Posledná aktuálizácia prebehla 6. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Každý odborník by Vám dozaista povedal, že na svete existuje veľké množstvo vitamínov a iných zdraviu prospešných látok, ktoré náš organizmus potrebuje a zužitkuje. Výnimkou nie je ani vitamín D, ktorého účinky sa prejavujú v rôznych oblastiach ľudského organizmu. Mnohí ľudia si spájajú vitamín D najmä so slnečným žiarením a jeho blahodarnými účinkami na kožu. Málokto však pozná kategorizáciu vitamínu D do rôznych skupín a jeho iné prospešné dopady na ľudský organizmus.
Čo je vitamín D?
Vitamín D je kolektívny názov pre látky, ktoré predstavujú skupinu vitamínov a sú rozpustné v tuku. Odborne sa nazývajú aj kalciferoly a boli objavené v roku 1922. Možno ste nevedeli, ale kalciferoly sú steroidové hormonálne prekurzory, ktorých hlavnou výhodou je antirachitická účinnosť (prekurzory teda chránia ľudský organizmus pred rachitídou, inak povedané krivicou). Telo si vitamín D vytvára samo, a teda je možné polemizovať o tom, či sa jedná o hormón alebo vitamín. Ak človek netrávi dostatok času na slnku, ktorého lúče sú hlavným zdrojom tohto vitamínu, potrebuje ho prijímať aj v potrave. Táto látka taktiež zabezpečuje zvýšené vstrebávanie vápnika, horčíka, fosforu a lieči osteoporózu.
Táto skupina látok môže byť skladovaná v pečeni a koži. Ako sme sa už vyššie zmienili, polemiku o tom, či vitamín D predstavuje skutočne vitamín v pravom slova zmysle, potvrdzuje aj fakt, že sa syntetizuje z cholesterolu. Pre človeka dôležitými sú najmä 2 vitamíny z tejto skupiny – vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol).
Formy vitamínu
Možno ste nevedeli, ale tak ako aj vitamín B, ktorý je známy tým, že sa vyskytuje v mnohých formách, ako vitamín B1, B2, B3, aj vitamín D existuje vo viacerých variantoch.
- vitamín D1 – Je zlúčenina molekúl ergokalciferolu a lumisterolu.
- vitamín D2 – Ergokalciferol (erkalciol)
- vitamín D3 – Cholekalciferol (kalciol)
- vitamín D4 – 22, 23 – dihydroergokalciferol
- vitamín D5 – sitokalciferol
Najvýznamnejšie vitamíny z tejto skupiny látok sú vitamíny D2 a D3.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Vitamín D2 verzus vitamín D3
- Vitamín D2 človek najľahšie získa z rastlinných zdrojov, naopak D3 zo živočíšnych zdrojov
- Vitamín D3 sa tvorí v našej koži, keď človek trávi nejaký ten čas na slnečnom žiarení, čo sa nedá povedať o vitamíne D2, ktorý sa tvorí priamo v rastlinách, keď sú vystavené slnečným lúčom.
- Pre človeka je výrazne dôležitejší vitamín D3, pretože vitamín D2 je užitočnejší skôr pre rastliny.
Dôležité je teda zhrnúť všetky základné poznatky o týchto dvoch formách vitamínu D, a to v tom zmysle, že vitamín D3 jednoznačne z hľadiska prospešnosti pre ľudský organizmus vyhráva.
Najčastejšie zdroje
Tak ako dôraz na dostatočný prísun iných zdraviu prospešných látok do nášho tela a správny výber zdrojov týchto látok, je nutné nezanedbávať ako vitamín D. Existujú rôzne alternatívy príjmu tejto dôležitej látky do organizmu, a preto je len na Vás, ktorú alternatívu si zvolíte. Avšak je dôležité brať ohľad na Vašu potrebu prijímať tento vitamín a množstvo, ktoré potrebujete prijať.
Vitamín D zo slnka
Za normálnych okolností je ľudské telo schopné si vyrobiť dostatočné množstvo vitamínu D, a to hlavne počas letných dní. Ak sa radi opaľujete, vitamínu D máte určite dostatok, pretože pri 30 minútovom letnom opaľovaní je ľudský organizmus schopný vyprodukovať 10-12 tisíc medzinárodných jednotiek IU. Ultrafialové lúče premieňajú cholesterol na vitamín D3, ktorý má pre ľudské telo najprospešnejšie účinky. Na druhej strane, ak zabránite prieniku UV lúčov do tela napríklad tým, že použijete ochranný krém s faktorom SPF 8 a viac (sun protection factor), produkcia vitamínu D neprebehne. Z tohto dôvodu odborníci odporúčajú opaľovať sa 10-15 minút bez použitia ochranného krému. Počas tejto doby sa vytvorí dostatok vitamínu D.
Po tomto časovom úseku sa odporúča ihneď použiť ochranný faktor 15 a viac pre optimálnu ochranu pokožky. Ak budete takéto opaľovanie praktizovať aspoň dvakrát do týždňa, nemusíte sa obávať nedostatku vitamínu D. Zaujímavosťou je, že čím je človek starší, tým sa znižuje schopnosť organizmu produkovať vitamín D vďaka expozícii slnečnému žiareniu. Faktom je okrem iného tiež aj to, že čím tmavšiu majú ľudia pokožku, tým menej vitamínu D si vedia vyprodukovať vďaka vystaveniu slnečným lúčom, a to z toho dôvodu, že ich pigment pôsobí ako filter, ktorý prepúšťa menej slnečných lúčov.
Vitamín D v potravinách
Problém nastáva pri otázke, ako si človek zabezpečí dostatok vitamínu D v zimnom období. Okrem slnečných lúčov, k zabezpečeniu optimálneho množstva tohto dôležitého vitamínu napomáha príjem potravín živočíšneho pôvodu. Najbohatším zdrojom sú:
- ryby – losos, sardinky, slede, olej z rybej pečene
- mlieko a mliečne výrobky – maslo, smotana, syry a najmä plnotučné výrobky
- mäso – koncentrácia vitamínu D v oveľa menšom množstve
Ste vegetarián alebo vegán a žiaden z týchto zdrojov nezapadá do Vašej diéty? Nemusí sa báť, pretože okrem živočíšnych zdrojov vitamín D je prítomný aj v potravinách rastlinného pôvodu. Jedná sa najmä o nasledujúce zdroje vitamínu D:
- huby sušené na slnku
- kvasnice
- plodiny ako sú kakao, kokos a ďatle
- rastlinné tuky a oleje
Ako už bolo spomínané, v prípade rastlinných zdrojov hovoríme o vitamíne D2, ktorý náš organizmus prijíma ako hotový, a teda nie je potrebné vystavovať sa slnečnému žiareniu.
Jeho účinky
Vitamín D napomáha k správnemu metabolizmu vápnika a fosforu, teda aj prispieva k udržaniu správnej minerálnej rovnováhy medzi týmito dvoma látkami v telesných tekutinách a tkanivách, teda má blahodarné účinky na hustotu kostí a zdravie chrupu a zúčastňuje sa na mnohých ďalších biologických procesoch ľudského organizmu. Okrem toho posilňuje imunitný systém, za určitých okolností zabraňuje deleniu rakovinotvorných buniek najmä v oblasti prostaty, hrubého čreva, kože a prsníka, teda môžeme konštatovať, že vitamín D pôsobí antikarcinogénne. Jeho účinnosť sa taktiež prejavuje pri liečbe niektorých ochorení kože, podnecuje správny rast a rozvoj buniek pokožky.
Okrem už hore uvedených pozitívnych dopadov vitamínu D na ľudské telo, sú vedecky dokázané aj tieto nasledovné účinky:
- Ovplyvňuje správny vývoj v období detstva a puberty.
- Má blahodarné účinky na centrálny nervový systém (jeho nedostatok môže mať za následok únavu a depresívne ladenie).
- Neutralizuje toxické účinky rôznych ťažkých kovov na ľudský organizmus.
- Môže zlepšiť toleranciu glukózy a následne znížiť riziko cukrovky prvého typu.
Účinky vitamínu D sú veľmi dôležité pre správne fungovanie celého ľudského tela, a preto je dobré ich poznať, aby sme chápali dôležitosť dostatočného prísunu tejto nevyhnutnej látky z potravy alebo z iných zdrojov do nášho organizmu.
Účinky vitamínu D v tehotenstve
Dodávanie vitamínu D telu matky v tehotenstve napomáha a zabezpečuje správny vývoj kostry budúceho dieťatka a eliminuje riziko nízkej pôrodnej váhy. Počas obdobia dojčenia napomáha vitamín D tvorbe materského mlieka. Vedci zistili, že neexistujú žiadne nepriaznivé účinky vitamínu D na tehotné ženy, ani na ich nenarodené dieťatko, a toto platí i v prípade užitia vyššej dávky. Nedostatok vitamínu D u žien počas tehotenstva vie spôsobiť rôzne problémy. Imunitný systém matky počas gravidity je veľmi dôležitý, a práve nedostatok vitamínu D negatívnym spôsobom ovplyvňuje túto funkciu ľudského organizmu.
Psychika a vitamín D?
Nezanedbateľnou látkou v našom tele, ktorá má podiel na problémoch nervového charakteru, je aj vitamín D. Ako už bolo neraz spomínané v tomto článku, jedná sa skôr o hormón ako o vitamín, a to práve z toho dôvodu, že jednou z úloh vitamínu D je regulácia hormónov v tele, ako sú napríklad testosterón, estrogén a progesterón. Možno ste to netušili, no k narušeniu psychiky môže viesť aj výrazné zníženie hladiny testosterónu u mužov a progesterónu u žien, a práve preto je dostatočný prísun tohto ,,hormónu“ nesmierne dôležitý. Netreba tento prísun v žiadnom prípade zanedbávať, inak sa môžu ľahko objaviť zdravotné komplikácie v oblasti psychiky a nervov.
Ďalším pozitívnym dopadom vitamínu D na ľudský organizmus je regulácia spánku a spánok ako dôležitá súčasť každodennej rutiny človeka rovnako vplýva na psychické a duševné zdravie. Je dôležité si uvedomiť, že zdravý spánok sa rovná zdravá psychika. A za touto zdravou psychikou stojí táto dôležitá látka.
Nedostatok vitamínu D
Možno sa momentálne pýtate otázku, aké sú dôsledky nedostatočného príjmu tejto mimoriadne dôležitej látky do ľudského tela. Spôsobuje nedostatok vitamínu D ťažké zdravotné komplikácie? Ako sa dá úspešne vyhnúť nedostatku vitamínu D? To všetko a omnoho viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. V prípade deficitu vitamínu D sa náš organizmus môže dostať do závažných zdravotných problémov. Ako už bolo spomenuté, ,,déčko“ je dôležité pre správny vývin kostí a zubov, a teda keď ho máme nedostatok, môžu sa u človeka vyvinúť rôzne ochorenia, ktorými sú napríklad:
- rachitída (ľudovo krivica)
- osteomalácia (mäknutie kostí)
- spomalenie rastu u detí
- deformácia kostí
- osteoporóza (rednutie kostí)
Teda nedostatok vitamínu D je zodpovedné aj za fakt, že naše kosti sú náchylnejšie na zlomeniny, čiže správny a dostatočný prísun tejto látky je dôležitý aj pre športovcov. Tým si zabezpečia vyššiu odolnosť svojich kostí voči rôznym nárazom a poraneniam.
Kostrová sústava nie je jedinou oblasťou, kde sa prejaví nedostatočná hladina vitamínu D v našom tele. Tento problém sa môže prejaviť aj oslabením obranyschopnosti nášho tela, teda imunity. Taktiež ďalším následkom tohto deficitu môže byť opätovný návrat niektorých autoimunitných ochorení, ako sú napríklad reumatoidná artritída, ekzém, psoriáza. Ďalšími možnými nezanedbateľnými príznakmi sú okrem iného aj:
- chronická únava
- zmeny nálad
- depresia
Avšak, pre nás dôležitou otázkou, ktorú si určite kladiete: ,,Ako zistím, či mám dostatok vitamínu D?“ Odpoveď je pomerne jednoduchá. Na zistenie tohto deficitu sa najčastejšie robia krvné testy, ktoré však nemusia byť úplne spoľahlivé, keďže hladina tejto látky v našom tele je ovplyvňovaná rôznymi faktormi. To, koľko ,,déčka“ máme v tele, závisí od toho, koľko času trávime na slnku, akú máme farbu pleti, v akom ročnom období sú testy robené, koľko máme rokov a akú stravu konzumujeme. A v neposlednom rade taktiež závisí aj od zdedených génov. Čiže z tohto vyplýva, že nie vždy vieme ovplyvniť svojím prísunom do nášho tela hladinu vitamínu D.
Výživové doplnky
Ako sme sa už v tomto článku o vitamíne D zmienili, je dôležité vybrať si správne zdroje, z ktorých túto dôležitú látku do tela dostaneme. Ak dávate prednosť radšej iným formám prísunu vitamínu D do ľudského organizmu, tak pre Vás budú určené nasledovné riadky. Netreba však zabúdať na fakt, že v prvom rade je najdôležitejšie prijímať vitamín D z každodennej stravy, ktorú prijímame. Ak ste sa rozhodli pre doplnky stravy, i tie vieme kategorizovať do rôznych skupín, vieme ich rozdeliť podľa pôvodu, výrobcov a podobne. My Vám predstavíme tie najznámejšie a z hľadiska výživovej hodnoty tie najideálnejšie.
Vo forme tabliet a kapsúl
JAMIESON VITAMÍN D
- Ide o veľmi známu značku, ktorá sa zaoberá aj produkciou iných potrebných látok a vitamínov pre ľudský organizmus.
- Tento doplnok obsahuje, prirodzene, Vitamín D3, ktorý sa aj inak nazýva cholekalciferol.
- 1 tableta predstavuje 25 μg/ 1000 IU (medzinárodných jednotiek) – 500 % referenčnej výživovej hodnoty
- 1 balenie obsahuje 100 tabliet.
WALMARK MEGADÉČKO
- Tento výživový doplnok, ako sa dá aj z jeho názvu vyčítať, obsahuje veľké množstvo vitamínu D, konkrétne ide o množstvo 50 μg na tabletu.
- Walmark Megadéčko si zakúpite vo forme kapsúl.
- Aktívnou látkou je opäť vitamín D3.
- 1 Balenie obsahuje 60 kapsúl.
- Dôležité je poznamenať, že tento výživový doplnok nie je vhodný pre deti do 12 rokov.
Vitamín D vo forme oleja
RYBÍ OLEJ, OLEJ Z TRESČEJ PEČENE IESCORIS ASELLI OLEUM 200 G
- Okrem vitamínu D tento doplnok obsahuje aj vitamín A a omega 3 mastné kyseliny.
- Odporúčaná dávka je 1 čajová lyžička denne (predstavuje 850 μg vitamínu A; 5,8 μg vitamínu D).
- Pre deti od 3-7 rokov je odporúčaná denná dávka 1/2 čajovej lyžičky denne.
- Tento výživový doplnok je nevhodný pre deti do 3 rokov a vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.
Ako môžeme vidieť, výživových doplnkov stravy, ktoré obsahujú vitamín D, ktorý je prospešný pre rôzne oblasti nášho tela, je pomerne dosť, preto je len na Vás, ktorú formu budete preferovať. Niektorí ľudia alebo malé deti môžu mať problém s prehĺtaním kapsúl alebo tabliet, a preto je vhodné, aby namiesto týchto foriem dali prednosť radšej kvapkám alebo rôznym živočíšnym olejom bohatým na vitamín D.
Vitamín D vhodný pre deti
Dieťa v útlom veku má oveľa vyššiu potrebu vitamínov ako dospelý človek, a to z toho dôvodu, že ho postihujú rozličné infekcie. Tieto infekcie vyčerpávajú zásoby vitamínov, a preto je nutné toto odčerpané množstvo vitamínu D opäť malému organizmu dodať. Všeobecne u detí je dokázané to, že ich organizmy potrebujú až trikrát vyššiu dávku vitamínov ako dospelý človek.
Vitamín D je okrem iného zodpovedný aj za stavbu kostí a dôležitý pre správne fungovanie svalov, čo je pre malý vyvíjajúci sa organizmus nevyhnutné. Čo sa týka výberu vhodných zdrojov vitamínu D pre Vaše malé ratolesti, odborníci odporúčajú skôr siahnuť po kvapkách ako po iných zdrojoch, a to aj z praktických dôvodov – znížená schopnosť prehĺtania a problémy s prehĺtaním.
Vzhľadom na to, že vitamín D je rozpustný v tukoch, pre jeho správne vstrebanie je nevyhnutné podávať ho spolu s pokrmom, ktorý obsahuje tuk. U malých detí je vhodnou alternatívou napríklad podávanie v lyžičke mlieka, no je potrebné dohliadnuť na to, aby dieťa skonzumovalo celú dávku.
Vo forme kvapiek (vhodné aj pre deti)
DEVIT KVAPKY 20 ML
- Jedná sa o vitamín D, ktorý je rozpustený v triglyceridoch (tukoch).
- Z názvu sa dá vyčítať, že ide o vitamín D vo forme kvapiek, preto je len na Vás, či preferujete a zvolíte túto formu oproti forme tabliet a kapsúl.
- Samotné kvapky obsahujú konkrétne vitamín D3, ktorý je pre človeka najdôležitejším vitamín zo skupiny vítamínov D, a druhou zložkou sú triglyceridy, ktoré slúžia ako rozpúšťadlo.
- Výhodou týchto kvapiek oproti napríklad tabletám alebo kapsuliam je fakt, že sú vhodné pre deti a dojčatá od 2 týždňov (1 kvapka denne).
- Triglyceridy sú ľahko vstrebateľné v čreve dojčaťa (triglyceridy pre zaujímavosť obsahuje aj materské mlieko).
JAMIESON BABY-D VITAMÍN D KVAPKY
- Značka Jamieson produkuje aj vitamín D určený vyslovene pre deti (tzn. adekvátne množstvo).
- 1 kvapka zodpovedá 10 μg/400 IU (medzinárodných jednotiek).
- Tento výživový doplnok je vhodný pre dojčatá od ukončeného prvého mesiaca.
- U detí napomáha k správnemu rastu a vývoju kostí.
Zhrnutie
Tento článok slúži nielen na obohatenie čitateľa o informácie, ktoré sú pomerne všeobecne známe, ale aj o tie, o ktorých možno ešte ľudia ani nepočuli. Tak či onak, je dôležité mať prehľad, ako funguje naše telo v kombinácii s vitamínom D. Vieme, že najdôležitejším vitamínom zo skupiny D je vitamín D3. Tento má viaceré pozitívne zdraviu prospešné účinky na ľudský organizmus. Ďalším síce menej dôležitým, avšak nie nepotrebným vitamínom z celej skupiny je vitamín D2. Tento je možné prijímať do ľudského tela najmä vďaka potrave rastlinného pôvodu. Tento článok nás taktiež naučil aj o tom, že vitamín D nie je vitamínom v pravom slova zmysle. Ide skôr o hormón.
Nemenej dôležitá otázka, ktorá sa vynára, je otázka čerpania vitamínu D z rozličných zdrojov. Aké máme teda možnosti v tomto ohľade, resp. z akých zdrojov je najvýhodnejšie čerpať túto zdraviu prospešnú látku?
- potraviny: živočíšneho alebo rastlinného pôvodu
- výživové doplnky (vo forme tabliet, kapsúl alebo živočíšneho oleja – najmä z rýb)
- slnečné žiarenie (to napomáha k premene cholesterolu na vitamín D, preto nezanedbávajte ani dostatok slnečného žiarenia)
Medzi najdôležitejšie poznatky o vitamíne D považujeme účinky najmä v oblasti kostí, buniek kože, prevencie rakoviny kože, vstrebávania vápnika a fosforu. V neposlednom rade by sme chceli spomenúť aj jeho účinky na psychické zdravie človeka – v tomto prípade sa jedná napríklad o správnu reguláciu spánku – čo vedie ku kvalitnému spánku a z toho vyplývajúcemu dobrému psychickému zdraviu.
Časté otázky
Načo je dobrý vitamín D?
Využite vitamínu D je celkom širokospektrálne a jeho najznámejšie účinky tkvejú v ovplyvňovaní vývoja detí – v pozitívnom ovplyvňovaní centrálneho nervového systému, udržuje správnu minerálnu rovnováhu. Pôsobí aj antikarcinogénne. Viac informácií pod nadpisom ,,Jeho účinky“.
Koľko sa môže denne prijať?
Odporúčaná denná dávka rastie úmerne s vekom, pričom u dojčiat je to 25 µg, u detí do 10 rokov je to 50 µg a u detí od 11 rokov a dospelých je to 100 µg.
Koľko stojí vitamín D?
Výživové doplnky s obsahom vitamínu D sa cenovo pohybujú približne od 6 do 10 €. Ale načo si ho kupovať keď ho môžme mať zadarmo zo slnečného žiarenia.
Môžu ho brať deti alebo tehotné?
U týchto skupín je potreba vitamínu D ešte dôležitejšia ako u bežných ľudí. Keďže v tele tehotnej ženy sa vyvíja telo dieťaťa, vitamín D je potrebný na stavbu kostí, pre správne fungovanie svalstva a celkový vývin organizmu. Dokonca detský organizmus potrebuje vyššiu dávku než dospelý jedinec. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Vitamín D vhodný pre deti“ a ,,Účinky vitamínu D v tehotenstve“.
Vybrané zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_D
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d2-vs-d3
- https://domacaliecba.sk/nedostatok-tychto-4-latok-zle-vplyva-na-psychiku-spanok-a-odolnost-proti-bolestiam/
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/227457/je-vitamin-d-bezpecny-pre-tehotne-zeny/
- https://www.slovenskypacient.sk/vitamin-d3-ucinky-nedostatok-davkovanie-pre-deti-slnko/
- https://www.pilulka.sk/vitamin-d?page=3
- https://www.drmax.sk/jamieson-vitamin-d-kvapky/
- https://www.webmd.com/diet/guide/vitamin-d-deficiency#1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16549493
- https://www.caringforkids.cps.ca/handouts/vitamin_d
- https://d-vitamin.sk/detom-vitamin-d-v-kvapkach/
Zdravím, objavila som Vaše videá a sú veľmi zaujímavé a hlavne dobre pochopiteľné .Možno som prehliadla,ak nie, prosím otvorite aj tému na užívanie koloidného striebra, tému ekzém, pliesne a kortikoidy? Môže dlhodobé užívanie vyšších dávok kortioidov spôsobiť spustenie ekzému, histamínu a bolesť kĺbov, či pliesne?
Vopred ďakujem za reakciu a prajem pekný deň.