Levanduľa je všeobecný názov pre rastlinu, ktorá sa vyskytuje v prírode v rôznych druhoch. Najznámejšia je levanduľa lekárska, avšak poznáme taktiež levanduľu úzkolistú, francúzsku, anglickú, pravú a levanduľu prostrednú. Akokoľvek by ste túto rastlinu nazvali, stále sa jedno o jednu a tú istú rastlinu, ktorá je známa najmä svojou aromatickou a príjemnou vôňou. Táto bylina pochádza zo západného stredomoria a jej liečivé účinky objavili ako prví starí Rimania. Pre zaujímavosť názov ,,levanduľa“ pochádza z latinského slova ,,lavare„, čo znamená v preklade ,,umývať sa“. Možno čo-to budete vedieť o tejto rastline vyčítať aj zo samotného prekladu tejto nevšednej byliny.
Levanduľa a jej druhy
Obsah článku
Ako sme sa už zmienili, najznámejšia levanduľa, ktorá sa bežne vyskytuje vo voľnej prírode, je levanduľa lekárska. Preklad levandule v latinčine znie – ,,lavandula angustifolia“. Levanduľa, ktorá u nás bežne rastie, je v povedomí ľudí známa pod rôznymi názvami, avšak ide stále o jednu a tú istú rastlinu. V odborných kruhoch je pojem levanduľa skôr spájaný s levanduľou úzkolistou a levanduľou pravou, avšak bežne medzi ľuďmi je levanduľa známa ako ,,levanduľa lekárska„.
Ako príklad môžeme uviesť Českú republiku, kde rastie ten istý druh levandule ako u nás, a tu sa bežne o levandule hovorí ako o levandule lekárskej, v Maďarsku sa zasa skôr stretneme s názvom ,,levanduľa francúzska“, Chorváti si na druhej strane osvojili pojem ,,levanduľa chorvátska„. Ako teda môžete vidieť, v každom štáte si túto jedinečnú rastlinu ľudia pamätajú trošku pod inými názvami, ale ako sme už spomínali, ide stále o tú istú levanduľu, ktorej prospešné účinky pomáhajú veľkému množstvu ľudí.
Netreba však zabúdať, že v zahraničí najmä v Španielsku a Francúzsku sa vyskytuje aj skutočne iné druhy tejto liečivej rastliny, teda druhy, ktoré u nás bežne nestretneme. Hovoríme o týchto druhoch – lavandula dentata, lavandula latifolia a napríklad aj lavandula intermedia.
Levanduľa lekárska
Už na prvý pohľad je možné zistiť, o akú rastlinu ide. Jej fialové kvety pozná asi každý. Výhodou tejto rastliny, okrem samozrejme jej priaznivých účinkov na ľudské zdravie, je aj fakt, že si ju ľahko dopestujete aj v našich zemepisných šírkach. Kde by sa mala levanduľa najčastejšie pestovať? Ideálnou voľbou je pestovanie v záhrade, no darí sa jej v kvetináčoch na balkónoch či oknách. Ako môžete vidieť, aj Vy sami si budete môcť vypestovať nielen na oko dobre vyzerajúcu, ale aj liečivú rastlinu u Vás doma.
Vlastnosti
Dostávame sa snáď k najdôležitejším faktom o tejto rastline. Ide hlavne o jej blahodarné účinky a jej iné charakteristické črty, ktoré by sme mali poznať, aby sme naplno využili jej potenciál, napríklad aj pre naše zdravie.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Je známa pod viacerými názvami – levanduľa lekárska, levanduľa úzkolistá, levanduľa francúzska.
- Čo sa týka jej vzhľadu, ide o bohato rozvetvenú rastlinu, ktorá dosahuje výšku 90 – 120 cm.
- Jej koreňová sústava je veľmi hustá a siaha veľmi hlboko do zeme.
- Má veľmi silnú typickú vôňu, ktorú si zaľúbi každý.
- Levanduľu je vhodné sadiť do skupín alebo do väčšieho črepníka.
Ako ju správne pestovať?
Tak ako aj pri pestovaní iných rastlín a plodín je nutné dodržiavať určité postupy a kroky, tak aj ak sa chystáte pestovať levanduľu by ste mali predovšetkým dbať na jej správne zasadenie a následné udržiavanie v zdravom stave. Ako by sme teda mali postupovať pri pestovaní tejto liečivej rastliny?
- Najvhodnejšia je piesčito-vápenatá a dobre priepustná pôda.
- Ak uvažujete nad pôdou, v ktorej bude mať levanduľa najvhodnejšie podmienky na rast a rozkvit, určite vylúčte premočenú až mokrú pôdu, a tiež aj príliš vysušenú.
- Nevyhnutnosťou je miesto, kde svieti slnko čo najdlhšie – je vhodné ju vysadiť na dostatočne osvetlené miesto.
- Pre správny rast je dôležité, aby mala dostatočnú cirkuláciu vzduchu.
- Sadenice je vhodné sadiť vo vzdialenosti 40 – 50 cm. Ak sa jedná o niektorý z väčších druhov levandule, vzdialenosť by mala byť minimálne 1 meter.
Bolo by chybou nespomenúť pestovanie zo semienka. Častokrát je prax ľudí taká, že samotné levandule presádzajú. Ak ste sa však rozhodli vypestovať levanduľu zo semienka, dôležité je vybrať substrát, ktorý obsahuje určitý podiel piesku, pretože táto rastlina je pôvodne prímorská, a teda je zvyknutá aj na piesčitú pôdu. Samotnú sadenicu treba po sadení pokryť fóliou. Tento krok Vám zabezpečí to, že po pár dňoch uvidíte prvé klíčky.
Rozmnožovanie levandule
Každá dobrá záhradkárska encyklopédia má vo svojom obsahu aj časť venovanú rozmnožovaniu rastlín, čo je neodmysliteľnou súčasťou každého dobrého záhradkára. Ak sa chystáte preto rozširovať svoj levanduľový záhon, či už túto rastlinu pestujete pre radosť alebo úžitok, je potrebné, aby ste mali základné znalosti o tejto užitočnej rastline. My Vám poskytneme jednoduchý návod na najzákladnejší a najefektívnejší spôsob rozmnožovania levandúľ.
- Rozmnožovanie odrezkami
- V prvom rade je potrebné si pripraviť substrát (ideálne rašelinový).
- Tento substrát následne nasypeme do nachystaných črepníkov.
- Z rastliny odoberieme odrezky, ktoré by mali byť polodrevnaté zo silných nových a zdravých výhonkov, ktoré sú husto olistené (upozorňujeme, že by mali byť iba z nekvitnúcich stoniek). Odrezky by mali byť dlhé aspoň 10 cm.
- Z odrezkov odstránime spodné listy, ponecháme iba zopár horných.
- Koniec odrezka sa odporúča ošetriť práškovým stimulátorom, ktorý napomáha k rýchlemu zakoreneniu.
- Ďalším krokom je vyhĺbenie otvoru tenkým kolíkom alebo paličkou a do tejto jamky vsunieme koniec odrezka (tento krok slúži k tomu, aby sa nezotrel stimulátor z odrezku).
- Odrezky sa opatrne zalejú nie veľmi studenou vodou a substrát udržiavame stále mierne vlhký.
- Po zaliatí kvetináč prekryjeme igelitovým vreckom, resp. fóliou pre zabezpečenie vyššej vlhkosti vzduchu (je nutné však pravidelne vetrať pre zabránenie vzniku plesní).
Strihanie levandule
Na to, aby sme mohli vypestovať krásnu rastlinu a celá naša práca nevyšla nazmar, musíme sa každoročne postarať aj o strihanie našich rastlín. Je dôležité povedať, že proces strihania sa nerealizuje počas chladných zimných dní, ale práve naopak, na jar alebo v lete. Aké sú najčastejšie metódy strihania levandule u záhradkárov?
- V období jari, keď už odznejú mrazy, striháme levanduľu 10 – 15 cm od zeme.
- Strihá sa po staré drevá, no nesmie sa zabudnúť na to, že musia zostať aj mladé zelené výhonky.
- Počas letného obdobia striháme levanduľu dvakrát po odkvitnutí.
- Na jeseň sa levanduľa strihá poslednýkrát, ideálne do tvaru pologule a strihá sa do 3/4 až 1/2 rastliny.
Levanduľa a jej účinky
Možno ste nevedeli, ale účinky tejto ,,čarovej byliny“ poznali už aj naši predkovia. Predkovia dokázali efektívne využívať účinky tejto rastliny. Medzi najznámejšie prospešné účinky levandule patria:
- zlepšenie psychickej odolnosti
- boj proti zápalom a dezinfekciám
- upokojovanie mysle
- antibakteriálne účinky
Taktiež by bolo hriechom nespomenúť ani tieto blahodarné účinky tejto výnimočnej rastliny:
- Zmes levanduľovej silice s vodou môžete konzumovať ako liek proti svalovým kŕčom.
- Potretím spánkov neriedenou silicou sa zbavíte migrény.
- V neriedenom stave je užitočná aj na bolestivé štípance od hmyzu, rozličné ekzémy a plesne, hnisavé rany a taktiež na menšie popáleniny.
- Protizápalovými účinkami sú zabránenie tvorby pľuzgierov a urýchlené hojenie popálenín.
- V letných mesiacoch sa prospešné účinky levandule prejavujú aj v hojivom účinku na spáleniny.
Levanduľa a nežiaduce účinky
Aj keď prírodná medicína pôsobí v drvivej väčšine prípadov na náš organizmus veľmi priaznivo, avšak nadmerné množstvo alebo kombinácie s inými bylinkami môže vyvolať účinky, ktoré nemusia byť až tak prospešné. V bylinkách sa nachádzajú aktívne zložky, ktoré v interakcii s inými bylinkami, doplnkami či liekmi môžu vyvolať nepríjemné problémy, ako sú:
- alergické reakcie – podráždenie kože
- tráviace problémy – nevoľnosť, zvracanie, zápcha
- bolesti hlavy
- zimnica
- zvýšenie chuti do jedla
Z vyššie uvedených dôvodov sa preto odporúča vyhľadať odborníka a poradiť sa s ním ohľadom užívania byliniek
Vedecky nie je dokázané, že levanduľa by mohla nepriaznivo pôsobiť v kombinácii s liekmi, no z dôvodu jej upokojujúceho účinku môže zvýrazniť účinok látok, ktoré sú určené na potlačenie centrálneho nervového systému (sedatíva a iné lieky na upokojenie). Lieky tohto typu obsahujú narkotiká, ako sú morfín alebo oxykodón a tiež protiúzkostné a tlmiace činidlá – látky lorazepam, diazepam a alprazolam. Aj z tohto dôvodu sa odporúča užívanie levandule v kombinácii so sedatívnymi liekmi vopred prekonzultovať so svojím lekárom.
Ešte rada na záver, tehotným a dojčiacim ženám sa odporúča vyhýbať sa užívaniu levandule v akejkoľvek forme.
Levanduľa a psychické zdravie
Psychické problémy v dnešnej dobe sužujú čoraz viac ľudí, a preto títo ľudia hľadajú rôzne alternatívy, ako sa týchto problémov čo najefektívnejšie zbaviť. Spôsobov je pomerne veľa, avšak nie všetky sú účinné a zdravé. Aromatický kúpeľ obohatený o pár kvapiek levanduľového oleja Vám pomôže dospieť k psychickému uvoľneniu, zníženiu krvného tlaku a zabráneniu nespavosti. Ak pri nespavosti nepomôže kúpeľ, odporúča sa nakvapkať pár kvapiek oleja z levandule priamo na vankúš, avšak nie tesne pred spaním, môže to totiž spôsobiť bolesti hlavy z výraznej vône.
Ako ešte levanduľa pôsobí na naše psychické zdravie? Uvoľňuje nervové napätie a zbavuje nás pocitu paniky a strachu. Levanduľa je taktiež zodpovedná za zmiernenie silných emócií a uvoľnenie zablokovanej energie. Zbavuje nás pocitu frustrácie, podráždenosti a depresie, a to vďaka éterickému oleju, ktorý navodzuje pocit kľudu a vyrovnanosti. Ako ste sa teda mohli dočítať, levanduľa má veľmi prospešné účinky aj na náš celkový duševný stav, a preto radšej odporúčame siahnuť po ,,liečbe“ levanduľou alebo inými prírodnými spôsobmi, ako podstúpiť užívať povedzme lieky.
Levanduľový olej
Existuje veľmi veľa zdraviu prospešných olejov a práve levanduľový olej patrí do kategórie tých, ktoré majú tie najblahodarnejšie účinky na ľudský organizmus. Možno ste nevedeli, ale história tohto oleja siaha až do starovekého Egypta, kde sa používal napríklad pri mumifikácii tiel, alebo ako súčasť Kleopatrinho parfému. Levanduľa ako rastlina má mnoho priaznivých účinkov na náš organizmus. Účinky niektorých druhov majú upokojujúci charakter, iné sú zas vhodné na dýchaciu sústavu. Vedeli ste o tom, že levanduľový olej sa môže vyskytovať vo viacerých formách v závislosti od druhu levandule?
- Levanduľový olej z levandule lekárskej
Vyznačuje sa jemnou kvetinovou vôňou a jeho účinkami sú primárne odbúranie stresu a upokojenie. Okrem iného tento olej napomáha aj k boju proti kvasinkám spôsobujúcim kvasinkové infekcie.
- Levanduľový olej z levandule širokolistej
Typickou arómou je vôňa byliniek, ktorú môžeme prirovnať k eukalyptovej vôni, pretože súčasťou tohto oleja je aj eukalyptol. Tento olej napomáha k zvyšovaniu sústredenia a zmierňuje problémy dýchacej sústavy.
Okrem už vyššie uvedených zdraviu prospešných olejov z levandule poznáme ešte ďalšie typy olejov, avšak tieto sú menej známe, a patria k nim:
- olej z levandule prostrednej
- olej z levandule španielskej
Zloženie oleja
Levanduľový olej sa skladá z približne 95 % triacylglycerolov, silíc, vitamínov, doprovodných látok, ako sú napríklad vosky, uhľovodíky, betakarotén, vitamín E a minerály. Zvykom pri výrobe levanduľového oleja je to, že obsahuje dva typy levandule – levanduľa lekárska a levanduľa prostredná. Kvalitné oleje by nemali obsahovať žiadne umelé zložky, prídavnou látkou by mal byť glycerín alebo mandľový olej.
Ako vidieť, samotné zloženie oleja obsahuje prvky, ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus, a preto je len výhodou, ak si takýto olej vieme doma vyrobiť a využiť vo svoj prospech.
Výroba oleja z levandule
Ak si chcete vyrobiť doma levanduľový olej, tak ste na správnom mieste, návod, ktorý Vám ponúkneme, je skutočne jednoduchý a rýchly. Stačí iba nasledovať niekoľko krokov. Okrem toho nie je náročný ani na ingrediencie, takže to nebude bolieť ani Vašu peňaženku.
- Na výrobu tohto blahodarného levanduľového oleja Vám stačí fľaška nosného oleja (napríklad olivový alebo mandľový) a kvety levandule akéhokoľvek druhu (najideálnejšou voľbou sú čerstvé kvety, avšak postačujú aj sušené).
- Pripravte si pohár a kvety, ktoré doňho následne vložíte.
- Nosný olej je potrebné zohriať na panvici. Čo sa týka množstva oleja, pripravte si také množstvo, ktoré sa zmestí do pohára, v ktorom máte levanduľové kvety.
- Ohriaty olej následne nalejte do pohára s kvetmi a prikryte kuchynskou fóliou.
- Pohár je nutné zabezpečiť gumičkou, aby z neho fólia nespadla.
- Pripravený odvar treba uložiť na chladné a tmavé miesto a nechať odpočívať aspoň mesiac. Dôležité je aspoň raz za deň pohárom potriasť, aby sa mohol z levanduľových kvetov vylúčiť aromatický olej.
- Po mesiaci pohár otvorte a vybraté kvety lyžicou poriadne postláčajte, aby sa z nich uvoľnila aj posledná aróma.
- Takto vyrobený olej je vhodné uskladniť v uzatvárateľnej sklenej fľaštičke.
Využitie levanduľového oleja
Prospešnosť levanduľového oleja tkvie hlavne v jeho zdraviu priaznivých účinkoch. Jeho využitie siaha až do kozmetického priemyslu. Ľudia ho využívajú aj v zdravotníctve alebo v rámci aromaterapie. Levanduľový olej sa preslávil najmä svojimi liečebnými, dezinfekčnými a upokojujúcimi účinkami na ľudský organizmus. Ako ho môžeme využiť jeho potenciál v praxi? Jedným zo spôsobov je jeho nakvapkanie do aromalampy, čo Vám zabezpečí príjemnú vôňu v celom príbytku. V prípade problému nespavosti je ideálnym riešením aplikovať pár kvapiek levanduľového oleja na vankúš. Ten by Vám mal priniesť pred spánkom upokojujúce účinky.
Ďalším skvelým využitím levanduľového oleja je možnosť jeho pridania do Vášho kúpeľa, čo znásobí relaxačný účinok pre Vaše telo. V prípade, že máte problémy s dýchacou sústavou, vhodné je poriadne sa nadýchať oleja z levandule. Aj toto nadýchnutie je zdraviu prospešné, verte, že Vaše pľúca to ocenia.
Okrem už vyššie uvedených možností využitia tohto zdraviu prospešného oleja z levandule je možné využiť tento olej aj nasledovnými spôsobmi:
- Doprajte si 1 lyžičku oleja každé ráno a večer,
- V studenej kuchyni ho môžete pridávať do rôznych jedál a je možné ním natierať bolestivé miesta
Levanduľa a produkty z nej
Levanduľový čaj
Možno ste ho ešte v živote neskúsili, ale zaručujeme Vám, že okrem lahodnej chuti je jeho hlavnou výhodou blahodarný účinok pre Vaše telo. Teda prídu si na svoje ľudia, ktorí majú problémy so spánkom, ďalej ľudia hľadajúci riešenie psychického napätia, vyčerpanosti, migrény a nervozity. U žien tento čaj napomáha aj pri bolestivej menštruácii či bolestiach hlavy. Ako si ho však pripraviť? Postup je pomerne jednoduchý.
- Budete potrebovať 1 čajovú lyžičku sušených alebo čerstvých levanduľových kvetov.
- Toto množstvo zalejete horúcou vodou.
- Tento čaj nechajte lúhovať približne 10 minút.
Niektorým ľuďom možno nebude vyššie množstvo vyhovovať, nakoľko sa u niektorých jedincov môžu vyskytnúť aj žalúdočné ťažkosti, a preto je vhodné upraviť množstvo levanduľových kvetov, resp. dobu lúhovania podľa vlastných potrieb.
Ďalšie produkty z levandule
Okrem levanduľového čaju, ktorého príprava je naozaj nenáročná, poznáme aj iné produkty, ktoré si môžete vyprodukovať dokonca aj sami doma. Jedným z nich je i levanduľový sirup. Ako si pripravíme tento sirup?
- 50 dkg levanduľových vetvičiek opláchneme a dáme do menšieho hrnca s vodou (3/4 až 1 liter).
- Následne pridáme 3 kusy celej škorice a 3 pokrájané citróny, ktoré sme predtým dobre umyli.
- Túto zmes ingrediencií varíme približne 15 minút a potom necháme lúhovať 24 hodín.
- Ďalší deň obsah hrnca precedíme a pridávame doň cukor, resp. med za stáleho miešania (1 až 2 kg cukru).
- Varíme, pokiaľ nedosiahneme požadovanú hustotu.
Zhrnutie
Levanduľa lekárska je výbornou alternatívou, ako si zlepšiť celkové zdravie. Okrem jej blahodarných účinkov na problémy s dýchacími cestami či ekzémami, napomáha pri problémoch psychického charakteru. Pôsobí aj proti zápalom a infekciám a má aj antibakteriálne účinky. Dôležité je spomenúť, že levanduľu ako produkt prírody si môžeme vypestovať doma aj my.
Okrem toho si jednoduchým spôsobom vieme vyprodukovať rozličné výrobky potravinového charakteru, z ktorých zdraviu najprospešnejším je levanduľový olej. Ale aby sme nezabudli, praktické využitie levandule lekárskej nie je obmedzené iba na olej, vieme si jednoducho pripraviť i levanduľový čaj, ktorý vie vyriešiť naše psychické problémy. Doprajte preto svojmu telu zdraviu prospešné látky, ktoré získate okrem iného i z levandule lekárskej. Ľahko si ju dopestujete aj v našich zemepisných podmienkach.
Zaujíma vás
Čo je Levanduľa a na čo slúži?
Levanduľa lekárska je bežne rastúca liečivá rastlina, ktorá je charakteristická svojou fialovou farbou a aromatickou a príjemnou vôňou. Má mnoho priaznivých účinkov, ako napríklad zlepšenie psychickej odolnosti, boj proti zápalom, relaxácia mysle či boj proti baktériám. Viac informácií sa dozviete v úvode článku a pod nadpisom ,,Levanduľa a jej účinky“.
Je Levanduľa liek?
Áno, levanduľa predstavuje liečivú rastlinu, ktorá dokáže pomôcť s rozličnými problémami v rôznych formách. Viac sa dočítate v riadkoch pod nadpisom ,,Levanduľa a jej účinky“.
Ako sadiť a pestovať?
Je dôležité dodržiavať niekoľko zásad, aby ste vypestovali krásne levandule. Levanduľa sa dá pestovať buď zo semienka alebo dá sa tiež rozmnožiť odrezkami. Najlepšia je piesčito-vápenatá pôda s dostatočnou cirkuláciou vzduchu. Sadenice je vhodné sadiť vo vzdialenosti približne 40-50 cm. Podrobnejšie informácie nájdete pod nadpisom ,,Ako ju správne pestovať“.
Ako často polievať?
Levanduľa je jednou z rastlín, ktoré neobľubujú vodu a vlhkosť a dobre sa jej darí aj v suchých podmienkach. Mali by sme sa pri jej zalievaní riadiť známou frázou ,,menej je niekedy viac“. Teda dlhé suchá vás vôbec nemusia trápiť a dokonca slnečné žiarenie ešte ju ešte viac robí aromatickou.
Kde rastie v prírode?
Každý asi pozná krásne fialové pláne, ktoré sú charakteristické najmä pre oblasť francúzskeho Provensálska a talianskeho Toskánska. Ale táto rastlina sa neobmedzuje len na tieto krajiny, u nás ju nájdeme na lúkach z oboch strán Dunaja alebo doma v záhradke, ak ju pestujete.
Kedy strihať, zbierať a sušiť?
Levanduľu je vhodné strihať v období jari 10-15 cm od zeme, no netreba zabúdať nechať aj nejaké mladé výhonky. Ďalej sa strihá v lete po odkvitnutí, čo sa dá ľahko spozorovať. Posledné strihanie sa vykonáva na jeseň. Po každom strihaní si môžme dať levanduľu vysušiť na suché miesto a následne ju využiť napríklad na liečivý čaj.
Je Levanduľa trvalka a dá sa prezimovať?
Levanduľa je rastlina, ktorá dokáže prežiť zimu a na jar sa opäť preberie k životu. Stačí ju len na jeseň ostrihať približne na 1/2. Viac sa dočítate v sekcii pod nadpisom ,,Strihanie levandule“ a ,,Ako ju správne pestovať“.
Vybrané zdroje:
- http://www.nasalevandula.sk/otazky.html
- https://www.vyzivovy-doplnok.sk/levandulovy-olej/
- https://babickinazahrada.sk/blog/poznavame-bylinky-levandula-n60
- https://www.bioterra.sk/levandula-vona–druhy–ucinky-/
- https://urobsisam.zoznam.sk/zahrada/okrasna-zahrada/ako-rozmnozit-levandulu
- https://zahrada.artmama.sme.sk/ako-pestovat-levandulu
- https://www.healthline.com/health/what-lavender-can-do-for-you
- https://draxe.com/lavender-oil-benefits/
- https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/lavender.html
Uff, vyčerpávajúci článok, no našla som si v ňom čo som chcela. Inak niečo viac zamerané na účinky levanduľe som našla aj tu:
chovatelahospodar.sk/tema/levandula-a-jej-ucinky
Ja som bola zvedavá hlane na to ako levanduľa upokojuje myseľ