Obrovský psychický tlak, nedostatok odpočinku, zlé stravovacie návyky, nedostatok živín či nesprávna duševná hygiena, áno, aj to sú pojmy, ktorými by sme mohli opísať rýchle 21. storočie. Nedostatočná starostlivosť o naše duševné zdravie sa nám v určitom momente nášho života môže vypomstiť. Možno aj vy z vlastnej skúsenosti alebo z rozprávania iných ľudí viete povedať, čo je to nervový kolaps. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako to vyzerá, keď človeku ,,prepne“.
Čo je to nervový kolaps?
Obsah článku
Nervový alebo mentálny kolaps je pojem používaný pre obdobie nadmerného duševného tlaku, vyčerpania a intenzívnej psychickej úzkosti. Počas týchto období je pre človeka veľmi obtiažne fungovať normálnym spôsobom, resp. vykonávať každodenné aktivity. V minulosti bol pojem nervový kolaps využívaný na označenie širokej škály psychických ochorení vrátane:
- depresie
- úzkosti
- akútnej stresovej poruchy
Možno ste netušili, ale nervový kolaps nie je považovaný oficiálne za duševné ochorenie, avšak ľudia tento pojem bežne využívajú na označenie intenzívnych príznakov stresu a neschopnosti zvládať životné výzvy. Na druhej strane je však potrebné si uvedomiť, že to, čo môžu iní ľudia považovať za nervový kolaps, môže byť v skutočnosti skrytým duševným ochorením. Na nervový kolaps existuje množstvo názorov, pričom je všeobecne považovaný za obdobie takého fyzického a emocionálneho vypätia a stresu, keď je naša schopnosť fungovať efektívne výrazne znížená.
Príznaky nervového kolapsu
Nervový kolaps prináša súbor fyzických, psychologických a behaviorálnych symptómov, ktoré sa môžu od človeka k človeku odlišovať. Dokonca i samotná príčina nervového zrútenia môže hrať istú rolu pri symptómoch, ktoré bude jedinec vykazovať. Ako sme si už vyššie vysvetlili, samotný pojem nervový kolaps nepredstavuje samostatné duševné ochorenie, a práve z toho dôvodu býva opisovaný na základe pomerne širokej škály typických príznakov. Poďme si tie najzákladnejšie a najčastejšie príznaky spoločne vymenovať:
- depresívne správanie, medzi ktoré patrí napríklad sebapoškodzovanie, samovražedné myšlienky či pocity beznádeje
- nespavosť (insomnia)
- halucinácie
- extrémne výkyvy nálad, prípadne nevysvetliteľné emočné výbuchy
- úzkosť v kombinácii s vysokým krvným tlakom, napätím vo svaloch, nevoľnosťou, bolesťou brucha, triaškami či lepkavými rukami
- panické záchvaty, ktoré sa môžu prejavovať bolesťami v hrudi, ťažkosťami s dýchaním, extrémnym strachom či odlukou od reality
- paranoja, t.j. viera v skutočnosť, že je jedinec neustále v ohrození
- posttraumatická stresová porucha – spomienky na traumatizujúce udalosti, ktoré pacient v minulosti zažil
Ľudia, ktorí si prechádzajú nervovým kolapsom, sa môžu taktiež správať odmerane a taktiež sa môžu izolovať od rodiny, priateľov alebo spolupracovníkov. Ako sa prejavuje izolácia ako jeden z následkov nervového kolapsu? Ľudia prestávajú klásť dôraz na svoje sociálne postavenie, vzťahy, stravovacie či spánkové návyky a dokonca sa vedome vyhýbajú akémukoľvek kontaktu s prácou (napr. PN).
Prečo nervový kolaps vzniká?
Príčiny nervového kolapsu majú jedného spoločného menovateľa, ktorým je nadmerný stres. Prechádzate si veľmi vypätým a zaťažujúcim obdobím, ktoré má výrazný dopad na vaše duševné zdravie? Ak áno, tak patríte medzi rizikové skupiny, ktoré sú náchylnejšie na vznik nervového kolapsu. Jednotlivé príčiny tohto veľmi nepríjemného duševného stavu musíme hľadať najmä v externých faktoroch. Najvýznamnejším externým faktorom je stres z dôvodu vysokého pracovného zaťaženia alebo z dôvodu problémov v súkromí.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Nemenej dôležitou príčinou sú aj traumatické udalosti, ktorými si musel jedinec v poslednej dobe prejsť. Príkladom môže byť smrť rodinného príslušníka. Spomenúť by sme taktiež chceli finančné problémy, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi diskutovanou témou. Nášmu organizmu takisto neprospieva výrazná životná zmena, na ktorú nebol človek doposiaľ zvyknutý, napríklad rozvod. Častou príčinou nervového zrútenia alebo kolapsu je aj nedostatočný spánok, neschopnosť zregenerovať organizmus či dlhodobé, teda chronické zdravotné problémy.
Ako zvládať nervový kolaps?
Vzhľadom na to, že nervový kolaps nie je oficiálne považovaný za diagnózu, neexistuje ani jedna špecifická liečba, ktorá by bola na tento problém určená. Pri nervovom zrútení sa v prvom rade liečia jeho jednotlivé príznaky, ktoré konkrétny jedinec vykazuje. V každom prípade je dobré navštíviť vášho všeobecného lekára, ktorý vás kompletne vyšetrí, aby sa preukázalo, že symptómy nervového kolapsu, ktoré vás trápia, nie sú spôsobené fyzickým alebo psychickým ochorením.
Niektorým pacientom v závislosti od konkrétnych príznakov môžu pomôcť aj antidepresíva alebo anxiolytiká, avšak po dôkladnom posúdení lekárom. Je dôležité určiť si aj presnú príčinu vášho nervového kolapsu, nakoľko v mnohých prípadoch môže zabrať aj psychoterapia, resp. kognitívno-behaviorálna terapia (napr. nervový kolaps v dôsledku traumy).
Na škodu vám určite nebudú ani alternatívne liečebné postupy, ako napríklad masážna terapia, akupunktúra alebo joga. Odporúčame vám taktiež redukovať príjem kofeínu a alkoholu, nakoľko tieto látky pri probléme tohto rozmeru rozhodne nepomáhajú. Po akomkoľvek nervovom zrútení sa skúste zamerať aj na hlboké dýchanie, relaxáciu či meditáciu. Dodržiavajte aj zdravú spánkovú hygienu.
Pýtate sa
Ako sa prejavuje nervový kolaps?
Nervový kolaps sa prejaví najmä na správaní a psychike jedinca. Podrobnejšie rozpísané konkrétne príznaky nájdete pod nadpisom ,,Príznaky nervového kolapsu“.
Aké sú jeho príčiny?
Nervové zrútenie vzniká najmä ako dôsledok dlhodobého stresu, nedávnej traumatizujúcej udalosti či pretrvávajúcich osobných problémov, o ktorých sa nemáte s kým porozprávať.
Dá sa nervový kolaps liečiť?
Keďže nejde o chorobu, nejestvuje žiadna konkrétna liečba tohto psychického problému. Avšak možné je liečiť jednotlivé príznaky, pričom v najťažších prípadoch môže lekár nasadiť aj antidepresíva alebo anxiolytiká. Dôležité je hlavne dodržiavať zásady zdravého životného štýlu a hovoriť o svojich problémoch otvorene, najmä pred osobami, ktorým na vás záleží a môžu vám pomôcť.
Vybrané zdroje: