Často sa nám stáva, že náš organizmus nedokáže počas noci dostatočne zregenerovať. Dôvodov môže byť mnoho – rušivé externé faktory, psychické ochorenie alebo momentálny duševný stav. V takomto prípade sa uchyľujeme k zdriemnutiu počas dňa, ktoré môže mať nielen svoje pozitíva, ale aj negatíva. Aký je rozdiel medzi spánkom a zdriemnutím a aké sú jeho benefity a negatíva. Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí si radi doprajú zdriemnutie počas dňa, tak nasledujúce riadky budú pre vás prospešné.
Zdriemnutie verzus spánok
Obsah článku
Spánok predstavuje dlhšie trvajúci proces celkovej fyzickej a psychickej regenerácie organizmu, ktorý spravidla prebieha počas nočných hodín. Ak náš organizmus nie je schopný dostatočne sa zregenerovať, tak hľadáme spôsoby, ako mu s týmto stavom pomôcť počas bežného dňa. Najlepším spôsobom, ako tak urobiť je dopriať si krátkodobé zdriemnutie vo voľnočasových chvíľkach.
Dôležitým rozdielom medzi zdriemnutím a spánkom sú aj jednotlivé spánkové fázy a cykly. Ak doprajeme nášmu telu dostatočný a kvalitný spánok, náš organizmus si môže prejsť všetkými fázami spánkového cyklu niekoľkokrát, ktorý sa opakuje u zdravých jedincov približne každých 90-110 minút.Ak jednoducho potrebujeme ,,šlofíka“ počas dňa v trvaní približne od 10 do 20 minút, vstupujeme vo väčšine prípadov do prvej, prípadne druhej, fázy spánku. Možno ste ani netušili, že aj takýto vstup do týchto úplne prvých spánkových fáz vám môže pomôcť osviežiť svoj organizmus a získať výhody, ktoré sú spájané so zdriemnutím.
Aké má zdriemnutie výhody?
Bežné zdriemnutie počas dňa má niekoľko výhod, ktoré sú badateľné najmä na duševnom stave človeka. Odborníci prišli so zoznamom niekoľkých najdôležitejších výhod, ktoré sú asociované so zdriemnutím. Avšak všetkého veľa škodí, a preto by ste mali dbať aj na správnu dĺžku denného pospávania, keďže nadmerné denné vyspávanie so sebou môže priniesť aj negatíva, resp. vedľajšie účinky, ktoré nám môžu skomplikovať nielen deň, ale v niektorých prípadoch aj náš život.
Počuli ste už o nasledovných pozitívnych účinkoch denného zdriemnutia?
- zlepšená výkonnosť – rôzne vedecké štúdie preukázali, že denné zdriemnutie, ktorého dĺžka trvania sa pohybuje od 10 do 30 minút, nám môže zvýšiť výkonnosť a produktivitu v práci. Vedci dokázali, že denné vyspávanie v spomínanej dĺžke zlepšuje psychomotoriku, reakčný čas a ostražitosť, resp. čulosť.
- pomoc pri učení – možno ste ani netušili, ale zdriemnutie vplýva pozitívne aj na vašu schopnosť učenia. Je to zapríčinené zlepšenou koncentráciou a pamäťovými funkciami, ktoré nám pomáhajú s učením a uchovávaním informácií. Niektoré štúdie sa dokonca zhodujú aj na tom, že naša schopnosť prijímať nové informácie je ešte viac zlepšená okamžite po zdriemnutí. Takýto šlofík nám môže pomôcť napríklad aj s lepším učením nových slov v prípade cudzích jazykov.
- lepšia nálada – denný krátky spánok môže okrem iného aj zlepšiť našu náladu. Krátke šlofíky zvyšujú energetické hladiny a pomáhajú nám aj s naším pozitívnym naladením, čo sa priaznivo podpíše aj na produktivite pri práci. Okrem toho sme menej náchylní na frustráciu, zlú náladu a depresívne príznaky. Ak ste si počas noci dostatočne neoddýchli, doprajte si rýchle zdriemnutie, po ktorom sa budete cítiť menej unavení a menej podráždení.
- znižovanie krvného tlaku – mnohé výskumy prišli s tvrdením, že poobedné zdriemnutie môže byť v znižovaní krvného tlaku rovnako efektívne ako iné zmeny v životnom štýle. Takéto zdriemnutie v konečnom dôsledku znižuje aj riziko výskytu srdcového infarktu.
Má aj negatíva?
Je nevyvrátiteľné, že denné zdriemnutie prináša množstvo pozitívnych vplyvov na naše zdravie. Nemôžeme však zabudnúť ani na negatíva, ktoré sa žiaľ môžu vyskytnúť v prípade, ak je dĺžka zdriemnutia neprimeraná alebo ak trpíte určitými zdravotnými problémami. Denné zdriemnutia by nemali prevyšovať 20 minút, keďže po tomto čase sa môžete cítiť dezorientovane a pomerne slabo. Tento stav nastáva, keď sa zobudíte z hlbokého spánku. Ak však trpíte spánkovou depriváciou, spomínané negatívne príznaky môžu byť ešte intenzívnejšie a dlhšie prítomné.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Veľký pozor by ste si mali dávať aj na to, kedy sa počas dňa ,,uložíte“ na krátky spánok. Ak si doprajete zdriemnutie príliš neskoro, môžete očakávať rôzne problémy so zaspávaním a s kvalitou nočného spánku. Prehĺbenie problémov sa môže vyskytnúť u pacientov trpiacich nespavosťou, teda insomniou. Dlhšie vyspávanie počas dňa je taktiež spájané so značne vyšším rizikom výskytu kardiovaskulárnych ochorení. Nemali by ste preto presiahnuť 60-minútové zdriemnutie, čo je horná hranica. Taktiež by ste nemali driemať po tretej hodine popoludní, keďže si tým zvyšujete riziko problémov s kvalitou nočného spánku.
Často kladené otázky
Čo je zdriemnutie?
Zdriemnutie je krátkodobá regenerácia a osvieženie organizmu počas dňa. Má rôzne prospešné účinky, ale aj negatíva.
Je telu prospešné?
Áno, krátkodobé zdriemnutie počas dňa v trvaní 10-20 minút má pozitívne účinky na naše duševné zdravie. Viac sa dočítate pod nadpisom ,,Aké má zdriemnutie výhody?“.
Má zdriemnutie aj nejaké negatíva?
Zdriemnutie môže mať aj svoje negatíva, hlavne ak človek drieme príliš dlhú dobu alebo v nesprávny čas. Bližšie informácie nájdete pod nadpisom ,,Má aj negatíva?“.
Ako dlho by sme mali driemať?
Zdravý dospelý jedinec si nepotrebuje dopriať zdriemnutia, avšak môže mať výhody zo šlofíka v trvaní od 10 do 20 minút. Ak trpíte spánkovou depriváciou, odporúča sa 90-120 minút denného spánku. Samozrejme, u detí sa tieto časy líšia, keďže čas denného spánku klesá s narastajúcim vekom.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/how-long-should-i-nap
- https://zdravie.pravda.sk/zdravy-relax/clanok/382585-radsej-zdriemnutie-poobede-ako-vikendove-vyspavanie/
- https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/slofik-obede-vieme-kolko-minut-je-zdravych-kedy-vam-hrozi-spankova-opica