Depresia je veľmi závažným problémom psychického charakteru, ktorý trápi obrovské množstvo ľudí po celom svete. Životný štýl, ktorý sme nútení okolnosťami viesť, nás dostáva pod obrovský tlak a dlhodobý stres, čo sa časom môže podpísať práve na rozvoji depresívnych stavov. Najzávažnejším problémom sú depresie trvajúce dlhšiu dobu. K dlhotrvajúcim depresiám patrí aj tzv. endogénna depresia, ktorá je jedným z druhov klinickej, teda dlhodobej, depresie.
Čo je to endogénna depresia?
Obsah článku
Endogénna depresia je druhom veľkej alebo klinickej depresie. Patrí medzi dlhodobé depresívne stavy, ktoré sa prejavujú trvajúcimi a intenzívnymi pocitmi smútku. Pocity, ktorými pacient trpí výrazným spôsobom znižujú kvalitu jeho života a negatívne ovplyvňujú i fyzické zdravie, napríklad spánkovú hygienu či apetít. Zo štatistického hľadiska však vieme povedať, že endogénna depresia je diagnostikovaná iba vo veľmi malom množstve prípadov. Lekári zvyčajne diagnostikujú tento problém ako veľkú alebo klinickú depresiu.
Vedci neustále prichádzajú s novými zisteniami o príčinách rozvoja depresívnych stavov. Vo všeobecnosti sa medzi hlavné príčiny radia:
- genetické faktory
- biologické faktory
- psychologické faktory
- faktory prostredia
Endogénna depresia a jej príčiny
Na úvod by sme radi vysvetlili rozdiel medzi endogénnou depresiou a inými druhmi depresie. Základným porovnávacím hľadiskom je prítomnosť či absencia stresujúcej vonkajšej okolnosti. Endogénna depresia sa objavuje bez zjavnej prítomnosti traumatickej alebo stresujúcej udalosti. Inými slovami povedané, nemôžeme hľadať príčinu vo vonkajších faktoroch. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa považuje genetika a biologické faktory za kľúčové z hľadiska príčin vzniku endogénnej depresie.
Exogénna depresia je na druhej strane spôsobená stresujúcou alebo traumatizujúcou udalosťou. Iný názov pre ňu je reaktívna depresia. V minulosti malo takéto rozlišovanie druhov depresie oveľa hlbší význam pre samotných lekárov. V dnešnej dobe lekári diagnostikujú iba všeobecnú klinickú depresiu (dlhotrvajúcu) na základe príznakov, ktoré vykazuje pacient.
Ako sa prejavuje?
Z hľadiska endogénnej depresie je veľmi dôležité poznať príznaky, ktoré vykazuje pacient, a to najmä z toho dôvodu, že symptómy sa objavujú náhle a pre žiaden zjavný dôvod. Príznaky a ich intenzita sa môžu líšiť od pacienta k pacientovi. Je teda dôležité vedieť v akom štádiu ochorenia sa pacient nachádza. Symptómy tohto druhu depresívnych stavov sú veľmi podobné tým, ktoré vykazujú pacienti s tzv. veľkou depresiou alebo veľkou depresívnou poruchou. Je to prirodzené, keďže endogénna depresia patrí do skupiny veľkých alebo klinických depresií. Aké sú teda hlavné podstatné príznaky endogénnej depresie?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- neustále pocity smútku a beznádeje
- pocity únavy
- nedostatok motivácie
- strata záujmu do bežne radostných aktivít
- problémy so sústredením, rozhodovaním alebo myslením
- spoločenská izolácia
- problémy so zaspávaním alebo so schopnosťou zostať v bdelom stave
- bolesti hlavy či svalov
- samovražedné myšlienky
- strata chuti do jedla alebo prejedanie sa
Endogénna depresia a jej liečba
Liečba endogénnej depresie odborníkom je veľmi podstatná, nakoľko sa jedná o dlhodobé depresívne stavy, ktoré môžu vyústiť do klbka ďalších psychických i fyzických problémov. Zvyčajne je obľúbenou metódou liečby kombinácia terapie a medikamentov. Samozrejme, odporúčame liečbu vedenú odborníkmi podporovať i zmenou životného štýlu, resp. krokmi, ktoré k nej majú viesť. Je veľmi vysoko pravdepodobné, že vaše ochorenie bude nutné liečiť liekmi proti depresii zvanými antidepresíva. Zvyčajne lekári radi predpisujú svojim pacientom tzv. selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI).
Tieto antidepresíva zvyšujú hladiny určitých chemikálií v mozgu, čo je zodpovedné za zníženie príznakov depresie. Príkladom antidepresív sú lieky Prozac, Zoloft, Alventa, Xanax či Elicea. Je nutné dávať si pozor aj na rôzne vedľajšie účinky či abstinenčné príznaky, ktoré so sebou antidepresíva môžu priniesť. Kontaktujte preto lekára, ak sa objavia akékoľvek nezvyčajné príznaky v priebehu užívania antidepresív.
Ďalším efektívnym spôsobom liečby sú i psychoterapie. Psychoterapia je založená na dialógu psychoterapeuta a pacienta s cieľom pomôcť pacientovi naučiť sa viac o svojom ochorení a efektívne s ním bojovať. Negatívne myšlienky sa počas psychoterapie majú meniť na pozitívne. Pri liečbe depresívnych stavov sa osvedčili najmä rôzne druhy terapií, a to kognitívno-behaviorálna terapia, interpersonálna či elektrokonvulzívna terapia. V rámci odbornej liečby sa teda odporúča užívať antidepresíva a pritom podstupovať príslušné terapie.
Je dobré však zmeniť aj váš životný štýl, a to nasledovne:
- vykonávajte fyzickú aktivitu – jednoducho udržujte sa aktívni
- dostatočný a kvalitný spánok – 7-9 hodín denne
- vyvážená a zdravá strava – nezabúdajte na ovocie a zeleninu
- vykonávajte radostné aktivity – hobby a podobne
- prijímajte minerálne látky a potrebné vitamíny – najmä vitamíny skupiny B, magnézium, vitamín D či vitamín C
Najčastejšie otázky
Aká je to endogénna depresia?
Endogénna depresia je špecifickým typom depresie, ktorá sa radí medzi klinické depresie (dlho trvajúce depresie). Príčinou vzniku endogénnej depresie sú vnútorné pocity jedinca, teda problém je zakorenený v jeho psychike a nevznikol z dôvodu vonkajších faktorov.
Aký je rozdiel oproti depresii?
V prípade endogénnej depresie hovoríme výlučne o vnútorných príčinách – napríklad o psychických konfliktoch jedinca či nesprávnom emočnom naladení. Teda za endogénnu depresiu nie sú zodpovedné vonkajšie faktory či okolie pacienta, problém vzniká v jeho hlave.
Ako sa lieči?
Čo sa týka liečby endogénnej depresie, tak väčšinou sú nasadené antidepresíva a pacient taktiež absolvuje rôzne terapie so svojím terapeutom. Dôležité je taktiež dodržiavať aj zásady zdravého životného štýlu.
Vybrané zdroje: