Ak pociťujeme stres a sme nervózni, je to veľmi nepríjemné. Stres sa vie dostaviť z rôznych dôvodov, môže byť krátkodobý, napríklad pred nepríjemnou skúškou alebo prezentáciou, skúškou alebo dôležitým pohovorom či zápasom v športe alebo poznáme aj dlhodobý stres, ktorý zväčša pociťujeme vo vypätom období, ktorý môže byť spôsobený rôznymi faktormi. Pokiaľ sa s obdobím stresu spája aj točenie hlavy zo stresu, je to ešte horšie. Stres môže mať totiž niekoľko sprievodných javov a točenie hlavy je jedným z nich.
Stáva sa vám to, ale ešte ste sa nikdy nezamýšľali nad tým, ako točenie hlavy a stres spolu súvisia? A dá sa tomto stavu predísť alebo sa z neho dostať? V našom článku si odpovieme na otázky, ako stres vplýva na točenie hlavy a ako sa z neho dostať.
Čo je to stres
Obsah článku
Pokiaľ sa dostaneme do nepríjemnej až krajnej situácie, naše telo reaguje rôznymi fyziologickými alebo chemickými prejavmi. Stres je potom obranná reakcia nášho organizmu, ktorá práve na tieto prejavy reaguje. Stres je vlastne psychický stav a má vyprovokovať človeka, aby danú situáciu zvládol čo najlepšie.
V praxi sa však nepoznáme iba negatívne formy stresu. Taktiež aj spomínané točenie hlavy môže vyplývať z pozitívneho stresu alebo zo stresu, ktorý je vyvolaný niečím špecifickým, napríklad adrenalínovým športom. V závislosti od závažnosti stresu má stres aj rôzne prejavy. Tieto prejavy môžu byť:
Emocionálne – napríklad zmena nálad – plač, strach, napätie či podráždenosť;
Zmeny správania – nespavosť, obmedzenie kominikácie, agresivita;
Fyziologické – najčastejšie je to potenie, ale aj červenanie sa, silné búšenie srdca, trasenie a aj spomínané točenie hlavy.
Poďme si teraz bližšie rozobrať točenie hlavy spôsobené stresom.
Točenie hlavy zo stresu
Točenie hlavy nie je príjemný stav, hoci mu mnohokrát veľa pozornosti nevenujeme. Tento pocit sa vyskytuje aj bez sa vôbec nehýbeme. Tento pocit je iniciovaný zmyslami, ktoré upozorňujú mozog, že niečo nie je v poriadku a telo nedokáže ostať v rovnováhe. Môžete sa dostaviť, keď človek stojí na nohách alebo aj v polohe ležmo. V každom prípade, točenie hlavy nie je samotná diagnóza, ale je to symptón niečoho, napríklad aj stresu.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Točenie hlavy pritom býva niekedy iba chvíľková záležitosť a diagnóza môže byť iba niečo menej závažné, napríklad, nedostatok tekutín, ale môže ísť aj o opakovaný a dlhodobý stav, ktorý treba riešiť. Pokiaľ točenie hlavy alebo vertigo sprevádza vaše stresové obdobie, nie je to úplne normálne. Navyše, po točení hlavy sa môžu dostaviť aj ďalšie nepríjemné stavy ako, napríklad, hučanie v ušiach, bolesť hlavy alebo nevoľnosť. Predtým, ako pripíšete pravdedobnosť točenia hlavy stresu, zamyslite sa nad tým, či to môže mať aj teoreticky inú príčinu – tou môže byť aj dehydratácia, nadmerná konzumácia kávy, a podobne. V každom prípade, vaše telo v tomto prípade vysiela signál, ktorý je potrebné riešiť a nie podceňovať.
Točenie hlavy zo stresu môže byť prvá fáza, ktorá sa nazýva aj poplachová fáza. Organizmus v tomto prípade mobilizuje svoju obrany a pripravuje sa akoby na „útek“. Ako sme spomínali, stres je psychický stav, čiže signály sú vysielané do mozgu, ktorý potom reaguje ďalej aj týmto točením hlavy.
Ako s točením hlavy zo stresu zatočiť?
Ako sme už písali, ak sa človeku točí hlava, niečo nie je v poriadku. Organizmus dáva najavo, že nie je v rovnováhe. Najmä ak tento stav trvá dlhšie, je potrebné ho riešiť, prípadne aj navštíviť lekára. Existuje však niekoľko účinných spôsobov, ktoré by mohli tento stav odvrátiť.
1. Cvičenie
Správne cvičenie je liekom na mnoho problémov. Tento jednoduchý cvik, ktorý vám popíšeme sa dá cvičiť aj doma, bez dozoru lekára:
Sadnite si na rovný povrch tak, aby sa vaše nohy nedotýkali zeme. Hlavu točte pomaly smerom doľava a ramená s trupom doprava, zvyšok tela sa snažte nehýbať. V tejto polohe zostaňte aspoň 30 sekúnd a opakujte niekoľkokrát na každú stranu podľa potreby.
2. Výživové doplnky a potraviny
Proti stresu a točeniu hlavy majú blahodarné účinky aj niektoré potraviny. Alfa a omega je, samozrejme, kvalitná strava bohatá na všetky výživové zložky. Ak však pociťujete stav točenia hlavy, nezabudnite si svoj deň doplniť o bylinné čaje, čistú vodu s citrónom na osvieženie, hydratáciu a doplnenie vitamínu C. Skvelé účinky má však aj ginko biloba, ktorý môžete kúpiť ako extrakt, ďalej kurkuma, škorica či zázvor. Na zamedzenie bolesti hlavy je mimoriadne dôležitý aj vitamín D – doplňte ho do stravy vo forme mlieka, žĺtka, rybí olej či avokádo.
3. Doprajte si kvalitný spánok
Spánok je liekom na mnoho problémov vrátanie točenia hlavy. Pokiaľ je aj váš prípad, že nespíte dosť, môže to byť aj príčinou točenia hlavy. Nech sa deje čokoľvek, skúste si dopriať rovnako dlhý spánok každú noc a snažte sa chodiť spávať v rovnakom čase. Nedobiehajte spánkové deficity cez víkend príliš dlhým spánkom.
4. Udržujte balans
Nič nie je dobré preháňať – prácu, leňošenie, príliš veľa jedla alebo naopak príliš málo. Snažte sa udržiavať balans vo vašom živote. Aj v období väčšej záťaže si aktivity rozplánujte tak, aby vás práca nepoložila. Keď sa dostaví točenie hlavy, berte to ako varovný signál a oddýchnite si. Stres môže mať aj určité pozitíva, ale vo väčšine prípadov nie je tent stav výhrou, čiže je mu lepšie vyhýbať sa mu.
Otázky na záver:
Čo je stres?
Stres je psychický stav, ktorý má za úlohu vyprovovať človeka, aby zvládol situáciu, ktorú pred sebou má, čo najlepšie. Je to obranná reakcia organizmu na niektoré fyziologické alebo psychické zmeny, ktoré nás strevádzajú. Stres môže byť dlhodobý alebo krátkodobý a spôsobený rozličnými faktormi.
Ako stres vplýva na točenie hlavy?
Samotné točenie hlavy nie je diagnóza, ale je to symptón. Stres má rôzne prejavy, či už fyziologické alebo emocionálne a jedným z nich je aj točenie hlavy. Točenie hlavy zo stresu je závažné, pretože organizmus dáva najavo, že nie je v rovnováhe a z dlhodobého hladiska by takýto stav mohol mať následky.
Ako sa zbaviť stresu?
Zo stresom ako aj s točením hlavy zo stresu sa dá bojovať rôznymi spôsobmi. Samozrejme, závisí aj, aký intenzívny tento stres je. Niekedy si stačí aj zacvičiť, ale urobiť pár nádychov a výdychov, inokedy, najmä v prípadoch, ak je stres dlhodobejší, treba zakročiť ráznejšie.
Vybrané zdroje:
- https://nu3o.com/ako-sa-zbavit-tocenia-hlavy/
- https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/zavrate-a-nemoci.A160829_113412_zdravi_pet
- https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/13293-vsetko-co-by-ste-o-strese-mali-vediet-prejavy-priciny-aj-reakcie/