Posledná aktuálizácia prebehla 15. apríla 2024. Upravila redakcia dominika
Tep srdca, pulz, alebo srdcová frekvencia sú rôzne názvy pre jeden úkon – počet sťahov srdcového svalu (konkrétne ľavej srdcovej komory) za minútu. Vyššia aj nižšia frekvencia tepu má vplyv na naše zdravie.
Pokojová srdcová frekvencia
V prvom rade je dôležité poznať vlastnú srdcovú frekvenciu v pokoji. Najlepší čas na jej meranie je z rána, hneď ako sa zobudíte a kým ste ešte v posteli (ste v horizontálnej polohe). Dva prsty (ukazovák a prostredník) priložte na zápästie druhej ruky. Keď ucítite pulz pozrite na hodinky a počítajte počet úderov za 15 sekúnd. Výsledok vynásobte štyrmi. Zistíte aký je váš tep srdca za jednu minútu (môžete počítať počet úderov aj 30 sekúnd, alebo celú minútu).
Ak sa vám nedarí nájsť pulz na zápästí môžete si ho zmerať na krku. Priložte dva prsty na jednu stranu krku, pod čeľusť – a počítajte.
Priemerne sa pokojová srdcová frekvencia pohybuje okolo 70 – 80 úderov za minútu. Každý človek má hodnotu inú, preto je lepšie ak si ju zmeriate osobne. Za normálny tep sa považuje 60 až 100 úderov za minútu. Čím nižšiu hodnotu nameriate tým je to pre váš organizmus lepšie.
Tep si takto merajte niekoľko dní po sebe. Ak sa namerané hodnoty približne zhodujú ide o váš normálny pokojový tep.
Čím nižšiu hodnotu nameriate tým je to pre váš organizmus lepšie. Srdce môže efektívne reagovať na záťažové situácie, s ktorými sa bežne stretávate v živote.
Aktívni športovci môžu mať pokojový tep srdca 40 – v ich prípade je to úplne normálne. Ľudia, ktorí sa športu nevenujú takmer vôbec, vyvíjajú minimálnu fyzickú aktivitu majú pokojový pulz oveľa vyšší. Pri fyzickej záťaži sa im zvýši a môže neraz dosahovať maximálne hodnoty čo vedie k búšeniu srdca, dýchavičnosti atď.
Tep nie je stabilný
Tep srdca sa v priebehu dňa mení. Ovplyvňuje ho takmer všetko čo robíme. Už len vstanie z postele nám rozbúši srdce rýchlejšie, ale rýchlo sa vráti do normálu. Rýchlosť pulzu záleží od informácií, ktoré dostáva srdce z mozgu. Mozog túto informáciu vyšle vtedy, keď dostane signál z buniek, ktoré potrebujú viac kyslíku. Viac kyslíku môže organizmus potrebovať napríklad fyzickou aktivitou. Ak máte sedavý životný štýl rozbúšiť srdce vám môže aj obyčajné rýchlejšie postavenie sa zo stoličky.
Vysoký pulz/tep môže viesť k bolestiam na hrudníku, dýchavičnosti, zlému krvnému obehu, slabosti, mdlobám…Ak pociťujete vysoký tep z emočného stresu, psychickej záťaži či úzkosti, tak StressFix vám môže byť pomocným riešením tohto problému. Prečítať viac o StressFixe→.
Na srdcovú frekvenciu vplýva viacero faktorov
- Vek – kým novorodenci majú priemerný pulz cca 140 ľudia v staršom veku len cca 70 úderov.
- Fyzická aktivita – stačí ak sa niekam ponáhľate, pobehnete, alebo sa venujete cvičeniu a váš tep sa zrýchli.
- Obezita – nedostatok pohybu vedie k nárastu hmotnosti. Srdce je pri nadváhe nútené biť rýchlejšie a silnejšie aby zaistilo dostatočný prísun krvi do celého tela.
- Počasie – vysoké teploty a vlhkosť môžu zvýšiť pulz.
- Emočný stres, hnev, radosť, preľaknutie …
- Kolísanie hormónov – hormonálne zmeny – tehotenstvo, menopauza
Tep srdca môže byť zvýšený aj v dôsledku rôznych ochorení
- Problémy so srdcom, možno o nich ani neviete a zvýšený tep vás na ne upozorňuje
- Problémy so štítnou žľazou, tráviacim traktom, alebo dýchacími cestami
- Otrava, tep sa zvýši aj po nikotíne, užití omamných látok
- Horúčka
- Anémia
- Nádory na mozgu
Vplyv vysokého pulzu na organizmus
Príliš vysoká frekvencia, ktorá trvá dlhšiu dobu a nie je zapríčinená napr. cvičením môže viesť k zdravotným problémom – aj závažným.
- Zlá kondička
- Nedostatok energie
- Bolesť na hrudníku
- Dýchavičnosť, problémy s dýchaním
- Zlý krvný obeh – studené ruky a nohy
- Nízky krvný tlak
- Slabosť, mdloby, závraty
- Zvyšuje sa riziko tvorby krvných zrazenín
- Infarkt myokardu, mŕtvica, zástava srdca
Za vysoký tep sa považuje viac ako 100 úderov za minútu u dospelého človeka. Častý, alebo stály vyšší tep nepriaznivo vplýva na ľudský organizmus. Zvýšiť ho môže takmer čokoľvek. Ak sa tep dostane do normálu je všetko v poriadku, ak aj napriek pominutiu dôvodov, ktoré pulz zvýšili zostáva stále vyšší je dobré ho čo najrýchlejšie znížiť. Najčastejšie je príčinou zvýšeného tepu stres. Obmedzením stresujúcich udalostí zmiernite tep. Zbaviť sa ale stresu môže trvať dlhšiu dobu, preto sa snažte udržať váš pokojový tep vždy čo najnižší. Vysoká srdcová frekvencia môže totižto prerásť do chronického štádia a narobiť v tele množstvo komplikácií.
Ako znížiť tep?
Hneď ako sa vám rozbúcha srdce upokojte sa, spomaľte, otvorte okno a posaďte sa, alebo si ľahnite.
- Ak sa vám tep zvýši cestou domov z práce, alebo zo školy spomaľte chôdzu, alebo si urobte prestávku.
- Začnite s meditáciou., alebo jogou. Tiež pomáha ak začnete zhlboka a pomalšie dýchať. Nádych by mal trvať 4 – 8 sekúnd, potom dych na 3 až 5 sekúnd zadržte a nasledujúci výdych by mal trvať 4 až 8 sekúnd.
- Stimulujte blúdivý nerv – tento nerv spája mozog so srdcom. Jeho stimuláciou môžete znížiť tep.
- Zadržte dych a napnite svaly na bruchu (ako keď ste na veľkej potrebe).
- Kašlite, alebo sa skúste vyvracať – spustite dáviaci reflex strčením dvoch prstov do krku. Takto sa napnú svaly na bruchu
- Priložte si na tvár na pár sekúnd studený vlhký uterák
- Opakujte slovíčko „om“. Vibrácie stimulujú blúdivý nerv.
- Elektrolyty – hlavne sodík, draslík, vápnik a magnézium pomáhajú prenášať elektrické signály v organizme, ktoré sú dôležite pri regulácii srdcovej frekvencie.
- Pitný režim – pri dehydratácii musí srdce biť silnejšie, aby zabezpečilo prísun krvi do celého organizmu. Dostatočný príjem tekutín zabráni zvýšeniu tepu.
- Obmedzte príjem stimulantov, ktoré vám zvyšujú tep – nikotín, nápoje s obsahom kofeínu, nelegálne látky
- Tep môžu zvyšovať aj niektoré lieky (proti kašľu, na psychické poruchy,…) a niektoré prípravky na chudnutie (znižujúce chuť do jedla). Ak vám tep zvyšujú lieky, ktoré vám predpísal lekár informujte ho o tom.
Zníženie vysokého tepu z dlhodobého hľadiska
Vyššie spomínané spôsoby vám pomôžu predchádzať zvýšeniu pulzu, prípadne vám pomôžu znížiť ho v priebehu pár minút. To ale neznamená, že sa vám tep nemusí zvýšiť kedykoľvek znova. Nasledujúcim spôsobom si môžete znížiť váš pokojový tep.
Cvičenie
Srdce je sval, ktorý by ste mali udržiavať vo forme – posilňovať ho. To môžete najlepšie urobiť cvičením. Skôr než začnete cvičiť mali by ste poznať svoj maximálny tep srdca. Je na to jednoduchý vzorec. Od čísla 220 odpočítajte svoj vek. Výsledok je vaša maximálna srdcová frekvencia. Pri cvičení by sa mal tep srdca pohybovať od 50 do 85% maximálnej srdcovej frekvencie. Záleží to od toho v akom tempe chcete cvičiť.
Kardio cvičenia vaše srdce zosilnia a znížia váš tep. Ide o tzv. aerobné cviečenie kedy by sa váš tep mal pohybovať okolo 60 až 85% maximálnej srdcovej frekvencie. Okrem posilnenia kardio-vaskulárneho systému zapracujete aj na svojej postave a zbavíte sa nadbytočnej hmotnosti.
Počas cvičenie striedajte fázy s vysokou intenzitou s fázami oddychu. Napr. 1 minútu bežte tak rýchlo ako vládzete a ďalšiu minútu choďte krokom. Čas jednotlivých fáz si zvoľte podľa svojich schopností.
Zmerajte si tep srdca pri maximálnej fyzickej záťaži a následne si doprajte jednu minútu odpočinku. Ak po uplynutí minúty je váš tep o 12 úderov menší vaše srdce sa po maximálnom výkone zotavuje normálne. Ak je číslo ešte vyššie a je to vďaka cvičeniu (pokles tepu po 1 minúte odpočinku je 15 až 20) dostali ste svoje srdce do perfektnej formy.
Psychická pohoda
Stres, depresie, emočné vypätie a ďalšie psychické problémy zvyšujú tep. Emócie patria do bežného života, ak je vaše srdce zdravé nič mu nehrozí. Občasný a krátkodobý zrýchlený tep zvládne. Ak ale trpíte depresiami a neustálim stresom vyhľadajte odbornú pomoc. Psychická pohoda je veľmi dôležitá.
Výživový doplnok StressFix
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 48,9 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Zníženie tepu v prípade psychologických príčin
- Tlmenie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Pitný režim
Dehydratácia organizmu spôsobuje množstvo problémov. Zvýšený tep je len jedným zo sprievodných znakov. Pohár vody vám môže rýchlo pomôcť upokojiť rýchly pulz. Dodržiavaním pitného režimu (cca 2,5 l tekutín denne) pomôže udržať váš tep v normálnych hodnotách. Príznaky dehydratácie organizmu spoznáte celkom ľahko
- Tmavý moč
- Sucho v ústach
- Bolesti hlavy
- Závraty, točenie hlavy
- Suchá, šupinatá pokožka
- Vyšší pulz
Strava
Doprajte si stravu bohatú na antioxidanty, vitamíny a zdravé tuky – zamerajte sa na zeleninu, ovocie, chudé mäso, ryby, orechy, semená a strukoviny. Tieto potraviny udržia váš organizmus zdravý. Zabránite upchávaniu ciev a vaše srdce tak nebude nútené pracovať silnejšie a rýchlejšie.
Obezita
Ak trpíte nadváhou snažte sa pár kíl zhodiť. Čím viac kíl máte tým rýchlejšie musí vaše srdce biť aby zaistilo prísun krvi do aj tých najtenších ciev. Urobiť pár krokov s 20 – 30 kilovou nadváhou je pre srdce dosť veľká záťaž.
Kedy navštíviť lekára
Ak aj napriek zmene životného štýlu sa vám nedarí znížiť pokojový tep srdca príčina bude niekde inde. Konzultujte svoj stav s lekárom, ktorý na základe rôznych vyšetrení zistí príčinu zvýšeného tepu.
Dlhodobo zvýšený tep nepodceňujte. Správnou životosprávou a starostlivosťou o svoje telo predĺžite svoj život a znížite riziko prepuknutia rôznych srdcových ochorení.
Najlepšie dychové metódy na okamžité zníženie tepu
V tomto článku sme sa rozhodli vám priblížiť ešte 2 účinné metódy, ktoré vám okamžite znížia tepovú frekvenciu. Jednou z nich je Valsalvov manéver a druhou je Wim Hofova metóda. Podstata oboch spočíva v dychových cvičeniach, ktorých účinok na tepovú frekvenciu je aj vedecky dokázaný.
Čo je Valsalvov manéver?
Je dychové cvičenie, ktoré v roku 1700 prvýkrát objavil, resp. opísal taliansky anatóm Antonio Maria Valsalva, ktorý, okrem iného popísal a pomenoval Eustachovu trubicu.
Technik sa používa na diagnostiku problému s autonómnym nervovým systémom, na obnovu normálnej srdcovej frekvencie pri búšení srdca alebo pri vysokom tepe a aj pri vyrovnávaní tlaku vzduchu v ušiach.
Podstatou Valsalvovho manévra je zvýšiť vnútorný tlak v pleurálnej dutine, v hrudníku. Týmto spôsobom sa aktivuje aj nervus vagus, hlavný nerv, čo spôsobí okamžité zníženie krvného tlaku a spomalenie srdcovej frekvencie. Preto sa technika nazýva aj vagová technika alebo vagové manévre.
Valsalvovu techniku používame každý deň
Toto dýchanie bežne ľudia používajú počas dňa niekoľkokrát bez toho, že by vedeli, že vykonávajú Valsalvov manéver. Tlak v hrudníku narastá vždy, keď vykonávate veľkú potrebu, tzv. stolicu. Zatlačenie na vypudenie obsahu žalúdka totiž spôsobuje podržanie vzduchu v hrudníku na istý čas. Po uvoľnení dychu sa uvoľní aj tlak v hrudníku a dochádza k zmene srdcového rytmu a teda aj k zmene krvného tlaku.
Krok za krokom ako na to
Samotná realizácia štandardného Valsalvovho manévra je jednoduchá. Môžete pri nej sedieť alebo ležať.
- Urobte hlboký nádych.
- Na vrchole nádychu podržte dych.
- S podržaným dychom zatlačte, akoby ste boli na toalete.
- Tlačenie spolu so zadržaným dychom vykonávajte 10 sekúnd.
- Následne prudko vydýchnite a pomaly a ticho dýchajte s otvorenými ústami, až sa vrátite k svojmu pôvodnému dýchaniu.
Modifikovaný Valsalov manéver
Efektívnejšou metódou je modifikovaný Valsalov manéver, ktorý je však aj o niečo riskantnejší, keďže pri ňom dochádza k ešte prudšiemu poklesu krvného tlaku. V podstate ide o to isté, ale výdych sa realizuje proti odporu iného predmetu, napr. injekčnej striekačky. Preto, technika vyžaduje aj 10 alebo 20 ml injekčnú striekačku (čím je striekačka menšia, tým je náročnejšie ju nafúknuť). Postup je nasledovný:
- Pripravte si striekačku:
- piest striekačky (to je tá modrá časť) zatlačte úplne dovnútra
- otočte striekačku tak, aby ste si hrdlo (miesto odkiaľ by pri naplenní mala vytekať tekutina) mohli vložiť do úst.
- Sadnite si do polosedu tak, aby trup s podložkou zvieral uhol 45°.
- Urobte hlboký nádych.
- Na vrchole nádychu podržte dych a fúkajte do hrdla striekačky tak silno, ako len viete, akoby ste ju chceli nafúknuť.
- Vydržte tak 10 až 15 sekúnd.
- Po ukončení a vydýchnutí sa z polosedu, jedným miernym švihom, dostaňte do ľahu tak, aby vaše mierne pokrčené končatiny zvierali s podložkou uhol 45°.
- Postupne sa vráťte k svojmu prirodzenému dýchaniu.
Ideálne je, ak dychom, ktorí fúkate/tlačíte do otvoru striekačky, o niečo posuniete piest striekačky. V prípade, že sa vám to nepodarí, nič sa nedeje, manéver je rovnako účinný.
Na porovnanie odporúčame, aby ste si tep zmerali pred technikou a po nej. Ak je to potrebné, opakujte ju.
Valsalvov manéver na zaľahnuté uši
Táto technika sa používa najmä na zníženie pulzovej frekvencie, ale existuje aj variant, ktorý vám pomôže so zaľahnutými ušami. Ten sa realizuje nasledovne:
- Nadýchnite sa.
- Zadržte dych.
- Chyťte si nos tak, aby z neho neunikal vzduch.
- Vydychujte čo najdlhšie do chyteného nepriepustného nosa.
Podstatou je dostať vzduch do stredného ucha cez nosohltan a uvoľniť tak zaľahnuté uši. Pozor, buďte opatrní a nefúkajte príliš silno, môžete si pretrhnúť bubienok.
O čo ide Valsalvovmu manévru?
Uvoľňuje elektrický systém srdca v 4. fázach:
- Pri fúkaní proti zavretým dýchacím cestám, stúpa tlak v hrudníku a v bruchu. Nastane vypudenie krvi zo srdca, čo vedie ku krátkemu zvýšeniu krvného tlaku.
- Pokým sa namáhate, srdce s každým úderom začne pumpovať menej krvi. Tak sa krvný tlak spomalí, upokojí sa. Môže za to obmedzené množstvo krvi v žilách, ktoré sa vracia do srdca.
- Na konci techniky, keď prichádza výdych, nastáva uvoľnenie, srdcová frekvencia sa opäť zvýši, ale do normálneho stavu.
- Nastáva fáza zotavenia. Krv sa vracia do srdca, krvný tlak sa na chvíľu zvýši, no rýchlo sa vráti na správnu, normálnu srdcovú frekvenciu.
Vedľajšie účinky
Po vykonaní techniky sa môže niekomu krútiť hlava alebo môže mať závrat. Nejde však o žiadne život ohrozujúce prejavy. Je to prirodzená reakcia tela na náhle zníženie tepovej frekvencii, s ktorou sa spája menšie množstvo vypudenej krvi do krvného obehu. Tento stav sa nazýva hypotenzia.
Závažnejším vedľajším účinkom je, tzv. synkopa, čo je stav, kedy človek na krátku dobu stratí vedomie. I keď by sa sám mal takmer okamžite prebrať, mal by o tejto skutočnosti bezpodmienečne informovať svojho lekára a manéver, bez súhlasu lekára, už nevykonávať.
Pre koho áno a pre koho nie je Valsalva?
Keďže pri technike, konkrétne pri tlačení, dochádza k zvýšeniu vnútroočného a vnútrohrudného tlaku, neodporúča sa vykonávať ľuďom, ktorí majú implantáty šošovky alebo poškodenie sietnice v oku. Okrem toho, ľudia, ktorí majú ochorenie koronálnych artérií, chlopní alebo vrodenú srdcovú chybu, vysoký krvný tlak, arytmiu, by sa mali byť obzvlášť opatrní a manéver realizovať len po konzultácii s lekárom.
Je Valsalva účinný?
Na účinnosť Valsalvovho manévru sa uskutočnil nejeden pokus, nejeden výskum, ktorý odhalil jej pozitívne účinky na srdce. Sami na sebe si môžete metódu kedykoľvek otestovať a presvedčiť sa, že niečo na tom pravdy bude. Podľa štúdií je Valsalvov manéver účinnejšou technikou na zníženie tepu ako je, napr. masáž karotického uzla alebo studený obklad na tvári. Navyše, ide aj o jeden z diagnostických nástrojov, vďaka ktorému lekári testujú činnosť srdca.
Vedeli ste, že…?
I keď dnes sa manéver vedome používa na zníženie tepu, odstránenie srdcovej arytmie alebo na zaľahnuté uši, autor ho používal na odstránenie ušného mazu z uší.
Metóda Wima Hofa
Metóda alebo terapia Wima Hofa je taktiež, okrem iného, založená na dychovom cvičení, resp. na dychovej meditácii. Na rozdiel od Valsalvovej terapii trvá podstatne dlhšie, cca 10 až 15 minút. Napriek tomu ide o vedecky uznávaný spôsob ako zmierniť srdcový tep, ako sa vyslobodiť z depresií, úzkostí, ba dokonca, spolu s otužovaním sa (čo je 2. pilier terapie Wima Hofa), vyliečiť aj z niektorých autoimunitných ochorení.
Metódu vynašiel Holanďan Wim Hof, ktorý je prezývaný aj ako Iceman, teda ľadový muž. Je to z toho dôvodu, že okrem dychovej metódy objavil aj metódu zahrievania sa v extrémne nízkych teplotách, ktorá sa buduje prostredníctvom otužovaniu sa. Čo sa týka dychovej metódy, ide o cvičenie, ktoré pozostáva z troch cyklov hlbokých nádychov a výdychov, na konci ktorých človek istú dobu zadrží dych.
Krok za krokom ako na dýchanie Wima Hofa
Podľa Wima je najideálnejším časom na cvičenie ráno, po zobudení sa, alebo potom nalačno. Na realizáciu metódy vám pomôže video na youtube, ktoré je síce v angličtine, ale na jeho pochopenie jazyk nepotrebujete vedieť. Ak sa nemôžete k videu dostať, nevadí, zvládnete to aj bez neho.
- Zaujmite príjemnú polohu. Sadnite si alebo ľahnite, ako vám je pohodlne.
- Urobte za sebou 30 hlbokých nádychov a výdychov.
- Pri vydýchnutí posledného, 30-teho nádychu, zadržte dych čo najdlhšie.
- Po zadržaní dychu sa zhlboka nadýchnite a v hlbokom nádychu zadržte dych na 15 sekúnd.
- Takto ste ukončili 1. cyklus, ešte vám zostávajú 2.
- Znovu urobte za sebou 30 hlbokých nádychov a výdychov a pokračujte ďalej krokom 3, 4.
- Po realizácii 3 cyklov sa pomaly vráťte k svojmu prirodzenému dýchaniu. Nevstávajte prudko, môže sa vám točiť hlava a brnieť v končatinách. Nemajte obavy, je to normálne.
O čo ide vo Wim Hofovej metóde?
Hlboké dýchanie vedie k uvoľňovaniu veľkého množstva oxidu uhličitého z tela von. To spôsobuje, že počas zadržania dychu nemáte nutkanie nadýchnuť sa. V jednoduchosti povedané, čím má telo menej oxidu uhličitého, tým je schopné dlhšie udržať dych.
Mimo toho, dochádza aj k zvýšeniu pH krvi. Krv je zásaditejšia, čo priaznivo pôsobí na okysličenie celého tela. Hoci sa vplyvom zadržania dychu dostáva telo do krátkodobého stresu, posilňuje ho to. Ide o tzv. pozitívny stres, pretože telo pripravuje aj do budúcna, človek tak ľahšie zvláda stres v bežnom živote.
Vedľajšie účinky
Vedľajšími účinkami je krútenie hlavy alebo mravčenie v končatinách. Ide však o sprievodné javy zvýšeného okysličenia a uvoľnenia tela a mysle.
Pre koho áno a pre koho nie?
Počas metódy sa telo dostáva do stavu stresu, kedy sa môžu do krvi uvoľňovať stresové hormóny, preto sa neodporúča vykonávať tehotným a dojčiacim ženám. Cvičenie môže vyvolať epileptický záchvat, preto by sa jej mali vyhýbať aj ľudia, ktorým bola epilepsia diagnostikovaná.
Je metóda Wima Hofa účinná?
Na metódu Wima Hofa si posvietilo mnoho vedcov, ktorí, napriek mnohým kritikom, potvrdili je účinnosť. To, ako účinkuje na mnohých ľuďoch si môžete prečítať aj sami pod spomínaným videom na youtube. Sú v angličtine, ale po rýchlom skopírovaní textu do prekladača Google, sa dozviete ako metóda pomohla nielen znížiť srdcovú frekvenciu, ale ako sa vďaka nej ľudia dostali z depresií, úzkostí, prestali drogovať, prestali užívať antidepresíva atď.
Dôležité upozornenie
Ak ste jednu z techník vykonali už niekoľkokrát po sebe a nenastala žiadna pozitívna zmena, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/how-to-lower-heart-rate
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/321541.php
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/321310.php
- https://www.wimhofmethod.com/breathing-exercises
- https://sk.medlicker.com/2072-valsalvov-manever
- https://www.wikiskripta.eu/w/Valsalv%C5%AFv_man%C3%A9vr
- https://www.webmd.com/heart-disease/atrial-fibrillation/valsalva-maneuver
- https://www.healthline.com/health/how-to-pop-your-ears
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537248/
- https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2020-2-20/modifikovany-valsalvuv-manevr-v-prednemocnicni-peci-kazuistika-123013
- https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=tybOi4hjZFQ&feature=share&fbclid=IwAR0OSiYk-2n7Xq2AiBNm7PxoMjjCoYCNJa-toe2QVxTDcnoLClmGoXHXAI4