Posledná aktuálizácia prebehla 7. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Spánok je fyziologický stav, kedy mozog vypne alebo stlmí funkcie tela a dovolí mu odpočívať. Každý z nás potrebuje spať a nechať naše telo zregenerovať a nabrať nové sily na ďalší deň. Pokiaľ človek dobre nespí, ovplyvní to každú jednu činnosť, ktorú musí vykonať. Je unavený, podráždený, roztržitý, nervózny, náchylnejší na rôzne choroby. V tomto článku sa preto dozviete, aké poruchy spánku poznáme a ako proti nim bojovať.
Aké môžu byť problémy so spánkom?
Problémy so spánkom môžeme vzhľadom na dĺžku trvania spánku rozdeliť do dvoch veľkých skupín:
- Ťažkosti spojené s nespavosťou – sem patria rôzne typy insomnie
- Ťažkosti spojené s nadmernou spavosťou – narkolepsia, hypersomnia, syndróm nepokojných nôh
Súhrne sa takéto spánkové ťažkosti označujú ako dyssomnie. Prečo vznikajú? Prevažná väčšina je súčasťou príznakov nejakého ochorenia, ako je napríklad poškodenie mozgu, hypotyreóza (znížená produkcia hormónov štítnej žľazy) alebo jednoducho je to vyčerpanie organizmu pri boji s vážnou a zdĺhavo prebiehajúcou chorobou. Takisto problémy so spánkom navodzuje užívanie omamných látok a tiež niektoré psychiatrické ochorenia (bipolárna afektívna porucha, depresia, úzkostné poruchy a iné).
Avšak existujú aj prípady, kedy spánkové ťažkosti nemajú úplne jasnú príčinu vzniku a postihnutí ľudia nemajú iné ochorenia, na ktorých podklade by mohla daná spánková porucha vzniknúť. Medzi ne radíme napríklad narkolepsiu alebo idiopatickú insomniu.
Aké sú najčastejšie problémy so spánkom?
Poďme sa na niektoré poruchy pozrieť bližšie. Ktoré sú tie najčastejšie a ako sa prejavujú?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Narkolepsia
Začneme s poruchami spánku, ktoré sú charakteristické nadmernou spavosťou. Jednou z nich je narkolepsia. Jedná sa o ochorenie, pre ktoré je typická nadmerná denná spavosť a v jednoduchosti povedané, postihnutý zaspí z ničoho nič, v akejkoľvek situácii. Okrem toho je pre tent stav charakteristická aj tzv. kataplexia – náhle ochabnutie svalstva a strata svalového tonusu, postihnutý, ak stojí, jednoducho spadne na zem. Takisto môžu byť prítomné halucinácie a zlý nočný spánok. Príčina tejto poruchy spánku nie je úplne známa, ale spája sa s predčasným nástupom REM fázy spánky a bola potvrdená aj génová abnormalita.
Toto ochorenie sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku a v rámci liečby sa používajú centrálne stimulanciá, ktoré znižujú ospalosť.
Hypersomnia
Jedná sa o ochorenie, pre ktorý nie je typická ani tak denná spavosť, ale je skôr problém s prebúdzaním. Človek večer normálne zaspí a spí veľmi dlho. A keď sa prebudí, cíti sa neodpočinutý, unavený0 a chce sa mu znova spať. Nie je schopný nejakej zložitejšej činnosti. Účinným budíčkom je až studená sprcha. Liečba tohto ochorenia zatiaľ veľmi účinná nie je, podávajú sa stimulanciá a odporúča sa zmena životného štýlu.
Insomnia – nespavosť
Asi vôbec najčastejšia a najznámejšia porucha spánku. Existuje množstvo delení insomnie, ale asi najznámejšie je delenie podľa príznakov na:
- Poruchu zaspávania – pokiaľ zaspávanie trvá dlhšie ako 30 minút
- Poruchu udržania spánku – prejavuje sa častým budením počas noci
- Skoré (predčasné) prebúdzanie – typické pri depresii alebo pri depresívnej epizóde v rámci bipolárnej afektívnej poruchy
Nespavosť môže byť rôznej dĺžky trvania, intenzity a závažnosti. Podľa toho ju delíme na:
- Akútnu insomniu – trvá do 3-4 týždňov (1 mesiac)
- Subchronickú insomniu – 1-6 mesiacov
- Chronickú insomniu – trvá viac ako 6 mesiacov
Rozlišujeme ešte tzv. transitórnu (prechodnú) nespavosť, v prípade ktorej nie je potrebný terapeutický zásah a väčšinou odoznie s vyriešením príčiny. Diagnostika insomnie je väčšinou založená na dôkladnom rozhovore s lekárom. Ten by počas neho mal zistiť, čo Vám spôsobuje nespavosť a ponúknuť vám najlepšie možné riešenie. Málokedy sa dopĺňa polysomnografické vyšetrenie, iba ak by lekár uvažoval, že príčinou pacientovej nespavosti môže byť spánkový apnoický syndróm alebo narkolepsia. V rámci liečby insomnie je dôležité liečiť nielen nespavosť ako takú ale aj jej príčinu, pretože inak by to nemalo zmysel. Zväčša sa na liečbu nespavosti podávajú hypnotiká respektíve sedatíva.
Aké prírodné lieky na spanie pomôžu?
Pokiaľ však vaše problémy so spánkom netrvajú dlho, nie sú závažné a ich pôvodcom nie je závažné psychické alebo telesné ochorenie, ktoré si vyžaduje pozornosť lekára, môžno vám pomôže aj jeden z nasledujúcich prírodných liečiv.
- Melatonín – je to hormón, ktorý ľudské telo produkuje prirodzene a podieľa sa na regulácii spánkového cyklu. Jeho tvorba závisí na striedaní dňa a noci, pričom najviac je vylučovaný práve večer. Pomáha človeku zaspať. Veľmi často ho využívajú cestovatelia na zmiernenie tzv. jet lag symdrómu a takisto aj ľudia, ktorí pracujú na zmeny.
- Magnézium – pomáha regulovať produkciu melatonínu a všeobecne má upokojujúci efekt.
- Glycín – aminokyselina, ktorá sa pravdepodobne podieľa na znižovaní teploty tela a tým signalizuje, že je čas ísť spať.
- Gingko biloba, tryptofán – pomáhajú nielen zlepšiť spánok, ale aj rýchlejšie zaspať.
- Levanduľa
- Mučenka opletavá
- Koreň valeriány
Ako Vám StressFix pomôže zlepšiť spánok?
StressFix obsahuje zmes extraktov z levandule, múčenky, slncovky, valeriány a medovky. Tieto bylinky majú tú skvelú vlastnosť, že pomáhajú zmierňovať príznaky úzkosti, pôsobia tlmivo na centrálny nervový systém a tým zlepšujú spánok. Celkovo zlepšujú a navodzujú pocit psychickej pohody. Na to, aby takto fungovali, je však potrebné ich užívať pravidelne a dlhodobo. StressFix nenahrádza lieky predpísané odborníkom a pokiaľ sa už dlhšie necítite psychicky v pohode, tak je na mieste vyhľadať odbornú pomoc.
Ako zlepšiť svoj spánok?
Okrem užívania tabletiek môžete svojmu spánku dopomôcť aj inými spôsobmi. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme pár najčastejších.
- Obmedzte spánok počas dňa
- Choďte spať a vstávajte v rovnakom čase, aj počas víkendu
- Vytvorte si v spálni vhodné prostredie na spanie – dôležitá je vhodná teplota, úplná tma a ticho a samozrejme pohodlná posteľ
- Choďte spať, len keď ste naozaj unavení
- Začnite cvičiť – ale nie tesne pred spánkom!
- Počas dňa trávte čo najviac času na dennom svetle, majte v miestnosti odtiahnuté závesy a žalúzie
- Skúste relaxačné techniky ako je hlboké dýchanie alebo postupné uvoľnenie všetkých svalov
- Pred spaním sa čo najmenej vystavujte tzv. modrému svetlu – je to žiara, ktorú produkujú smartfóny, televízna obrazovka alebo počítače. Znižuje produkciu melatonínu, čo následne vedie k rozvoju spánkových problémov.
- Nepite kávu neskoro večer a takisto sa vyhýbajte požívaniu alkoholických nápojov pred spánkom
- Nejedzte tesne predtým ako idete spať! – Na druhú stranu, s prázdnym bruchom sa tiež ťažko zaspáva, preto, ak máte nepríjemný pocit hladu, kvôli ktorému neviete zaspať, tak si skúste dať banán, pohár mlieka alebo jogurt.
- Doprajte si relaxačnú sprchu, kúpeľ
- Snažte sa nepiť príliš veľké množstvo tekutín pred spaním
Často kladené otázky
Problémy so spánkom u bábätka – čo sa deje?
Tak ako aj dospelí aj deti môžu mať problémy so spánkom. Treba si však uvedomiť, že bábätká ešte nemajú dokonale vyvinutú hormonálnu reguláciu spánok – bdenie a takisto sú častejšie hladné – preto sa budú budiť aj v noci. Čo môže byť príčinou nespavosti u malých detí? Samozrejme nejaké ochorenie, separačná úzkosť (dieťatko sa rozplače, keď matka odíde z miestnosti), prílišná unavenosť. Takisto na vine môžu byť nočné mory alebo syndróm spánkového apnoe (stav, kedy dieťa prestane na pár sekúnd dýchať, zvyčajne je spojené aj s chrápaním, svedčí to pre obštrukciu v dýchacích cestách).
Pokiaľ si nie ste istí, že čo sa deje s vaším novorodencom a má prejavy aj iného ochorenia, tak určite vyhľadajte pomoc u pediatra. Ale pokiaľ Vám jednoducho nechce spať, môžete skúsiť zaviesť rutinu do jeho života, chodiť spávať zhruba vždy v rovnaký čas, cez deň ho nejako zamestnať a chodiť spávať spolu s ním.
Problémy so spánkom v tehotenstve – čo za tým stojí?
Tehotenstvo je pre telo ženy obrovská zmena. Dobrému, prospešnému spánku môžu brániť jednak hormonálne zmeny, v pokročilejšej fáze gravidity aj tlak dieťaťa na močový mechúr a s tým spojené častejšie nutkanie na močenie, bolesti chrbtice, problémy s dýchaním, tráviace ťažkosti. Takisto sa k tomu často pridá aj úzkosť, nervozita a strach.
Ako s tým bojovať? V prvom rade, pozor na lieky, nie všetky sú vhodné pre tehotné ženy. Skúste si nastaviť pravidelný spánkový režim, zmeniť jedálniček, vyhýbať sa ťažkým jedlám, pravidelne piť a dopriať si dostatok pohybu.
Problémy so spánkom po očkovaní – je to prirodzené?
Keďže po očkovaní môže vzniknúť u niektorých detí reakcia na očkovaciu látku v zmysle zvýšenej teploty, bolesti v mieste podania, prípadne opuchu, tak tento stav môže narušiť spánok dieťaťa. Netreba však robiť hneď paniku, tento stav je bežný po očkovaní. Riaďte sa pokynmi lekára a prípade, že sa stav dieťatka nezlepšuje alebo sa zhoršuje, vyhľadajte lekársku pomoc.
- http://www.viapractica.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=1725&magazine_id=1
- http://www.solen.sk/pdf/ca226315112beb2dbc1ee853d77f6587.pdf
- https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/poruchy-spanku
- https://www.healthline.com/nutrition/sleep-aids#section7
- https://eduworld.sk/cd/eliska-herinkova/5215/10-tipov-ako-si-zlepsite-kvalitu-spanku
- https://www.healthline.com/nutrition/17-tips-to-sleep-better#17.-Dont-drink-any-liquids-before-bed