Posledná aktuálizácia prebehla 16. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Bežné známky stresu zahŕňajú depresiu, problémy so zaspávaním a spánkom, vnútorné napätie, úzkosť, slabú schopnosť koncentrovať sa, časté chyby v práci i doma, apatiu a mnoho ďalších. Tieto pocity a problémy nás napokon ovplyvňujú vo všetkých sférach našich životov a významne narúšajú napríklad aj medziľudské vzťahy.
Pravdou je, že telo určitý stres potrebuje, pomáha nám prispôsobiť sa novým i opakovaným situáciám, s ktorými sa stretávame aj v každodennom živote a burcuje nás k lepším výkonom. Je však rozdiel medzi stresom ,,pozitívnym“ a tým ,,negatívnym“, ktorý nám viac škodí ako pomáha a môže spôsobiť problémy nie len psychického rázu, ale aj fyzického.
V dnešnej dobe sme dlhodobému a hlavne psychickému stresu vystavovaní čoraz častejšie, čo pre naše telo nie je dobré. Čo teda robiť proti stresu a nervozite? Ako zvládať a odbúrať stres? Ako sa ukľudniť a prekonať stres? Ako ,,liečiť stres“ bez liekov? Tu je zopár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť bojovať so stresom.
1. Cvičenie
Nie nadarmo sa hovorí ,,V zdravom tele zdravý duch.“ Čoraz viac ľudí i odborníkov sa zaoberá vplyvom telesného stavu na psychiku a naopak. Aj keď sa môže zdať nelogické, že ak sme v psychickom strese, prečo by sme si mali pridávať ešte stres fyzický spôsobený cvičením? Pravdou však je, že cvičenie môže zmierniť mentálny stres. Tie benefity sa týkajú hlavne pravidelného cvičenia. Ľudia, ktorí cvičia pravidelne, sú menej náchylní na stavy úzkosti, ako ľudia, ktorí nevykonávajú žiadnu fyzickú aktivitu.
Ako vlastne cvičenie vplýva na zníženie úrovne stresu a nervozity?
- Stresové hormóny – vieme, že počas stresu sa v našom tele vyplavujú rôzne látky. Práve cvičenie znižuje úroveň týchto stresových hormónov, napríklad kortizolu, pri dlhšom behu. Tak isto napomáha uvoľneniu endorfínov, čo sú zase látky, ktoré vplývajú pozitívne na našu náladu a zároveň pôsobia ako prirodzené analgetiká.
- Spánok – cvičenie môže výrazne zlepšiť aj kvalitu vášho spánku, ktorý býva veľmi často narušený stresom a nervozitou.
- Sebadôvera – keď cvičíte pravidelne, pravdepodobne ste so svojím telom aj spokojnejší a cítite sa istejšie, čo len potvrdzuje výrok spomenutý na začiatku, ktorý poznali už starí Gréci, teda že v zdravom tele je aj zdravá duša.
Je dôležité nájsť si fyzickú aktivitu, ktorá vám vyhovuje. Proti stresu môže byť nápomocná aj dlhšia prechádzka v parku či v prírode alebo taký jogging.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Joga – novodobý trend
Čoraz populárnejšia je joga, ktorá krásne prepája uvoľnenie mysle i tela. Ide o cvičenie, kde základom je správne dýchanie a rôzne polohy, kde dochádza k zapájaniu rozličných svalových skupín. Veľkou výhodou je, že je vhodná pre všetky vekové skupiny.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že veľmi pozitívne pôsobí proti stresu, nervozite a úzkosti tým, že vplýva na náš nervovoý systém a stresovú odpoveď. Môže pomáhať znižovať hladiny kortizolu, krvného tlaku, srdcovej frekvencie a zvyšovať hladinu neurotransmiteru GABA, ktorý býva znížení pri poruchách nálady.
Boli robené určité štúdie, ktoré poukazujú na to, že joga môže zlepšiť náladu a jej pravidelné praktizovanie môže byť dokonca tak efektívne ako antidepresíva pri liečbe depresie a úzkosti.
2. Vitamíny, minerály a doplnky stravy
Tak ako je dôležitý pohyb, je dôležitá aj strava. V strese je ľudský organizmus v stave pohotovosti a z toho vyplývajú aj zvýšené nároky na rôzne vitamíny, minerály a iné dôležité telu potrebné látky. Tu je zopár tipov na vitamíny a prírodné doplnky výživy, ktoré majú vplyv na redukciu stresu a nervozity a s tým spojenými problémami:
Prírodné lieky proti stresu, na nervozitu a na ukľudnenie bez predpisu
- Medovka lekárska – ide o bylinu z čeľade hluchavkovité pochádzajúcu z okolia východného pobrežia Stredozemného mora, ktorá má široké využitie v medicíne, liečiteľstve i v kuchyni. Tradične sa používa na zlepšenie nálady a kognitívnych funkcií, ale má aj mnoho ďalších pozitívnych účinkov na organizmus. Nie len že pomáha zmierniť stres, nervozitu, problémy so spánkom, napomáha schopnosti koncentrácie, ale využíva sa napr. aj pri tráviacich problémoch a nevoľnosti, ktoré taký stres často spôsobuje. Jej upokojujúce účinky si môžete vychutnať vo forme čaju, tabliet či vonného oleja pri aromaterapii.
- Ashwagandha (Withania opojná) – ide o liečivú bylinu využívanú v ajurvédskej medicíne už stáročia. Je dokázané, že má mnoho priaznivých účinkov. Podľa alternatívnej medicíny sa zaraďuje medzi ,,adaptogény“, čo sú vlastne rastlinné produkty zvyšujúce odolnosť organizmu proti stresovým situáciám. Množstvo benefitov tejto rastliny pre telo i mozog spočíva napr. v znižovaní glykémie, hladiny stresového hormónu kortizolu v krvi, podporuje činnosť mozgu a pomáha bojovať proti symptómom depresie a úzkosti.
- Valeriána lekárska – nazýva sa aj mačací koreň, pretože svojou arómou priťahuje mačky. V ľudovom liečiteľstve sa využíva už stáročia ako sedatívum, liek sa pripravuje z je koreňa. Využíva sa pri problémoch so spánkom, hlavne pri nespavosti, ale aj proti psychickému stresu, úzkosti, nervozite.
Vitamíny, minerály a doplnky stravy
- Zelený čaj – považuje sa za najzdravší nápoj na svete, pretože obsahuje množstvo antioxidantov a živín, ktoré majú veľmi priaznivé účinky na naše telo. Napomáha pri zlepšovaní nervovej činnosti, chudnutí a jeho antioxidačné vlastnosti sa podieľajú aj na vychytávaní voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky a ktorých produkcia je napr. aj v stave stresu zvýšená.
- B komplex vitamínov – ide o komplex B vitamínov, ktoré majú v organizme významné postavenie a podieľajú sa na množstve funkcií. Únava a nedostatok energie prispievajú k zvyšovaniu úrovne stresu a iritability. Práve pozitívne účinky B vitamínov pôsobia proti únave a zvyšujú energiu. Väčšina ľudí ich má pri vyváženej strave dostatok, no z rôznych dôvodov sa môžu hladiny niektorých z nich znížiť, napr. pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, kedy je ovplyvnené vstrebávanie niektorých B vitamínov či pri vegetariánskej strave, ktorí často trpia nedostatkom vitamínu B12 dôležitým pre krvotvorbu.
- Magnézium – horčík je minerál esenciálny pre funkciu svalov a nervov. Výskumy ukazujú, že zohráva významnú úlohu v hormonálnej osi a regulácii stresovej odpovede, preto môžu byť zvýšené nároky na tento minerál práve v čase stresu. Nízke hodnoty horčíka sa môžu prejavovať kŕčmi, tetániou navodenou stresom, ktorá sa v súčasnosti považuje za chorobu mladých 21. storočia.
Káva a kofeín – v strese pozitívne či negatívne?
Každý deň, bilióny ľudí siahajú po káve pre nabudenie organizmu energiou. Niekto si bez rannej kávy nevie predstaviť začať deň. Aj keď mnoho štúdií poukazuje na to, že káva môže byť zdravá, ako všade, tak aj tu platí, že všetkého veľa škodí a nie na každého musí pôsobiť priaznivo. Za primerané množstvo sa považuje 5 či menej šálok kávy, pričom by sa nemala prekročiť dávka 400 mg za deň.
Aj keď má kvalitná káva nesporné množstvo pozitívnych efektov na organizmus a zdravie, každý človek má určitú mieru kofeínu, ktorú dokáže tolerovať. Ak vás pitie kávy robí nervóznym či úzkostlivým, treba zvážiť či by nebolo lepšie skúsiť prestať s pitím kávy. Veľké dávky kofeínu totižto pôsobia práve úplne opačne, ako by sme chceli, zvyšujú úroveň stresu a úzkosti.
Kofeín, tento prírodný stimulant obsiahnutý v káve, čaji, energetických nápojoch či kakau, je jedným z najpoužívanejších na svete. Pôsobí stimulujúco na náš nervový systém, pomáha nám udržovať stav bdelosti a pozornosti a predchádza nástupu únavy.
V súčasnosti sa kofeín nepovažuje za škodlivý, výskumy ukazujú skôr opačné výsledky, ale je dôležité ustrážiť si množstvo kávy a kofeínu, ktoré denne prijímame.
3. Nájdite si čas na rodinu a priateľov
Človek je tvor spoločenský a práve rodina a priatelia nám môžu byť v ťažkých časoch veľkou oporou. Na základe jednej štúdie publikovanej aj na pubmed.gov, čo je najkomplexnejšia medzinárodná bibliografická databáza vedeckých článkov z oblasti medicíny, hlavne ženám, ktoré trávia čas s rodinou, deťmi a priateľmi pomáhajú tieto aktivity uvoľňovať oxytocín, ktorý prirodzene pôsobí proti stresu a zmierňuje ho.
Je známe, že tento ,,hormón lásky“ sa okrem iného uvoľňuje aj počas pôrodu a pomáha posilňovať kontrakcie maternice, zvyšuje odolnosť proti bolesti a ukľudňuje a uvoľňuje myseľ rodiacej ženy.
Udržiavanie sociálneho kontaktu je dôležité nie len pre ženy, ale aj pre mužov, podľa ďalšej štúdie muži a ženy, ktorí majú menej priateľov či sociálneho kontaktu, sú náchylnejší na problémy s depresiou a úzkosťou.
Podľa ďalších štúdií objímanie, túlenie sa, bozkávanie či sex pomáhajú zbaviť sa stresu. Pri týchto činnostiach sa opäť uvoľňuje oxytocín a znižuje sa stresový hormón – kortizol. Toto napomáha znižovať krvný tlak a tep, pričom zvýšenie oboch je príznakom stresovej reakcie. Zaujímavé je, že ľudia nie sú jediné živočíchy, ktoré objímajú priateľov, ktorí sú vystresovaní. Robia to aj šimpanzy.
4. Smejte sa
Hovorí sa, že deň bez smiechu je stratený. A aj keď to znie ako klišé, je naozaj pravda, že je veľmi ťažké cítiť sa zle a úzkostlivo, keď sa smejeme. Je to veľmi jednoduchý a zdravý spôsob ako bojovať proti stresu a nervozite, ktorý nás nestojí veľa peňazí, ani času. Veľakrát máme obmedzené možnosti ako sa zo situácie, ktorá nás stresuje dostať a práve smiech je veľmi dobrý prostriedok, ako ju lepšie zvládať. Človek by sa mal smiať aspoň 10 minút denne. Jeho spánok vraj tak bude pokojnejší a pri každodenných rozhodnutiach bude energickejší a sviežejší.
Podľa štúdie na ľuďoch trpiacich rakovinou tí, ktorí sa zúčastňovali skupinovej terapie, kde smiech bol jeden z hlavných cieľov, pociťovali väčšiu úľavu od stresu ako ľudia, u ktorých bola iba odpútavaná pozornosť od daného ochorenia.
Nájdite si teda aktivitu, ktorá vám robí dobre, robí vás šťastnými či už je to brať každodenné situácie s humorom, trávenie času s vtipnými priateľmi či sledovanie komédií a zábavných show.
5. Naučte sa vyhýbať sa prokrastinácii
Určite ste už pojem prokrastinácia počuli, spája sa hlavne s vysokoškolákmi, avšak aj mnohými ďalšími, ktorí majú vo zvyku tráviť čas nepodstatnými činnosťami, pričom dôležité úlohy odkladajú na neskôr.
Prokrastinácia ( z latinského slova pro crastinus – na zajtrajšok) je pojem označujúci chorobné odkladanie povinností na neskôr (na zajtrajšok). Jedná sa o psychickú záležitosť v porovnaní s lenivosťou, ktorá je fyzická.
Dôsledkom je stres, pocity viny, neschopnosti, čo ešte zhoršuje stav stresu a nervozity a vedie k ďalšej prokrastinácii. Preto jednou z možností ako bojovať proti stresu a kontrolovať jeho úroveň v našom tele, je určiť si priority. Skúste sa namotivovať, urobiť si zoznam na každý deň, ktorý ale musí byť realistický. Nemajte zbytočne vysoké nároky a očakávania. Zoraďte si vaše povinnosti o tých, ktoré musia byť splnené čo najskôr po tie, ktoré majú ešte nejaký čas. Snažte sa to dodržiavať, pracujte vždy len na splnení jednej úlohy.
Striedanie či multitasking, venovanie sa viacerým činnostiam naraz nie len, že zhoršuje vašu koncentráciu a predlžuje trvanie jednej úlohy, ale tento spôsob samotný vedie k zvyšovaniu úrovne stresu. Je dôležité, aby ste si po splnení vášho denného cieľa dopriali aj pocit oddychu a relax.
6. Naučte sa relaxovať
Tak ako je pre telo dôležité robiť niečo zmysluplné a produktívne, tak je dôležité vedieť relaxovať. Často máme pocit, že na oddych nie je čas. Aj keď tú chvíľku máme, mysľou sme stále v práci či v škole a pri povinnostiach, ktoré nás čakajú. A to je problém.
Je veľmi dôležité, aby sme boli schopní ,,vypnúť“. Inak je organizmus v stave neustáleho stresu, čo preň už nie je priaznivé. Máme problémy so spánkom, trávením, bolesti hlavy, pocity úzkosti, cítime sa frustrovaní, strácame radosť z toho, čo nás pred tým tešilo či z každodenných vecí.
Nájdite si čas pre seba, pre to, čo vás baví. Či už je to počúvanie hudby, ktorá má veľmi priaznivý relaxačný účinok alebo prechádzka v prírode, načúvanie jej zvukom a čistý vzduch. Rovnako pozitívne môže vplývať napríklad aj čas strávený s naším domácim miláčikom. Nech už je pre vás relaxom čokoľvek, nedovoľte, aby vás každodenné povinnosti oň úplne pripravili.
Vždy, keď si budete hovoriť, na toto nemám čas, spomeňte si, že zdravie máme len jedno, tak si ho nenechajte zničiť. Ak si ho nevážite vy, tak berte ohľad aspoň na vašich blízkych, rodinu, priateľov či deti, ktorí vás potrebujú a určite vás neradi vidia neustále vystresovaných a frustrovaných.
7. Dychové cvičenia a hlboké dýchanie proti stresu
Počas stresovej reakcie nášho tela sa aktivuje sympatikový nervový systém. Ten sám o sebe svojím pôsobením zvyšuje srdcovú frekvenciu, krvný tlak a zvyšuje sa aj frekvencia dýchania. Navyše pôsobí na uvoľnenie stresových hormónov, ktoré okrem iného potencujú jeho účinky.
Preto dychové cvičenia a pomalé, prehĺbené dýchanie ako jedna z techník boja proti stresu nie je vôbec výmysel. Určite ste už počuli, že keď sa potrebujete ukľudniť, máte počítať do desať a zhlboka dýchať. Pomalé a hlboké dýchanie napomáha aktivácii parasympatikového systému, ktorý pôsobí na naše telo opačne, ako sympatikus a je v prevahe v stave pokoja.
Je niekoľko rôznych techník dychových cvičení, napríklad diafragmatické dýchanie či abdominálne. Na internete nájdete množstvo videí alebo popisov ako správne dýchať a je len na vás, ktoré bude vyhovovať vám. Prípadne môžete navštíviť kurz jogy pod vedením inštruktorky.
Vybrané zdroje: