Záchvaty paniky mávame občas asi každý, nie je to tak? Panika, ktorá je však skutočná, môže byť oveľa závažnejšia. A môžu vás alebo ľudí vo vašom okolí napadnúť aj bez toho, aby ste to očakávali. Takáto panika alebo úzkosť môže naozaj nebezpečná a vážna.
Nepríjemná panika
Pokiaľ ste ešte nevideli takéhoto človeka, ktorý máva záchvaty paniky a zrazu ho zažijete vedľa seba práve vtedy, keď tento záchvat prežíva, možno sa vám tento stav bude zdať až neuveriteľný alebo zbytočný. Pokiaľ sa vám však takéto záchvaty paniky nedejú na vlastnej koži, asi je aj ťažké pochopiť, čo takýto človek, ktorý záchvaty paniky máva, prežíva. Je však potrebné sa s takýmto človekom skúsiť stotožniť a nie ho vysmiať, pretože práve to dokáže jeho stav ešte zhoršiť.
Čo je to teda panika?
Panika nie je to isté, čo strach, pretože ten ľudia mávajú zväčša z určitého dôvodu. Strach v porovnaní s panikou je možné zväčša aj predvíhať, a to najmä vtedy, ak sa človek bojí určitej veci, prípadne zvieraťa alebo iného človeka.
Oproti tomu panika, ktorá je určitý úzkostný stav, je viac nepredvídateľná. Ak ste sa stretli s panikou u seba alebo u blízkej osoby, neznamená to ešte, že máte vy alebo niekto duševnú poruchu. Záchvaty paniky však možno už definovať ako psychickú chorobu a je to vystupňovanie stavu úzkosti a strachu.
Ako sa prejavujú záchvaty paniky?
Ako sme podotkli, panika nie je len klasický strach, kedy sa niečoho bojíme alebo záchvat, a ktorý je porovnateľný s iným typom záchvatu. Záchvat paniky je špecifický jav, je to určitý úzkostný stav a môže sa prejavovať, napríklad, týmito znakmi:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- strach a stavy úzkosti;
- rýchle bušenie srdca;
- sucho v ústach;
- nadmerné potenie;
- človek sa trasie alebo sa chveje;
- časté sú navaly tepla alebo naopak chladu;
- nevoľnosť;
- pocit dusenia sa, sťažené dýchanie alebo naopak zrýchlené dýchanie;
- veľmi nepríjemný pocit v hrudnej časti;
- závraty až mdloby.
Záchvaty paniky dnes asi najčastejšie vznikajú z dôvodu rýchlej turbolentnej doby. Psychický tlak a vysoké nároky, ktoré okolo seba máme spôsobuje, že mozog tento tlak už možno nedokáže vstrebávať a vzniká panika. Najčastejšie sa záchvaty paniky týkajú ľudi okolo tridsiatky, teda pracujúcim, ale, samozrejme, týkajú sa aj detí, mladších ľudí alebo seniorov. Iniciátorom môže byť strata blízkej osoby, tlak v zamestnaní, vysoké nároky od partnera či rodičov, a podobne.
Stáva sa, že sa záchvaty strachu neviažu ani na žiadnu konkrétnu udalosť či situáciu. Tento stav môže prísť náhle a človek pri ňom nadobúda pocit, že sa čoskoro stane niečo veľmi zlé. Problémom je, že postihnutý v tomto stave absolútne stráca sebakontrolu, nevie sa ovládať, obáva sa smrti, straty alebo utrpenia.
Ako je možné paniku tlmiť?
- Záchvat paniky zvyčajne trvá 5 až 20 minút, no niekedy to môžu byť až hodiny;
- Po tomto stave býva zvyčajne človek veľmi vyčerpaný a unavený, plače a zároveň má obavy z ďalšieho záchvatu;
- Niekedy panika vyplýva aj z určitého stavu úzkosti alebo predchádzajúcej fóbie, čo je vlastne iracionálny strach z určitej veci;
- Našťastie sa v súčasnosti týka len malého počtu obyvateľstva, a to okolo 3 percent.
Pokiaľ stretnete človeka, u ktorého sa prejavujú znaky, ktoré sme definovali, riaďte sa týmito radami:
- Ak sa nachádzate v uzavretom priestore, snažte sa v prvom rade človeka, ktorý trpí záchvatom paniky, vyviesť von;
- Ideálne je, aby ste ho dostali z priestoru, kde sa nachádza veľa ľudí;
- Postihnutého človeka posaďte niekam, kde to je možné a snažte sa s ním rozprávať o bežných veciach, ktoré má rád, napríklad, o jedle, o tom, čo bude robiť cez víkend, a podobne; je zároveň potrebné im dať najavo, že je všetko v poriadku, nič im nehrozí a nemajú sa čoho obávať;
- Ak tento človek aj zrýchlene dýcha, pravdepodobne začne mať čoskoro pocit, že sa dusí; skúste mu preto poskytnúť igelitové alebo papierové vrecko. V tomto stave totiž vzniká hyperventilácia – zrýchlené dýchanie vydáva veľa oxidu uhličitého.Väčší prísun kyslíka spôsobuje točenie hlavy alebo aj mravčenie v prstoch, čím sa záchvat paniky ešte umocňuje. Vďaka sáčku, do ktorého bude dýchať, sa postupne dych spomalí, pretože v ňom bude dochádzať kyslík a postihnutý začne dýchať už len oxid uhličitý, ktorý je v tej chvíli potrebný;
- Pokiaľ nemáte k dispozícii sáčok, snažte sa mu ukázať, ako môže korigovať svoje dýchanie, aby sa spomalilo.
Priložte si jednu ruku na brucho a nadychujte sa zhlboka asi na 3 doby, potom vydychujte nosom alebo ústami asi na 5 dôb; tento spôsob by mal po vás opakovať postihnutý a za pár minút by sa mal jeho dych spomaliť; - V žiadnom prípade mu však nepodávajte cigaretu alebo kávu; tie totiž zužujú cievy a srdce je nútené pracovať rýchlejšie. Naopak – hodí sa čistá voda alebo tyčinka, prípadne trocha cukru;
- Ak postihnutý nemá zrýchlený dych, choďte sa s ním prejsť alebo si kúsok prebehnite; panika hromadí v tele energiu a je dobré, ak ju tento človek utlmí pohybom.
Záchvaty paniky – ako ju liečiť
Presná príčina, pre ktorú vzniká panika sa ešte nepodarilo identifikovať. Niekedy je za ňou traumatizujúca udalosť a niekedy je to len súčinnosť fyzických a psychologických faktorov. Niekedy je za ňou aj genetika. Ďalším príčinami môže byť:
- vyššia citlivosť na oxid uhličitý;
- nerovnováha určitých látok v tele;
- tendencia zveličovať a preháňať.
Pokiaľ sa záchvaty paniku opakujú, je nevyhnutné osloviť lekára – psychiatra. Záchvaty paniky môžu ohroziť váš pracovný aj osobný život. Lekár určí presnú diagnózu na základe presných informácií o vás a pravdepodobne vám predpíše antidepresíva, ktoré môžu váš stav upraviť. Nezľaknite sa, pretože antidepresíva sú vhodné aj na liečenie práve záchvatov paniky. Nikdy však nevysadzujte antidepresíva sami, ani keď sa už cítite lepšie. Pri liečbe môže byť veľmi účinná aj kognitívno-behaviorálna terapia, ktorá prebieha buď len s psychiatrom alebo aj v skupine. Existujú viaceré druhy terapií, ktoré môže pacient skúsiť, pomôžu aj dychové cvičenia alebo meditácia.
Okrem lekárskeho zásahu a antidepresív môžu byť veľmi užitočné aj výživové doplnky, ideálne na prírodnej báze. Takéto výživové doplnky sú schopné podporiť stav pokojnej mysle, pokiaľ sú na to určené. Zo všetkých vám odporúčame výživový doplnok StressFix. Výhodou tohto výživového doplnku je to, že je zložený z čisto prírodných surovín a je voľnopredajný. Vďaka svojmu zloženiu zbytočne nezaťažuje telo chemickými látkami a zároveň podporuje organizmus pri udržaní psychického zdravia, čiže presne to, čo potrebujete vy alebo niekto, kto trpí záchvatmi paniky.
Často kladené otázky:
Čo je to panika?
Panika je nepredvídateľný úzkostný stav, ktorý nie je to isté ako strach. Je to vlastne vystupňovanie strachu a úzkosti. Objavuje sa náhle a väčšinou ju sprevádza veľká obava zo smrti, ublíženia alebo straty niekoho blízkeho.
Ako liečiť paniku?
Pokiaľ sa stavy záchvatu paniky opakujú, je lepšie navštíviť psychiatra, ktorý bude schopný presne riešiť diagnózu. Na tento stav sa väčšinou podávajú antidepresíva, účinné sú aj terapie.
Zdroje:
- https://patalie.sk/ako-pomoct-ludom-ktorych-prepadol-zachvat-paniky/
- https://www.slovenskypacient.sk/panicka-porucha-ako-ju-zvladnut/