Migréna – prvé čo každého pri tomto slove napadne je bolesť hlavy. Migrénou môže trpieť každý človek, muž aj žena, deti aj dospelí ľudia. Predpokladá sa, že touto diagnózou trpí každá tretia žena a asi každý desiaty muž. Častejšie sa s touto diagnózou stretávajú ženy nakoľko sa pod jej vznikom podpisujú aj hormonálne výkyvy. Migrénou môžu trpieť aj 7 – 8 ročné deti, najčastejšie sa ale prejavuje u 35 – 40 ročných ľudí. Ľudia starší než 70 rokov zas migrénou netrpia takmer vôbec.
Laik nevidí rozdiely medzi občasnou bolesťou hlavy a bolesťami, ktoré spôsobuje migréna, ale rozdiely existujú.
Migréna verzus bolesť hlavy
Migréna sa prejavuje záchvatmi bolesti hlavy, ktoré majú veľkú intenzitu, pulzujúci charakter a zväčša sa prejavujú na jednej strane hlavy. Bolesťou je zasiahnuté jedno miesto, ktoré dokáže pacient lokalizovať (vie povedať kde bolesť cíti). Oproti bežnej bolesti hlavy je intenzita bolesti oveľa silnejšia a sprevádzajú ju ďalšie symptómy. Migréna môže trvať 3 – 4 hodiny ale aj niekoľko dní.
Bežné bolesti hlavy môžu byť spôsobené stresom, zlým spánkom, nevhodnou stravou, stuhnutou šijou alebo môžu mať dôvod v rôznych ochoreniach (problémy s tlakom, nádor na mozgu,…). Bolesť hlavy nie je sprevádzaná ďalšími symptómami.
Migréna – príčiny jej vzniku
Aj napriek pokrokom medicíny doteraz sa presne nevie čo spôsobuje migrénu. Predpokladá sa, že ju môže spustiť abnormálna aktivita mozgu, ktorá následne ovplyvní komunikáciu nervov, chemických látok a ciev v mozgu. Dochádza k zníženiu prekrvenia mozgu čo vyvolá rozšírenie ciev v snahe zásobiť mozog krvou. Zároveň s týmto procesom sa začnú do mozgu a tela uvoľňovať látky, ktoré spôsobujú bolesť hlavy a v tele môžu spôsobovať ďalšie symptómy.
Konkrétnym predpokladom k vzniku migrény je nerovnováha serotonínu. Práve ten je zodpovedný za uvoľňovanie prenášačov látok, ktoré v mozgu cievy zužujú a v tele rozširujú. Nerovnováhou serotonínu sa zvyšuje priepustnosť ciev, cez ktoré sa určité látky dostanú do okolitého tkaniva a spôsobia bolesť a ďalšie symptómy, ktoré sú typické pre migrénu.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Pár faktov
- Migrénu môžu spustiť „spúšťače“ – faktory, ktoré spôsobia bolesť
- Prichádzajúca migréna vám môže dať o sebe vedieť dopredu. Varovné signály sa objavujú pred začiatkom bolestí. Ak ich viete identifikovať môžete zabrániť, alebo zmierniť jej príznaky.
Spúšťače migrény
Migréna aj keď sa to zdá, nemusí začať len tak. Často krát ju spustí podnet z okolia, ktorý naruší naše zmysly a spustí migrénu. Ak viete na čo ste citliví potom viete čomu sa vyhnúť aby sa migréna u vás po pár minútach či hodinách neobjavila.
- Genetika – vrodené predispozícia – ak sa objavila migréna vo vašej rodine je veľký predpoklad, že ňou budete trpieť aj vy.
- Hormonálne zmeny – v dôsledku kolísania hladiny hormónov sa u žien najčastejšie objavuje migréna počas menštruácie (alebo tesne pred, či po)
- Emocionálne spúšťače – stres, šok, pocit úzkosti, depresie, vzrušenie
- Fyzické spúšťače – nízka hladina cukru v krvi, nedostatok spánku a odpočinku, únava, napätie krku a ramien, …
- Strava – nedostatok tekutín, nepravidelná strava, alkohol, kofeín, čokoláda, citrusové plody, tymian, rôzne prísady do jedál (umelý cukor, glutaman monosodný,dusičnany, ,…
- Lieky – lieky na spanie, antikoncepcia, lieky na hormonálnu liečbu
- Prostredie – prudké, alebo blýskajúce sa svetlo, hlasný zvuk, silné vône (parfumy, tabak,…), jas svetla, zmeny teploty, prievan
Symptómy – sprievodné znaky
Práve prejavy sprievodných znakov rozlišujú migrénu od bežnej bolesti hlavy. Ak aj vás trápi migréna isto sa niektorý z týchto znakov prejavuje aj u vás.
- Lokalizovaná bolesť hlavy (bolesť pociťuje pacient na jednej strane, prípadne v jednom bode hlavy), ktorá pulzuje (bodá, pichá,…). Často sa bolesť objavuje v oku, za okom, alebo na spánku.
- Počas fyzickej činnosti sa bolesť zvyšuje
- Nevoľnosť, pocit na zvracanie, vracanie
- Závrat
- Hnačka, alebo zápcha
- Bledosť pokožky, potenie
- Fotofóbia a fonofóbia – precitlivenosť na svetlo a zvuk. Pacientovi pri záchvate vadí svetlo aj zvuk.
- Zdvojené, alebo rozmazané videnie, rôzne zrakové vnemy
Priebeh migrény
- Fáza – únava, citlivosť na svetlo, zvuk, vôňu
- Fáza – Aura – dvojité videnie, problémy s rečou, záblesky pred očami, prázdne miesta v zornom poli (slepé škvrny),čiarky v zornom poli.
- Fáza – Bolesť hlavy – stredne silná až silná, pocit na vracanie, únava, ospalosť, citlivosť na svetlo, zvuk, vôňu
- Fáza – Odznievanie – hlboký spánok, vracanie
- Fáza – Zotavovanie – obmedzená chuť do jedla, pacient má pocit „ako na vode“,
Druhy migrény
V závislosti od toho či niečo vo vás migrénu spúšťa, alebo nie poznáme dva druhy.
Migréna s aurou
Pod pojmom aura sa rozumie predzvesť záchvatu. Ide vlastne o narušenie zmyslov. Aura sa rozvíja 5 až 60 minút kým sa dostaví bolesť hlavy. Počas tohto času máte možnosť zastaviť, alebo obmedziť hlavný útok migrény.
Aura sa môže prejavovať
- Chaosom v myšlienkach
- Šumom v ušiach, problémom so sluchom, blikajúcimi svetlami
- Hmýrením čiarok, alebo bodiek v zornom poli
- Prázdne miesta vo videní, rozmazané videnie, neschopnosť zaostriť
- Tŕpnutie, alebo mravčenie v nohách a rukách
- Problémy s rozprávaním
- Stuhnuté ramená, šija, alebo končatiny
- Nepríjemné vône
- Neschopnosť ovládať telo
- Znížené vedomie
Aura sa môže prejaviť viacerými príznakmi, Každý z nich môže trvať až hodinu. Ak sa u vás prejavia dve, alebo tri aury tento stav môže trvať dve, alebo tri hodiny.
Ak trpíte migrénou a objavili sa u vás nasledovné príznaky mali by ste o tom informovať lekára
- Neobvykle silná bolesť hlavy
- Poruchy videnia
- Vážne problémy s rečou
- Strata citlivosti
Migréna bez aury
Táto migréna sa objavuje až v 80% postihnutých ľudí. Bez varovania, bez akýchkoľvek zmyslových porúch sa rovno dostaví stupňujúca jednostranná bolesť hlavy.
Ďalšie druhy migrény
- Chronická migréna – migréna trvá viac ako 15 dní v mesiaci
- Menštruačná migréna – záchvaty bolesti hlavy súvisia s menštruačným cyklom a tým pádom s hladinou hormónov
- Hemiplegická migréna – dočasná slabosť na jednej strane tela
- Abdominálna migréna – záchvaty migrény sú spájané s nepravidelnou činnosťou čriev a brucha (vyskytuje sa u detí do 14 rokov)
- Migréna s aureou mozgu – zriedkavý druh migrény, ktorý spôsobuje závažné neurologické problémy počas záchvatu.
Liečba migrény
Migréna sa nedá liečiť. Aj napriek pokrokom v oblasti medicíny neexistuje účinná liečba na toto ochorenie. Liečia sa príznaky migrény a zmierňujú sa jej prejavy.
Diagnostikovanie
Lekárovi opíšte bolesti, ich priebeh, trvanie a aj prípadný výskyt predzvestí migrény. Na potvrdenie tejto diagnózy vás lekár pošle na rôzne vyšetrenia – lumbálna punkcia, CT, magnetická rezonancia, rontgen, EEG, vyšetrenie krvi,… lekár takto vylúči iné možné ochorenia, ktoré môžu spôsobovať bolesti hlavy (nádor, mozgová mŕtvica, abnormálna štruktúra mozgu,…). Liečba závisí od viacerých faktorov
- Veku
- Frekvencie záchvatov bolesti
- Druhu migrény
- Priebehu migrény – aké silné sú bolesti, ako dlho trvajú a pod.
- Aké sprievodné znaky ju doprevádzajú (nevoľnosť, závrat, vracanie,…
Lieky
Lekár vám môže predpísať , alebo odporučiť lieky proti bolesti hlavy, ktoré zmiernia bolesť. Lekár vám môže predpísať , alebo odporučiť lieky proti bolesti hlavy, ktoré zmiernia bolesť. Najčastejšie používanými liekmi na migrénu sú lieky s obsahom kyseliny acetylsalicílovej (aspirín).
O voľnopredajných liekoch na potlačenie migrény sa poraďte s lekárnikom. Podľa sprievodných prejavov vám odporučí tie najlepšie pre vás.
Nakoľko sa predpokladá, že za migrénou je nerovnováha serotonínu, môžete dostať lieky, ktoré budú túto látky regulovať.
Ďalej vám lekár môže nasadiť antidepresíva – ak je predpokladom, že migrénu spúšťa stres, alebo depresie. Pokiaľ trpíte nevoľnosťami počas záchvatov nasadí vám antiemetiká (lieky proti vracaniu). A ak je za bolesťami hlavy hormonálna nerovnováha lekár vám predpíše lieky na ňu.
Kým sa zistí čo je spúšťačom migrény môžete si viesť denník, kde si budete zapisovať čo ste jedli, pili, aké lieky ste brali, ako sa cítite a pod. Zo získaných údajov sa dá zistiť či u vás migrénu niečo nespúšťa. Následne sa stačí len vyhýbať spúšťačom..
Operačný zákrok
Migréna sa v zahraničí lieči menším chirurgickým zákrokom. Chirurg zavedie pod kožu elektródy, ktoré stimulujú špecifické nervy. Existuje niekoľko typov stimulátorov.
Ďalším zákrokom je vpic_hnutie botoxu.
Oba tieto zákroky sa považujú za experimenty. Zatiaľ sú len v oblasti výskumov a štúdií a ich účinnosť nie je jasne preukázaná.
Ako na migrénu
Ak vás prepadne migréna a bolesti hlavy je tu pár rád, ktoré ak dodržíte prekonáte záchvat rýchlejšie, alebo miernejšie.
- Studené obklady zmiernia bolesť
- Ľahnite si do tmavej a tichej miestnosti (svetlo a hluk môžu migrénu len zhoršiť)
- Pokúste sa zaspať
- Počas aury (predzvesť záchvatu migrény) užite liek proti bolesti hlavy, vypite pohár vody (doplňte tekutiny)
Ako predchádzať záchvatovým bolestiam hlavy
- Vyhýbajte sa spúšťačom záchvatov
- Upravte svoj spánkový cyklus (doprajte si dostatok kvalitného spánku, choďte spať a vstávajte v rovnakom čase)
- Správna životospráv – pravidelná strava, dodržiavanie pitného režimu, vynechajte alkohol a cigarety.
- Vyhýbajte sa stresovým situáciám, prípadne sa naučte zvládať stres.
- Neužívajte veľa liekov.
Čaje a bylinky na migrénu
Rimbaba obyčajná – túto rastlinu poznáte aj pod názvom sedmokráska. Pomôže nie len od migrény ale aj od závratov, zápalov a problémov s dýchaním.
Mäta pieporná – táto rastlina obsahuje látky, ktoré zmierňujú, až zastavujú bolesť hlavy a nevoľnosť. Môžete ju užívať vo forme čaju, alebo výživových doplnkov.
Vŕbová kôra – výťažky z vŕbovej kôry sa používajú pri výrobe aspirínu. Výťažky z nej vás zbavia bolesti hlavy.
Zázvor – pomôže vám s neurologickými problémami, nevoľnosťou a aj bolesťou hlavy
Valeriánna lekárska – zbaví vás problémov s nespavosťou a aj migrénou
Semienka koriandra – v ayurvedickej medicíne sa čerstvé koriandrové semená preleje horúcou vodou a para sa vdychuje. Môžete ale zjesť aj pár semien len tak. Zmiernia bolesti hlavy pri migréne.
Levanduľa –môžete si ju pridať do kúpeľa, alebo použiť v aromaterapii – pomôže s nespavosťou, bolesťami hlavy a uvoľní stresovaný organizmus.
Rozmarín – rozmarínový olej je vhodné užívať pri nervových poruchách, problémoch s pamäťou a aj migréne.
Zemiaky – niektorým ľuďom pomôže surový zemiak zmierniť prejavy migrény. Stačí nakrájať surový zemiak na hrubšie plátky, zabaliť do čistej handričky a priložiť na hlavu.
Čučoriedky –čaj, tinktúra, alebo výťažok z čučoriedok potlačí bolesti hlavy a upokojí žalúdok.
Pýtate sa
Čo je migréna? Je to choroba?
Migréna je medzi laikmi považovaná za bežnú bolesť hlavy, respektíve mnohí ľudia nerozoznávajú migrénu od bežných bolestí hlavy. Teda áno, migréna je choroba. Je dôležité si uvedomiť, že migréna predstavuje intenzívnu bolesť hlavy, respektíve záchvaty bolesti prejavujúce sa vo väčšine prípadov na jednej strane hlavy. Viac informácií sa dozviete pod nadpisom ,,Migréna verzus bolesť hlavy“.
Ako sa prejavuje?
Migréna je charakteristická záchvatmi bolesti hlavy. Tieto bolesti sú veľmi intenzívne a sú pulzujúceho charakteru vo väčšine prípadov na jednej strane hlavy. Okrem toho je toto ochorenie charakteristické aj dlhším trvaním (3 – 4 hodiny či niekoľko dní). Migréna je taktiež sprevádzaná aj inými symptómami. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Migréna verzus bolesť hlavy“.
Ako migrénu liečiť?
Na úvod je nutné povedať, že migrénu ako ochorenie nie je možné liečiť. Na druhej strane odborníci dokážu liečbou jej príznaky a prejavy výrazným spôsobom znížiť. Lekár nastaví liečbu aj v závislosti od rozličných faktorov, akými sú napríklad druh migrény, vek pacienta, frekvencia záchvatov bolesti a podobne. Lekár predpíše pacientovi najmä lieky, no v zahraničí boli vyskúšané už aj operačné zákroky. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Liečba migrény“.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/migraine#chronic-migraines
- https://www.healthline.com/health/migraine/what-to-eat-when-you-have-a-migraine#4
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/148373.php
- https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/74039-preco-boli-hlava-a-ako-vznika-migrena/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/319147.php?sr