Množstvo ľudí sa zameriava hlavne na svoje fyzické zdravie, no častokrát sa zabúda na udržiavanie zdravého mentálneho stavu. Vedeli ste o tom, že to, v akom stave je naša psychika, sa môže podpísať aj na našej fyzickej kondícii? Možno si ani neuvedomujeme, ale životný štýl a psychické naladenie nás môžu duševne ničiť. Pradoxom je to, že takmer vždy vieme opísať, ako sa cítime, čo prežívame, a teda v akom stave je naše duševné zdravie. Na druhej strane nevieme povedať, čo to vlastne psychika je. Poďme si spolu tento pojem objasniť.
Čo je to vlastne psychika?
Psychika človeka je veľmi komplexný pojem, ktorý nie je jednoduché vysvetliť. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo naše vnútro znamená pre naše telo? Psychiku by sme mohli definovať ako funkciu vyššej nervovej sústavy, ktorá je viazaná na činnosť v mozgu. Psychiku môžeme dať do súvislosti aj s nervovou činnosťou, teda jedná sa o integrovaný súbor prejavov nervovej aktivity. Čo je to však nervová činnosť? Definičnými znakmi nervovej činnosti sú prejavy vnemov z interného a externého prostredia.
Psychika je teda určitým ,,balíkom“ psychických procesov, stavov a vlastností. Odráža reálne objektívne okolnosti na základe našich vnemov a pocitov. Základom našej psychiky je biológia (konkrétne biochémia), no na jej formovaní sa podieľa aj prostredie, v ktorom sa pohybujeme. Inak povedané, to, akým spôsobom budeme prejavovať naše pocity a vnemy, môžu ovplyvniť aj kultúrne, sociálne a výchovné prvky spoločnosti, v ktorej žijeme.
Psychika, teda duševný stav, môže však byť definovaná aj pomocou poznávania, správania a emócií. Jednoducho povedané, psychika predstavuje to, ako sa správame, čo cítime alebo na čo myslíme. Do súvisu so psychikou sa dáva i mentálne alebo duševné zdravie, ktoré je pojmom vyjadrujúcim absenciu psychickej poruchy. Naše psychické nastavenie môže ovplyvniť:
- každodenné aktivity
- radosť zo života
- vzťahy
- fyzické zdravie.
V modernej medicíne sa často psychika spája skôr s negatívnymi javmi ako depresia, úzkosť či rôzne iné psychické ochorenia a poruchy.
Psychika a choroby
Niektorí ľudia si mnohokrát neuvedomujú, že životný štýl, ktorý vedú, môže vážne narušiť psychiku, a teda aj psychické zdravie, čo môže vyústiť do rôznych fyzických i duševných ochorení. Áno, psychika ovplyvňuje náš celkový zdravotný stav. Ak sa budeme o naše duševné zdravie dôkladne starať, naša psychika sa nám mnohonásobne odvďačí. Psychické zdravie môže zásadným spôsobom ovplyvniť kvalitu života a radosť z neho. Budeme plní energie a radosti, ktorú môžme preniesť aj na iných ľudí.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Rýchly životný štýl však nášmu duševnému stavu prináša rôzne prekážky a je len na nás, ako našej psychike pomôžeme. I naša psychická stránka potrebuje odpočinok či množstvo životne dôležitých látok a vitamínov, aby si zachovala dobrú kondíciu. Snažme sa preto eliminovať negatívne dopady externého prostredia, ktoré je vo veľkej miere zodpovedné za náš mentálny zdravotný stav. Často skloňovaným negatívnym pojmom je stres. Stres sa rovná naštrbovaniu duševného zdravia, a teda možnému riziku vzniku nielen psychických, ale i fyzických ochorení.
Stres je preto veľkým problémom, ktorého dopady sa máme snažiť eliminovať každý deň, a to spomalením životného štýlu a dodržiavaním zásad duševnej hygieny. Psychika je však výrazne prepojená s celým naším telom, a preto je starostlivosť o fyzické zdravie (napr. zdravé stravovacie návyky a pravidelný pohyb) dôležité aj z hľadiska psychického zdravia. Psychické a fyzické ochorenia si nevyberajú svoju obeť na základe pohlavia či veku, a preto by mal každý dbať v rámci svojich možností na dôkladnú každodennú starostlivosť o svoju psychiku.
Čo je to psychické ochorenie?
Psychické ochorenie je široký pojem, ktorý ohraničuje veľkú škálu klinických stavov, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým rozmýšľame a aké pocity prežívame. Tieto problémy taktiež môžu ovplyvniť schopnosť fungovania v každodennom živote. Medzi najznámejšie faktory, ktoré sa podpisujú pod vznikom psychických problémov patria:
- genetika
- externé prostredie
- každodenné návyky
- biológia
Aké sú príznaky psychických ochorení?
Ako sme už spomínali, psychika je najviac spomínaným pojmom v súvislosti s rôznymi psychickými ochoreniami, ktorými trpia ľudia čoraz viac a viac. Základom akéhokoľvek ochorenia je stres, pričom sa k nemu môžu pridať aj iné faktory ako zlá životospráva, užívanie drog či požívanie alkoholických nápojov. Tento zhluk problémov môže poškodiť našu psychiku či už krátkodobo alebo dlhodobo. Ako však zistíme, že môžeme potenciálne trpieť psychickým problémom?
Poďme sa pozrieť na najčastejšie symptómy, resp. varovné signály psychického ochorenia:
- izolácia od ľudí alebo aktivít, ktoré bežne človeku robia radosť
- nadmerný alebo nedostatočný spánok
- nadmerná konzumácia jedla alebo nechuť do jedla
- celkové pocity apatie
- neustále pocity nedostatku energie
- časté požívanie alkoholu alebo užívanie drog
- zmätenosť
- netypické alebo pre človeka nevšedné emócie
- neschopnosť vykonávať bežné úlohy ako vstávanie do práce či príprava jedla
- delírium
- hlasy v hlave
- myšlienky smerujúce k sebapoškodeniu či ublíženiu iným ľuďom
- pretrvávajúce vzorce myšlienok alebo spomienok
- nedostatok empatie
- prežívanie nevysvetliteľných bolestí v tele
- pocity beznádeje, bezmocnosti či stratenia
- podráždenosť a sklony ku konfliktom
- zábudlivosť
- smútok
- úzkosť
- strach
- zmeny nálad
Samozrejme, každé jedno duševné ochorenie môže mať svoje špecifické symptómy, ktoré nemá zasa iné. Vyššie uvedené príznaky sú však zovšeobecnením všetkých príznakov signalizujúcich duševný problém. Ak nejaké z nich vykazujete, mali by ste sa zastaviť a porozmýšľať nad možnosťou riešenia vášho problému, ktorým možno trpíte.
Najčastejšie psychické poruchy
Psychické poruchy sa začínajú tlačiť do popredia vzhľadom na narastajúci duševný tlak na ľudský organizmus. Naša psychika, resp. jej odolnosť, môže hrať dôležitú úlohu v tom, či sa určité ochorenie prejaví alebo nie. Mnohé psychické ochorenia vzniknú i v dôsledku nedostatočnej prevencie a zanedbaniu potrebnej duševnej hygieny a starostlivosti. Samozrejme, za rozvoj mentálnych ochorení môžu byť zodpovedné i faktory iné ako životný štýl, ako napríklad genetika, ktorú neovplyvníme. Problémy duševného charakteru sa paradoxne týkajú hlavne rozvinutých krajín, kde sú nároky na človeka oveľa vyššie.
- úzkostné poruchy
Úzkostné poruchy patria medzi najčastejšie psychické ochorenia 21. storočia. Ich základom je chorobný strach a úzkosť, ktoré sú spájané s určitými predmetmi, situáciami alebo zvieratami. Väčšina ľudí, ktorí trpia týmito poruchami, sa snažia vyhnúť okolnostiam spôsobujúcim úzkosť v čo najväčšej miere. Tieto poruchy sú sprevádzané nielen psychickými príznakmi, ale i fyzickými symptómami, z ktorých najznámejšie sú triašky, búšenie srdca, nevoľnosť, návaly tepla či zrýchlené dýchanie. Do skupiny úzkostných porúch zaraďujeme napríklad aj fóbie.
Depresia patrí medzi veľmi časté psychické problémy v našich končinách. Patrí medzi tzv. poruchy nálad. Základným spúšťačom je dlhodobý stres či psychický tlak. Toto ochorenie sa prejavuje častou zmenou nálad, nechuťou do jedla, pretrvávajúcim pocitom smútku a niekedy aj samovražednými myšlienkami.
Ide o psychické ochorenie chronického charakteru, ktoré je charakteristické energetickými, manickými a depresívnymi epizódami. Toto ochorenie môže ovplyvniť energetické hladiny človeka a schopnosť racionálneho myslenia. Zabudnúť nemôžeme ani na zmeny nálad, ktoré sú veľmi intenzívne a výrazne sa odlišujú od bežných pocitov smútku, ktoré ľudia môžu každodenne pociťovať.
- schizofrénia
Ide o veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré začína vo veku od 15 do 25 rokov. Je charakteristické fragmentáciou myšlienok. Pre toto ochorenie sú typické negatívne a pozitívne príznaky. Medzi pozitívne zaraďujeme halucinácie, bludy a myšlienkové poruchy. Medzi negatívne zaraďujeme odlúčenie, nedostatok motivácie a nevhodné nálady.
Psychika – ako si zachovať mentálne zdravie?
Naším hlavným cieľom by malo byť mentálne zdravie. Ak si dokážeme našu psychiku udržať v dobrej kondícii, máme viac-menej vyhrané. Dobrú psychiku iba veľmi zriedka môže zasiahnuť psychické ochorenie. Na to, aby sme si však udržali dobré duševné zdravie potrebujeme dodržiavať určité všeobecné zásady. Ide o komplexné opatrenia, ktorých dôležitosť je rovnaká. Mali by ste dodržiavať:
- pravidelný pohyb
- zdravú a vyváženú stravu
- vylúčenie fajčenia, drog a alkoholických nápojov v čo najväčšej miere
- kvalitný a dostatočný spánok
- relaxačné aktivity
- hobby
Vyššie uvedené kroky sú preventívnymi opatreniami pred rozvojom rôznych duševných ohorení. Rozhodne by ste na ne nemali zabúdať a mali by ste ich aplikovať do vášho každodenného života, nakoľko vás naozaj môžu zachrániť.
Ďalšími možnými doplnkovými spôsobmi prevencie psychických porúch sú i výživové doplnky, ktoré obsahujú dôležité vitamíny a minerálne látky podieľajúce sa na správnej funkcii našej psychiky. To znamená, že by sme nemali zabúdať ani na pravidelný prísun potrebných minerálov a vitamínov. Ideálnym riešením môže byť napríklad aj doplnok StressFix, ktorý je založený na prírodnej báze a zahŕňa všetky prospešné látky vo forme extraktov z najliečivejších bylín, vitamínov a minerálnych látok. Predstavuje teda ideálnu prevenciu pred poruchami, ktoré sa týkajú našej psychiky.
Samozrejme, výživové doplnky nie sú náhradou pestrej a vyváženej stravy, a preto by ste v prvom rade mali vašu psychiku podporovať racionálnou prirodzenou stravou bohatou na dôležité látky a vitamíny.
Ak sa u vás už psychické ochorenie prejaví, nie je to žiadna hanba. Psychické ochorenia sú liečiteľné a prvým zásadným krokom k úspešnej liečbe je rozhodne návšteva lekára. Aké sú spôsoby ich liečby?
- psychoterapia
- lieky
- alternatívna medicína
Zaujíma vás
Čo je to psychika?
Psychika je súhrn všetkých prejavov nervovej aktivity. Ide o všetky procesy, ktoré sa odohrávajú v našom mozgu, čo sa následne prejaví na našom rozmýšľaní, pocitoch a nálade.
Ako funguje?
Psychika v našom živote zohráva veľmi dôležitú úlohu, keďže ovplyvňuje nielen naše duševné, ale i psychické zdravie. Všetko, čo v živote vykonáme je odrazom našej psychiky, ktorá je zodpovedná za všetky naše rozhodnutia.
Ako sa prejavuje?
Prejavy psychiky sa odrážajú v každodennom živote, keďže všetko, čo povieme, čo si myslíme a ako sa správame je spôsobené práve našou psychikou a jej nastavením. Každé rozhodnutie, myšlienka, pocit a všetko, čo vykonáme a ako sa k tomu postavíme má pôvod v našej psychike.
Je psychika napríklad spúštač chorôb?
Samozrejme, psychika je jedným z najčastejším spúšťačov chorôb, keďže každodenný tlak spôsobuje psychické nepohodlie, čo sa neskôr prejaví aj na našom fyzickom zdraví či oslabení imunitného systému.
Ako je to v súvislosti psychika a chudnutie?
Nedá sa jednoznečne povedať, ako psychika vplýva na našu telesnú hmotnosť. Táto záležitosť je veľmi individuálna, keďže niektorí jedinci môžu napríklad zo stresu schudnúť a niektorí zas pribrať. Preto nie je možné jednoznačne odpovedať na túto otázku.
Vybrané zdroje:
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Psychika
- https://www.mentalhealth.org.uk/a-to-z/p/physical-health-and-mental-health
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/154543.php
- https://www.healthline.com/health/mental-health