Posledná aktuálizácia prebehla 2. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Rýchly tep sa v dnešnej dobe vyskytuje u množstva ľudí. Nemusíte sa báť, ak sa u Vás prejaví v určitých situáciách rýchly tep, nakoľko nemusí ísť vždy o kardiovaskulárny problém. Zvýšený tep môže súvisieť vo veľkej miere aj s tým, aké pocity prežívame. Teda môžeme povedať, že tento ,,problém“ súvisí aj s našou psychikou. V tomto článku sa preto dozviete niečo viac o tomto zdravotnom fenoméne, akým spôsobom vzniká, ako sa prejavuje a čo je jeho príčinou.
Rýchly tep – čo sa deje v našom tele?
Na úvod je najdôležitejšie povedať, že to, ako naše srdce za normálnych okolností funguje a ako sa prejavuje v našom tele, jednoducho necítime. Opačný prípad nastáva v situácii, kedy človek sám registruje nadmernú činnosť srdca. To môže byť zapríčinené fyzickými, tak aj psychickými faktormi. Jedná sa o zvýšenú frekvenciu nášho srdca, a teda aj zvýšený tep, ktorý je pre človeka citeľný. Je nutné ešte k tomuto dodať, že človek by si mal naň aj tak dávať veľký pozor, keďže sa za ním môžu skrývať rozličné ochorenia.
Fyzická a psychická záťaž
Čo sa teda skrýva za týmto zdravotným stavom? Vo väčšine prípadov sa jedná o to, že v danom období prechádzame zvýšenou fyzickou, ale i psychickou, čiže emocionálnou záťažou. Nemusí sa hneď jednať o závažný chorobný stav, alebo o príznaky vyvíjajúcej sa choroby v našom organizme, keďže v prípade, ak prechádzame zložitejším obdobím, alebo je na náš organizmus vyvíjaný emocionálny tlak, ide o prirodzenú reakciu na vzniknuté okolnosti.
Takýmito okolnosťami môžu byť napríklad:
- Fyzické: nadmerná fyzická záťaž (napríklad rýchla chôdza ale i pravidelný šport)
- Psychické: stres, psychický tlak (tréma, veľa práce, dôležitý moment v živote a podobne)
- Emocionálne: hnev, podráždenosť, napätie
Ako môžete teda vidieť, niekedy aj hrozivo spočiatku vyzerajúci jav ako rýchly tep môže byť dôsledkom iných okolností, ktoré sú väčšinou v našej hlave. Musíme sa teda zbaviť našich psychických a emocionálnych ,,blokov“, aby sme mohli úspešne predísť rýchlemu tepu.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Čo je to rýchly tep z odborného hľadiska?
Pre lekárov normálny pojem, pre laika možno niečo, čo nevie presne definovať. Rýchly tep, alebo inak povedané, tachykardia, je typickým stavom, kedy naše srdce vykazuje zrýchlenú činnosť, a teda nastáva zvýšená tepová frekvencia. Ale kedy hovoríme o zvýšenej tepovej frekvencii?
- Bežným javom v prípade našej tepovej frekvencie je skutočnosť, že za minútu naše srdce bije 60-90-krát. Teda aj systola aj diastola je vykonaná 60-90-krát. Pre tých, čo nepoznajú tieto pojmy – systola predstavuje odborný pojem ,,stiahnutia“ srdcových svalových, na druhej strane diastola znamená ich uvoľnenie.
- V prípade, ak ste aktívnym športovcom, nezľaknite sa, keď zistíte, že máte nižší tep. U športovcov je to bežným javom. Ide o to, že telo športovca je zvyknuté na nadmernú fyzickú aktivitu, teda môžeme povedať, že u každého jedného jedinca je tepová frekvencia odlišná. Čo sa týka športovcov, ideálnou tepovou frekvenciou za minútu je 50 úderov srdca.
- Pokiaľ sa jedná o tepovú frekvenciu, ktorá je vyššia ako 100 úderov za minútu, v tomto prípade človek začína viac registrovať činnosť srdca. Za týchto okolností môžeme hovoriť z odborného hľadiska, že sa jedná o palpitácie, teda búšenie srdca.
Na záver by sme ešte radi dodali, že rýchly tep nemusí byť hneď príznakom určitého ochorenia, je dôležité poznať priemerné prirodzené tepové frekvencie za minútu. Ak ich budete poznať, môžete vylúčiť prípadné ďalšie ochorenia, resp. sa nemusíte obávať toho, že sa Váš zdravotný stav zhoršil.
Príčiny rýchleho tepu
Aby sme si to zrekapitulovali, rýchly tep alebo odborne tachykardia predstavuje určitú poruchu nášho srdca, ktorá sa prejavuje ako frekvencia úderov nášho srdca vyššia ako 100. Najčastejšie hodnoty v období tachykardie sa pohybujú v rozmedzí 140-250 úderov za minútu. Vo väčšine prípadov, keď sa jedná o tachykardiu, odborníci zvyčajne hovoria o výskyte ochorenia. Teda tachykardia predstavuje aj samostatné ochorenie. Nevylučuje sa však aj možnosť, že ak človek trpí tachykardiou, alebo rýchlym tepom, ide o prejavy iných už vyvinutých ochorení u jedinca. O aké iné ochorenia teda môže v prípade tachykardie ísť?
- Hypertyreóza – Predstavuje nadmerné uvoľňovanie hormónov štítnej žľazy.
- Anémia – Môžeme sa stretnúť aj s jej iným názvom, a to chudokrvnosť.
- Pľúcne komplikácie – Ak trpíte tachykardiou, môžu sa za ňou skrývať aj rôzne problémy týkajúce sa dýchacej sústavy, napríklad zápal pľúc, krvná zrazenina nachádzajúca sa v jednej z tepien vedúcej do pľúc.
- Bežná reakcia organizmu – Možno ste taktiež netušili, ale za tachykardiou sa môžu skrývať aj bežné stavy v našom organizme ako horúčka, úzkosť alebo náhla strata krvi.
- Vedľajší účinok kofeínu – V tomto prípade je veľmi dôležité poznamenať, že rýchly tep môže byť aj dôsledkom aktivít, ktoré bežne vykonávame. Kávičkári nám určite dajú za pravdu. Kofeín je látka, ktorá môže vplývať aj na tepovú frekvenciu nášho srdca. Avšak úplne najnovšie výskumy nepreukázali, že by kofeín mal mať veľký vplyv na výskyt ochorení srdca. Avšak na druhej strane, s kávou to určite netreba preháňa, nakoľko bolo preukázané, že jedinci pijúci viac ako 9 šálok kávy denne môžu čakať dvojnásobnú šancu výskytu tachykardie.
- Iné príčiny vzniku tachykardie – V prípade rýchleho tepu môžeme taktiež hovoriť o vedľajších účinkoch niektorých liekov, užívania drog, nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenia.
Príznaky tachykardie
V predchádzajúcom nadpise sme sa venovali príčinám tejto ,,poruchy“, ktoré môžu byť naozaj rôznorodé, a nemusí ísť za každých okolností vyslovene o výskyt nejakého ochorenia. Môže sa jednať iba o dôsledok určitej bežnej aktivity alebo stavu. Čo sa týka príznakov, je nutné ich poznať, aby sme mohli následne prípadne vyhľadať kardiológa.
- Hodnota tepu je vyššia ako 100 úderov za minútu.
- Citeľné búšenie srdca – palpitácie.
- Nepokoj a triaška – napríklad trasenie rúk.
- Rýchlejšia frekvencia dýchania.
- Pocit podráždenosti žalúdka.
- Nadmerný pocit vyčerpania.
- Točenie hlavy.
Druhy rýchleho tepu
Možno ste nevedeli, ale samotnú tachykardiu môžeme deliť do 3 základných skupín.
- Sínusová tachykardia – Tento typ tachykardie sa delí na fyziologickú a nefyziologickú, pričom fyziologická je iba krátkodobého charakteru, tzn. ide o prirodzenú reakciu organizmu na fyzickú záťaž, vyčerpanosť alebo horúčku. Pokiaľ sa jedná o nefyziologickú tachykardiu, hovoríme o dlhodobejšom zvýšenom tepe (24 hodín), ktorého príčinou môže byť ochorenie, ako je anémia, problémy so štítnou žľazou alebo nízky krvný tlak.
- Predsieňová tachykardia – Charakteristickým znakom tohto druhu rýchleho tepu je to, že vzniká v samotnej predsieni srdca.
- Komorová tachykardia – V tomto prípade sa jedná o život ohrozujúci druh tachykardie, ktorého počiatkom je srdcová komora.
Aj na základe poznania druhov rýchleho tepu môžeme aj dokonca my spozorovať, že niečo v našom tele nie je poriadku. Ak už navštívime lekára, budeme mu vedieť povedať bližšie informácie o našich konkrétnych príznakoch a problémoch s tepovou frekvenciou nášho srdca.
Rýchly tep v tehotenstve
Tehotenstvo predstavuje obdobie ženy, kedy prežíva rozličné emócie, či už pozitívne alebo negatívne. Ak už majú nastať tie negatívne, je potrebné sa ich snažiť v čo najväčšej miere redukovať, aby sa nevyskytli prípadné zdravotné problémy u dieťatka.
Ak čakáte bábätko a beriete určité lieky na elimináciu určitých problémov, či už fyzického alebo psychického charakteru, a teda aj napríklad tachykardie, môže sa to prejaviť nielen na samotnej matke, ale i na plode.
Ak teda trpíte rýchlym tepom počas gravidity, je nutné začať hľadať riešenia tohto problému, ktorými môžu byť aj nasledovné:
- vágové manévre – Jedná sa o metódu určenú na zníženie elektrických impulzov srdca stimuláciou 10. hlavového nervu (nervus vagus). Týmto sa zníži nadmerná aktivita srdca, a teda aj tepová frekvencia.
- adenozín – Viete, čo je adenozín? Adenozín predstavuje v našom tele hormón, ktorý nám signalizuje, že sme unavení. Ak teda trpíte tachykardiou v tehotenstve, lekári Vám podajú tzv. syntetickú verziu tohto hormónu, čím Vám ho do tela doplnia.
- kardioverzia – Ak sú pre Vás neúčinné nami spomenuté metódy riešenia problému s rýchlym tepom počas tehotenstva, je nutné začať riešiť tento problém prostredníctvom kardioverzie, čo je liečba elektrickým prúdom. V podstate ide o elektrošoky. Táto metóda je veľmi jednoduchou a efektívnou metódou riešenia tohto nepríjemného zdravotného problému.
Samozrejme, ak uvažujete nad elimináciou Vašich problémov s rýchlym tepom, je veľmi dôležité zvážiť v prvom rade vhodnú metódu liečby a v druhom rade naštudovať si kontraindikácie, a to z toho dôvodu, aby sa predišlo nepriaznivým účinkom.
Tachykardia a jej liečba
Ak už viete, že trpíte tachykardiou, je dôležité začať riešiť tento problém, nakoľko jeho ignorácia sa Vám do budúcnosti môže vypomstiť. Váš ošetrujúci lekár, čiže kardiológ, nasadí vhodnú liečbu v závislosti od príčin, ktoré Váš problém s rýchlym tepom zapríčinili.
- V prvom rade je dôležité povedať, že lekár musí dôkladne zvážiť príčinu výskytu tachykardie, nakoľko v závislosti od tohto zistenia sa nasadzuje liečba.
- Ak lekár diagnostikoval iné ochorenia, ktorých prejavom je práve rýchly tep, v takomto prípade je kľúčové začať liečiť príslušné ochorenia, keďže ich dôkladné preliečenie má vo väčšine prípadov za následok zmiznutie tachykardie.
- V prípade, že Váš ošetrujúci lekár nediagnostikoval iné ochorenia, ktoré by boli príčinami vzniku tachykardie, tak v tomto prípade sa nasadzuje liečba určená na zníženie pulzu.
- Možností zvýšeného pulzu je viacero. V prvom rade sa môže napraviť sám, no ak sa tak nestane, lekár zvolí vhodnú alternatívu liečby spomedzi nasledovných: lieky, rôzne špeciálne manévre, elektrošoky alebo operácia.
Ako ste sa mohli dočítať, dôležité je začať hľadať riešenia pre elimináciu Vášho problému. Ignorácia môže viesť z dlhodobého hľadiska k vzniku zdravotných ťažkostí, preto odporúčame vyhľadať odborníka, ktorý Vám určite pomôže.
Prevencia rýchleho tepu
Prevencia je často opakovaným a obľúbeným pojmom lekár, keďže práve ona môže už vopred eliminovať určité ťažkosti. Je v prvom rade na nás, aby sme sa snažili v čo najväčšej miere problém s tachykardiou redukovať. Akým spôsobom si teda môžeme svojpomocne zabezpečiť to, že nebudeme mať v dlhodobom horizonte problémy s rýchlym tepom?
- Ak si uvedomujete, že nevediete práve najzdravší životný štýl, tak je čas na zmenu. Touto zmenou môžete prispieť k obmedzeniu zdravotných problémov nielen týkajúcich sa srdca.
- Lekári odporúčajú obmedziť fajčenie a konzumáciu alkoholu či iných návykových látok.
- Ak vediete život, v ktorom ste vystavení často stresu a napätiu, tak tieto faktory taktiež nevplývajú príliš pozitívne na vznik tachykardie, respektíve rýchleho tepu. Odporúčame preto taktiež redukovať stres v čo najväčšej miere.
- Ak ste taktiež zanedbávali pravidelné preventívne prehliadky u Vášho všeobecného lekára, možno je tiež čas učiniť zmenu, keďže práve návštevy lekára odhalia zdravotné problémy, čiže potenciálne i tachykardiu.
Ako vidíte, prevencia je základom všetkého a hlavným faktorom, ktorý je zodpovedný za to, že sa u nás neprejavia v budúcnosti zdravotné ťažkosti. Pomôcť si môžeme jedine my sami dodržiavaním zdravého životného štýlu, respektíve jeho pravidelným vedením.
Rýchly tep v noci
Možno ste sa niekedy zamýšľali nad dôvodom toho, že počas noci sa u Vás prejavilo zvýšené búšenie srdca, respektíve zvýšená tepová frekvencia srdca. Akým spôsobom je vôbec možné poznať, že sa v noci deje s naším telom niečo nezvyčajné? Ak Vás trápi zvýšená srdcová frekvencia, ktorá Vám znemožňuje ponoriť sa do pokojného a ničím nerušeného spánku, nie ste v tom sami.
Pocity a emócie
Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje schopnosť upadnúť do spánku je naša psychika. Každý odborník Vám povie, že do postele si treba ľahnúť s prázdnou hlavou. Emócie nie sú zodpovedné len za naše psychické problémy, ale taktiež výrazným spôsobom ovplyvňujú naše fyzické zdravie, keďže práve pocity sú hlavným spúšťačom rozličných ochorení. Plná hlava emócií nám môže spôsobiť zrýchlený tep aj v pokojnej situácii, akou je aj ukladanie sa na spánok. V prípade nadmernej srdcovej frekvencie v noci sa preukázalo, že ľudí najviac trápi:
- Strach o niekoho alebo niečo – človeka prepadnú obavy, či už sa jedná o blízku osobu alebo nejakú povinnosť, ktorá ho čaká, toto môže prerásť do stresu, ktorý vyvolá zrýchlený tep.
- Stres – Jedná sa o psychický tlak, či už týkajúci sa práce alebo osobného života, ktorý nám tiež môže narúšať pokojný spánok práve zrýchleným pulzom.
- Pozitívne emócie – Zaujímavosťou je, že aj pocity ako je radosť či eufória môžu zapríčiniť nadmernú frekvenciu srdca, jedná sa najmä o deti, ktoré čaká napr. nejaký zážitok, na ktorý sa už dlho tešili, ale vhodným príkladom môže byť aj tínedžerská láska, ktorá spôsobuje priam ,,ohňostroj emócií“ v našej hlave.
Z tohto dôvodu je vhodné si pred spaním vyprázdniť hlavu, aby sme zabránili zrýchlenému tepu, ktorý nám znemožní pokojne zaspať.
Alkohol
Vedeli ste o tom, že aj alkohol môže byť príčinou nášho rýchleho tepu? Prečo alkohol taktiež pôsobí negatívne na našu srdcovú frekvenciu? Dôvodom je to, že metabolizmus alkoholu je náročný proces, a môže zapríčiňovať aj rozličné arytmie. Ak si myslíte, že je vhodné si dať pohár alkoholu pred spánkom na ,,lepšie zaspávanie“, tak práve odborníci sa zhodli na tom, že to nie je až taký dobrý nápad. Teda v tomto prípade sa náš metabolizmus opäť naštartuje, a teda aj naša srdcová frekvencia sa v dôsledku toho zvyšuje.
Ak si teda niektorí myslia, že rozličné problémy človek môže vyriešiť alkoholom pred spaním, opak je pravdou. Možno ste predtým ani netušili, že alkoholom vlastne zapríčiňujete pravý opak, a to zvýšenú frekvenciu zo psychických problémov. Táto frekvencia srdca sa ešte zvyšuje v dôsledku požitia alkoholu z dôvodu zvýšenia metabolizmu.
Sacharidy
Ak patríte medzi tých ľudí, ktorí si občas doprajú pred spánkom potraviny bohaté na sacharidy, tak by ste mali zbystrieť pozornosť. Možno ste ani netušili, že týmto Vaším zlozvykom spôsobujete to, že frekvencia Vášho srdca sa zvýši, a to má aj za následok menej kvalitný spánok. V tejto súvislosti je nutné povedať, že príjem potravín s vysokým glykemickým indexom, najmä pred spaním, spúšťa reťazec reakcií, ktoré vyústia do nadmernej srdcovej frekvencie, čo nám znemožní ponoriť sa do pokojného spánku.
Je vhodnejšie teda, ak už si veľmi chcete dopriať sladké potraviny, tieto potraviny kombinovať s inými bohatšími na tuky či bielkoviny. Tieto nutrimenty už spomínaný reťazec reakcií zmierňujú.
Na záver je vhodné dodať, že rýchly tep v noci nepredstavuje závažný problém, pokiaľ sa u Vás nevyskytuje opakovane. V prípade jeho častého výskytu Vám odporúčame navštíviť odborného lekára, ktorý už bude vedieť, čo konkrétne je nutné podniknúť.
Rýchly tep a nízky tlak
Možno ste sa už mnohí z Vás s týmto problémom stretli. Ak sa u Vás takýto problém vyskytne, určite by ste mali navštíviť lekára. Existujú určité situácie, ktoré zapríčiňujú nízky krvný tlak a vysokú srdcovú frekvenciu. Jednou z príčin môže byť aj prípad, kedy nervové zakončenia medzi mozgom a srdcom prestávajú fungovať. Diagnostiku príčiny tohto problému je vhodné prenechať na lekára, ktorý sa tejto problematike rozumie viac.
Príčiny tejto problematickej kombinácie
Ľudské telo sa spolieha na vyváženú hladinu krvného tlaku a srdcovej frekvencie. Je nutné aby naše srdce dokázalo transportovať do nášho tela krv, a to pri frekvencii 80 úderov za minútu. Je to z toho dôvodu, aby sa dostalo potrebné množstvo krvi do každého jedného orgánu v ľudskom tele. Tepová frekvencia sa dokáže prispôsobiť situácii, kedy v niektorých orgánoch nášho tela nie je dostatok krvi. V takomto prípade sa začína zrýchľovať náš tep a to je jednou z príčin tachykardie. Toto však nie je ničím nezvyčajným. V niektorých situáciách však môže byť tento jav dôsledkom nejakej chronickej poruchy pôsobiacej na srdce a mozog.
Príčinami vzniku týchto dvoch problémov súčasne môžu byť nasledovné ochorenia:
- Vazovagálna synkopa – V tomto prípadne nastáva pokles krvného tlaku, čo následne vedie k rýchlejšej a potom k slabšej tepovej frekvencii. Keďže tento jav je zodpovedný za nízky krvný a kyslíkový prísun do mozgu, u pacienta sa niekedy môže objaviť dočasná strata vedomia.
- Fibrilácia siení – Tento jav by sa dal najlepšie charakterizovať nezvyčajnými kontrakciami srdcových predsiení, čo má za následok rýchlu frekvenciu srdca v porovnaní s frekvenciou dolných komôr. Pretože komory nemajú dostatok času, aby sa doplnili bežným spôsobom, a teda množstvo krvi, ktoré je srdce schopné dostať do celého tela je znížené.
Iné príčiny môžu byť:
- ochorenie srdca
- oslabenie myokardu
- perikarditída
- ateroskleróza
- cukrovka
- náhle zníženie teploty tela
- dehydratácia
- veľká strata krvi
- tehotenstvo
- požitie alkoholu alebo nikotínu
- traumatický šok
Symptómy
Akým spôsobom dokážem rozpoznať, že sa jedná o problém tachykardie a nízkeho krvného tlaku zároveň? Najčastejšími symptómami tohto zdravotného problému sú nasledovné:
- omdlievanie
- slabosť
- nevoľnosť
- bolesť hlavy
- pocit nepohodlia
- stmavnutie oblasti pod očami
- pocit úzkosti a strachu
Diagnóza
Nasledujúcimi spôsobmi môže lekár prísť na to, že sa jedná o horeuvedený problém nízkeho krvného tlaku spojeného s tachykardiou.
- Krvné testy
- Elektrokardiogram – EKG
- Echokardiogram
- Srdcový stresový test
Najčastejšie kladené otázky
Čo je to rýchly tep?
Rýchly tep alebo inak tachykardia predstavuje nadmernú frekvenciu úderov nášho srdca, respektíve môžeme povedať, že ide o nadmernú činnosť srdca. V niektorých prípadoch môže byť tento stav prejavom určitých ochorení, o ktorých ešte nevieme. Odporúčame prečítať si pasáž pod nadpisom ,,Rýchly tep – čo sa deje v našom tele?“.
Ako znížiť rýchly tep?
Detailne sa tomu venujeme v článku Ako spomaliť tep.
Ako zistím, že trpím tachykardiou?
V prvom rade je dôležité poznať jej príznaky. V tejto súvislosti by sme Vás radi odkázali na text v tomto článku pod nadpisom ,,Príznaky tachykardie“.
Čo spôsobuje tachykardiu alebo rýchly tep?
Príčin je pomerne dosť. Je dôležité povedať, že príčiny môžu byť tkvieť v určitom ochorení, alebo si môžeme dokonca priviesť tachykardiu vlastnou aktivitou, resp. životosprávou. Viac informácií nájdete v tomto článku pod nadpisom ,,Príčiny rýchleho tepu“.
Cítim, že v noci mám rýchly tep, ako bojovať s týmto problémom?
Ide o problematiku, ktorej pôvodom sú najmä emócie a náš psychický stav. No netreba opomenúť i skutočnosť, že aj potraviny, ktoré do svojho tela prijímame pred spaním, môžu mať na tachykardiu vplyv. Viac informácií v tomto článku pod nadpisom ,,Rýchly tep v noci“.
Ako liečiť tachykardiu alebo rýchly tep?
Možností je viac, nakoľko lekár musí zistiť príčinu tohto Vášho zdravotného problému. Príčin môže byť pomerne veľa, a preto lekár nasadí liečbu na základe diagnostiky. Príčiny môžu tkvieť i v iných ochoreniach. Dôležité je navštíviť v prvom rade lekára. Viac informácií zistíte v tomto článku pod nadpisom ,,Tachykardia a jej liečba“.
Tachykardia v tehotenstve, ako ju môžem riešiť?
Tak ako i za normálnych okolností, tak i počas tehotenstva sa môžu vyskytnúť problémy smerujúce práve k výskytu rýchleho tepu alebo tachykardie u mamičky. Je dôležité vyhľadať v tomto prípade lekára, nakoľko sa tento problém môže negatívne podpísať aj pod samotný plod. Viac informácií v tomto článku pod nadpisom ,,Rýchly tep v tehotenstve“.
Vybrané zdroje: