Povedal vám už niekto, že ste príliš citliví? Máte pocit, že vás veci vo vašom okolí ovplyvňujú oveľa viac ako ostatných? Akákoľvek situácia vo vás vyvoláva reakciu, ktorú mnohí považujú za prehnanú? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali pozitívne, pravdepodobne trpíte emocionálnou precitlivenosťou.
Ľudia, ktorí spadajú do tejto kategórie majú niečo ako šiesty zmysel sprevádzaný vysoko rozvinutou úrovňou empatie, ktorá im umožňuje rozpoznať rôzne emócie u seba ale aj u iných. Prežívajú situáciu dvakrát intenzívnejšie ako priemerný človek a analyzujú nielen svoje pocity, ale indentifikujú sa aj s pocitmi iných ľudí.
Ak napríklad niekto v blízkosti takejto osoby trpí, všimne si to ako prvý. Je prakticky nemožné, ukrývať pred nimi akékoľvek émocie. Vždy váš duševný stav vedia dokonale odhadnúť. Bohužiaľ, má to aj svoje nevýhody. Samotných nositeľov táto vlastnosť ovplyvňuje do takej miery, že ich to môže limitovať v bežnom živote.
Som precitlivený?
Obsah článku
Hypersenzitivita je najlepšie vystihnutá ako emočná krehkosť. Precitlivení ľudia majú veľký problém udržať svoje emócie na uzde a sú ľahko zraniteľní. Doslova cítia, ako ich pórmi pretekajú emócie, ktoré nedokážu nijako riadiť. Všetko prežívajú viac ako ostatní a život si berú príliš k srdcu.
Ak vás často až prehnane trápia obyčajné veci a detailne rozoberáte každú maličkosť, ste vnímaví, plachí a úzkostliví, možno aj vy patríte medzi ľudí so syndrómom vysokej citlivosti. Myslite však na prínosy, ktoré sú s ňou spojené. Zrejme ste oveľa empatickejší, ste hlboký mysliteľ schopný vidieť veci z inej perspektívy, pravdepodobne máte blízko k umeniu a viete vidieť pozitívne vlastnosti aj na iných.
Hypersenzitivita je vrodená
Hoci je pri vzniku emocionálnej precitlivenosti jasne prítomná biologická zložka, spoločenské prostredie tiež zohráva nezanedbateľnú úlohu. Prejavuje sa ako vysoká citlivosť na rôzne podnety. Precitlivelí dospeláci sa môžu prejavovať ako introverti, no nie všetci sú plachí a uzavretí. Štúdie tvrdia, že približne 30 % hypersenzitívnych ľudí sú v skutočnosti extroverti.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Nemôžu za to len gény
V princípe je to kombinácia genetických (dedičných) faktorov a vplyvu spoločenského prostredia, v ktorom sa jedinec vyvíja. Predstavte si napríklad dieťa narodené v nestabilnom rodinnom prostredí, ktoré zažíva vážnu emocionálnu depriváciu. Keď vyrastie, vyvinie sa v človeka, ktorý môže mať vážne problémy s reguláciou svojich emócií a vďaka skúsenostiam z detstva bude na isté javy oveľa citlivejšie.
Vysoko citlivý ≠ Precitlivený
Vysoká citlivost je biologická predispozícia, zatiaľ čo hypersenzitivita je spôsob zvládania svojich emócií. Často sa tieto výrazy zamieňajú, no v skutočnosti toho majú len veľmi málo spoločného. Napriek tomu, že človek môže byť citlivý, nemusí byť precitlivený. V skutočnosti môže byť ťažké raniť aj citlivého človeka práve kvôli tomu, že má pevné schopnosti zvládania (tie si však človek musí vypestovať/osvojiť). To je rozdiel medzi vysokou citlivosťou a precitlivenosťou. Prvá je biologicky založená a druhá je skôr odrazom istej „emocionálnej zručnosti“.
Keď sa dar stane prekliatím
Emocionálna hypersenzitivita môže byť veľmi pozitívna vec. V skutočnosti vám to umožní lepšie sa spojiť s ostatnými, môžete podporiť ľudí, ktorí vás potrebujú, prispôsobiť svoje správanie ľuďom, ktorí majú ťažkosti. Ale má to aj svoje negatíva. Ak sa príliš sústredíte na detaily, môžete zanedbávať seba, stratiť orientáciu a nadhľad v situácii. Veľkým problémom je, že je tu aj temná strana zaťažená neistotou, ťažkosťami pri zvládaní emócií a podráždenosťou.
Keď sa príliš sústredíte na detaily, vaša perspektíva je ovplyvnená vašimi vlastnými pocitmi, fixovanými na niečo špecifické. Prikladáte tomu príliš veľký význam a nadmernú reakciu, hoci ostatní ľudia ju nemusia vôbec vnímať. Úzkosť, stres a depresia sú choroby, ktoré obyčajne postihujú ľudí s citovou hypersenzitivitou. Cítia príliš veľa, obávajú sa príliš veľa a sústreďujú sa na veci, ktoré iní ignorujú, tento „dar“ (za čo ho niektorí považujú) sa môže zmeniť aj na vášho najhoršieho nepriateľa.
Buďte silný
Dobrá správa pre všetkých hypersenzitívnych ľudí je, že neodsudzuje osobu k úplnej citovej krehkosti, dôležité však je nepodľahnúť a neoddať sa úplne svojmu vnútornému prežívaniu ale dôležité je, rozvíjať emocionálnu odolnosť a spoľahlivé schopnosti zvládania situácie. Svoje biologické predispozície zrejme neoklamete, no môžete sa naučiť ich regulovať.
Ako sa prejavujú „citlivky“ – príznaky:
- bohaté vnútorné prežívanie
- individuálne kreatívne aktivity
- záujem o umenie
- rýchle a náhle nadšenie/vzplanutie
- problémy s verejnými prejavmi pred publikom
- senzitívnosť na okolité zmyslové podnety – svetlo, hluk, pachy
Ste uvedomelý so zmyslom pre detail
Precitliví ľudia sú si viac vedomí seba a svojho vnútorného sveta. Sú naladení na svoje emócie a dokážu pochopiť, prečo sa presne cítia určitým spôsobom. Pozitívne citlivé osoby majú vysokú úroveň sebauvedomenia s udržiavanou samoreguláciou, táto citlivosť im umožňuje byť úspešný, pozorný a sociálne nadaný. Ale ak máte nízku samoreguláciu, mohlo by to spôsobiť, že budete emocionálne nevyvážený.
Ako precitlivená osoba ste si tiež veľmi dobre vedomý detailov obklopujúcich vaše prostredie. Máte veľa informácií spracovávaných vo viacerých oblastiach mozgu v porovnaní s inými jednotlivcami. Tieto informácie v mozgu citlivej osoby môžu byť prospešné, pretože majú prejavujú zvýšenú pozornosť na detaily, ktoré často iní prehliadajú.
Presadzujete individuálnu prácu
Hoci práca v skupinách môže byť zábavná, citliví ľudia majú tendenciu dosiahnuť viac, keď sú sami. Vysoko citliví ľudia na pracovisku majú tendenciu brať viac, ako dokážu reálne zvládnuť a preceňujú svoje schopnosti bez toho, aby si to uvedomovali. Preto ich postihuje syndróm vyhorenia rýchlejšie. Radi pracujú sami, pretože získajú súkromie, ktoré im pomáha sústrediť sa. Citliví ľudia sú podrobnejšie orientovaní a viac nad vecami uvažujú z rôzych uhľov a zvažujú viac možných faktorov. Zatiaľ čo väčšina banálnych rozhodnutí nemusí pre mnohých vyzerať ako veľký problém, precitlivená osoba zváži každý možný dôsledok pred výsledným rozhodnutím.
Extrémne emócie a impulzívnosť
To neznamená, že títo ľudia od rána do večera nerobia nič iné, iba plačú. Úrovne emócií sú ale odlišné od priemerného človeka – u toho precitliveného sú oveľa intenzívnejšie (hlasný alebo dlhý smiech, intenzívnejší plač, nadmerne prekvapená reakcia, nedôvera, roztrasené stavy, vyčerpanie).
Komunikujete dobre s ostatnými
Dokážete sa ľahko spojiť s ostatnými. “Funkčne citliví ľudia sú organizovaní, premyslení, reflexívni, s dobrými osobnými hranicami a skvelými zručnosťami, ktoré sú ohľaduplné, empatické a tieto kvality vás predurčujú k optimalizovanému výkonu v mnohých pracovných prostrediach.
Niekedy môžete situácie preceňovať
Zatiaľ čo iní ľudia by mohli situáciu po niekoľkých minútach pustiť, citliví ľudia majú tendenciu znova a znova opakovať scenár v ich hlave. „Zahrajte si vo svojej mysli bojuje, že sa ešte nestane, a nikdy sa to nestane. Snívanie o nezhodách. Nie je schopný nechať myšlienky niečoho, čo sa stalo. Nechať ich byť rušivými a brániť tomu, aby ste sa mohli sústrediť na to, čo ste potrebujú tiež.
Hypersenzitivita u detí
Výchova precitlivených detí rozhodne nie je úplne jednoduchá. Ich nadmerná citlivosť sa prejavuje pri každom väčšom spore. Tieto situácie sú pre ne nadmerne stresujúce a kvôli vyššej citlivosti môžu mať dokonca určité predtuchy. Z toho vyplýva, že tieto deti potrebujú nadmernú starostlivosť. Bohužiaľ, v našom prostredí nie sú školy na ne tak celkom pripravené. Učitelia im často nerozumejú a zaraďujú ich medzi vývojovo oneskorené alebo medzi deti s poruchou učenia.
Jedným z najväčších nepriateľov je pre hyperzensitivne deti spoločnosť. V dnešnej dobe musí byť človek značne priebojný a niekedy zľahka sebecký, aby sa mohol lepšie presadiť. Tieto vlastnosti však precitlivené deti zväčša nemajú a vďaka bývajú často znevýhodnené.
Čo robiť, keď vás bolí duša
- Napíšte svoje myšlienky a pocity na papier, aby vás neblokovali
- Skúste porozmýšľať nad meditáciu
- Filtrujte veci, ktorým venujete svoju pozornosť
- Akceptujte, že ste len pozorovateľ – všade okolo nás dochádza k rôznym zmenám a udalostiam, ktoré nemajú len pozitívny charakter a nemáme na ne často žiadny vplyv. Ak bojujete s emóciami, možno vám pomôže uvedomenie si toho, že vy ste len pozorovateľ všetkyćh týchto procesov.
Naučte sa kontrolovať myšlienky
Myslite na to, že najdôležitejší je vnútorný pokoj, preto je dôležité kontrolovať neustály príliv negatívnych myšlienok. Práve nimi si zvykneme sami komplikovať život, máme tendenciu vytvárať si domienky a brať si veci príliš osobne. Zapisujte si všetko, čo vám prechádza hlavou.
Uvidíte, že väčšina myšlienok je neproduktívnych, negatívnych a neoplatí sa im vôbec venovať pozornosť. Nezabudnite, kvalita vášho emočného stavu úzko súvisí s tým, ako myslíte, všetko je totiž v hlave. Ak máte tendenciu vnímať seba ako príliš citlivú osobu, nepovažujte to za niečo negatívne, ale snažte sa z toho ťažiť výhody. Hoci vás táto vlastnosť môže občas vyčerpávať, pomôže vám lepšie vnímať okolie a lepšie komunikovať s ostatnými.
Hypersenzitivitu môžete využiť
- kreatívne (prejavte sa na rôznych úrovniach – maľujte, píšte, tvorte)
- posilňujte vzťahy – so sebou samým ale aj s ľuďmi vo vašom okolí
- na dosiahnutie vnútornej rovnováhy, nehanbite sa za svoju senzitívnosť
Zaujíma vás
Čo je hypersenzitivita?
Je to vlastnosť človeka, ktorý je vysoko vnímavý na svoje okolie, hlavne po emočnej stránke. Títo jedinci sú značne precitlivený, úzkostlivý či plačlivý. Vyznačujú sa vysokou emočnou inteligenciou.
Je to pozitívny alebo negatívny dar?
Z pohľadu spoločnosti alebo okolia je to veľmi pozitívny dar, nakoľko ľuďom sa prirodzene páči, ak ich niekto poľutuje a chápe po ich vnútornej stránke. Na druhej strane títo ľudia môžu trpieť, neraz aj psychickými poruchami.
Vieme hypersenzitivitu nejako ovplyvniť?
Skôr život a životné skúsenosti nás učia novým skúsenostiam a lepšie sa vyporiadavať s negatívnymi a ťažkými pocitmi. Samozrejme ľudia trpiaci hypersenzitivitou by sa mali naučiť ,,tlmiť,, tento dar.
Vybrané zdroje:
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/ironshrink/201411/the-difference-between-highly-sensitive-and-hypersensitive
- http://www.pluska.sk/izdravie/pre-zeny/ste-hypersenzitivna-osobnost-vytazte-z-toho-co-najviac.html
- https://www.bustle.com/articles/159964-11-signs-you-might-be-a-hypersensitive-person-according-to-experts
- https://exploringyourmind.com/emotional-hypersensitivity-emotions-always-bursting/
- https://www.interez.sk/blog/nielen-pre-citlivky-toto-je-5-sposobov-ktorymi-zvladnete-svoju-emocionalnu-precitlivenost/