melatonínu, ktorý nás robí ospalými.
Keď sa tieto rytmy narušia, naše telo môže začať produkovať melatonín cez deň a nám sa chce spať, sme unavení a podráždení. Naopak večer, keď chceme spať, bude vylučovať napríklad viac kortizolu a nebudeme môcť zaspať.
Bežné spúšťače zlej nálady
Či už je v pozadí nejaký zdravotný problém alebo iný faktor, sú určité veci, ktoré tú zlú náladu bežne spustia:
- stres
- nejaká výrazná životná zmena
- zlá diéta
- zlé spánkové návyky
- lieky
7 znakov, že vaše zmeny nálad môžu značiť niečo vážnejšie
- Drastické zmeny nálad bez zjavnej príčiny.
- Vaše ,,hore – dole“ stavy trvajú dlho.
- Vaše nálady sú extrémy.
- Vaše nálady vedú ku nekontrolovateľnému, sebadeštruktívnemu správaniu.
- Vaše nálady ničia vaše vzťahy.
- Máte problémy so spánkom.
- Vaše nálady vám znemožňujú pracovať, vstať z postele či žiť váš život.
Mnoho psychických zdravotných problémov môže spôsobovať takéto zmeny nálad. Môže ísť o:
- bipolárnu poruchu
- cyklotýmiu
- MDD (major depressive disorder)
- PDD (persistent depressive disorder)
- poruchy osobnosti
- poruchy správania
Ako sa dá so zmenami nálad bojovať?
Samozrejme závisí od závažnosti. Ak trpíte zmenami nálad, ktoré sú vážne, narúšajú váš život, sú neobvyklé, určite vyhľadať odbornú pomoc. Lekár vám môže pomôcť stanoviť príčinu vášho problému a nájsť tú správnu liečbu. Môže ísť o terapiu, ale i medikamentóznu liečbu.
Ak vaše zmeny nálad nie sú až tak závažné, aj jednoduchá zmena životného štýlu dokáže urobiť zázraky. Skúste nasledujúce:
- dodržiavajte stanovený rozvrh vášho dňa
- pravidelne cvičte
- snažte sa mať dostatok spánku
- dbajte na správne stravovanie
- skúste praktizovať nejaké relaxačné techniky (joga, meditácia, dychové cvičenia, progresívna svalová relaxácia)
- snažte sa čo najviac vyhýbať stresu
- realizujte sa, robte, čo máte radi
- trávte čas s ľuďmi, ktorých máte radi a komunikujte
Pýtate sa nás
Čo je zlá nálada?
Zlá nálada je emocionálny stav človeka, kedy negatívne reaguje na vonkajšie podnety, prípadne už na ne reagoval a tento stav si ďalej prenáša. Niekedy ale ani sám nevie, prečo má zlú náladu – to znamená že to nevie objektívne priradiť k nejakému vonkajšiemu podnetu.
Ako sa prejavuje?
Má podobné prejavy ako niektoré psychiatrické ochorenia, napríklad depresia. Spomenúť môžeme agresivitu, nepokoj, nízke libido či nízke sebavedomie.
Ako sa zlej nálady zbaviť?
Zlú náladu si treba v prvom rade objektívne zhodnotiť sám na sebe a následne s ňou pracovať. Ak vieme, že ,,ten daný,, podnet nám spôsobil alebo spôsobuje zlú náladu, treba ho čím skôr odstrániť, resp. sa s ním vysporiadať. Veľmi rýchlym a účinným pomocníkom pri potlačení zlej nálady alebo agresivity vie byť aktívny šport. Napríklad 30 minút aktívneho behu vám dokáže zásadným spôsobom pomôcť odbúrať tieto negatívne pocity.
Vybrané zdroje: