Stres je všade okolo nás. Často sa nám môže zdať, že tak to má byť, že s tým nič nedokážeme urobiť. Nepozastavujeme sa nad tým – veď načo? To, že sa nám dnes nedarí, neprinúti našich nadriadených posunúť termín odovzdávky, tak sa ani nepokúšame naháňať čas – deň predsa dlhší nebude, nech sa akokoľvek snažíme.
Tento prístup náš však ubíja, stále viac a viac, a vlastne vôbec nepomáha riešiť podstatu problému – stres tu bol, je aj bude, čo však môžeme urobiť pre to, aby to bolo lepšie? Aj keď to na prvý pohľad nemusí byť jasné, pre zvládanie stresu dokážeme urobiť oveľa viac, ako si myslíme.
Krátko o strese
Stresom rozumieme psychický stav človeka, ktorý je v danej situácii priamo ohrozovaný alebo ohrozenie očakáva a nie je presvedčený, že jeho obranná reakcia bude správna alebo dostatočne silná. Stresová odpoveď organizmu slúži k riešeniu situácie všetkými možnými prostriedkami, čím dochádza k mobilizácii síl tela.
Na presnej definícii stresu sa psychológovia nezhodujú, čo za stres považovať a čo nie je teda často diskutabilné. Všeobecne stres vnímame ako nepriaznivý, nepríjemný psychický stav, ktorý v náš vyvoláva neistotu, strach či paniku. Netreba ale zabúdať, že stres je pre správny vývoj potrebný a pri nižšom množstve v určitých formách predstavuje žiadanú a príjemnú skúsenosť, ktorá nás posúva vpred. Prebytok stresu je však pre človeka nebezpečný – predstavuje zvýšené riziko infarktu, srdcových ochorení, vzniku vredov či psychických chorôb. Je preto dôležité stres obmedzovať na zdravé normy a správne ho zvládať.
Prečo je dôležité ovládať svoj stres?
Hladiny stresu majú veľký vplyv na psychické zdravie človeka. Dlhodobé vystavenie organizmu vysokým dávkam stresu so sebou prináša množstvo komplikácii psychického aj fyzického charakteru. Efektívne kontrolovanie stresu pomáha človeku byť šťastnejší, produktívnejší a prispieva k celkovému zdraviu človeka.
Ako na stres?
Existuje množstvo techník, ktoré pomáhajú pri redukovaní stresu. Či už hľadáte úľavu v stresujúcom období alebo prevenciu pred stresom, nasledujúce techniky vám môžu pomôcť:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- zoberte si prestávku – stres je často nástrojom tela, ktorý nám dáva na vedomie, že organizmus nevládze a potrebuje oddych. Využite chvíľku pokoja na relaxáciu, prechádzku v prírode, meditáciu či venovanie sa záľubám. Všetky tieto aktivity pomáhajú telu prejsť na iné myšlienky a tým aj odbúrať stres.
- znížte príjem alkoholu a kofeínu – tieto spoločensky uznávané drogy mnohí z nás využívajú na boj so stresom. Pravda je však úplne inde – alkohol aj kofeín aktivujú receptory mozgu, ktoré zvyšujú pocity úzkosti, čo môže viesť k ešte zvýšenej nervozite a stresu. V náročných a stresujúcich situáciách sa preto odporúča vyhnúť sa príjmu týchto drog.
- doprajte si dostatok spánku – počas prežívania zvýšeného stresu naše telo potrebuje viac spánku ako v bežných situáciách. Ak sa cítite byť pod väčším stresom, dajte svojmu telu viac času na odpočinok.
- začnite cvičiť – fyzická aktivita je veľmi účinná pri odbúravaní stresu. Zároveň zvyšuje pocit pohody a napomáha celkovému zdraviu organizmu.
- hovorte o svojich problémoch – telo sa stresom prirodzene bráni v situáciách, ktoré nezvládame. Blízki ľudia, ako sú priatelia či rodina, nám môžu v ťažkých chvíľach poradiť a pomôcť. V prípade dlhodobých problémov je vhodné konzultovať svoje pocity s lekárom či terapeutom.
- vyskúšajte prípravky na odbúranie stresu – príroda ponúka mnohé riešenia pre znižovanie hladín stresu v našom tele. Stres ovplyvňuje napríklad hladina horčíka v tele – pre boj so stresom je vhodné prijať vyššie množstvo horčíka. Proti stresu pomáhajú aj extrakty bylín – medovka, ľubovník, levanduľa či mäta obsahujú vitamíny skupiny B, C a antioxidanty, ktoré pomáhajú telu bojovať so zvýšenými hladinami stresu. Na dlhodobé používanie sú vhodné aj prípravky s tryptofánom a fenylalanínom, ktoré sú dostupné v lekárňach ( prípravky Modin, Vetrisol „happy pills“, Persen forte a.i.)
Cvičenia na odbúravanie stresu
Proti stresu dobre funguje fyzická aktivita. Medzi formy cvičení preukázateľne znižujú hladiny stresu patrí napríklad:
- meditácia a relaxačné cvičenia – po náročnom, stresujúcom dni môže pomôcť k úľave aj pár minút relaxačnej aktivity, ako je meditácia či statický strečing. Jediné, čo potrebujete, je mäkká podložka a niekoľko minút času.
- joga a čikung – oba ázijské pohybové cvičenia v sebe spájajú meditáciu, koncentračné a dýchacie cviky, ktoré vysielajú do mozgu uvoľňujúce impulzy. Štúdie preukázali, že obe metódy majú všestranne priaznivý účinok pri odbúravaní stresu.
- dýchacie cvičenia – rovnomerné dýchanie priaznivo ovplyvňuje hladiny stresu. Rôzne techniky dýchania do brucha či alternatívne dýchanie cez nos pomáhajú telu dostať sa do pohodlia a zbavujú ho stresu. Prevedenie je jednoduché – začnite položením jednej dlane na hrudník, druhú položte na žalúdok. Vdychujte vzduch nosom 6-10 sekúnd a pomaly vydýchnite. Opakuje aj niekoľkokrát.
5 rád ako obmedziť stres
- Zistite, čo vám spôsobuje stres – dobrým začiatkom je identifikovať príčiny stresu – čo v nás teda vyvoláva stres? Môžu za to mnohé faktory, medzi ktoré patria vzťahy s ľuďmi v okolí, informácie, ktoré prijímame a spracovávame, ale aj rôzne situácie a udalosti v našich životoch. Stres nám môžu prinášať aj vlastné myšlienky, názory a pocity, ktoré nám pomáhajú vnímať svet. Kontrolovať tieto faktory a pristupovať k nich zodpovedne je kľúčové pri zvládaní stresu.
- Spoznajte samých seba a svoje okolie – schopnosť zvládať stres závisí od toho, akou je daný človek osobnosťou. Sami dokážeme najlepšie predvídať reakcie seba a svojho tela, čo môžeme využiť pri zvládaní stresu – vyhýbajme sa priestorom, stretnutiam s ľuďmi či situáciám, o ktorých vieme, že nám prinášajú stres. Neznamená to ale nechodiť na hodiny k profesorovi, ktorý vás „stresuje“ prednáškami, či zanedbávať osobnej hygieny, pretože sa na pracovných toaletách necítite dobre. Niektoré situácie sú v živote nevyhnutné, a aj keď pre nás môžu byť stresujúce, môžeme ich zvládnuť správnou prípravou na ne.
- Predvídajte a plánujte vopred – telo je náchylnejšie na stres ak je vystavené neočakávaným situáciám. Ešte predtým, ako sa vydáte riešiť problémy a nástrahy každodenného života, porozmýšľajte nad tým, čo všetko vás dnes čaká a neminie. Zamyslite sa, aké náročné situácie a udalosti vás čakajú v najbližšom období a pripravte sa na ne. Dáte takto svojmu organizmu informáciu, že sa nemusí ničoho báť – všetko ide podľa plánu.
- Vyrovnajte sa s neúspechom – každému z nás sa občas niečo nevydarí. Následne sklamanie je prirodzené, ale nenechajte sa zbytočne vtiahnuť do hlbokej frustrácie. Ťažkosti a neúspechy patria k životu a treba na ne byť pripravený. Z chýb sa poučte a snažte sa im v budúcnosti vyhnúť. Takto telu pomôžete správne reagovať na frustrujúce situácie.
- Veďte zdravý životný štýl – ako pri všetkých ochoreniach, zdravá životospráva nikdy nemôže byť na škodu. Aj stres všeobecne zvládajú lepšie ľudia, ktorí majú dostatočný telesný pohyb, odpočinok a zdravé stravovacie návyky. Doprajte svojmu telu dostatočný oddych a fyzickú aktivitu – dobije vás to energiou a optimizmom. Vyhnite sa nadmernej únave, v prípade potreby si vezmite čas na odpočinok. Venujte sa svojim záľubám, nájdite si čas na aktívnu regeneráciu a dbajte na kvalitný spánok. Udržiavať svoje telo zdravé a v dobrej kondícii je kľúčové pre prevenciu všetkých ochorení.
Záver
Stres je nepochybne súčasťou našich každodenných životov. Stretávame sa s ním doma, v zamestnaní či pri bežnej prechádzke po ulici. Je zainteresovaný v takmer všetkých našich problémoch a jeho účinky sú spojené s množstvom ochorení.
Moderná doba so sebou prináša viac a viac stresujúcich situácii, s ktorými musíme denne bojovať. Správne zvládanie stresu je preto nevyhnutné pre šťastný a produktívny život. Naučiť sa zvládať a ovládať svoj stres je pre každého individuálny proces, čím skôr ho však zvládneme, tým jednoduchšie a krajšie naše životy budú.
Vybrané zdroje: