Umelý spánok je niečo čo z technického pohľadu pripomína to, keď si váš telefón dáte do stavu šetriaceho režimu. Umelý spánok poskytuje telu podmienky, aby sa dalo čo najskôr do normálneho stavu, v ktorom je schopné fungovať. Umelý spánok je možné nazvať aj umelo navodená kóma a cieľom tohto stavu je, aby sa telo zregenerovalo. Možno o ňom hovoriť aj ako o spánku, ktorý lieči. Avšak je to vždy tak?
Čo je to umelý spánok?
Obsah článku
Dôležité je poznamenať, že pri umelom spánku človek neprechádza klasickými fázami bežného spánku, čiže to spánok úplne nie je. Jeho základom je, že vďaka efektu spánku sú spomalé jeho jednotlivé procesy, čím je organizmus oveľa menej zaťažovaný a môže sa regenerovať. Umelým spánkom sa znižujú jednotlivé metabolické požiadavky ľudského mozgu a takisto je aj pre organizmus potrebná menšia dávka kyslíka.
Umelý spánok je teda liečebná metóda a jedná sa o krátkodobú alebo dlhodobú anestéziu, s ktorou sa stretávajú bežný pacienti pri operáciách. Dôležité je poznamenať, že umelý spánok je riadený a žiadnym spôsobom sa nesmie vymknúť spod kontroly lekárov. Proces, pri ktorom sa pacientovi sa navodzuje pacientovi tento stav sa nazýva analgosedácia a je možné ho rôzne regulovať. Je to vlastne chemický proces, pri ktorom sa pacient uvádza do stavu, kedy je ho možné jednoduchšie ošetriť. Počas tohto procesu sú do tela pacienta dostávané látky, ktoré dokážu ovplyvniť činnosť mozgu a utlmiť ich na zálade množstva látok, ktoré sa do tela dostávajú až do stupňa hlbokého bezvedomia.
Dá sa povedať, že umelý spánok je do určitej miery aj privilégium, pretože v minulosti pacienti trpeli pri operáciách bez akejkoľvek pomoci a lekári sa zložito snažili pacienta zoperovať. Mnohokrát boli pri operácií potrebný silní muži, ktorí pacienta držali na lôžku. Neskôr sa začali používať rôzne omračovacie metódy, ako napríklad alkohol. Samozrejme, že táto forma anestézie stále vzbudzuje strach a obavy, pretože sa podobá na kómu, hoci tomu nie je tak.
Jedným z najväčších benefitov tohto druhu spánku je, že pacient nevníma bolesť. Taktiež ak sú poškodené tkanivá, majú lepšie podmienky na regeneráciu, rovnako ako tie nepoškodené. Doktor uvádza pacienta do tohto stavu cez žilu, a to použitím dávky barbiturátov. Tieto látky sú kombináciou analgetík a hypnotík. Ich cieľom je, aby tlmili bolesť a postupne vyvolali amnéziu, čo vlastne spôsobí, že si nepamätáme nič.
Najčastejšie dôvody uvádzania do tohto stavu:
- pacienti po poranení hlavy spôsobenej úrazom;
- mŕtvica;
- epileptický záchvat;
- situácie, ktoré sú pre pacienta veľmi stresujúce.
Niekedy býva umelý spánok práve jedinou možnosťou, a to, napríklad, vtedy, keď v prípade poškodenia mozgu môže spôsobovať to, že sa zväčšuje a opúcha. Takýto stav by mohol mať za následok to, že tým, že mozog zväčšuje v dôsledku opuchu svoj objem, nemá dostatok miesta na rozpínanie sa v lebke. Toto je veľmi nebezpečná až život ohrozujúca situácia, preto môže byť práve umelý spánok jediným záchranným riešením pre pacienta.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Umelý spánok sa používa aj pri situáciách, ktoré sú takmer bežné, ale pre pacienta by mohli spôsobiť veľký šok alebo bolesť. Takýmito situáciami je napojenie na pľúcnu ventiláciu, operácia alebo prežitie príliš veľkej traumy.
Pri tejto metóde sa pacient uvádza do stavu, že dokáže jemne komunikovať a reagovať na podnety a je schopný spolupracovať, cez stav, kedy nie je schopný reagovať na žiaden podnet, nereaguje ani nemá žiaden obranný reflex. Ďalšou výhodou umelého spánku je to, že organizmus sa zbytočne ďalej nevysiluje a neničí.
Dôvody uvádzania do umelého spánku
Dôvody, prečo je dobré uvádzať pacienta do stavu umelého spánku sme si už popisovali. Pritom je dôležité poznamenať, že pokiaľ sa človeku poškodí ľavá hemisféra mozgu, je to vo všeobecnosti horšie ako keď má poškodenú pravú hemisféru. V ľavej hemisfére je totiž okrem iného aj centrum reči, vyjadrovanie sa slovom a písmom, ľavá hemisféra je schopná riadiť aj logiku a analytické schopnosti. Pravá strana hemisféry má na starosti tvorivosť a emočnú inteligenciu. To znamená, že teoreticky pacient, ktorý má poškodenú pravú hemisféru vyhral svoju situáciu tým, že by nemala byť poškodená jeho reč či písanie, ale na druhej strane, môže to spôsobiť trvalého poškodenie jeho emočného správania a celkovú zmenu povahy.
Ako dlho trvá umelý spánok?
Stav umelého spánku v podstate trvá tak dlho, ako si to vyžaduje stav pacienta. Pritom je dôležité pripomenúť, že počas tohto stavu sa regeneruje celkový organizmus, a teda tento stav môže byť pre pacienta prínosný. Na druhej strane, tento stav môže teoreticky organizmu aj škodiť. Pokiaľ je pacient v stave umelého spánku príliš dlho, môže sa stať, že má problémy s pamäťou. Počas narkózy dochádza aj k zaťaženiu srdca, môže sa vyskytnúť zhoršené videnie, problémy so svalmi či tráviace problémy.
Na druhej strane, lekári musia vedieť presne regulovať dĺžku držania pacienta v umelom spánku tak, aby sa eliminovalo čo najviac vedľajších účinkov na jeho zdravie.
Prebúdzanie z umelého spánku
Tým, že pacient zvyčajne nevie, že bude uvedený do tohto stavu, prebudenie mnohokrát býva veľmi prekvapujúce, preto sa k nemu pristupuje mimoriadne opatrne. Rovnako prekvapujúce môže byť aj pre blízkych pacienta, preto by nemali byť prekvapení, ak si pacient po prebudení nebude pamätať svojich blízkych, rovnako bude dezorientovaný a nebude si ani pamätať okolnosti, ktoré predchádzali jeho uvedeniu do stavu umelého spánku.
Niektorých pacientov po prebudení sprevádza:
- posttraumatický stresový syndróm;
- nočné mory;
- halucinácie.
Po prebudení nastáva ešte jeden problém a tým sú svaly. To, samozrejme, závisí od času, ktorý pacient strávil v umelom spánku, ale častokrát sa stáva, že je potrebné znova rozhýbať svaly a môže spôsobovať ťažkosti prejsť z jednej miestnosti do druhej.
Prebúdzanie z umelého spánku prebieha tak, že sa pacientovi postupne vysadzujú lieky. Väčšinou sa toto udeje ráno, kedy sa pacientovi vysadia všetky lieky, ktoré ho udržujú v stave umelého spánku a sledujú sa jeho reakcie a, samozrejme, telesné funkcie. Taktiež sa sleduje stav jeho vedomia a všetky ostatné parametre. Čas, počas ktorého sa pacient preberá z umelého spánku je individuálny a záleží od stavu, v akom sa pacient nachádza a rovnako, ako dlho bol v tomto stave.
Ak mali lieky, ktoré mal pacient nasadené krátke účinky, je dokonca možné, že sa prebudí ihneď. Ak mal však nasadené lieky s dlhotrvajúcimi látkami, vysadzujú sa pomalšie a prebúdzanie trvá dlhšie. Niekedy je to týždeň či dokonca mesiac.
Pýtate sa:
Čo je to umelý spánok?
Je to iný stav ako ten, ktorým človek prechádza počas bežného spánku. Je to liečebná metóda, počas ktorej sa pacient uvádza do stavu krátkodobej alebo dlhodobej anestézie. Týmto stavom sa znižujú jednotlivé metabolické požiadavky pacienta, regeneruje sa organizmus a nevystavuje sa žiadnej ďalšej zbytočnej záťaži, a to najmä v prípade, ak sa jedná o stav, ktorý bol spôsobený úrazom hlavy alebo sa jedná o mŕtvicu či opuch mozgu.
Ako dlho trvá umelý spánok?
Umelý spánok môže trvať niekoľko hodín, ale aj niekoľko dní, týždňov, ba dokonca až mesiacov. V podstate to závisí od príčiny, pre ktorú bol do stavu umelého spánku uvedený. Tento stav sa však nemôže zbytočne predlžovať, pretože počas neho prichádza aj k určitej záťaži organizmu pacienta.
Ako sa prebudiť z umelého spánku?
Prebúdzanie z umelého spánku je u každého pacienta individuálne. Realizuje sa tak, že sa pacientovi postupne vysadzujú lieky, ktoré ho držali v tomto stave. Pritom sa sledujú jeho reakcie, úroveň jeho vedomia a stav jeho organizmu. Rýchlosť, akou sa dostane z tohto stavu a prebudí sa, závisí od úrazu, ktorý pacient mal a od toho, ako dlho bol v stave umelého spánku.
Vybrané zdroje:
- https://patalie.sk/umely-spanok-koma-ktora-lieci/
- https://www.tvnoviny.sk/domace/1742062_rozdiel-medzi-komou-a-umelym-spankom.-pytali-sme-sa-odbornikov
- https://damskajazda.webnoviny.sk/co-nam-hrozi-pocas-umeleho-spanku/