Na svete existuje množstvo rastlín, ktoré sa vyznačujú nesmierne prospešnými účinkami na náš organizmus. Avšak nie veľa rastlín sa môže pochváliť takými pozitívnymi efektami, akými disponuje jeden z najstarších druhov stromov na svete ginko biloba alebo ginko dvojlaločné. Počuli ste už o účinkoch tejto rastliny na ľudské zdravie? Ak nie, tak vám v nasledujúcich riadkoch radi predstavíme všetko pozitívne i negatívne, čo nám tento zázračný strom môže priniesť.
Strom ginko biloba – zázrak z Číny
Obsah článku
Ginko biloba alebo ginko dvojlaločné predstavuje liečivú rastlinu, resp. strom, ktorého pôvod môžeme nájsť v krajoch Ázie, konkrétne v Číne. Už od nepamäti ľudia vyhľadávali účinky tohto stromu, ktorý je známy tým, že ide o jeden z najstarších druhov stromov na svete, a tým, že je veľmi prospešný na plodnosť mužov i žien. Krajina Číny je jedinou oblasťou, kde sa prirodzene vyskytuje.
Je možné si však dopestovať tento strom aj v našich zemepisných šírkach? Odpoveď je kladná. Na Slovensku je výskyt tohto stromu skôr výnimočný, no účelovo sa môže pestovať ako strom, ktorý má skrášliť naše okolie. Účinnosť rastliny ginko biloba sa prejave, ako sme už spomínali, hlavne v oblasti fertility a sexuality, avšak uplatnenie nájde, samozrejme, aj v iných oblastiach nášho zdravia.
Možno ste netušili, ale ginko biloba je stromom, ktorý je v Číne, Japonsku a Kórei považovaný za posvätný. Jeho tradičný výskyt bol v okolí chrámov, no v dnešnej dobe to nie je podmienkou. V akých častiach tohto stromu tkvejú jeho liečivé účinky?
- listy
- plody
- semienka
Strom ginko biloba je charakteristický aj tým, že sa môže popýšiť unikátnymi látkami s názvom ginkolidy. Ide o súbor mimoriadne prospešných látok na našu celkovú vitalitu. Konkrétne sa jedná najmä o srdce, cievy, periférne nervy a centrálnu nervovú sústavu. Tieto látky sa nenachádzajú v žiadnych iných rastlinách a stromoch, ktoré boli doposiaľ objavené Aj to je jeden z dôvodov, prečo je rastlina ginko biloba taká výnimočná.
Ginko biloba – ako ho pestovať?
O pozitívnych účinkoch stromu ginko biloba rozhodne nemožno pochybovať. Aké sú však charakteristické znaky tohto liečivého zázraku prírody? Ide o opadavý strom s potenciálom rastu až do výšky 40 metrov, ktorý sa môže dožiť až 2000 rokov, pričom v priemere sa dožíva iba niekoľko stoviek rokov. Ginko je charakteristické aj svojím ihličím vejárovitého tvaru, aj keď sa môže zdať, že ide o listy.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ako sme už v tomto článku spomínali, blahodarný strom ginko biloba možno dopestovať i v našich klimatických podmienkach. Nejde v žiadnom prípade o náročnú rastlinu. Je však nutné, ako pri pestovaní akejkoľvek rastliny, dodržiavať určité zásady, aby sme dosiahli zdravý rast a vývin ginka biloby.
Čo by ste mali vedieť?
Poďme sa pozrieť na všetky fakty, ktoré sú dôležité v rámci pestovania stromu pôvodom z Ázie.
- Tento strom je možné dopestovať z priesady alebo zo semienok.
- V priebehu prvých dvoch až troch rokov je nutné dbať na to, že tento strom potrebuje tieň. Slnečnému žiareniu môže byť vystavený až v prípade minimálneho vzrastu 30 cm.
- Obľúbenou pôdou pre ginko je íl s miernou kyslosťou.
- Zasadiť by ste si túto liečivú rastlinu mali v marci, pričom semienko by malo byť zasadené do substrátu s dostatočnou vlhkosťou. Za ideálnych podmienok by ste mali spozorovať klíčenie približne za mesiac.
- Dôležitou zásadou je aj udržovanie neustálej vlhkosti substrátu.
- Ginko je typiické aj rýchlym rastom koreňov, a preto by mala byť táto rastlina v priebehu niekoľkých mesiacov presadená do väčšieho črepníka. Nezabudnite však do črepníka pridať i piesok.
- Do záhrady by mal byť tento liečivý strom vysádzaný až na jeseň. Zabezpečte však, aby nebol vystavovaný priamemu slnečnému žiareniu.
- Samotný strom však rastie pomerne pomalým tempom. Môžete očakávať ročný vzrast približne o 30 cm. Za pár rokov určite nebude dosahovať výšku niekoľko metrov.
- Úplne prvé plody môžete očakávať až po 30. roku tejto rastliny. Listy by ste mali zbierať počas leta, keďže zhadzuje svoje listy približne v auguste a až cez zimu bude mať nové.
- Ginko biloba predstavuje dvojdomú rastlinu, a práve kvôli tomu je nutné dávať veľký pozor na samičie rastliny.
Využitie a zloženie
Bohatá história starého liečivého stromu ginko biloba alebo ginko dvojlaločné sa premietla v bohatých poznatkoch predkov modernej doby i v jeho využití. Moderná doba 21. storočia si zobrala príklad zo skúseností starších generácií a využíva účinky tohto blahodarného stromu v niekoľkých oblastiach, a to v rôznych preparátoch na zlepšovanie okysličovania krvi, na lepšiu cirkuláciu krvi, na rozširovanie ciev a podobne. V tradičnej medicíne Číny sa z ginka využívali varené plody, a to na liečbu kašľa, ochorení dýchacej sústavy a astmy.
Na trhu nájdete mnohé výživové doplnky maximálne využívajúce zloženie stromu ginko biloba. Pomoc týchto výživových doplnkov ocenia najmä ľudia s problémami s pamäťou, koncentráciou a učením. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na jeden z nosných účinkov, ktorým je pomoc pri problémoch s plodnosťou a sexualitou.
Dnešná medicína, ktorá začína čoraz viac inklinovať k alternatívnym prírodným spôsobom, využíva rôzne časti ginka biloby, pričom v daných časoch to vôbec nebolo bežné. V čínskej tradičnej medicíne sa využívali hlavne semená, ktorých účinky pocítili najmä ľudia s astmatickými problémami.
Aké má ginko biloba zloženie?
Nebyť unikátneho bohatého zloženia jedného z najliečivejších stromov na svete by sme nemohli hovoriť o naozaj unikátnych liečivých účinkoch ginka biloby. Výnimočnosť tejto rastliny sa prejavuje v prospešnosti látok nachádzajúcich sa v jeho semenách, listoch a plodoch. Mnohé látky sú unikátne aj v tom, že ich nenájdete obsiahnuté v žiadnej rastline na svete. Ginko biloba sa môže pochváliť až 60 účinnými látkami, čo je úctyhodné číslo. Poďme sa spoločne pozrieť na tie, ktoré majú pre náš organizmus najväčší význam.
- ginkolidy – ginkolidy sú unikátne látky, ktoré sú charakteristické iba pre strom ginko dvojlaločné. Príkladom je ginkgetín a ginkgolit. Prospešnosť týchto látok sa prejavuje hlavne v povzbudivých účinkoch na nervový a kardiovaskulárny syystém. Tieto látky zlepšujú prenos nervového signálu v mozgu a pomáhajú v jeho lepšom prekrvovaní.
- flavonoidy – tieto látky sa môžu pochváliť antioxidačnými účinkami, pričom zabudnúť nemôžeme ani na ich význam v zlepšovaní prekrvovania ciev či prevencii viacerých kardiovaskulárnych ochorení. Flavonoidy sú taktiež typické i protizápalovými účinkami, a teda ginko biloba sa využíva aj pri rôznych poraneniach.
- organické a mastné kyseliny – mastné kyseliny predstavujú veľmi dôležité látky pre náš organizmus. Ich účinky sa prejavujú okrem iného aj na pozitívnom vplyve na kardiovaskulárnu sústavu či na podpore energie a vitality organizmu.
- vitamíny a minerálne látky – opäť sa dostávame k nesmierne dôležitým látkam, ktoré nájdete v rastline ginko biloba. Spomenieme napríklad vitamín A, ktorý sa nachádza v plodoch. Okrem toho ginko obsahuje i vitamín C a minerálne látky ako napríklad horčík. Horčík pomáha napríklad pri chronickej únave, krvnom tlaku či regulácii krvného cukru.
- iné látky – spomenúť musíme aj iné látky obsiahnuté v liečivom strome ginko biloba. Medzi takéto patria napríklad bielkoviny, tuky, škrob, terpenoidy, lavonoidy, biloobetín, amentoflavon, bilibalit, sekvojaflavon, sisterol, kamferol, kvercetín či anthocyanín.
Ginko biloba a jeho účinky
Liečivý strom ginko biloba je charakteristicky pomerne širokým záberom pozitívnych vplyvov na naše zdravie. Za tieto účinky sú zodpovedné dôležité účinné látky, ktoré sa v ňom nachádzajú, pričom mnohé z nich sú unikátne práve pre túto rastlinu. Využívať účinky ginko biloby môžu napríklad aj seniori, nakoľko je tento strom veľmi efektívny aj v rámci zlepšovania kondície centrálnej nervovej sústavy.
Vo všeobecnosti však ginko biloba pomáha bojovať s problémami týkajúcimi sa cievnej a nervovej sústavy.
- psychické zdravie a celková vitalita – táto prospešná rastlina sa využíva aj pri liečbe Alzheimerovej choroby, keďže je zodpovedná za zlepšovanie prenosu nervových signálov v mozgu a v celej nervovej sústave. Okrem toho pomáha s prekrvením mozgovýchh buniek. Zabudnúť však nemôžeme ani na pozitívne účinky na pamäť, odstraňovanie únavy, zvyšovanie energie či navodzovanie pocitu vitality.
- kardiovaskulárne problémy – táto rastlina je známa svojimi preventívnymi účinkami pred rôznymi problémami so srdcom, napríklad infarkt myokardu. Ginko sa využíva aj na lepšie prekrvenie periférnych ciev a končatín.
- detoxikácia a antioxidačné účinky – ginko biloba je výborným spôsobom ako prečistiť najmä pečeň a obličky. Okrem toho sa táto prospešná rastlina využíva aj ako prevencia pred predčasným starnutím buniek vzhľadom na svoje antioxidačné účinky.
- afrodiziakum – ginko biloba je jedným z najúčinnejších afrodiziak. Zvyšuje libido, teda sexuálnu túžbu, či sexuálnu vzrušivosť. Muži ocenia najmä pozitívne účinky na erekciu, prekrvenie a potenciu.
- iné účinky – okrem už zmienených pozitívnych efektov je dôležité spomenúť i potláčanie rôznych alergických reakcií či zlepšovanie hladiny cukru v krvi. Ginko biloba má však aj antibakteriálny účinok. Je zodpovedné aj za znižovanie tvorby hlienov, zvyšovanie okysličovania tela, podporu zraku a sluchu a v neposlednom rade pomoc pri častom močení.
Ako môžete vidieť, účinkov je pomerne veľa, a preto je ginko biloba skvelým spôsobom, ako podporiť celkovú vitalitu nášho organizmu.
Vedľajšie účinky
Ak sa chystáte užívať rastlinu ginko biloba v akejkoľvek forme, mali by ste dbať i na správne dávkovanie. Ak budete užívať túto rastlinu v rozumných množstvách, nemali by sa vyskytnúť žiadne vedľajšie alebo nežiaduce účinky. Upozorniť by sme však chceli pacientov s nedostatočnou zrážanlivosťou krvi, ktorí by nemali rozmýšľať nad užívaním ginko biloby. V každom prípade by sme vás radi chceli odkázať k lekárovi.
Vylúčiť nemôžeme vedľajšie účinky ako hnačky, nepokoj, nevoľnosť, podráždenie či zvracanie. Nemusíte sa obávať, keďže sa jedná o krátkodobé a mierne príznaky. V prípade ich výskytu by ste mali znížiť dávkovanie, prípadne si dopriať krátke vysadenie daných výživových doplnkov. Ak však užívate lieky proti zrážanlivosti krvi, prípadne acilpirín, užívať by ste túto rastlinu rozhodne nemali. Ginko biloba sa nemá taktiež podávať ani tehotným a dojčiacim ženám.
Posledným upozornením je vysadenie ginka biloby pred operáciou alebo zákrokom, keďže ginko dvojlaločné vplýva na oveľa menšiu zrážanlivosť krvi. Pri operáciách teda logicky hrozí strata väčšieho množstva krvi.
Tabletky, čaj a kvapky
Liečivá rastlina ginko biloba je užívateľná v rôznych podobách. Vo všeobecnosti platí záasada, že je na zvážení jedinca, ktorej forme dá prednosť. Na potenciu sú však najlepšie tabletky. Konzumovať môžete aj plody, najlepšie je však konzumovať ich po tepelnej úprave, keďže surové plody môžu byť zodpovedné za redukciu vitamínu B6 v organizme. Poďme sa teda pozrieť na vlastnosti jednotlivých foriem rastliny ginko biloba.
- čaj – patrí medzi najznámejšiu formu akejkoľvek liečivej rastliny. Účinnosť čajov však nedosahuje takú efektivitu ako výživové doplnky. Jeden z dôvodov môže byť aj ten, že zdrojom čaju nie sú kvalitné extrakty ginka biloby. Ak si chcete pripraviť čaj, konzumujte ho s rozumom.
- tabletky – na trhu nájdete množstvo výživových doplnkov vo forme tabliet od rôznych značiek. Príkladom môže byť napríklad výživový doplnok Jamieso Ginko Biloba či Walmark GinkoPrim Max.
- kvapky – účinky rastliny ginko biloba môžete využiť aj vo forme tinktúry alebo kvapiek. Môžete si ich dokonca pripraviť i doma alebo zakúpiť v lekárňach. Mnohé tinktúry či kvapky nájdete v kombinácii s inými látkami, napríklad so ženšenom.
Ginko biloba – užívanie a dávkovanie
Je dôležité mať na pamäti to, že každá forma tohto prospešného stromu prichádza s vlastným dávkovaním, ktoré uvádza priamo výrobca. Čo sa týka čajov, odporúčané dávkovanie sa pohybuje približne v rozmedzí 2-3 šálok za deň. Tablety sa majú užívať vo všeobecnosti 1-krát denne, a to užítím jednej alebo dvoch kapsúl. Samozrejme, závisí to aj od koncentrácie extraktu ginka. Kvapky by mali byť užívané v podobe jednej ampulky denne. Maximálna denná dávka by nemala presiahnuť 100 mg denne.
Ak sa vyskytnú vedľajšie účinky, prerušte užívanie a poraďte sa s odborníkom. Poraďte sa s lekárom aj v prípade, ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi.
Recenzie a skúsenosti od vás
Vo všeobecnosti spotrebitelia oceňujú všeobecné účinky na celkovú vitalitu. Okrem toho užívatelia spozorovali aj lepšie prekrvenie končatín a vplyv na lepšiu sústredenosť. V neposlednom rade ľudia odporúčajú užívanie ginka biloby aj z dôvodu zlepšenia plodnosti. S výživovými doplnkami obsahujúcimi extrakty z ginka biloby určite neurobíte zlý krok.
Zaujíma vás
Čo je to ginko biloba?
Ginko biloba predstavuje liečivú rastlinu, resp. strom, ktorý je pôvodom z Ázie, no môžete si ho dopestovať aj u nás.
Aké má účinky?
Jeho najvýznamnejším účinkom je pozitívny vplyv na vitalitu, kardiovaskulárny systém a na správne fungovanie koncentrácie a pamäte.
Na čo sa používa?
Využíva sa najmä ako výživový doplnok, prípadne ako podporná liečba, pri Alzheimerovej chorobe či iných psychických problémoch. Viac pod nadpisom ,,Ginko biloba a jeho účinky“.
Ako sa užíva a dávkuje?
Dávkovanie a užívanie tejto rastliny závisí od konkrétnej formy, ktorú užívate. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Ginko biloba – užívanie a dávkovanie“.
Koľko stojí?
Cena závisí od výrobcu (značky) a od formy, ktorú zakúpite. Cena sa však pohybuje od 6,74 €. (jedná sa o cenu výživových doplnkov)
Ako sa pestuje?
Pestovanie rastliny ginko biloba je možné aj v našich podmienkach, no treba dodržiavať niektoré zásady, ak chcete, aby sa vášmu ginku darilo. Tieto zásady nájdete pod nadpisom ,,Ginko biloba – ako ho pestovať?“.
Má ginko biloba vedľajšie účinky?
Áno, pri jeho užívaní sa môžu vyskytnúť aj vedľajšie účinky ako hnačky, zvracanie, nevoľnosť podráždenie či nepokoj, no nie je to pravidlom.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/nutrition/ginkgo-biloba-benefits
- https://zenvia.sk/magazin/ginko-biloba-ake-su-ucinky-skutocne-zabera/
- https://www.klubzdravia.sk/p/ginkoprim-max
- https://zdravina.sk/ginkgo-biloba/
- https://www.erekciablog.sk/gingko-biloba/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/263105.php