Alkohol pre mnohých ľudí predstavuje istú formu úniku od bežných povinností a problémov, či už tých pracovných alebo súkromných. Nejeden človek sa dokáže pri poháriku odreagovať a vydýchnuť si, a to najmä, ak sa pri nápoji stretáva so svojimi kamarátmi. Dôležité je však vedieť mať svoj alkoholický apetít pod kontrolou, pretože ak chodíte na pohárik pravidelne, časom to môže vyústiť do rôznych nepríjemných problémov, z ktorých jedným je aj závislosť na alkohole. Práve tejto závažnej problematike sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch. Zistite, či máte vo svojom okolí niekoho, kto je závislý na alkohole!
Čo je to závislosť na alkohole?
Závislosť na alkohole, ktorá sa inak nazýva aj alkoholizmus, predstavuje závažné ochorenie, ktoré ľudí môže postihnúť v akejkoľvek etape života. Prečo ochorenie? Je všeobecne známe, že ochorenia spadajúce do skupiny závislostí sú zaraďované medzi choroby, a to zväčša psychické. Závislosť na alkohole dokáže zmeniť štruktúru ľudského mozgu, a to na úrovni neurotransmiterov a chemických reakcií, ktoré na tomto mieste prebiehajú. V praxi to znamená, že človek, ktorý je závislý na alkohole, v niektorých prípadoch nedokáže kontrolovať svoje správanie.
Závislosť na niečom znamená to, že človek potrebuje pravidelne dostávať svoju ,,dávku“, pričom ak ju nedostane, prejavia sa tzv. abstinenčné príznaky. Ak hovoríme o alkohole, veľkosť ,,dávky“ sa líši od jedinca k jedincovi a to isté môžeme tvrdiť aj o frekvencii požívania alkoholických nápojov. V prípade závislostí môžeme pozorovať abstinenčné príznaky, ktoré sa prejavia buď na fyzickej stránke človeka alebo na duševnom zdraví jedinca. Na základe týchto prejavov vieme jasne určiť, či ide o psychickú závislosť, fyzickú závislosť alebo ich kombináciu. Čo sa týka alkoholizmu, najčastejšie pozorujeme na závislých jedincoch závislosť psychickú.
Ak alkoholik nedostane svoj pohárik, vo väčšine prípadov si môžu jeho blízki povšimnúť zmeny týkajúce sa správania, vystupovania či časté a neopodstatnené zmeny nálad. Na druhej strane, keď takýto jedinec užije svoju dávku, v tomto prípade pohárik alkoholického nápoja, môžeme na ňom pozorovať pocity radosti, uvoľnenia a spokojnosti. Aj keď sa môže zdať, že závislosť na alkohole je ľahko pozorovateľná, nie je to tak, keďže zmeny nálad a emočné výkyvy môžu mať do činenia s rôznymi inými ochoreniami psychického charakteru.
Príznaky
Závislosť na alkohole je v mnohých prípadoch veľmi obtiažna na rozpoznanie. Na rozdiel od ťažkých a nebezpečných drog, ku ktorým patria napríklad heroín alebo kokaín, alkohol je veľmi široko dostupný a akceptovaný v mnohých kultúrach. Často je spájaný s rôznymi oslavami, chvíľkami oddychu alebo radosti. Popíjanie môže byť bežnou časťou života pre množstvo ľudí. V spoločnostiach, v ktorých je alkohol stabilnou súčasťou života mnohých ľudí, môže byť veľmi ťažké nájsť rozdiel medzi niekým, kto si vie svoju ,,vášeň“ ukontrolovať, a medzi tým, kto je na sklonku závislosti.
Existujú však všeobecné príznaky závislosti na alkohole, na základe ktorých môžete ľudí závislých na alkohole ľahko identifikovať.
- zvýšená kvantita alebo frekvencia požívania alkoholických nápojov
- vysoká alkoholová tolerancia alebo absencia príznakov po značnom požití alkoholu
- požívanie alkoholu v nevhodných časoch a na nevhodných miestach, napr. ráno, v práci, v kostole
- problémy so zákonom alebo strata zamestnania
- zvýšená letargia, depresívne stavy alebo iné emocionálne problémy
- ukrývanie alkoholu
- požívanie alkoholu osamote
- problémy s každodennými bežnými činnosťami
- vyhýbanie sa kontaktu s blízkymi osobami
- zmeny v priateľských vzťahoch: alkoholici majú tendenciu nadväzovať kontakty s ľuďmi závislými na alkohole
- túžba zdržiavať sa na miestach, kde sa nachádzajú alkoholické nápoje a naopak – vyhýbanie sa akciám, kde sa alkohol nepodáva
Keďže závislosť sa vo všeobecnosti zhoršuje postupne časom, je veľmi dôležité uvedomiť si už aj prvé príznaky závislosti na alkohole. Ak by ste vedeli vyššie uvedené symptómy alkoholovej závislosti priradiť ku konkrétnej osobe, určite jej tento problém naznačte, aby sa z neho dostala čo najskôr. Neodporúčame však hanobiť takúto osobu alebo správať sa k nej inak nevhodne, nakoľko celú situáciu môžete iba zhoršiť.
Najlepším spôsobom, ako pomôcť osobe so zjavnými príznakmi závislosti na alkohole, je podať jej pomocnú ruku priateľskou cestou.
Ste závislý? = test
Následky závislosti na alkohole
Alkoholizmus alebo závislosť na alkohole je ochorenie ako každé iné. Zásadným rozdielom je iba to, že tento problém vzniká v prvom rade v našej hlave. Ľudia si častokrát neuvedomujú, ako rýchlo môžu spadnúť do nekonečného kolotoča pohárikov, ktoré môžu skončiť veľmi vážne. Viete, aké problémy môže priniesť závislosť na alkohole? Aké sú jej následky? Tento ľudský neduh môže časom spôsobiť nielen menej závažné, ale i závažnejšie ba dokonca aj smrteľné dôsledky. Môže ísť napríklad o ochorenie pečene či rozličné problémy so srdcom.
Medzi ďalšie potenciálne negatívne dôsledky alkoholizmu patria:
- vredy
- zvýšené riziko rakoviny
- cukrovka
- problémy v sexuálnej oblasti
- rednutie kostí
- problémy so zrakom
- znížená imunitná funkcia organizmu
- malformácie plodu
Alkoholizmus ako taký je taktiež nežiaduci na cestách, keďže prináša obrovské riziko nielen pre samotného vodiča, ale aj pre iných účastníkov cestnej premávky. Obrovské množstvo životov predčasne vyhaslo na cestách aj kvôli závislostiam šoférov na alkohole. A aby toho nebolo málo, nadmerné požívanie alkoholu je často spájané aj so zvýšeným výskytom samovrážd a vrážd. Výbornou správou je však to, že všetky nami uvedené následky spojené so závislosťou na alkohole a zvýšeným požívaním alkoholických nápojov sú predchádzateľné a nikdy ani nemusia prísť, pokiaľ svoj alkoholický apetít dokážete ustriehnuť.
Závislosť na alkohole – liečba
Liečba alkoholovej závislosti nie je vôbec jednoduchá a jej úspech vo výraznej miere spočíva aj vo vôli a psychickom nastavení pacienta. Aby samotná liečba fungovala, je dôležité, aby pacient z vlastnej vôle urobil všetko preto, aby si už nenalial ďalší pohárik. Nemôžete jednoducho nikoho donútiť, aby prestal požívať alkohol v prípade, ak nechce alebo nie je pripravený. Proces rekonvalescencie po tom, ako sa jedinec stal závislým na alkohole, by mal byť celoživotným záväzkom. Ak si myslíte, že na alkoholizmus existuje jediný správny a rýchly liek, tak by sme vás radi vyviedli z tohto omylu.
Závislosť na alkohole potrebuje starostlivú liečbu a každodennú opateru. To je jeden z dôvodov, prečo množstvo ľudí tvrdí, že závislosť na alkohole sa nikdy nedá vyliečiť.
Aké možnosti liečby alkoholizmu sú k dispozícii pre vás alebo niekoho, o kom viete, že pravidelne holduje alkoholickým nápojom? O tom si povieme viac v nasledujúcich riadkoch.
Rehabilitačný program
Veľmi častým počiatočným spôsobom liečby závislosti na alkohole je špeciálny rehabilitačný program. Tento sa môže mierne líšiť na základe toho, či liečbu pacient podstupuje doma alebo v špecializovanom zdravotníckom zariadení. Samotný rehabilitačný program môže trvať v rozmedzí od 30 dní až do 1 roka.
Skupinová terapia
Skupinové terapie sú známe a účinné spôsoby liečby rôznych závislostí, a teda aj alkoholovej. Nemalo by sa jednať o hlavnú liečebnú metódu, avšak takáto terapia môže byť z hľadiska skoršieho uzdravenia veľmi nápomocná. Ľudia, s ktorými sa závislí na alkohole v skupinových terapiách stretávajú, im môžu pomôcť začleniť sa späť do spoločnosti a zvládať každodenné úlohy, ktoré život prináša. Takéto komunity okrem rôznych rád a odporúčaní rozprávajú aj svoje osobné príbehy a skúsenosti s alkoholom a o tom, čo ich viedlo k liečbe a ako sa úspešne vyliečili.
Takáto podporná skupinová terapia dokáže závislému človeku podať pomocnú ruku a uistiť ho v tom, že je taktiež dôležitým členom spoločnosti, v ktorej žije.
Iné spôsoby liečby
Pacienti s problémami s alkoholom môžu taktiež benefitovať z rôznych iných liečebných spôsobov, ktoré sú využívané aj pri iných ochoreniach. Medzi takéto spôsoby môžu patriť:
- protidrogová terapia
- zmena stravovacích návykov
- kognitívno-behaviorálna terapia
Ošetrujúci lekár môže taktiež predpísať rozličné lieky určené na zmierňovanie príznakov iných zdravotných problémov ako závislosti na alkohole. Príkladom môžu byť antidepresíva určené na zmierňovanie príznakov depresívnych stavov či úzkosti. Lekár s najväčšou pravdepodobnosťou tieto lieky predpíše vtedy, ak si jedinec liečil svoje depresie práve pravidelným požívaním alkoholických nápojov. Terapia, napr. protidrogová, je dôležitá najmä z dôvodu, aby sa pacient naučil zvládať stres pociťovaný v rámci rekonvalescencie a pre to, aby si osvojil zručnosti potrebné na predchádzanie opätovnému prepuknutiu závislosti na alkohole.
Zdravý životný štýl a správne stravovacie návyky môžu pomôcť odčiniť nepriaznivé následky alkoholu na tele jedinca, ako napríklad nárast alebo úbytok telesnej hmotnosti.
Závislosť na alkohole sa môže líšiť od prípadu k prípadu a taktiež môže zahŕňať niekoľko rozličných liečebných metód. Je veľmi dôležité zdôrazniť to, aby sa každý jedinec vykazujúci príznaky alkoholizmu zúčastnil na liečebnom programe, ktorý okrem iného podporuje aj jeho prevenciu. V každom prípade netreba zabúdať ani na skryté problémy, ktoré môžu ísť ruka v roku so závislosťou na alkohole, medzi ktoré môže patriť aj depresia, a liečiť súbežne aj ich.
Často kladené otázky
Ako charakterizujeme závislosť na alkohole?
Závislosť na alkohole predstavuje psychické ochorenie, ktoré je charakteristické častým požívaním alkoholických nápojov. Alkoholik potrebuje mať svoju ,,dávku“, v opačnom prípade sa môžu vyskytnúť abstinenčné príznaky.
Kto je alkoholik?
Alkoholik je človek, ktorý je závislý na alkohole, a teda potrebuje si vždy dopriať určité množstvo alkoholických nápojov.
Ako vzniká závislosť na alkohole?
Závislosť na alkohole môže vzniknúť ako následok už prítomného psychického problému (napr. zmierňovaním príznakov depresie). Taktiež sa môže vyvinúť pravidelnou konzumáciou alkoholických nápojov, čo nemusíte ani zbadať. Dôležité je mať svoje ,,poháriky“ pod kontrolou.
Ako zistiť, kedy je už človek závislý?
Existuje viacero príznakov, ktoré môžete pozorovať na alkoholikovi. Nájdete ich vymenované vyššie v tomto článku, a to pod nadpisom ,,Príznaky“.
Je potrebné sa liečiť?
Závislosť na alkohole určite netreba brať na ľahkú váhu, keďže ide o psychické ochorenie. Dôležitým a zásadným prvým krokom je vôľa pacienta liečiť sa a následne je nutné vybrať optimálnu liečbu, prípadne kombináciu viacerých spôsobov liečenia.
Kde sa môžem liečiť?
Je dobré navštíviť všeobecného lekára, ktorý vás následne odporučí špecialistovi po posúdení základných príznakov vašej závislosti na alkohole. Pravdepodobne budú následne vaše kroky smerovať k psychológovi alebo psychoterapeutovi.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/health/addiction/alcohol