Dnešná doba prináša so sebou rôzne ochorenia nie len fyzického, ale aj psychického charakteru. Niektoré ochorenia dokonca nemusia vykazovať závažné príznaky alebo dokonca ani o nich pacient nemusí vedieť. Niektoré ochorenia sa naplno prejavujú iba v určitých situáciách. Medzi takéto ochorenia môžeme s prehľadom zaradiť aj arachnofóbiu. Počuli ste už o nej? Myslíte si, že ňou trpíte vy alebo vaši blízki? Nemajte strach, spoločne sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme na príznaky, ale aj liečbu.
Arachnofóbia – trpíte ňou aj vy?
V prvom rade by sme radi vysvetlili pojem fóbia. Fóbia predstavuje chorobný strach v situáciách, ktoré by za normálnych okolností strach nemali vyvolávať. Tento chorobný strach je charakteristcký neprimeranou reakciou jedinca na danú situáciu a takéto reakcie bránia človeku, aby sa pohyboval na bežných miestach, v blízkosti rozličných predmetov či výskytu v situáciách s určitými okolnosťami. Možno neuveríte, ale fóbiu by sme mohli opísať ako strach pred vlastným strachom a stratou sebakontroly.
Je dôležité povedať, že arachnofóbia predstavuje iracionálny strach práve z pavúkov. Už zo samotného názvu môžete vyčítať, že táto porucha patrí k fóbiám, ktoré sú vyššie definované. Ide o tzv. poruchu emotivity. To, že sa človek bojí pavúkov ešte nemusí znamenať, že trpí arachnofóbiou. Na to, aby sme mohli povedať, že jedinec trpí práve týmto ochorením, je potrebné naplniť určité znaky, ktoré sú pre arachnofóbiu typické. Arachnofóbiu by sme mohli inak opísať aj tým, že ide o chronické obavy z pavúka, ktoré sú vyvolané bez určitého popudu.
Príčiny arachnofóbie
Keďže ide o poruchu psychického charakteru, i samotné príčiny vyvolávajúce arachnofóbiu sú podľa odborníkov viazané na našu psychiku. Poznáme niekoľko príčin, ktoré mohli aj vám spôsobiť rozvoj arachnofóbie.
- Mohli ste mať veľmi nepekný zážitok počas obdobia detstva, čo si vaše podvedomie mohlo zapamätať.
- Neboli ste náhodou vo vašom detstve alebo i v nedávnej minulosti uhryznutí pavúkom?
- Dokonca ste mohli byť očitým svedkom nepríjemného zážitku s pavúkmi.
- Bohužiaľ, na vine môžu byť aj vaši rodičia, ktorí vám vštepovali myšlienku o jedovatosti a agresivite pavúkov.
Príčiny, ktoré sme uviedli môžu byť ešte doplnené resp. obmenené o iné okolnosti, no nebojte sa arachnofóbia ako taká sa dá liečiť.
Arachnofóbia a jej príznaky
Príznakov je viacero a prejavujú sa nielen na našej psychike, ale aj na našej fyzickej stránke. Dôležité je povedať, že arachnofobik nevie ovládnuť svoj strach z pavúkov. Je zaujímavé, že dokáže pochopiť iracionalitu svojho strachu, no aj napriek tomu, nedokáže v danej situácii zachovať chladnú hlavu bez lekárskej pomoci. Aké sú teda príznaky tejto psychickej poruchy?
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Najviditeľnejším príznakom na pacientovi, ktorý trpí arachnofóbiou, je pocit odporu voči pavúkovi ako takému. Je mu jedno či je pavúk veľký alebo malý, farebný alebo čierny, jednoducho je znechutený už len zo slova pavúk.
- Okrem pocitov odporu, pacienta premôže nekontrolovateľný strach. Ako sme už spomínali, i jedinec chápe nezmyselnosť tohto strachu, no nevie mu však zabrániť.
- Okrem odporu či strachu sa môže arachnofobik stretnúť aj s neovládateľným stavom paniky.
- Naša psychika je vo veľkej miere prepojená s naším telom, a teda ak nie sme psychicky v poriadku, väčšinou sa to prejaví aj na našom tele. Typickým prejavom arachnofobika počas stretnutia s pavúkom je aj búšenie srdca.
Arachnofóbia je nepríjemná už aj v tom, že pacient má strach už len z pomyslenia na pavúka alebo z predmetu, ktorý mu ho pripomína. Ak ste si u seba alebo u svojich blízkych istí príznakmi, ktoré sme opísali, mali by ste určite navštíviť lekára, ktorý vám môže diagnostikovať práve arachnofóbiu.
Dá sa arachnofóbia liečiť?
Potešíme vás, pretože táto nepríjemná emocionálna porucha je liečiteľná. Stačí zájsť za lekárom, ktorý vám ju musí diagnostikovať na základe vami opísaných príznakov. V tejto súvislosti by sme radi odkázali na možné príčiny vzniku arachnofóbie, nakoľko to, že máme strach z pavúkov nemusí hneď znamenať, že sme arachnofobici. Ak už trpíte touto emocionálnou poruchou, je dôležité nasadiť správnu liečbu. Najčastejšie sa využívajú tzv. psychoterapeutické hovory. Účelom týchto hovorov u psychoterapeuta je vysvetliť pacientovi podstatu jeho strachu a pomôcť mu s tým, ako sa s ním najlepšie vyrovnať.
Ďalšia metóda, ktorá sa využíva pri liečbe arachnofóbie, je aj postupné pripravovanie pacienta na prekonanie strachu pomocou vystavovania pavúkov. Samotná liečba tejto poruchy však podlieha súhlasu samotného pacienta. Okrem tohto sa ako podporná liečba využívajú aj lieky proti úzkosti, teda anxiolytiká alebo antidepresíva.
Alternatívna liečba
Skúsení odborníci, ktorí sa zaoberajú efektívnou liečbou arachnofóbie odporúčajú čeliť tomuto strachu. V dnešnom svete existujú aj špecializované kurzy, ktoré vám pomôžu bojovať s vaším strachom z pavúkov. Takéto kurzy vedú skúsení hypnotizéri, ktorých hlavnou úlohou je naučiť pacientov zvládať prítomnosť pavúkov. Okrem toho sa človek podstupujúci tento kurz dozvie zaujímavosti z ríše pavúkov či nové zvláštnosti.
Účastníci tohto kurzu vykonávajú záverečný test, ktorým je prechádzka ríšou pavúkov a dokonca možnosť chytiť si jedného z najnebezpečnejších pavúkov. Odborníci tvrdia, že po ukončení tohto kurzu až 98% jeho účastníkov prekoná strach a dokonca zvládne pavúka držať aj vo vlastných rukách.
Čo hovoria štatistiky a odborníci?
Arachnofóbia si nevyberá svoje obete. Arachnofobikom sa môže stať:
- muž
- žena
- dieťa
Možno ste netušili, ale touto emocionálnou poruchou trpí približne 3,5 – 6,1% svetovej populácie, čo je približne pol miliardy ľudí.
Štatistiky sú veľmi zaujímavé aj z toho hľadiska, že ak človek trpí arachnofóbiou, nemusí to zistiť hneď.
Výskumníci Max Planck inštitútu a Uppsala University sa podujali na zistenie toho, či strach z pavúkov je dôsledkom jeho naučenia sa alebo dôsledkom jeho dedičnosti. Strach z pavúkov sa testoval dokonca aj na deťoch mladších ako 6 mesiacov. Týmto deťom boli ukázané pavúky či hady. Deti sa začali báť aj napriek tomu, že nemohli mať ešte s týmito stvoreniami negatívnu skúsenosť. Na obrázkoch, ktoré výskumníci ukazovali deťom, boli pavúky, hady, kvetiny a ryby. Dokonca podobnej veľkosti a v podobnom sfarbení. Zaujímavosťou je to, že sa deťom výrazne zväčšili zrenice pri pohľade na pavúkov a hady.
Odborníci tvrdia, že ak nedochádza k zmene intenzity osvetlenia v miestnosti a napriek tom sa výrazne zväčšia zreničky, znamená to, že dochádza k aktivácii tzv. noradrenergického systému v mozgu, ktorý je prejavom reakcie strachu.
Výskumníci dospeli k záveru, že strach z pavúkov či hadov má dočinenia aj s evolúciou ľudstva. Jednoducho má človek v mozgu určitý systém, ktorý dokáže identifikovať nežiadúce stvorenia, ku ktorým patria napr. pavúky či hady. Tento systém majú vo svojom mozgu aj primáty, a preto sme ho ,,zdedili“. Čo teda prispieva k strachu z pavúkov? Tento systém, ktorý sme zdedili a stresové reakcie. Ak sa k týmto dvom faktorom pridajú ešte ďalšie, u jedinca sa môže rozvinúť intenzívnejší strach alebo arachnofóbia.
Je dobré mať z pavúkov strach?
Okrem už zmienených zistení podporuje zistenia o zdedení strachu z pavúkov aj doktor Ross Menzies z univerzity v Sydney, ktorý sa vyjadril o arachnofóbii v tom zmysle, že arachnofóbia predstavuje biologicky podmienený strach a že sa jej už ľudstvo nezbaví. Taktiež sa vyjadril aj takým spôsobom, že strach z pavúkov je niekedy aj dobrá vlastnosť, nakoľko na svete žijú aj veľmi nebezpečné druhy, z ktorých je dobré mať strach.
Strach z pavúkov v rozumnej miere je určite dobré mať, nakoľko nikdy nevieme či nejde o jedovatý druh. Dobrou správou je, že na celom svete je len približne 0,1% pavúkov, ktoré už zapríčinili smrť človeka. Na druhej strane je určite dobré mať pred nimi rešpekt, nakoľko je ich na celom svete približne 1000 druhov.
Zaujíma vás
Čo je to arachnofóbia?
Arachnofóbia predstavuje chorobný strach z pavúkov. Tento strach je charakteristický svojou nezmyselnosťou a prehnanými reakciami na pavúkov aj v prípadoch, kedy človeku nič nehrozí. Jedná sa teda o psychickú anomáliu, ktorá je charakteristická odporom k pavúkom a strachom z nich, ktorý môže prerásť až do panických stavov.
Aké sú príznaky arachnofóbie?
Hlavnými príznakmi arachnofóbie sú prehnané reakcie na pavúky. Jedná sa najmä o prehnaný odpor k tomuto druhu hmyzu, nekontrolovateľný strach, ktorý pohltí jedinca, prejavy paniky a toto všetko môže byť sprevádzané aj búšením srdca.
Dá sa arachnofóbia liečiť?
Áno, arachnofóbia je liečiteľná a keďže sa jedná o psychickú anomáliu, vhodnou formou liečby môže byť napríklad aj psychoterapia, kde sa pacientovi preukáže nezmyselnosť jeho strachu. Ďalšou alternatívou je postupné vystavovanie pavúkov resp. ich obrázkov, čo slúži na to, aby si človek na ne zvykol a nevidel ich ako nebezpečné. V dnešnej dobe je účinným bojom proti arachnofóbii aj špecializovaný kurz, ktorý vás o pavúkoch naučí viac a postupne s nimi môžte prísť aj do kontaktu.
Ako zistím, že trpím arachnofóbiou?
Je dôležité si uvedomiť prítomnosť príznakov arachnofóbie, medzi ktoré patria hlavne neprimeraný strach z pavúkov, ktorý môže spôsobiť až panické stavy, odpor a pocit znechutenia voči pavúkom a k tomu všetkému sa môže pridať aj búšenie srdca.
Vybrané zdroje:
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Arachnofóbia
- https://www.interez.sk/blog/arachnofobia-bojite-sa-pavukov-mozu-za-vasi-rodicia/
- https://www.noviny.sk/zaujimav
osti/331868-vzbudzuju-strach- a-uzkost-aj-ked-zaberaju-len- roh-izby-arachnofobia-sa-ale- da-liecit - https://vyliec.sk/choroby/arachnofobia/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Fóbia
úplne ma fascinuje EQ tvorcov člankov o arachofobii. ako prvé, človek s arachnofobiou začne googlit ako sa jej zbaviť a na každej stránke musí byť vycapený ten najodpornejší pavúk!
Som človek čo sa snaží s touto fobiou bojovať.. A naozaj mmi nepomáha, keď na všetkých stránkach o radách na zbavenie sa arachnofóbie je obrovská detailná fotka pavúka! Evidentne článok písal človek, ktorý sa nevie do toho vcítiť
Máš úplnú pravdu😂tiež som si to všimla, ako by sme boli neandrtálci, ktorí nevedia, ako pavúk vôbec vyzerá, keďže sa ho bojíme a vyhýbame sa kontaktu s ním.