Žijeme nie veľmi prívetivé časy pre naše duševné zdravie. Okolo nás sa objavuje čoraz viac a viac prípadov psychických ochorení alebo naštrbenia mentálneho zdravia. I kedysi zdravým jedincom sa môže zo dňa na deň obrátiť život naruby. V takýchto pre nich neľahkých časoch často nachádzajú útočisko v omamných látkach, ktoré nevyriešia ich problém, ba naopak ho ešte väčšmi prehĺbia. Viete čo sú to omamné látky? Aké druhy poznáme aký účinok majú na ľudský organizmus? Nasledujúce riadky vám dajú odpoveď nielen na tieto otázky.
Omamné látky – ovplyvňujú našu psychiku a správanie
Obsah článku
Pojem omamné látky patrí medzi najčastejšie opakované problémy nielen u psychicky chorých jedincov. Omamné látky predstavujú látky, ktoré spôsobujú návyk a fyzickú, prípadne psychickú, závislosť jednotlivcov, ktorá sa prejavuje behaviorálnymi zmenami, pričom ich následkom sú veľmi závažné psycho-sociálne a zdravotné dôsledky. Pojem omamné látky, resp. ochrana pred nimi, je definovaný aj v zákone, ktorý sa snaží proti nim alebo proti ich dôsledkom efektívne bojovať, keďže vytvárajú potenciálne riziko pre celú spoločnosť.
Medzi najznámejšie omamné látky patria jednoznačne drogy. Tieto vo väčšine prípadov zdraviu škodlivé chemikálie sú v rôznych štátoch sveta vnímané odlišným spôsobom, čo sa prakticky prejaví najmä v zákonoch, ktoré niektoré z nich povoľujú alebo zakazujú. Drogy ako najvýznamnejšie omamné látky môžu byť prírodného alebo syntetického pôvodu.
Z hľadiska omamných látok je dôležité vyzdvihnúť pojem závislosť alebo, inak povedané, návyk. Ich najväčším negatívom je fakt, že do nich môže človek veľmi rýchlo ,,vkĺznuť“ a nevrátiť sa späť do ,,bežného života“. Možno ste netušili, ale ak si občas doprajete pohárik dobrého vínka alebo tvrdého destilátu, tak de facto požívate alkohol ako jednu z legálnych drog. Áno, alkohol patrí medzi drogy, a teda aj omamné látky, podobne ako nikotín či kofeín.
Drogy ako najväčšmi negatívne vnímané návykové látky nie sú jedinými omamnými látkami. Zaujímavosťou je, že k omamným látkam môžeme zaradiť aj rôzne syntetické látky nachádzajúce sa v liekoch, keďže v mnohých prípadoch je ich účelom v rámci liečby pôsobiť na organizmus človeka omamným spôsobom
Omamné látky a ich druhy
V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať drogám, resp. omamným látkam, ktoré sú podľa základnej definície schopné vyvolať návyk a psychickú či fyzickú závislosť. Z hľadiska kategorizácie omamných látok je dobré si ich rozdeliť na základe účinkov, ktoré spôsobujú. Inak povedané, drogy sa rozdeľujú do štyroch kategórií na základe efektov, ktoré pocítime na našom organizme:
- stimulanty – počuli ste už o negatívne známych drogách s názvom kokaín a metamfetamín? Tieto omamné látky spôsobujú hyperaktivitu, zvyšujú krvný tlak a aktivitu mozgu.
- halucinogény – tento typ omamných látok je charakterizovaný marihuanou, LSD a lysohlávkami. Halucinogény sú schopné zmeniť jedincovo vnímanie priestoru, času a reality.
- opioidy – predstavujú utišovače bolesti, ktoré ovplyvňujú chemické látky v mozgu zodpovedné za náladu. Tieto omamné látky sú taktiež schopné potlačiť alebo znížiť funkciu centrálneho nervového systému a ovplyvniť dýchanie človeka.
- depresanty a sedatíva – tieto drogy, resp. omamné látky nie sú za každých okolností v akomkoľvek štáte zakázané, ba naopak často sa nachádzajú v rôznych liekoch určených na liečbu rôznych ochorení. Nebezpečné na tomto druhu drog je to, že pokiaľ ich užíva jedinec bez lekárskeho predpisu, môže sa na nich stať závislým.
Nebezpečenstvo závislosti
Podstatou celého nebezpečenstva omamných látok, resp. drog, je v tom, že nepôsobia iba na zmenu nášho správania a psychiku, ale taktiež sú schopné vtiahnuť nás do ,,kolotoča“ závislosti. Je úplne irelevantné, či hovoríme o ťažkej drogovej, alkoholickej, nikotínovej alebo inej závislosti.
Závislosť prináša veľmi veľa rizík a potenciálnych následkov, ktoré môžu nielen znížiť kvalitu života jedinca, ale taktiež ho i zruinovať. Častokrát i nevinné užívanie predpísaných liekov na liečbu ochorenia alebo zranenia môže viesť k vybudovaniu psychickej alebo fyzickej závislosti. Časom sa človek stáva oveľa viac odolnejším na účinky omamných látok, čo spôsobuje jeho potrebu dopriať si väčšie dávky na dosiahnutie rovnakých efektov. Bez odbornej medicínskej pomoci sa človek zo závislosti z omamných látok len tak nevykľuje.
Nie je preto vhodné si naše zhoršené duševné zdravie kompenzovať drogami alebo inými omamnými látkami. Je treba uznať, že závislosť akéhokoľvek druhu je chronické, teda dlhodobé, psychické ochorenie, ktoré má za následok vyhľadávanie úľavy alebo uspokojenia prostredníctvom rôznych látok, či už prírodného alebo syntetického pôvodu.
Omamné látky – aké sú príznaky závislosti?
Viete, aké sú príznaky závislosti na jednotlivých omamných látkach? Poznáte niekoho, kto podľa vás vykazuje podozrivé symptómy? Ako zistiť, či je človek závislý? Nasledujúce všeobecné príznaky vám pomôžu identifikovať závislosť na omamných látkach.
- nezvyčajné alebo náhle zmeny správania
- agresívne a násilnícke epizódy správania a záchvaty
- zaneprázdnenosť smerujúca k zháňaniu omamných látok
- izolácia od rodiny a spoločnosti
- nadviazanie kontaktov s inými závislými jedincami
- vyhľadávanie spoločenských udalostí, na ktorých sú prítomné i omamné látky
- dlhodobé zdravotné problémy alebo pokračovanie v užívaní omamných látok napriek zdravotným rizikám
- sociálne dôsledky z užívania omamných látok
Je dôležité si uvedomiť, že vyššie uvedené príznaky nemusia spôsobovať iba ťažké drogy, ako napríklad pervitín, kokaín alebo heroín, ale aj alkohol, nikotín či marihuana.
Najčastejšie otázky
Čo sú omamné látky?
Omamné látky predstavujú prírodné alebo syntetické substancie ovplyvňujúce naše správanie a vyvolávajúce závislosť s rôznymi zdravotnými a psycho-sociálnymi následkami.
Ako pôsobia na človeka?
Pôsobenie omamných látok sa líši od konkrétnych druhov (nájdete pod nadpisom ,,Omamné látky a ich druhy“), pričom najnebezpečnejším následkom ich užívania je závislosť.
Sú škodlivé?
Áno, omamné látky sú škodlivé. Môžu v našom organizme spôsobovať rôzne neprospešné zmeny, ochorenia a jedinec si na nich môže vybudovať psychickú aj fyzickú závislosť.
Vybrané zdroje: