Naša príroda je úžasný ekosystém, ktorý ponúka človeku množstvo možností, ako mať zdravé nielen telo, ale i ducha. Vo voľnej prírode nájdete množstvo liečivých rastlín, z ktorých mnohé sú, aj napriek nevýraznému vzhľadu, veľmi prospešné pre náš organizmus. Veľmi veľa liečivých rastlín rastie aj v našich klimatických podmienkach, a teda si ich môžete aj u vás doma dopestovať. Jednou z takýchto rastlín je aj hloh obyčajný, ktorý rastie po celej Európe. Aké sú jeho účinky na náš organizmus? V akých formách ho môžete nájsť? Určite neváhajte čítať ďalej.
Hloh obyčajný – výnimočná rastlina
Hloh obyčajný je na prvý pohľad všedná obyčajná rastlina, resp. strom, no jeho liečivé účinky z neho robia výnimočnú rastlinu, ktorú len tak nenájdete. Hloh obyčajný je rozšírený po celom území Európy, a teda, našťastie, jeho prospešné účinky môžeme pocítiť aj na Slovensku. Výhodou je aj to, že si ho môžete dopestovať aj sami doma, pričom sa zbierajú plody, kvety a listy. Možno však neuveríte, ale najviac si zaplatíte za jeho kvety a listy. Zdraviu prospešné účinky rastliny hloh obyčajný pocítia aj ženy, nakoľko im táto rastlina pomáha počas klimaktéria.
Hloh obyčajný sa však neobmedzuje iba na riešenie takéhoto druhu problémov, ale svoje uplatnenie si našiel aj v receptoch tradičnej medicíny, kde ľudia využívali hlavne jeho plody. Formy, v akých sa vyskytuje hloh obyčajný, sú rôznorodé. Zaobstarať si môžete čaje, tablety či tinktúry. Odborný názov tejto rastliny je crataegus laevigata. Hloh obyčajný patrí do skupiny tŕnistých stromov alebo kríkov, ktorých výskyt je najviac rozšírený v miernom klimatickom pásme, a práve preto ho nájdeme aj u nás. Tento tŕnitý ker má množstvo liečivých účinkov, pričom v starších obdobiach sa z neho zvykol robiť lekvár alebo ho ľudia konzumovali surový.
Ľudia už od nepamäti (staroveku) poznali priaznivé účinky tejto rastliny a využívali ich na liečbu problémov kardiovaskulárneho charakteru. V Ázii hloh obyčajný ľudia využívali v tradičnej medicíne na pomoc pri tráviacich problémoch (hlavne proti hnačke).
Pestovanie a zber
Ako sme už spomenuli, túto unikátnu liečivú rastlinu si môžete dopestovať aj u vás doma, keďže naša krajina sa nachádza v miernom klimatickom pásme. Hloh obyčajný sa môže pochváliť nielen svojimi kvetmi či listami, ale aj plodmi, ktoré sú využívané najčastejšie.
Čo je dobré vedieť o pestovaní tejto rastliny?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Hloh obyčajný je tŕnitý strom typický svojím bohatým rozkonárením, čo umožňuje využiť ho aj ako živý plot.
- Listy majú dlhé stopky.
- Hloh obyčajný kvitne v období mája až júna.
- Jeho plody sú charakteristické červenou farbou.
- Využívajú sa hlavne plody, no zabudnúť nemôžeme ani na kvety a listy.
- Vzrastom môže byť tento strom vysoký 5-10 m, pričom najčastejšie ho môžete nájsť na stráňach alebo okrajoch lesov.
- Nemusí byť využívaný len za účelom živého plotu, ale i za účelom využitia jeho liečivých účinkov (čaj, tinktúra, zápar).
- Dôležité je zabezpečiť hlohu dostatok slnečného žiarenia.
- Táto rastlina neobľubuje príliš tienisté prostredie.
- Zabezpečte dostatočne vlhkú a priepustnú pôdu.
- Na polievanie nie je náročný, no na vlahu určite nezabúdajte.
- Môže byť zasadený uprostred trávnika samostatne, no rásť môže aj v skupinke s ostatnými rastlinami.
- Zbierať je možné kvety, keď sú biele, samostatne alebo spolu s listami.
- Zbierať môžete aj zrelé červené plody.
Čo obsahuje hloh obyčajný?
Tento tŕnistý ker ponúka svoje zázračne liečivé účinky vďaka svojmu bohatému zloženiu nesmierne prospešných látok, ktoré boli využívané na maximum už v tradičnej medicíne. Obsahuje látky s antioxidačnými, upokojujúcimi a stimulačnými účinkami. Vo výsledku ide o bohaté zloženie, kde nájdete nielen rôzne vitamíny, ale i rastlinné zlúčeniny.
- vitamíny – hloh obyčajný sa môže pochváliť napríklad vitamínom C, ktorý je typický antioxidačnými a imunostimulačnými účinkami, či vitamínmi skupiny B. Najväčšmi zastúpeným vitamínom je vitamín B1, ktorý prispieva ku koncentrácii, k správnemu fungovaniu ciev a nervového systému či vitalite.
- flavonoidy – ide o polyfenolové látky, ktorých účinky sa prejavujú hlavne na imunitnom systéme. Tieto látky majú antioxidačný účinok a chránia bunky pred škodlivými radikálmi, ktoré spôsobujú starnutie. Flavonoidy sú dôležité aj pre cievy, srdce, znižujú zápaly a okrem toho majú aj vplyv na rôzne alergie.
- glykozidy – jedná sa o kvercitín, vitexín a rutín. Sú to bioaktívne látky, ktoré sa využívajú aj vo fytoterapii (pôsobia na kardiovaskulárny či močový systém a môžu sa pochváliť aj protizápalovými účinkami.
- triesloviny – posilňujú imunitný systém a typické sú aj svojimi antioxidačnými či antibakteriálnymi účinkami.
- saponiny – vplývajú prospešne na hladinu cholesterolu a na imunitný systém. Pochváliť sa môžu i preventívnymi účinkami voči nádorovým ochoreniam.
- aminopuríny – jedná sa o rastlinné zlúčeniny s regulačnou funkciou krvného obehu (uľahčovanie a stimulácia krvného obehu a zvyšovanie prichodnosti a priepustnosti ciev).
- iné látky – v hlohu obyčajnom môžeme nájsť aj iné látky, ku ktorým patria triperténové kyseliny, éterické oleje, pektíny, sacharidy, karotény, aeskulín, taníny, amíny, antokyán, acetylcholín, gvanín, adenozín a adenín. Každá z týchto látok má priaznivé účinky.
Hloh obyčajný a jeho účinky
Hloh obyčajný patrí medzi najliečivejšie rastliny, ktoré na svete nájdete. V praktickom živote je jeho využitie naozaj širokospektrálne. Jeho účinky siahajú od fyzického až po mentálne zdravie. Tento tŕnitý ker sa využíva ako podpora kardiovaskulárneho systému, čo sa odrazí aj na spriechodnení a spevnení ciev. Takýmto spôsobom dokáže hloh znížiť krvný tlak. Okrem toho pocítite jeho účinky aj na vašej nálade či celkovom duševnom zdraví, keďže sa využíva aj ako prírodné antidepresívum, a teda má upokojujúci účinok na nervový systém. Uvažovať o jeho užívaní je vhodné najmä v psychicky zaťažujúcich a stresujúcich obdobiach.
Táto rastlina dokáže taktiež stimulovať, resp. nakopnúť, imunitný systém, čo sa prejaví na vašej vitalite po rôznych bežných ochoreniach, ktoré oslabujú imunitný systém človeka. Príkladom môže byť prechladnutie či chrípka. Na svoje si prídu aj ženy, keďže tento ker pomáha i pri rôznych klimakterických problémoch, a to hlavne pri tých, ktoré sú spojené s duševným stavom či srdcom. Inak povedané, hloh pomáha počas menopauzy, kedy sú bežným javom depresívne stavy, podráždenosť či výkyvy nálad ako následok hormonálnej nerovnováhy. Hloh sa teda môže pochváliť i upokojujúcimi účinkami počas takýchto nepríjemných období.
Poďme si spolu zhrnúť všetky pozitívne účinky rastliny hloh obyčajný:
- priaznivé účinky počas menopauzy (klimaktéria) – zmiernenie príznakov ako búšenie srdca či priaznivý vplyv na negatívne zmeny nálad
- na zmiernenie psychického stresu, navodenie spánku a celkového kľudu
- podpora srdcovo-cievneho systému – hloh obyčajný priaznivo vplýva na cievy, srdce a krvný obeh (spevňuje cievy, zabezpečuje ich priechodnosť, priaznivo vplýva na srdcovú arytmiu, podporuje funkciu srdcového svalu, pomáha v lepšom prekrvení končatín)
- antioxidačné účinky – jeho látky zabezpečujú prevenciu pred predčasným starnutím (vplyv na voľné radikály útočiace na bunky a tkanivá)
- podpora imunity a zdravia – imunita pomáha zlepšovať odolnosť organizmu voči rôznym ochoreniam a okrem toho hloh zlepšuje duševnú vitalitu či zvyšuje energiu
- upokojujúci účinok – tento účinok sa prejavuje na celkovom upokojení organizmu, lepšom zaspávaní a kvalite spánku, pomáha pri depresívnych stavoch a strese, strachu, úzkostných stavoch či migrénach
Vedľajšie účinky
Ako sa hovorí, každá strana má dve mince, a preto i liečivá rastlina hloh obyčajný môže priniesť určité vedľajšie alebo nežiaduce účinky. Základom je dodržiavanie odporúčaného dávkovania. Ak sa chystáte užívať tabletky, odporúčame dodržiavať odporúčané dávkovanie uvedené na etikete alebo v príbalovej dokumentácii. Ak užívate hloh obyčajný vo forme tinktúry alebo čaju, dávajte si pozor, aby ste užívanie neprehnali.
Čo je teda dôležité vedieť?
- nadmerné užívanie tejto rastliny môže spôsobiť predávkovanie, náhly pokles krvného tlaku a poruchy spojené so srdcovou frekvenciou
- neodporúčame kombinovať hloh obyčajný s alkoholom alebo s istými druhmi liekov (nitráty, antihypertenzíva a rôzne lieky na srdce), keďže sa môžu vyskytnúť príznaky ako nevoľnosť, únava alebo nadmerné potenie
- tehotné ženy, dojčiace ženy a deti by hloh obyčajný užívať nemali
- môžu sa vyskytnúť i alergické reakcie
- veľký pozor si dávajte aj na ospanlivosť ako následok upokojujúcich účinkov tejto rastliny
Formy a recepty
Hloh obyčajný je typický svojím využitím v rôznych formách. V minulosti ľudia využívali skôr rôzne recepty na čaje, odvary či zápary. V dnešnej dobe sú obľúbenejšie skôr rôzne prípravky, tablety či kapsule. Zakúpiť si môžete aj samostatný prášok s extraktom rastliny, ktorý je možné využiť rôznym spôsobom (napr. čaj či odvar). Čaj alebo odvar sú výbornými spôsobmi, ako využiť účinky tejto rastliny. Zakúpiť si môžete hotový produkt, prípadne si čaj môžete pripraviť doma zo sušeného extraktu. Odporúčame využiť jednu čajovú lyžičku na 2 dl vriacej vody.
Veľmi obľúbenou formou je aj tinktúra, ktorú si môžete zakúpiť napríklad aj na internete. Odporúča sa užívať 15 kvapiek denne pred jedlom. Radi by sme spomenuli však aj možnosť užívania tabliet či kapsúl. Ide o menej pracný spôsob využitia liečivých účinkov rastliny hloh obyčajný. Zakúpiť si môžete tablety, kde sa nachádza iba extrakt z hlohu, alebo iné tablety, v ktorých sa hloh nachádza ako súčasť širšieho zloženia.
Hloh obyčajný – skúsenosti
Veľké množstvo recenzentov účinky tejto blahodarnej rastliny nespochybňuje, ba naopak, pochvaľuje. Zdôrazňujú sa hlavne jeho účinky počas menopauzy. Okrem toho užívateľom hloh pomohol aj na cievy, srdce či krvný obeh. Často skloňovaným pojmom v prípade recenzií bývajú aj zaručené účinky na mentálnu vitalitu. Tak či onak, s touto rastlinou si zabezpečíte pevné duševné i fyzické zdravie.
Zaujíma vás
Čo je to hloh?
Hloh predstavuje liečivú rastlinu, ktorá rastie po celej Európe, teda aj na Slovensku. Jedná sa o tŕnistý ker, ktorý si ľahko dopestujete aj u vás doma.
Na čo sa používa a aké má účinky?
Účinky hlohu obyčajného sú veľmi širokospektrálne, keďže napomáha nielen duševnému zdraviu, ale taktiež prispieva k správnym fyzickým funkciám organizmu. Viac sa dočítate pod nadpisom ,,Hloh obyčajný a jeho účinky“.
Ako sa užíva a dávkuje?
Užívanie a dávkovanie vo veľkej miere závisí od toho, akú formu užívate. Vždy si preto pozorne prečítajte informácie na etikete produktu, prípadne sa spýtajte kompetentnej osoby ako sa hloh dávkuje a užíva.
Je hloh jedovatý alebo jedlý?
Hloh obyčajný je jedlý, nakoľko sa vo veľkej miere konzumuje, či už vo forme čaju, tabliet či rôznych tinktúr.
Kedy sa zbiera?
Z hlohu sa môžu zbierať kvety, listy alebo plody. Plody sa môžu zbierať keď sú dozreté, čo spoznáte ich červeným sfarbením. Kvety kvitnú v období mája a júna a keď dosiahnu bielu farbu, znamená to, že sú pripravené na zber.
Vybrané zdroje:
- https://www.erekciablog.sk/hloh-obycajny/
- https://pfaf.org/user/plant.aspx?latinname=Crataegus+laevigata