Pesimizmus(z latinského slova pessimus=“najhoršie“) môžeme definovať ako negatívny postoj k životu s čím je spojené aj vnímanie človeka na svet. Človek pesimista pozerá na svet ako na jedno veľmi zlé miesto plné utrpenia a zla a takto aj vníma svoju budúcnosť. Vždy myslí iba na to zlé čo sa mu môže prihodiť. Ľudia s pesimistickými názormi a postojmi sami seba označujú za realistov a optimistické názory považujú za nereálne.
Pesimizmus môže byť spojený s poruchou spánku, so stresom, s vysokým krvným tlakom alebo ochorením srdca. V niektorých prípadoch sa pesimisti môžu stať lepšími vodcami a to vďaka svojmu skepticizmu, ktorý spôsobuje, že sú odolnejší voči propagande.
Ako pôsobí pesimizmus na zdravie človeka
Obsah článku
Vidieť pohár poloprázdny môže byť niekedy zdravšie ako vidieť ho poloplný. Reálne očakávania namiesto abnormálne pozitívnych alebo negatívnych môže viesť k lepšiemu zdravotnému stavu. Asi vás neprekvapí, že nízka miera pesimizmu je zdravšia ako vysoká miera optimizmu. Inak povedané pesimizmus predstavuje riziko srdcových ochorení ale optimizmus nezaručuje, že budete zdravý.
Človek by mal skôr hľadať nejakú zdravú rovnováhu medzi optimizmom a pesimizmom. Namiesto neustáleho sileného usmievania sa a pozitívneho myslenia alebo naopak extrémneho negativizmu by malo byť vašim cieľom pozerať na svet reálne s dennou dávkou optimizmu.
Aké výhody a nevýhody prináša pesimizmus
Výhody
Množstvo kníh populárnej psychológie o osobnom rozvoji tvrdia, že ak myslíte na to čo chcete tak sa vám to aj splní. Jednoducho povedané ak väčšinu času myslíte iba pozitívne a veríte, že vaše sny sa raz stanú skutočnosťou, tak vám to do života prinesie veľa šťastia a blahobytu. Za týmito tvrdeniami sú aj dôkazy úspešných ľudí.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
No čo s ľuďmi, ktorí sa týmito tvrdeniami nestotožňujú a neveria im? Môže byť pesimizmus niečo zlé? Najnovšie výskumy tvrdia, že niektoré typy pesimizmu môžu prinášať výhody.
Byť pesimistom nemusí znamenať, že vždy myslíte iba na to negatívne. Rozdiel medzi pesimistickým a optimistickým myslením môže znamenať, že optimista častejšie očakáva pozitívne situácie vo svojom živote a pesimista skôr myslí na to, že tie negatívne situácie sú pravdepodobnejšie.
Nevýhody
Byť pesimistom prináša aj nevýhody. Jedna z najhlavnejších je, že pesimisti sú v spoločnosti menej obľúbený. To je príčinou ich „frflaním“ a nadávaním na všetko možné. Ľudia ich nemajú v obľube pretože na všetkom vidia nejakú chybu a nič nevedia pochváliť.
Ďalšou nevýhodou sú zmeškané príležitosti. Pesimisti vidia v každých nových príležitostiach riziká a preto sa nepúšťajú do ničoho nového. Zhodnotenie rizika pri nových príležitostiach je bežný postup no netreba to preháňať pretože si v niektorých prípadoch môžete zatvoriť dvere pred úspechom.
Formy pesimizmu
Existuje viacero foriem pesimizmu. Poďme sa pozrieť na to, ktoré to sú:
- Riziková averzia –Táto forma pesimizmu sa týka ľudí, ktorí sa boja riskovať a sú skeptický voči riskantným rozhodnutiam. V skratke majú averziu voči riziku. V praxi to znamená, že napríklad neinvestujú peniaze do niečoho, čo prináša aj malé riziko.
- Negatívne predsudky – Tento typ hovorí o ľuďoch, ktorí majú voči iným ľuďom negatívne predsudky a to na základe negatívnych informácii. To znamená, že na ľuďoch vidia len ich chyby a slabé stránky.
- Ružová retrospektíva – Ružovou retrospektívou vnímajú ľudia svoju minulosť ako „zlaté časy“ a súčasnosť považujú za horšiu. Držia sa pesimistického názoru, že veci sa neustále zhoršujú.
- Strach zo zmeny – Touto formou pesimizmu považujeme ľudí, ktorí majú strach z niečoho nového. Radšej ostanú v situácií, s ktorou nie sú spokojný ako keby mali urobiť nejakú zmenu pretože si myslia, že to bude ešte horšie.
- Porazenectvo – Porazenectvo nastáva vtedy ak pesimizmus začína byť problémom. V praxi to znamená, že ak zamestnanec dostane nejakú úlohu, o ktorej si myslí, že ju nedokáže splniť tak začne byť neproduktívny a ľahostajný pretože je presvedčený o svojom neúspechu. To môže mať za následok úpadok morálky a produktivity aj u ďalších zamestnancoch.
Obranný pesimizmus ako cesta k našim cieľom
Niektorí ľudia využívajú obranný pesimizmus ako nástroj k dosiahnutie cieľov. Výskumy tvrdia, že tento typ negatívneho myslenia môže viesť k zvýšenej motivácii dosiahnuť stanovené ciele. Ako to funguje?
Výskumný pracovníci tvrdia, že obranný pesimizmus je spôsob, ktorý môže pomôcť úzkostlivým ľuďom zvládnuť ich úzkosť a to tým, že sa snažia vzdialiť od svojho cieľa čo najďalej namiesto toho aby ho dosiahli.
Rozhodujúcim činiteľom je, že budete myslieť na to čo nechcete aby sa stalo a prečo by sa to malo stať. Týmto zmýšľaním prídete na to, čo by ste mali robiť aby sa stalo to čo chcete. Uvedieme si to na jednoduchom príklade:
Hľadám si prácu a nájdem inzerát v, ktorom nejaká firma hľadá človeka na nejakú pozíciu. Táto pozícia mi príde vhodná pre mňa, pretože spĺňa väčšinu kritérií, ktoré som si na začiatku hľadania určil(pracovná doba, plat, miesto výkonu atď.). Ale narazím na prvý problém a to je ten, že pre vykonanie tejto pozície musím vedieť po anglicky a ovládať Excel na pokročilej úrovni.
Tieto dve podmienky neviem splniť a preto hneď začnem myslieť na to, že túto prácu nedostanem. Ale potom si položím nasledujúce otázky: Prečo nezískam túto prácu? Čo mám urobiť aby som ju získal? Musím sa naučiť komunikovať po anglicky a zdokonaliť sa v práci s Excelom. Teraz viem čo mám robiť aby som túto prácu získal.
Ako zmeniť negatívne myslenie na pozitívne
Veľa ľudí si uvedomuje, že byť optimista je lepšie ako byť pesimista. Môže nám byť negatívny pohľad na život na niečo dobrý? Väčšina ľudí tomu rozumie no ich správanie je aj tak negatívne. Čím sme starší tým viac starostí a povinností máme a to prináša do nášho života viac stresu. S každým pribúdajúcim rokom sa nám zdá, že život je náročnejší. A preto byť pesimistom je jednoduchšia voľba.
Našim cieľom nie je slepo veriť v lepšie zajtrajšky ale zamyslieť sa nad tým, prečo by mal byť zajtrajšok lepší ako dnešok.
Byť optimistom nám nezaručí šťastie ale pochopenie, že svet sa nám nesnaží v každej situácii ublížiť a sťažiť nám život áno.
Kombinácia zdravého optimizmu a realizmu je tá správna cesta ako zmeniť negatívne myslenie na pozitívne. Pozrime sa na príklady, ktoré nám ukážu rozdiely medzi mentalitou pesimistu a optimistu.
Riskovanie
Pri riskovaní sa môže zdať, že byť pesimistom je lepšia voľba pretože sa budete viac sústrediť na riziká, ktoré môžu nastať a lepšie sa na nich pripravíte. Tu nastáva jeden problém. Pesimisti sa až príliš upierajú na riziká a vôbec sa nesústredia na úspech.
Na rozdiel od pesimistov sa optimisti sústredia hlavne na úspech. Hľadajú cesty ako sa k nemu dostať. Ľudia s optimizmom vedia o možnom riziku no nevnímajú ho tak negatívne ako pesimisti.
Optimisti nepridávajú až takú veľkú hodnotu nebezpečenstvám ako pesimisti a púšťajú sa do riskantnejších vecí čím môžu zožať veľký úspech. „Ak to neskúsiš tak je isté, že sa to nepodarí.“
Vnímanie problému ako dočasný vs trvalý
Človek s negatívnym myslením väčšinou vidí problémy ako trvalé. Predstavme si situáciu kedy obchodníkovi začnú klesať predaje. Pesimista podľahne panike pretože si bude myslieť, že sa to nedá vyriešiť. Bude vnímať problém ako trvalý. Z tohto dôvodu predaj ukončí alebo dokonca sa zbaví firmy.
Optimista naopak myslí na tento problém, ktorý je len dočasný. Nechá tomu čas kedy začne rozmýšľať čo s tým urobí a hlavne nepodľahne panike, pretože myslí pozitívne a na lepšiu budúcnosť. Týmto spôsobom sa snaží určiť chyby, z ktorých sa poučí a následne sa mu môže podariť svoj biznis model vylepšiť. Vďaka tomu môže v budúcnosti dosiahnuť väčší úspech.
Zovšeobecnenie problému
Určite ste si niekedy všimli ako niektorým ľuďom stačí malý problém na to aby začali byť hysterický a robiť paniku. Jediným problémom majú pokazený celý deň. Títo ľudia začnú v ťažších situáciách hneď myslieť na to najhoršie a majú pocit, že všetko ide proti nim. Takéto osoby majú pesimistický postoj k životu. Robia ako sa hovorí „z komára somára“.
Zovšeobecňujú aj ten najmenší problém a hneď začnú myslieť na mnoho ďalších, ktoré s tým nemusia mať ani súvis.
S optimizmom ľudia nepridávajú problémom veľkú hodnotu, pretože vedia, že žiadny problém nie je tak veľký ako sa zdá byť. Tento prístup má benefity aj pre naše zdravie. Zažívate menej stresu, strachu, paniky, nervozity, úzkosti a týmto viete problém vyriešiť efektívnejšie.
Všetci proti mne
Sú ľudia, ktorí často myslia na to ako im chce každý ublížiť. Stačí ak im niekto povie zo srandy niečo na ich osobu a oni sa hneď urazia. Myslia na to ako ich každý ohovára, nikto ich neberie vážne. Pritom to tak vôbec nie je. Napríklad ak pesimistický šofér urobí na ceste nejakú chybu tak začne nadávať na všetkých ostatných a obviňuje ich. Všetci sú zlí len on je tá obeť. Na rozdiel optimista si prizná chybu a nabudúce bude ostražitejší.
6 typov ako začať myslieť pozitívne
- Nájdite si niečo v čo veríte
Ak v hĺbke srdca máte niečo v čo veríte tak vám to neskutočne pomôže prekonávať prekážky, ktoré na vás pôsobia z vonkajšie prostredia.
- Sústreďte sa na možné a nie nemožné
Začnite myslieť na veci, ktoré sú uskutočniteľné. Pesimisti sa stále sústredia na to nemožne a nedosiahnuteľné. Týmto pohltia svoju myseľ negatívnymi myšlienkami a nevedia si predstaviť ako by mohli byť úspešný.
- Čítajte inšpiratívne príbehy úspešných ľudí
Čítaním inšpiratívnych príbehov zistíte, že niektorí ľudia to mali v živote omnoho ťažšie ako vy ale pozitívnym myslením na lepšiu budúcnosť dosiahli nakoniec veľký úspech. Toto vás nakopne začať robiť veci, ktoré ste chceli vždy robiť no stále ste mali nejaké výhovorky prečo to nemôžete spraviť.
- Začnite meditovať
Veľa úspešných ľudí medituje. Meditáciou si vyčistíte myseľ od všetkých myšlienok a naučíte sa ich kontrolovať. To znamená, že ak budete pravidelne meditovať tak dokážete negatívnym myšlienkam nepridávať hodnotu a nenecháte sa nimi ovplyvniť.
- Obklopujte sa ľuďmi, ktorý vás podporia
Vo vašom živote by mali byť ľudia, ktorí vás vždy budú podporovať v čomkoľvek čo budete chcieť dokázať. Ak chcete dosiahnuť nejaký cieľ tak je veľmi dôležité aby ste na to neboli sami a aby vás v ťažkých chvíľach niekto podporil.
- Začnite menej rozprávať negatívne slová
Negatívne slová zabíjajú optimizmus. Začnite sa na veci pozerať z iného uhla a rozprávajte o ich pozitívnych stránkach.
Začnite používať namiesto slova musím slovo chcem. Ak chcete napríklad schudnúť tak začnete chodiť do posilňovne. No po krátkom čase sa vám nebude chcieť a budete sa premáhať. Vtedy namiesto vety „musím ísť do posilňovne“ povedzte „chcem ísť do posilňovne“. Takáto drobnosť dokáže v budúcnosti urobiť veľké zmeny.
Zhrnutie
Väčšina ľudí si uvedomuje aké výhody prináša optimizmus no byť stále pozitívne naladený nie je jednouché. Hlavne v ťažkých životných situáciách sa ľudia stávajú pesimistami. Pesimizmus v nízkej miere môže byť prospešný ale treba si dávať pozor aby vás nepohltil.
Vybrané zdroje:
- https://www.britannica.com/topic/pessimism
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Pesimismus
- https://www.psychologytoday.com/us/basics/pessimism
- https://theconversation.com/the-surprising-benefits-of-being-a-pessimist-91851
- https://simplicable.com/new/pessimism
- http://www.briteadvice.co.uk/leadership/being-a-pessimist-at-work/
- https://www.lifehack.org/526129/5-ways-turn-pessimism-into-healthy-optimism
- https://www.lifeoptimizer.org/2008/02/01/being-optimist-ways-to-overcome-pessimism/