Posledná aktuálizácia prebehla 8. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Dobrá nálada je stavebný prvok šťastného života. Hoci nikto nedokáže byť permanentne šťastný, dobrú náladu sa oplatí živiť. Vieme si ju totiž privodiť aj sami. Nikoho určite nebavia temné myšlienky s negatívnym kontextom, ktoré znehodnucujú náš vlastný aj ten vonkajší svet a pohľad naň.
Spomeňte si, kedy ste mali naposledy dobrú náladu a čo bolo jej priamym zdrojom. Skúste si to predstaviť opäť, vcíťte sa do danej situácie a uvidíte ako sa vám v okamihu podarí nahradiť nepríjemné pocity tými pozitívnejšími. Dobrá správa je, že nikto iný nemá vplyv na vaše „naladenie“ a ste to vy, kto rozhoduje o svojich myšlienkach a teda aj o následných pocitoch a z nich vyplývajúcej nálady.
Ranná rozcvička vás nakopne
Na uvoľňovanie endorfínu, ktorému sa tiež hovorí hormón dobrej nálady či hormón šťastia, má vplyv aj strava a vaše ranné rituály. Škodlivá je bez pochýb nízka konzumácia sacharidov vo výrobkoch z vločiek, z celozrenného pečiva a v zemiakoch. Náladu korigujú aj niektoré korenia (je dokázané, že všetky ostrejšie druhy prinášajú značné psychické „nakopnutie“, no rovnaký efekt majú aj škorica, safrán, klinčeky alebo muškátový oriešok).
Chemické procesy vedúce k pozitívnemu naladeniu, bohužiaľ, nevznikajú pri ničnerobení, ale pri predovšetkým pri pohybe. Dokonca je preukázané, že naň časom vzniká akási pozitívna závislosť (pravdepodobne aj jediná zdravá, akú zatiaľ poznáme). Skúste začať v malom a praktizujte krátke ranné rozcvičky, prípadne nechajte auto doma v garáži a skúste sa do práce odviesť na bicykli.
Sociálna „nákaza“
Niektoré vzorce správania a životného štýlu sa z človeka na človeka v dnešnej dobe prenášajú najmä vplyvom rôznych sociálnych sietí a kanálov. Šíriť sa tak nimi môžu motivujúce ale aj tie menej inšpirujúce fenomény súčasnej spoločnosti. Na jednej strane je to buď propagácia alkoholu, fajčenia a hedonistického štýlu života alebo naopak aktívny životný štýl.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Sociálne nákazlivé sú okrem iného aj nálady a citové rozpoloženia ako smútok alebo práve pocit šťastia. Vedci to už síce nejaký čas tušili, ale výskumy potvrdzujú, že zhoda nálad medzi skúmanými dobrovoľníkmi a ich známymi môže byť následkom toho, že sa obklopujeme ľuďmi podobného psychického nastavenia.
Najnovšie poznatky prinášajú aj zistenia, že spokojní známi vyvolávajú pohodu aj u dotyčného, zatiaľ čo tí, ktorí sú obklopení ľuďmi so zlou náladou, majú taktiež pochmúrne rozpoloženie.
Dobrá nálada okolia má vplyv aj na tú vašu
U ľudí, ktorí na začiatku výskumu žili v obklopení negatívne naladených ľudí, zlepšenie nenastalo. Naopak, negatívne naladení ľudia v obklopení optimistov zaznamenali posun k väčšej psychickej pohode. POZOR! Nielen dobrá nálada je nákazlivá, funguje to aj naopak, a preto si radšej držte odstup od negatívne naladených jedincov…
Symptómy depresie ako bezmocnosť, únava a pasivita sú taktiež požieračmi mentálnej energie. Nemusíte mať však obavu. Depresia rozhodne nie je prenosné ochorenie. Smutné a letargické pocity, ktoré sa u vás môžu prebudiť skôr znamenajú prebudenie vašich empatických sklonov.
Mať pozitívnych priateľov sa oplatí
Predchádzajúce štúdie odhalili, že mať priateľov s dobrou náladou, znižuje riziko depresie dokonca o celú polovicu. Ak už depresiu máte, takéto priateľstvo dvojnásobne zvyšuje vaše šance na uzdravenie. Mať vo svojom okolí pozitívne naladených ľudí však, bohužiaľ, nestačí. Treba sa naučiť radovať aj z čiastkových úspechov a neprepadať skepse. Užitočný je tréning v trpezlivosti a nevypláca sa ani snaha byť za každú cenu stopercentný.
Mnoho povzbudzujúcich pocitov nám uberá večné porovnávanie sa s okolím, čo väčšinou vedie k závisti, prípadným pocitom menejcennosti, spochybňovania a to všetko má za následok narušenie vlastnej rovnováhy. Preto je nevyhnutné odhadnúť svoje sily a mať realistický pohľad na seba aj svoje schopnosti a akceptovať samého seba, v takej podobe ako sme.
Čo všetko vám môže spríjemniť deň?
Všetky nižšie uvedené tipy majú potenciál urobiť človeku radosť. Nechajte sa inšpirovať:
- krátka prechádzka po okolí alebo v lese, prípadne v miestnosti, v ktorej ste otvorte okno a pustite k sebe čerstvý vzduch
- nájdite vo svojom okolí niečo, čo vo vás vzbudzuje príjemné pocity a sústreďtena to svoju pozornosť
- usmievajte sa na ľudí, ak sa naskytne príležitosť, spravte malý dobrý skutok alebo zložte niekomu poklonu či kompliment
- tešte sa z maličkostí a snažte vo všetkom hľadať pozitívnu stránku veci
- urobte menšie zmeny vo svojom byte, preorganizujte nábytok alebo skúste jednoduché upratovanie
- vypite pohár vody, zacvičte si, vzbuďte v sebe dojem, že pre seba robíte niečo dobré
- budťe vďačný, často si ani neuvedomujeme, akí sme bohatí, pretože pre nás bežné veci ako je napr. pitná voda považujeme za štandard
Zamyslite sa, ktorý z týchto tipov ste schopný zrealizovať hneď a rovno začnite…
Dobrá nálada je kumulatívna
Existuje teória, podľa ktorej potrebujeme udržať v živote stabilitu a určitú rovnováhu. Tú môžeme relatívne jednoducho dosiahnúť, ak vyvážime jednu zlú myšlienku tromi dobrými. Ak sa vzďalujeme od tohto pomeru, naša nálada má negatívnejší smer, prichádzajúce udalosti a situácie si vysvetľujeme horším spôsobom, a na rozum nám prichádzajú skôr tie nepríjemné spomienky. Ak je to naopak, darí sa nám, máme radosť, všetko je zrazu akési jednoduchšie, vybavujeme si len to pekné a lepšie zmýšľame o sebe aj o svojom živote.
Hravé formy terapie
Dobrá nálada sa dá navodiť aj hravu formou. Skúste napríklad napísať trom kamarátom a spýtať sa ich, prečo vás majú radi. Keď úlohu splníte, odmenou vám bude mentálna alebo emocionálna spokojnosť.
List vďačnosti
Sústreďme sa viac na to, čo máme a naučme sa nebrať to ako samozrejmosť, ale ako dar, za ktorý by sme mali byť vďačný. Aby sme na to nezabúdali, je skvelý nápad pripomínať si to formou ďakovného listu. Pri pohľade naň si človek dokáže viac uvedomiť, aký je v skutočnosti bohatý.
- Máte rodinné zázemie?
- Máte blízkych priateľov?
- Máte strechu nad hlavou?
- Máte čo do úst?
- Máte si kde prať a máte sa kde umývať?
- Máte prísun pitnej vody?
- Bývate v zdravotne nezávadnom životnom prostredí?
Ak ste na otázky odpovedali pozitívne, gratulujeme! Zrejme ste šťastnejší ako polovica svetovej populácie.
Antistresová omaľovánka
Možno je to klišé, ale funguje to. Sústredením maľovaním začnete viac vnímať tvary obrázkov, jednotlivé farby, ktoré doň nanášate a začnete automaticky rozvíjať svoje kreatívne ja.
Konajte dobro
Prečo ľudia konajú dobré skutky? Existujú dva názory:
- niektorí si myslila, že ide o prirodzený prejav nesebeckosti a nezištnej lásky
- iní ich chápu ako nástroj, ktorý využívame k väčšej obľube svojho okolia, k vlastným benefitom a sebeckým učelom
Nech už patríte do akejkoľvek z týchto dvoch skupín, dobré skutky vám pomôžu aktivovať centrá v mozgu, ktoré v nás vytvárajú dobré pocity. Keď urobÍTE dobrý skutok pre niekoho iného, kto sa momentálne cíti zle, bude sa cítiť lepšie nielen daná osoba, ale pocítite to i vy. Čiastočne je to zapríčinené tým, že cítime úľavu a čiastočne aj tým, že máme pocit, že niečo „náprávame“ a pomáhame to dostávať do normálu.
Tento efekt je o to viac silnejší, ak sme si s niekym blízky, ale platí to aj pri humanitárnych problémoch a v prípadoch, ak konáme dobro v širšom význame slova (charita), pre ľudú pracujúcich v podobných organizáciach má ich dobročinnosť pozitívny vplyv nielen na okolie, ale aj na ich myseľ. Aj drobnosti ako malé pozornosti či skutky dobrosrdečnosti ako kúpa darčeka alebo pripravenie šálky čaju už automaticky vedú k lepšej nálade.
Smejte sa… veľa!
Ak vidíte niekoho usmievať sa, pravdepodobne sa usmejete tiež. Jedna z kľúčových teórií o chápaní ľudského správania v neurovede tvrdí, že keď vidíme niekoho iného ukazovať svoje emócie (či už sú pozitívne alebo negatívne), v mozgu sa nám aktivujú rovnaké centrá. Je dokázané, že smiech lieči telo aj dušu.
Pritom je jedno, či ide o aký druh smiechu ide a či je prirodzený alebo umelo nasvodený. Vďaka jednoduchým cvičeniam sa naučíte, ako sa rýchlo a ľahko uvoľniť a vnímať aj náročnejšie situácie s nadhľadom a pokojom. Smiať sa nie je len príjemné, ale aj liečivé. Na našu vlastnú škodu sa smejeme málo, dokonca sa čoraz menej aj usmievame. Smiať sa ale znamená, že sa z vás stres pomaly a voľne vyplaví von a spriechodní cestu dobrej nálade.
Vytvorte si svoje emočné životné prostredie
Negatívne emócie nikto nechce. Každý okamih nášho dňa však má svoju náladu a svojim naladením ovplyvňujeme tiež okolie, nech už si pod tým predstavíme ľudí alebo širšie prostredie. Každému je jasné, že permanentne dobrá nálada je nedosiahnuteľná.
V prvom rade je však dobré uvedomiť si rozdiel medzi emóciami a pocitmi. Kým emócie sú spojené s vrodenými inštinktami, pocity sa spájajú s naším spôsobom myslenia a uvažovania nad vecami. Ide o predstavy a obrazy, ktoré si vytvárame v našich hlavách, a to znamená, že ich aj sami podľa vlasného uváženia môžeme meniť.
Emócie vládnu nám, my ovládame pocity
Medzi tie základné sa zvyčajne počíta strach, smútok alebo radosť. Nie je zdravé ich potláčať (je v poriadku plakať, keď prežívame smútok) alebo sa týrať za to, že nerobíme, čo by sme mali. Pri pocitoch ako je nespokojnosť, frustrácia, pocit menejcennosti to zas takto jednoznačne neplatí.
Oveľa skôr ako budeme riešiť dilemu, či otravovať široké okolie, alebo sa v kútiku ticho trápiť sami, môžeme pracovať na tom, aby sme negatívne pocity generovali v menšej miere a to postupnou zmenou svojho myslenia a pohľadu na svet. Začať môžete napríklad tým, že zo svojho repertoáru vyradíme návyky v zaobchádzaní s náladami, emóciami a pocitmi, ktoré absolútne neprospievajú ani vám ani nikomu vo vašom okolí a sú zbytočné.
Najčastejšie kladené otázky:
Ako mať dobrú náladu, aj keď ide všetko proti vám?
Snažte sa všade nájsť niečo pozitívne – to, že vonku prší, nie je negatívne. Je to iba fakt, ktorý treba akcepotvať. Od vás závisí, aké zafarbenie tejto skutočnosti dáte a či z v konečnom dôsledku urobíte pozitívnu, alebo negatívnu vec. Sú to iba fakty, ktoré nie sú pozitívne a ani negatívne. Treba ich skrátka tolerovať také, aké sú a brať ich za skutočnosť. Nezabúdajte, že všetko je iba o vašom rozhodnutí a spôsobe chápania. Žiadny deň vo vašom živote sa už nezopakuje.
Pustite si obľúbenú pieseň – určite existuje minimálne jedna pieseň, ktorá vám vždy zdvihne náladu. Pustite si ju pokojne aj dvakrát alebo trikrát za sebou. Započúvajte sa do jej tónov, poprípade si pri tom pohmkávajte alebo potichu zaspievajte alebo zahoďte zábrany a rovno tancujte.
Zhlboka dýchajte – tento trik má tú výhodu, že k nemu nič nepotrebujete a ani nemusíte nikam chodiť. Zatvorte oči a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Pri každom nádychu si predstavujte, ako do seba vdychujete pozitívnu energiu a radosť. Naopak, výdychom sa z vás uvoľňujú všetky všetky negatívne emócie.
Motivujte sa – nepríjemný deň v práci zvládnete lepšie, ak si spomeniete na to, čo príjemné vás čaká potom. Nebojte sa urobiť si radosť. Obdarujte sa. Kúpte si niečo, po čom už dlho túžite, urobrte niečo nečakané. Zájdite na masáž alebo ku kaderníčke. Je veľa spôsobov, ako potešiť samú seba. Ak sa udalosti, z ktorej máte obavy neviete vyhnúť, urobte to sa na ňu začnete tešiť.
Ako zaobchádzať so zlou náladou?
Berte ju so sebou. Základnou vlastnosťou nálad je to, že sú premenlivé. Premýšľajte o tom ako o hre. Vy sami ste tí, ktorí aktívne ovplyvňujú pomer príjemných a nepríjemných emócií a myšlienok. Robte to jednoducho tým, že si do každého dňa zaradíte len tie pozitívne.
Ako dosiahnuť emočnú pohodu?
Prestaňte sa znova a znova rozčuľovať nad tými istými vecami. Snažte sa identifikovať zdroj vášho momentálneho rozľadednia a pracujte na jeho odstránení. Ak už ste jednu vec oplakali, neoplakávajte ju znova. Emočné nepohodlie odstránite, ak všetkým svojim emóciami doprajete voľný priebeh a nebudete ich v sebe zabíjať. Hnev z čakania na pošte alebo nad článkom v novinách môže byť len vybíjaním zlosti, ktorá môže mať pôvod niekde úplne inde.
Čaj na dobrú náladu?
Určite si môžete zlepšiť svoje pocity aj upokojujúcim čajom, ktorý mierne povolí vaše nervy a tým otvorí cestu pozitívnym emóciam. Určite najsilnejší je ľubovníkový čaj.
Vybrané udroje:
- https://www.idnes.cz/xman/styl/dobra-nalada-je-nakazliva-rika-studie-ale-spatna-taky-dodava.A171019_183720_xman-styl_fro
- https://www.novinky.cz/zena/zdravi/47495-i-dobra-nalada-je-vec-cviku.html
- https://psychologie.cz/pet-minut-na-zlepseni-nalady/
- https://eduworld.sk/cd/eliska-herinkova/4542/dobre-skutky-a-dobra-nalada-patria-podla-vedcov-neoddelitelne-k-sebe
- https://psychologie.cz/kam-se-spatnou-naladou/
- http://www.matdobrypocit.sk/ako-mat-dobru-naladu-lepsie-sa-citit/
- https://plnielanu.zoznam.sk/c/5424/budte-zdravsi-a-v-lepsej-nalade-skuste-tychto-7-tipov-na-kazdy-den
- https://fitshaker.sk/ako-si-zlepsit-naladu-za-menej-ako-10-minut-pozname-az-25-sposobov/