Posledná aktuálizácia prebehla 20. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Problémy so spánkom trápia obrovské množstvo ľudí, z ktorých mnohí ich podceňujú. Počuli ste už o pojme insomnia? Insomnia je jednou z porúch spánku a ide o rovnaké ochorenie ako akékoľvek iné, a preto je dôležité ho včas diagnostikovať a začať liečiť. Ak nespavosťou, teda insomniou, trpíte vy alebo niekto z vášho okolia, určite by ste tento problém nemali podceňovať, keďže takýto problém výrazne zhoršuje kvalitu života. Odráža sa nielen na kvalite spánku, ale aj na bežnom fungovaní počas dňa.
Čo je to insomnia?
Insomnia je jedným z druhov porúch spánku. Ak ste sa s týmto pojmom ešte nestretli, určite ste už narazili na pojem nespavosť. Ide teda o nespavosť, ktorú sa prejavuje ťažkosťami so zaspávaním, udržaním sa v stave spánku či oboma týmito problémami zároveň. Ak aj vy trpíte týmito problémami, neodporúčame ich podceňovať. Insomnia zhoršuje kvalitu života aj tým, že sa jedinec necíti energickí po zobudení. Nespavosť ako porucha spánku môže v konečnom dôsledku viesť k dlhodobým pocitom únavy alebo k iným symptómom.
Príznaky nespavosti
Nespavosť je podľa štúdií najčastejšou poruchou spánku. Prieskumy sa zhodujú na tom, že približne jedna tretina všetkých dospelých jedincov vykazuje príznaky insomnie. Na to, aby vám mohla byť diagnostikovaná insomnia ako porucha spánku, musíte spĺňať niekoľko kritérií, resp. príznakov. O aké príznaky ide?
- problémy so spánkom, ktoré sa objavujú v noci aspoň 3-krát do týždňa najmenej po dobu 3 mesiacov
- problémy so spánkom, ktoré spôsobujú jedincovi výrazné problémy, resp. ho obmedzujú v bežných aktivitách
Nemusíte sa hneď obávať, nakoľko, ak aj trpíte problémami so spánkom, nemusí ísť za každých okolností o poruchu spánku. Vo všeobecnosti pacienti prichádzajú za svojimi lekármi minimálne s jedným z príznakov, ktoré uvedieme.
- skoré prebúdzanie sa ráno
- nekvalitný spánok, resp. spánok, ktorý dostatočne neregeneruje telo
- veľké ťažkosti so zaspávaním alebo s udržaním sa v stave spánku
Vyššie uvedené príznaky nespavosti môžu byť zodpovedné aj za iné symptómy, medzi ktoré zaraďujeme najmä:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- pocity únavy
- podráždenosť
- zmeny nálad
- problémy so sústredením sa počas bežného dňa
Následky insomnie
Následky dlhodobej nespavosti sú veľmi závažné, nakoľko ovplyvňujú celkovú kvalitu vášho života. Chronická nespavosť sa odrazí nielen na vašej psychike, ale aj na fyzickej kondícii. Určite nespavosť nepodceňujte, keďže vám môže narobiť veľmi veľa problémov. Znížená pozornosť, zmeny nálad, neustále pocity únavy, deficit energie, ospanlivosť či celková vyčerpanosť organizmu. Tieto následky negatívne ovplyvnia nielen váš súkromný, ale taktiež pracovný život.
Dôležité je teda začať okamžite problém a podstúpiť preventívne kroky, aby ste znížili riziko opätovného vzniku ochorenia. Viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Insomnia (nespavosť) a jej príčiny
Príčiny insomnie budú závislé na konkrétnom druhu a príznakoch nespavosti, ktorými trpíte. Problémy môžu byť rôzneho charakteru, intenzity a dĺžky trvania. Odborníci sa stretrávajú aj s krátkodobou insomniou, ktorá býva vo väčšine prípadov spôsobená stresom, traumatickou udalosťou alebo zmenami vo vašich spánkových návykoch. Najväčším problémom je však chronická alebo dlhodobá nespavosť, ktorej podmienkou je dlhšie trvanie aspoň 3 mesiace. Vo väčšine prípadov je tento dlhodobý problém výsledkom iného ochorenia alebo poruchy.
Hovoríme teda o týchto najčastejších príčinách nespavosti alebo insomnie:
- problémy psychického charakteru – napr. depresívne alebo úzkostné stavy
- užívanie rôznych návykových látok – drogy alebo alkohol
- zdravotné problémy, medzi ktoré môžu patriť napr. bolesti chrbta či artritída
Riziklové faktory
Ak ste si mysleli, že insomnia ako veľmi nepríjemný problém sa vyskytuje častejšie v určitom veku, tak by sme vás radi vyviedli z omylu. Chronická nespavosť sa môže objaviť v podstate kedykoľvek, pričom tento problém vo všeobecnosti postihuje viac ženskú populáciu ako mužskú. Existuje zoznam rizikových faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť výskytu insomnie.
Medzi takéto rizikové faktory zaraďujeme najmä:
- vysokú hladinu stresu
- poruchy psychického charakteru, napr. depresívne či úzkostné stavy, prípadne psychické problémy, ktoré vznikli v dôsledku traumatizujúcej okolnosti
- nižší príjem financií
- sedavý životný štýl
- cestovanie do viacerých časových pásiem
- zmeny v pracovných časoch alebo nočná práca
- obezita
- kardiovaskulárne ochorenia
- menopauza
Ako môžete vidieť, rizikové faktory pre vznik dlhodobej nespavosti sú pomerne rôznorodé, a teda ovplyvňujú širšie spektrum populácie, do ktorej môžete patriť aj vy. Odporúčame preto zmeniť váš životný štýl alebo snažiť sa vyhýbať rizikovým faktorom v čo najväčšej miere. Takýmto spôsobom výrazne znižujete riziko výskytu insomnie vo vašom prípade.
Insomnia – aké druhy poznáme?
Podobne ako v prípade hypersomnie, čo je opačný prípad nespavosti, i insomnia sa rozdeľuje na rôzne druhy v závislosti od toho, či za ňou stojí nejaká sekundárna príčina. Dlhodobú nespavosť preto rozdeľujeme na primárnu a sekundárnu. Primárna insomnia je porucha spánku, ktorá nie je zapríčinená iným zdravotným problémom. Vo väčšine prípadov je spúšťačom primárnej insomnie životný štýl alebo životné zmeny. Príkladom môže byť zmena pracovného režimu.
Sekundárna insomnia je druhým typom chronickej nespavosti, prejavujúcim sa v dôsledku iného zdravotného problému alebo zlého životného štýlu. Ako príklad by sme mohli uviesť psychický problém alebo nadmerný denný spánok.
Okrem toho vieme insomniu rozdeliť ešte aj z hľadiska dĺžky trvania. Krátkodobá nespavosť má svoje podkategórie alebo formy, ktorými sú epizodická insomnia a situačná insomnia. Situačná insomnia je známa aj pod názvom akútna nespavosť. Trvá v priemere niekoľko dní, prípadne týždňov. Na druhej strane epizodická insomnia trvá od 1 do 3 mesiacov.
Chronická alebo dlhodobá insomnia sa podobne ako krátkodobá delí do dvoch skupín, a to pretrvávajúca nespavosť a opakujúca sa nespavosť. Dĺžka trvania pretrvávajúcej sa prejavuje približne 3 mesiace. Opakujúca sa nespavosť je zas typická výskytom najmenej 2-krát v priebehu jedného roka. Epizódy opakujúcej sa insomnie trvajú v priemere od 1 do 3 mesiacov.
Nespavosťv tehotenstve
Nespavosť je bežným problémom počas tehotenstva. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje najmä v prvom a treťom trimestri. Aké sú príčiny nespavosti v tehotenstve?
- hormonálne zmeny
- nevoľnosť
- zvýšená potreba močenia
- úzkostné stavy
- bolesti napr. v chrbtovej oblasti
Je potrebné si uvedomiť, že telo matky v tehotenstve prechádza výraznými zmenami z toho dôvodu, aby bolo pripravené na nový prírastok. Aktívny metabolizmus alebo zvýšená hladina progesterónu, nielen tieto zmeny sa dejú vo vašom tele. Je preto úplne prirodzené, že pociťujete diskomfort a problémy so spaním, nakoľko sa menia aj spánkové návyky.
Ako bojovať s nespavosťou v tehotenstve?
- buďte aktívna
- dbajte na vyváženú stravu (žiadne nezdravé potraviny a jedlá)
- dôležitá je aj dostatočná hydratácia organizmu
- zaveďte si pravidelný spánkový režim (nemeňte vaše spánkové návyky)
- nezabúdajte aj na relaxačné aktivity počas dňa (ak máte úzkosť, vyskúšajte napríklad teplý kúpeľ pred spánkom)
Nemusíte sa však obávať, keďže insomnia počas tehotenstva nie je nebezpečná a mala by sa časom sama vytratiť. Dobrou správou je aj to, že neovplyvňuje zdravý vývoj vášho bábätka.
Nespavosť u detí
Deti môžu taktiež trpieť problémami s nespavosťou. Vo väčšine prípadoch hovoríme o rovnakých príčinách ako u dospelých jedincov. Jedná sa hlavne o tieto dôvody:
- stres
- nadmerný príjem kofeínu
- lieky a psychické poruchy
Opäť sa netreba hneď obávať najhoršieho, keďže nemusí ísť vždy o insomniu.
Podľa prieskumov typickými príznakmi nespavosti u detí sú:
- podráždenosť
- ospanlivosť
- nervozita
- zmeny nálad
- problémy s pamäťou a pozornosťou
- poruchy správania
Liečba u detí je zvyčajne rovnaká ako u dospelých. Nastavte preto vašim deťom ako preventívne ochorenie správny, ale hlavne konzistentný spánkový režim. Nevystavujte ich stresovým situáciám, ak to nie je úplne nevyhnutné.
Insomnia (nespavosť) – liečba
Liečba môže byť založená na farmaceutickom alebo nefarmaceutickom základe. Najdôležitejším krokom je však návšteva lekára a riešenie problému. Možno bude nutné podstúpiť viacero spôsobov liečby, aby sa zistil najefektívnejší spôsob vo vašom konkrétnom prípade. Odporúčaným spôsobom liečby je tzv. kognitívno-behaviorálna terapia, ktorá sa využíva na riešenie chronickej insomnie u dospelých ľudí. V každom prípade budete musieť zmeniť vašu spánkovú hygienu.
Okrem toho je nutné vykonať určité zmeny vo vašom živote:
- vyhýbanie sa kofeínovým nápojom pred spánkom
- vyhýbanie sa fyzickej aktivite pred spánkom
- znižovať čas strávený v posteli, ak sa ešte nechystáte spať, napr. pozeranie televízie alebo surfovanie na internete
Je dôležité liečiť aj hlavnú príčinu insomnie, najmä ak sa jedná o sekundárnu nespavosť.
Ako môžete liečiť insomniu aj vy sami? Existuje niekoľko spôsobov, prostredníctvom ktorých môžete znižovať príznaky nespavosti alebo nespavosť úplne vyliečiť. Samozrejme, tieto spôsoby nie sú náhradou liečby, ktorú vám naordinoval lekár.
- horúce mlieko
- bylinkový čaj
- valeriána lekárska
- meditácia
- melatonín ako výživový doplnok – podporuje spánok
- inhalácia esenciálnych olejov v rámci aromaterapie – najmä levanduľové, harmančekové, z cédrového dreva
Lieky
Dostávame sa k liečbe nespavosti prostredníctvom liekov. Niektoré zo zaužívaných liekov môžu mať aj vedľajšie účinky, a teda samotná liečba si môže takto vyberať svoju daň. Lekári radi predpisujú liečivá s účinnou látkou zolpidem alebo difenhydramín. Určite nepodstupujte samoliečbu a v žiadnom prípade si sami neordinujte lieky na nespavosť.
Často kladené otázky
Čo je to insomnia?
Insomnia predstavuje jednu z najčastejších porúch spánku, konkrétne sa jedná o nespavosť – problémy so zaspávaním a s udržaním sa v spánkovom stave dostatočne dlhý čas. Opakom insomnie je hypersomnia – nadmerná spavosť.
Ako jej predchádzať?
Dôležité je viesť zdravý a aktívny životný štýl, ktorý by mal zahŕňať dostatok pohybu, zdravú stravu, málo kofeínových nápojov. Keď už potrebujete nejaký ten kofeín, neodporúča sa konzumovať ho niekoľko hodín pred spánkom, čo platí aj o fyzickej aktivite.
Ako liečiť insomniu?
V ľahších prípadoch môže byť účinná aj samoliečba, ktorá pozostáva zo zdravej spánkovej hygieny a dodržiavania záasad pre dosiahnutie kvalitného spánku. Ak však takéto kroky nezaberú je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.
Aké sú lieky a výživové doplnky na insomniu?
Jedná sa najmä o lieky so sedatívnym účinkom, ako je napríklad Zolpidem. Čo sa týka výživových doplnkov, vhodné je užívať syntetický melatonín, a prírodné doplnky, ako je napríklad Benosen, Sédatif PC či Persen.
Vybrané zdroje: