Posledná aktuálizácia prebehla 24. marca 2024. Upravila redakcia StressFix
Psychické problémy trápia v dnešnej dobe 21. storočia čoraz viac ľudí. Existuje veľmi veľa psychických porúch, ktorými ľudia trpia a ktoré sa už dajú efektívnou liečbou postupne liečiť. Mnohé problémy duševného charakteru sú však ešte aj v dnešnej dobe pre odborníkov pomerne veľkou záhadou. K takýmto poruchám patrí aj námesačnosť. Stretnete sa aj s iným názvom, ako námesačníctvo, somnambulizmus či lunatizmus. Stále sú vykonávané rozličné výskumy zameriavajúce sa na poznanie nových informácií ohľadom tejto poruchy spánku.
Čo je to námesačnosť?
Námesačnosť predstavuje poruchu spánku, ktorá sa prejavuje ako forma zložitého nevedomého správania. Toto správanie sa javí ako cieľavedomé a objavuje sa počas prechodu zo spánku do stavu, ktorý by sme mohli pripodobniť hypnóze. Určite si však hypnózu a námesačnosť nezamieňajme.
Táto porucha spánku sa nemá spájať s pôsobením Mesiaca, čo možno pre vás bude prekvapivou informáciou. Odborné kruhy sa v istých poznatkoch o námesačnosti zhodujú, v iných sa zase rozchádzajú. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že v odborných kruhoch sa hovorí o tom, že táto porucha je poruchou prebúdzania. Výskumy preukázali, že osoby, ktoré boli sledované, prechádzajú náhle z fáz hlbokého spánku, pričom v tomto boli dlhšiu dobu, do nie príliš hlbokého – plytkého spánku. Práve tento proces môže byť zodpovedný za to, že sa motorický systém dramaticky odpútava od vedomia a vyvoláva tak námesačný stav. Tento stav nazývaný aj somnambulizmus sa radí medzi tzv. parasomnie. Parasomnie predstavujú nezvyčajné prejavy, ktoré sú typické pri zaspávaní, počas prebúdzania a v priebehu spánku.
U dospelých sa námesačnosť vyskytuje v oveľa nižšej frekvencii, keďže sa im skracujú fázy spánku. Ak trpí jedinec veľkou úzkosťou, riziko výskytu tejto poruchy sa zvyšuje.
Aké sú príznaky námesačnosti?
Príznakov môže byť neúrekom, nakoľko námesačný človek neovláda svoje správanie, a teda vo veľkej miere závisí na tom konkrétnom jedincovi to, ako sa bude počas tohto stavu správať. Medzi najčastejšie príznaky námesačnosti patria:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- posadenie sa na posteľ
- opustenie lôžka
- chodenie (možnosť vrátenia sa späť do postele alebo zaspatie na úplne inom mieste)
- možnosť vykonávania automatických činností, ako napr. obliekanie, dieťa si môže pripravovať veci do školy (vzatie školskej tašky smerujúc von z domu)
- vôľa ísť na záchod, avšak častokrát neodhadne miestnosť
- otvorené oči pri akejkoľvek aktivite počas námesačnosti
- neprítomný výraz v tvári
- nesústredený pohľad
- zmätenosť v komunikácii
- možnosť reakcie na položené otázky
- niekedy aj agresivita
Námesačnosť – prečo vzniká?
Príčin námesačnosti môže byť viacero, dôležité je však povedať, že osoby trpiace touto parasomniou sa takmer vôbec nezobúdzajú z hlbokého spánku. Čo je zaujímavé je to, že hovoríme o poruche riadenia spánku a bdenia. Možno ste netušili, ale určité systémy zostávajú počas tohto procesu v bdelom stave, iné sú v spánkovom režime. Aké sú teda najčastejšie príčiny?
- genetické predispozície
- vonkajšie vplyvy – tieto zapríčiňujú čiastočné prebudenie – cudzie prostredie, hluk, horúčka, potláčané emócie, plný močový mechúr či iné faktory zodpovedné za prerušenie spánku, ako syndróm spánkového apnoe
- gastroezofageálny reflux
- stres
- úzkostné poruchy
- užívanie drog a niektorých hypnotík
- depresie
- práca na zmeny a nočná práca
U dospelých jedincov sa námesačnosť môže rozvinúť ako chronická porucha, zatiaľ čo u detí môžeme hovoriť aj o prechodnej poruche spánku.
Kedy vzniká námesačnosť a čo hovoria štatistiky?
Ak ste si všimli v rodine niekoho, kto trpí touto poruchou spánku, všímajte si, že tento stav sa vo väčšine prípadov objavuje v prvej tretine noci, teda obvykle do polnoci (vtedy je najhlbší spánok). Nastáva spomalenie mozgových vĺn spiaceho, nastáva spomalenie dýchania a pulzu, znižuje sa krvný tlak a dochádza k uvoľňovaniu svalstva. Ako sme už spomínali v tomto článku, s pribúdajúcim vekom sa riziko výskytu námesačnosti znižuje, čo je odôvodňované tým, že v dospelosti sa začínajú skracovať fázy spánku, v ktorých sa somnambulizmus môže prejaviť.
Štatisticky bolo preukázané, že tento stav sa vyskytuje najčastejšie u detí vo veku od 6 do 12 rokov. Čo sa týka Európy, tak námesačnosťou trpí iba približne 1% dospelých ľudí, pričom sa frekventovane objavuje u 10% detskej populácie v spomínanom veku. Mali by sme si ujasniť aj to, že námesačnosť ako porucha spánku nie je nebezpečná z dôvodu samotnej poruchy, ale z rizika, že si jedinec sám ublíži na zdraví.
Námesačný môže
- spadnúť
- poraniť sa
- odísť z domu
- ublížiť si na zdraví
- vypadnúť z okna
- stať sa účastníkom dopravnej nehody
- ublížiť svojmu okoliu
Ak teda viete, že niekto vo vašom okolí trpí touto poruchou, je dôležité už vopred vykonať opatrenia, aby sa eliminovalo možné riziko týchto nepríjemných dôsledkov.
Diagnostika
Čo je dôležité vedieť je to, že samotné diagnostikovanie námesačnosti ako poruchy spánku sa zameriava na splnenie niekoľkých nevyhnutných príznakov. Ide najmä o frekventované chodenie v spánku, pričom sa musí k tomuto hlavnému prejavu pridať ešte ďalší príznak. Takýto príznak musí byť vylúčený v súvislosti s iným ochorením či vplyvom návykových látok. Čiže k hlavnému príznaku častého chodenia počas spánku sa musí pridať ešte jeden z nasledujúcich príznakov:
- neschopnosť prebudenia sa počas námesačnosti
- zmätenosť po prebudení
- čiastočný alebo úplný výpadok pamäti na stav somnambulizmu
- bežné správanie v tomto stave
- správanie vymykajúce sa z normy
- riziko nebezpečného správania alebo samotné ohrozujúce správanie
Diferenciálna diagnostika
Je možné, že jedinec podstúpi aj tzv. video-EEG-polysomnografické vyšetrenie ak nie je prípad na 100% istý alebo ak má lekár nejaké nejasnosti. Toto vyšetrenie je používané v prípadoch ak sa námesačnosť prejavuje čiastočnými prebudeniami z hlbokého non-REM spánku a taktiež v situáciách spánkových porúch mimo klinický prejav námesačnosti.
Liečba
Na úvod by sme radi poznamenali, že u detí nie je vyžadovaná nutne liečba, nakoľko je veľmi vysoká šanca, že dieťa sa tejto poruch zbaví. Čo je dôležité pri liečbe dodržiavať?
Opatrenia pri námesačnosti
- Určite nie je vhodné provokovať pacienta ak sa u neho prejavuje agresivita, ktorá môže byť sprievodným znakom.
- Je nutné zabezpečiť zdravý spánkový režim.
- Má sa eliminovať spánková deprivácia pacienta.
- Určite nie je vhodné užívať hypnotiká.
- Eliminujte akékoľvek násilie na pacienta počas stavu námesačnosti.
- Zabezpečte to, aby pacient nemohol otvoriť okná.
- Zabezpečte uzamknutie dverí.
- Dbajte na to, aby mal námesačný vhodnú posteľ, tzn. určite by nemal spať na poschodovej posteli.
- Dieťa by malo mať monitorovací systém.
- Priestor, v ktorom námesačný spí, by mal byť zbavený ostrých či tvrdých predmetov.
- Určite nezobúdzajte námesačného násilným spôsobom, a to ani v situáciách ak dieťa či dospelý kričí, kope či hádže rukami – môže sa jednaťo poruchu neurologického charakteru.
Lieky
Na liečbu tejto poruchy sa používajú najmä lieky obsahujúce účinnú látku z radu benzodiazepínov. Tieto sa majú užívať pár dní či týždňov, najmä v obdobiach, kedy dosiahol stav námesačnosti najväčšiu intenzitu a frekvenciu. V prvom rade je dôležité vyliečiť príčinu vzniku námesačnosti, keďže lieky vyslovene určené na tento problém neexistujú.
Ponúkame vám malú ukážku liekov obsahujúcich benzodiazepíny, teda liekov, ktoré by mali byť účinné v liečbe námesačnosti. Jedná sa zväčša o antidepresíva, ktoré sú dostupné len na lekársky predpis.
Námesačnosť u detí
Námesačnosť sa práve u detí vyskytuje oveľa častejšie ako u dospelých jedincov. Mnoho rodičov je zhrozených ak v takomto stave zbadajú náhodou svoje dieťa. Najčastejšie sa tento stav prejavuje vo veku od 6 do 12 rokov, no zo skúseností rodičov je preukázané, že tento stav sa môže objavovať aj u mladších detí. Ale aké sú najčastejšie príznaky námesačnosti u detí?
- problémy so zaspávaním
- dezorientácia po prebudení
- časté budenie s krikom a plačom
- nočné mory
- prehadzovanie sa
- rozprávanie zo sna
Odborníci však prízvukujú to, že námesačnosť u detí nie je nebezpečným javom a existuje veľmi veľká šanca, že z toho vyrastú. Psychológovia ubezpečujú rodičov o tom, že tento stav súvisí so zrením centrálneho nervového systému, stabilizáciou biorytmu, čiže striedania spánku a bdenia a s vývinom.
Ako správne predchádzať námesačnosti u detí?
- pravidelný spánkový rytmus
- zabezpečte dieťaťu relax pred spánkom – približne 30 minút pred uložením do postele
- vyberajte spoľahlivo programy, na ktoré sa pozerá v televízii
- dbajte o vyvetranie izby
- redukujte ťažké jedlá a jedlá obsahujúce veľa cukru už v popoludňajších hodinách
- zabráňte tomu, aby dieťa bolo vystavované prílišnému stresu, vyčerpaniu či napätiu
Čo robiť ak je už vaše dieťa námesačné?
- nevhodná je poschodová posteľ
- poriadne zatvárajte okná a dvere
- schovávajte kľúče
- využívajte detskú vysielačku či zvonček na dverách
- zachovajte pokoj a prihovárajte sa dieťaťu
- zaveďte ho na záchod v prípade plného močového mechúra
- chyťte námesačného za ruku a doveďte ho naspäť do postele
Keď je dospelý námesačný
U dospelých sa tento stav vyskytuje oveľa menej frekventovane ako u detí. Ak sa však už vyskytne, je dôležité zhodnotiť, či sa nejedná o tzv. nočnú epilepsiu. V tomto prípade jedinec podstúpi liečbu liekmi na parasomnie a/alebo psychoterapiu. Dospelý človek by taktiež mal dbať na správnu spánkovú hygienu, teda na pravidelný spánok a pokojné prostredie. Tiež by sa mal vyhýbať požívaniu alkoholických nápojov pred spánkom. Námesačnosť vo veľkej miere u dospelých jedincov súvisí s genetikou, no významné faktory môžu byť aj:
- stres
- psychická trauma
- nepravidelný spánok
- rušivé prostredie
- nevyspatosť
- vyčerpanosť
- spánkové apnoe
Je dôležité povedať, že závažnosť tejto poruchy u dospelých nie je veľká, najmä ak sa nevyskytuje veľmi frekventovane. Navštívte lekára hlavne v situáciách ak sa tento stav vyskytuje často a ak sú prejavy tohto stavu spojené s agresivitou či rizikom úrazu u pacienta či jeho blízkych. Môže sa totižto jednať aj o prejav závažnejšieho ochorenia mozgu, ako je napr. nočná epilepsia.
Často kladené otázky
Ako spoznáte námesačnosť?
Hlavným príznakom námesačnosti je chodenie nie úplne zobudeného jedinca v noci, kedy by mal za normálnych okolností spať v posteli. Námesačný má otvorené oči a neprítomný výraz. Viac sa dočítate pod nadpisom ,,Aké sú príznaky námesačnosti?“.
Čo ju spôsobuje?
Jednou z najčastejších príčin výskytu námesačnosti sú genetické predispozície, ale taktiež ju môžu spôsobovať aj problémy psychického charakteru, ako je stres, úzkosť či depresie. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Námesačnosť – prečo vzniká?“.
Čo sa deje počas námesačnosti?
Keď je niekto námesačný, ide o stav kedy sú určité mozgové systémy v bdelom stave a iné zasa v spánkovom režime. Teda mohli by sme povedať, že jedinec zároveň spí a zároveň nespí. Nevedome vykonáva určité pohyby, má neprítomný výraz, vykonáva rôzne aktivity a niekedy aj nesústredene odpovedá na otázky.
Ako riešť námesačnosť u detí?
U detí je obzvlášť dôležité vykonať opatrenia, ako je uzamknutie dverí a zabezpečenie okien, odstránenie nebezpečných objektov z dosahu dieťaťa a nápomocná je určite aj vysielačka. Viac sa dočítate pod nadpisom ,,Čo robiť ak je už vaše dieťa námesačné?“.
Vybrané zdroje:
- https://sk.wikipedia.org/wiki/
Námesačn%C3%ADctvo - https://www.topky.sk/cl/10/1522271/Najvacsia-zahada-ludskeho-spanku–pri-ktorej-mozete-zomriet–Pozna-ju-az-tretina-Slovakov
- https://www.slovenskypacient.sk/benzodiazepiny-lieky-zoznam-rozdelenie-abstinencne-priznaky/
- https://mamaaja.sk/mamapedia/z
dravie-deti/namesacnost-deti-m esiac-za-to-nemoze - https://www.zdravie.sk/obsah/23658/namesacnost-somnambulismus