Posledná aktuálizácia prebehla 21. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Popôrodná depresia je strašiakom mnohých žien. Dúfajú že sa jej vyhnú, že budú patriť k tým šťastnejším a nič také sa im nestane. Na dieťa sa predsa teší celá rodina, vrátane nastávajúcich mamičiek.
Nevedia sa dočkať kedy príde nový člen rodiny na svet. Narodenie dieťaťa je bezpochyby šťastná udalosť, ktorá ale zo sebou prináša veľké zmeny v živote rodiny a hlavne matky.
Popôrodná depresia – nie iba u prvorodičiek
Najčastejšie sa s popôrodnou depresiou stretávajú prvorodičky. Po pôrode sa prirodzene ozve obrovská únava, ktorá je spojená s množstvom obáv a pochybností. Zmeny, ktoré po pôrode nastanú sa netýkajú len partnerov, rodiny, ale aj hormónov v tele matky. Všetko sa točí okolo dieťaťa, máte menej, prípadne žiadny čas na spoločné chvíle s partnerom, príbuznými, záľuby, koníčky,… to všetko má vplyv na psychiku matky a niet divu že môže nastať popôrodná depresia. Popôrodná depresia má niekoľko podôb. U niektorej mamičky môže trvať pár dní a v niektorých prípadoch môže trvať aj viac ako rok.
Baby blues
Tento druh depresie pozná približne 70 až 80% matiek. Dostaví sa pár dní po pôrode a trvá približne dva týždne. Spôsobujú ho hormonálne zmeny v organizme ženy.
Prejavuje sa
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Problémy so spánkom – nespavosť
- Náhly smútok
- Zmeny a výkyvy nálad
- Plač bez dôvodu
- Popudlivosť a roztržitosť
- Nechutenstvo
Baby blues sa vytratí za pár dní. Hormóny sa dostanú na svoje hladiny a vy si začnete zvykať na nový štýl života. Týmto stavom si prejde takmer každá prvorodička, alebo matka. Ako príde – tak odíde. Ak ale tento stav trvá dlhšie, ak sa k nemu pridajú ďalšie negatívne emócie ide o skutočnú popôrodnú depresiu, s ktorou by vám mal pomôcť lekár.
Kedy vyhľadať lekára? Skutočná popôrodná depresia
Skutočná popôrodná depresia sa objaví neskôr po pôrode – približne 3 týždne po pôrode a naberá na intenzite. Najväčšia je okolo ôsmeho mesiaca. Nevie sa presne čo tento stav spôsobuje. Často krát si ani samé matky neuvedomujú svoje problémy a celú depresiu pretrpia v tichosti – nedávajú nič vedieť okoliu, príbuzní, ani rodina si nič nevšimnú.
Prejavuje sa
- Problémy so spánkom, nespavosť aj napriek vyčerpanosti a únave
- Strata chuti do jedla, alebo naopak prejedanie sa
- Strata záujmu o veci a činnosti, ktoré vás predtým bavili
- Náhle zmeny nálad
- Pocit viny, beznádeje, všetko sa vám vymyká z rúk
- Často sa rozrušíte, podráždite, kričíte, alebo prepadáte smútku bez akéhokoľvek dôvodu
- Máte problém dotknúť sa dieťaťa
- Máte chuť od všetkého ujsť
- Nemáte vzťah k vlastnému dieťaťu, necítite radosť, ktorú ste si mysleli, že budete cítiť
- Zaoberáte sa myšlienkami na samovraždu, alebo chcete ublížiť dieťaťu
- Prehnaná starostlivosť o dieťa, jeho zdravia a bezpečie
V podstate si žena neverí, že dokáže byť matkou a postarať sa a vychovať dieťa. Ak sa táto depresia nelieči môže prejsť do psychózy
Psychóza post- partum
V základe ide o ťažkú formu depresie. Postihuje asi len 0,1% žien. Môže sa objaviť takmer hneď po pôrode (do 72 hodín), ale aj pár týždňov po ňom.
Prejavuje sa
- Silné rozrušenie, nepokoj, podráždenosť
- Depresívne, alebo manické príznaky
- Silný pocit beznádeje, viny
- Sluchové, vizuálne halucinácie
- Blúznenie
- Myšlienky na samovraždu, alebo na ublíženie, či zabitie dieťaťa
Tento stav si vyžaduje odbornú psychiatrickú liečbu – je v ohrození život matky aj dieťaťa. V minulosti sa pre tento typ depresie používal názov laktačná psychóza.
Liečba popôrodnej depresie
Žiaden druh popôrodnej depresie nie je dobré zanedbávať. Táto depresia sa môže rozvinúť a prerásť do ťažkého stavu.
Baby blues
- Najľahší typ depresie, s ktorým sa stretla takmer každá matka. Za jeho prejavom stojí nerovnováha hormónov spôsobená tehotenstvom, pôrodom, materstvom a z toho vyplývajúcich pocitov úzkosti, nedostatku spánku, nechutenstvom,…
Baby blues prejde časom samé. Stačí ak matka cíti oporu v rodine, ak sa má komu posťažovať, vyrozprávať,… Po pár dňoch sa hormóny ustália, žena si zvykne na materstvo a nový životný štýl.
Skutočná popôrodná depresia
Ak depresívne stavy neprestávajú je vhodné vyhľadať odbornú pomoc. Neliečené depresia len naberá na sile a môže prerásť do psychózy. Čím skôr s liečbou začnete tým lepšie pre vás.
Existujú dva druhy liečby.
Lieky
- Antidepresíva regulujú náladu. Trvá ale pár týždňov než začnú účinkovať a vy si vôbec všimnete zlepšenie vášho stavu. Nezabudnite ale informovať lekára či dojčíte, alebo nie. Antidepresíva majú aj vedľajšie účinky – únava, závrate, … informujte o tom svojho lekára. Možno budete musieť pár krát antidepresíva zmeniť, aby ste zistili, ktoré vám najviac vyhovujú.
- Hormonálna liečba sa odporúča keď za prejavmi depresie je hormonálna nerovnováha. Konkrétne nízka hladina estrogénu, čo môže mať za následok náladovosť, podráždenosť a nervozitu.
Terapia
Ďalšou možnosťou liečby je terapia, ktorú vedie psychiater, alebo psychológ. Najúčinnejšia je ale kombinácia oboch spôsobov liečby – liekmi aj terapiou.
Starostlivosť o seba
Časť liečby, ktorou si mamičky môžu pomôcť z depresie aj samé je trochu zložitejšia než sa zdá. V prvom rade si musia uvedomiť, že nie sú na všetko samé. Nemali by na seba brať väčšiu zodpovednosť než samé zvládnu. Nakoľko sa väčšina matiek snaží popôrodnú depresiu pred ostatnými členmi rodiny skrývať nik nevie ako sa naozaj cítia. Preto je potrebné povedať im o tom. Starostlivosť o dieťa nie je len a len vo vašich rukách, nemusíte byť dokonalé matky a manželky. Ak potrebujete čas pre seba doprajte si ho. Rodina, najbližší príbuzní vám isto radi pomôžu, vypočujú vás a radi vás odbremenia od niektorých starostí.
Psychóza post-partum
Tento stav si vyžaduje čo najrýchlejšiu hospitalizáciu v nemocnici. Matka, ale aj dieťa sú vo vážnom ohrození zdravia a aj života.
Čo spúšťa popôrodnú depresiu?
Presný dôvod nie je známy. Najčastejším dôvodom pre vznik depresie sú hormóny. Tesne po pôrode začnú hormóny estrogén a progesterón klesať. Počas tehotenstva bola ich hladina vyššia, stúpala. Po pôrode sa behom pár hodín dostane na bežnú úroveň. Náhla zmena hormónov je najčastejším možným dôvodom depresie.
Depresiu môžu spustiť aj fyzikálne a emočné zmeny v živote matky.
- Nedostatok spánku
- Nevhodné stravovanie
- Užívanie drog, alkoholu,…
- Vážne zdravotné problémy matky, alebo narodeného dieťaťa
- Finančné problémy
- Nedostatočná podpora od rodiny
- Sociálna izolácia
Rizikové faktory
Rizikovým faktorom pre prepuknutie popôrodnej depresie sú predchádzajúce depresie matky. Ak trpela nimi aj pred tehotenstvom je väčšie riziko, že sa depresie znova dostavia. Nemusí to byť len baby blues. Prepuknutie a rozvinutie skutočnej popôrodnej depresie je v týchto prípadoch oveľa väčšie.
Popôrodná depresia môže ale nemusí mamičky prekvapiť. Ony samé si svoj stav neuvedomujú, konajú pod vplyvom výkyvov hormonálnej rovnováhy. Keď dochádza k zmenám hladiny hormónov môže sa objaviť aj popôrodná depresia. Výkyvy hladiny hormónov v súvislosti s materstvom sú tri. Tri obdobia, počas ktorých môže matka trpieť depresiami.
Prvý krát sa depresia môže objaviť hneď po pôrode a trvá pár dní, maximálne mesiac (baby blues).
Druhé rizikové obdobie je prvá menštruácia po pôrode.
Tretím obdobím, kedy sa matka môže dostať do depresie je obdobie kedy prestáva dojčiť.
Všetky spomenuté depresie majú pôvod v náhlej zmene hladiny hormónov. Trvajú len krátku dobu, maximálne mesiac. Ak je depresia dlhšia je nutné vyhľadať lekára a odbornú pomoc.
Ako zvládnuť popôrodnú depresiu – alternatívna liečba
Veľa matiek sa hlavne počas dojčenia obáva užívať lieky. Vedľajšie účinky ale aj ich vplyv na práve narodené dieťa sú dostatočným strašiakom na to, aby sa matky týmto medikamentom vyhli. Ak patríte medzi ne môžete skúsiť iné metódy, ktoré by vám mohli pomôcť zlepšiť váš stav. Patria medzi ne masáže a akupunktúra. Pomocou akupunktúry sa až 63% žien dostalo z depresie.
Ako zvládnuť popôrodnú depresiu doma
Vyrovnať sa po pôrode s novým životom nie je jednoduché a s práve prebiehajúcou depresiou už vôbec nie. Existuje ale pár vecí, ktoré vám pomôžu zmierniť depresívne stavy.
-
Urobte si čas pre seba.
Aj napriek množstvu nových povinností, ktoré vám pribudli urobte si čas len a len pre seba. Poproste mamu, svokru, alebo partnera aby sa na 1 – 2 hodiny postarali o dieťa a vy sa vyberte na prechádzku, ku kaderníkovi, choďte na hodinu jogy, alebo sa vyberte do kina. Raz za týždeň vám takýto oddych padne vhod.
-
Cvičenie – pohyb
Aj vychádzka s dieťaťom v kočíku vám vylepší náladu. Chôdza na čerstvom vzduchu má antidepresívne účinky, priaznivo pôsobí na duševné zdravie a prospeje nie len vám, ale aj dieťaťu.
Tiež sa pokúste relaxačne cvičiť doma. Jednoduché cvičenie vám zlepší náladu, rozprúdi krv a dodá vám viac energie. Nemusíte to preháňať. Postačí 5 – 10 minútové cvičenie pár krát denne.
-
Spánok
Najlepšie sa vyspíte vtedy keď spí aj vaše dieťa. Spánok potrebujete, regeneruje sa váš organizmus a aj vaša myseľ si oddýchne. Pokiaľ dieťa neprespí celú noc požiadajte partnera aby sa o neho 1 – 2 noci postaral, aby k nemu vstával on .Ak dojčíte, stačí odsať mlieko do fľašky a váš partner mohol dieťa nakŕmiť.
-
Strava
Samotné jedlo vás z depresie nedostane, ale zdravá strava vám zaistí dostatok vitamínov, minerálov a ďalších živín, ktoré váš unavený organizmus potrebuje.
-
Rybí olej
Ženy, ktoré majú nedostatok omega – 3 mastných kyselín sú náchylnejšie na prepuknutie popôrodnej depresie. Zaraďte do svojho jedálnička morské ryby, alebo lanový olej. Získate tak potrebné látky, ktoré zmiernia depresiu.
-
Dojčenie
Dojčenie znižuje riziko prepuknutia popôrodnej depresie. Dokonca vás pred ňou chráni aj 4 mesiace po tom ako s dojčením skončíte.
-
Neizolujte sa
Hovorte o svojich pocitoch, povedzte o tom svojim blízkym. Pomôžu vám zdolať toto náročné obdobie. Porozprávajte sa s matkami, ktoré si prešli depresiou tiež. Už len uvedomenie si toho, že v tom nie ste samé, že takýmto stavom prechádzalo, prechádza a bude prechádzať ešte veľa žien vám pomôže a psychicky uľaví.
Ak sa vám aj napriek tomu nedarí depresiu zvládnuť je nutné navštíviť lekára. Neliečená popôrodná depresia môže prerásť do závažného život ohrozujúceho stavu. Možno vám pomôže terapia, pri ktorej žiadne lieky brať nemusíte. A ak vám lekár predsa len odporučí antidepresíva užívajte ich. Sú stále lepšou voľbou než možné ublíženie sebe, alebo dieťaťu.
Obsedantno – kompulzívna porucha verzus popôrodná depresia
Veľa prvorodičiek sa o svoje dieťa bojí. Majú strach z toho, že ich dieťaťu niečo stane, že mu niekto ublíži, obávajú sa baktérií, vírusov,… pokiaľ sú tieto obavy v norme je to v poriadku. Ak ale tieto obavy prerástli bežné hranice môže ísť o obsedantno – kompulzívnu poruchu (OCD). Prehnaná hygiena, upratovanie, vysávanie niekoľko krát denne, nik okrem matky nemôže zobrať dieťa na ruky a pod. …v tomto prípade ide o problém s duševným zdravím.
Obsesia – až chorobne sa vnucujúca predstava (všadeprítomné baktérie číhajúce na dieťa v snahe ublížiť mu)
Kompulzia – priam až nezmyselné vykonávanie pohybov a činností, ktorým sa pacient nedokáže ubrániť (neustále čistenie, upratovanie alebo dezinfikovanie domácnosti, stále kontrolovanie dieťaťa či sa mu niečo nestalo,…).
Pokiaľ tento stav narúša bežný chod domácnosti, zasahuje do bežného života a fungovania primeranej starostlivosti o dieťa môže prejsť do maladaptívneho správania (matka stratí sociálne kontakty, v snahe zaistiť bezpečnosť dieťaťu nechodí von, izoluje sa od priateľov, spoločnosti, spoločenského života a verejnosti).Odtiaľ je len krok k patologickému – chorobnému stavu a teda obsedantno – kompulzívnej poruche.
Podľa zistení až 70% prvorodičiek ktoré majú príznaky OCD má aj popôrodnú depresiu –baby blues.
Príznaky popôrodnej OCD
- Posadnutosť čistotou
- Posadnutosť bezpečnosťou a častou kontrolou dieťaťa
- Bezdôvodný plač
- Hnev, pocit úzkosti, popudlivosť
- Pocit mánie, paranoja
Príznaky OCD sa často krát chybne zamieňajú s popôrodnou depresiou. Hormonálne zmeny pár dní po pôrode môžu byť príčinou depresie, ak neobvyklé správanie trvá dlhšie môže ísť o depresiu, psychózu, alebo obsedantno – kompulzívne správanie. Každé z týchto ochorení si vyžaduje lekársku liečbu.
Popôrodná depresia u mužov
Aj muži môžu trpieť popôrodnou depresiou. Nový prírastok do rodiny, zmena bežných zvykov, a aj rebríčka hodnôt vnesie zmätok aj do hláv mužov. Popôrodnou depresiou trpia muži zriedkavejšie než ženy. Prejavuje sa ale podobne ako tá ženská
- Smútok, beznádej, frustrácia
- Pretrvávajúca letargia, únava
- Pocit bezmocnosti, úzkosti, strachu
- Bezdôvodný plač
- Záchvaty paniky
- Problém so spánkom, nočné mory, …
- Bolesti hlavy, žalúdka
- Strata záujmu o aktivity, ktoré vás pred narodením dieťaťa zaujímali a bavili
- Myšlienky na samovraždu, alebo ako ublížite svojmu dieťaťu
Všetky tieto pocity muži schovávajú za hnev, slovnú agresivitu, alebo dlhšiu prácu či častejšie posadenie s kamarátmi v bare. V tomto období môže prísť aj k nevere z ich strany. Príchodom nového človiečika na svet utrpelo aj ich ego. Už nie sú na prvom mieste, žena venuje pozornosť dieťaťu, čo ju unavuje a vyčerpáva čím stráca chuť na sex a muž sa tak cíti odstrčený.
Príčiny vzniku popôrodnej depresie u mužov
Najčastejším dôvodom depresie u žien sú hormóny a ich zmeny počas tehotenstva a pôrodu. Predpokladá sa, že mužská depresia má rovnaký dôvod – hormóny. Testosterón, estrogén, vazopresín, kortizol a prolaktín stoja za zmenami nálad mužov. Tiež k nej prispievajú aj ďalšie faktory, ako napríklad napäté vzťahy s partnerkou, popôrodná depresia partnerky, problémy s financiami a pod.
Popôrodná depresia u mužov môže začať ešte pred pôrodom a môže sa objaviť aj pár mesiacov po ňom. Aj keď neexistujú žiadne definície a podklady pre jej správne diagnostikovanie môže viesť k vážnym zdravotným problémom.
- Úbytok hmotnosti, alebo jej prudký nárast
- Sociálna izolácia
- Návyk na alkohol, drogy
- Vzťahové problémy v práci, rodine
- Sebapoškodzovanie
- Môže byť rizikovým faktorom pre týranie detí
Liečba popôrodnej depresie u mužov
Depresia môže časom zmiznúť sama. Časom si muž zvykne na nový životný štýl, zavedie si nové pravidlá, nový rebríček hodnôt. Pokiaľ ale príznaky nemiznú, ak sa začínajú stupňovať je najlepšie vyhľadať lekára, ktorý vám najskôr urobí bežné testy aby sa ubezpečil, že váš stav nemá fyzickú príčinu a následne vás pošle k odborníkovi.
Lieky
Lekár vám môže predpísať antipsychotiká, stabilizátory nálady, lieky proti úzkosti. Všetko záleží od vašich príznakov.
Terapie
Terapie môžete podstúpiť sami, alebo spolu s vašim partnerom.
Hospitalizácia v nemocnici
Neliečená depresia môže prerásť do život ohrozujúceho stavu. V ohrození nemusí byť len muž (pokus o samovraždu), ale aj práve narodené dieťa.
Popôrodná depresia je liečiteľná. Zlepšenie zdravotného stavu môže nastať už do 6 – tich mesiacov od začiatku liečby. Nenechajte depresiu prerásť do psychózy a nedajte sa tak pripraviť o možnosť byť šťastnou matkou. Hneď ako vy, alebo váš partner zbadáte, že s vami nie je niečo v poriadku, že ste často zmätená, nervózna, dezorientovaná,… navštívte lekára a povedzte mu o svojich problémoch.
Otázky
Čo je popôrodná depresia a ako vzniká?
Príchod dieťaťa na svet so sebou prináša nové povinnosti, nový režim, nové priority, jednoducho nový životný štýl. V každej oblasti života jednoducho nastávajú obrovské a náhle zmeny, ktoré ovplyvňujú psychiku čerstvej mamičky, čo v mnohých prípadoch spôsobí popôrodnú depresiu. Netreba sa však obávať, pretože táto depresia je tiež zapríčinená hormonálnymi zmenami, ktoré sa dejú v tele matky a tento problém je prítomný u väčšiny čerstvých mamičiek.
Ako sa prejavuje a aké má príznaky?
Najčastejšie sa vyskytuje u nových mamičiek depresia, ktorá je nazvaná Baby blues a táto sa prejavuje nespavosťou, náhlymi zmenami nálad, nechutenstvom a bozdôvodným plačom. Ak vás zaujíma viac prečítajte si úryvok pod nadpisom Baby Blues.
Ako dlho trvá?
Popôrodná depresia sa zvykne prejaviť niekoľko dní po pôrode a trvá približne dva týždne. Samozrejme u každej ženy je to individuálne a závisí to aj od mnohých vedľajších okolností, ako je podpora blízkych či sociálne zabezpečenie.
Vybrané zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/postpartum-depression/symptoms-causes/syc-20376617
- https://www.webmd.com/depression/guide/postpartum-depression#1
- https://www.healthline.com/health/postpartum-care#baby-blues
- https://primar.sme.sk/c/4116704/poporodna-depresia.html
- https://www.healthline.com/health/mental-health/ppnd#complications