Dlhodobý stres, nadmerné množstvo práce či deficit odpočinku a relaxačných aktivít – aj takto by sme mohli charakterizovať posledné desaťročie 21. storočia. Na ľudskú psychiku je kladený obrovský tlak, ktorý sa následne premieta do rôznych fyzických aj psychických zdravotných problémov. Mohli by sme teda povedať, že vo väčšine prípadov je základom našich fyzických ťažkostí psychická kondícia. Počuli ste už o pojme tetánia alebo tetanický syndróm? V nasledujúcich riadkoch si povieme práve o tom, aké má tetánia príznaky.
Tetánia – postihuje najmä mladých ľudí
Obsah článku
Neustály zhon a viac ako stopercentná fyzická i psychická výkonnosť vedú k tomu, že naša psychika sa začína naštrbovať. I náš nervový systém potrebuje podobne ako telo dostatočný a kvalitný odpočinok. Nadmerná záťaž alebo tlak na psychiku alebo telo môže viesť k nepríjemnému ochoreniu, resp. syndrómu, známemu pod názvom tetanický sydnróm. Iný názov pre toto ochorenie je aj tetánia. Čo je príčinou tohto ochorenia? Zvyčajne nedostatok horčíka a vápnika (hypomagneziémia a hypokalcémia).
Ak sa k deficitu týchto životne dôležitých minerálnych látok pridajú určité rizikové faktory, môže sa objaviť ochorenie, ktoré výrazne znižuje kvalitu života. Tetánia predstavuje zvýšenú dráždivosť centrálneho a periférneho nervového systému. Tetanický syndróm je možné kategorizovať na 2 hlavné formy:
- manifestná tetánia – prejavuje sa viditeľne, zjavne
- nešpecifická tetánia (latentná) – príznaky alebo prejavy tejto formy tetanického syndrómu sú skryté
Aké sú prejavy manifestnej tetánie?
- pre túto formu tetánie je typický akútny tetanický záchvat (nervovo-svalová úroveň)
Ako sa prejavuje latentná čiže nešpecifická forma tetánie?
- symptómy sú netypické a nešpecifické
- táto forma tetánie je charakteristická aj tým, že ,,napáda“ rôzne oblasti tela, resp. orgány, a to napríklad tráviaci, srdcový či nervový systém
- latentná tetánia sa môže prejaviť aj gynekologickými problémami u žien
Tetanickým syndrómom štatisticky trpí väčšie množstvo žien, a to zvyčajne medzi 20. a 30. rokom života.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Tetánia príznaky – aké poznáme?
Charakteristickou črtou tetánie je aj to, že v konkrétnych prípadoch sa môže prejaviť aj rôznymi spôsobmi. Aj na základe tohto kritéria vieme tetanický syndróm rozdeliť na manifestný a nešpecifický. Manifestný tetanický syndróm sa prejavuje akútnym kŕčovým tetanickým záchvatom. Avšak vo väčšine prípadov sú prejavy tetánie nešpecifické, teda latentné.
Akútny tetanický záchvat
- Akútny tetanický záchvat je teda spojený s manifestnou tetániou a vo väčšine prípadov napáda hlavne svalový systém horných končatín.
- Takýto záchvat sa prejavuje stiahnutím horných končatín v oblasti zápästia a lakťov.
- Prsty horných končatín sú taktiež kŕčovité, inak povedané, palec a malíček sú pod prostrednými prstami, pričom samotné prsty sú v kŕčoch natiahnuté (tento jav nazývame aj pôrodnícka ruka).
- Svalové kŕče postihujú aj dolné končatiny a prejavujú sa stuhnutím a natiahnutím najmä v oblasti členkov a kolien (takýto svalový kŕč v oblasti dolných končatín sa nazýva aj karpopedálny spazmus).
- Svalové kŕče v horných a dolných končatinách nie sú jediným príznakom akútneho tetanického záchvatu, teda pacienti sa môžu stretnúť aj s pocitmi mravčenia v tele.
- Pre akútny tetanický záchvat sú typické aj príznaky stiahnutia svalstva dýchacích ciest. Hovoríme o tzv. laryngospazme. Inak povedané, ide o kŕče svalov hrtanu. Charakteristickým prejavom laryngospazmu je sťažené hlasité dýchanie najmä pri nádychu.
- Okrem hore uvedených príznakov sa môže vyskytnúť aj cyanóza (modré sfarbenie kože).
- Akútny tetanický záchvat sa objavuje náhle, a práve preto sa nazýva akútny.
- Z hľadiska dĺžky trvania záchvatu hovoríme o niekoľkých minútach či hodinách.
- Vyskytuje sa pri plnom vedomí pacienta, aj keď v kŕči môže byť celé telo.
- Akútny tetanický záchvat je ľahko zameniteľný s epileptickým záchvatom.
V počiatočných štádiách záchvatu sa môžu prejaviť aj príznaky ako zvracanie, nevoľnosť, úzkosť, mdloby či závraty. Okrem toho sa môžu vyskytnúť problémy ako zrýchlené dýchanie, búšenie srdca či bolesti pociťované na hrudi.
Latentná tetánia – príznaky
Akútny tetanický záchvat je menej častým príznakom tetanického syndrómu. Oveľa častejšie sa u pacientov vyskytuje nešpecifická tetánia alebo, inak povedané, latentná tetánia. Stretnúť sa s ňou môžete aj pod názvom skrytá tetánia. Príznaky tejto formy tetánie nie sú špecifické alebo typické. Tento typ tetánie postihuje nervový systém, tráviaci trakt, kardiovaskulárny systém alebo v prípade žien môže spôsobiť gynekologické problémy.
Nervový sytém
- bolesti hlavy (migréna)
- závraty
- nadmerná citlivosť na hluk
- pocity mravčenia v tele (parestézie) – najmä v oblasti pier, končekov prstov či jazyka
- slabosť pociťovaná najmä v končatinách
- problémy s krčnou chrbticou
- mdloby, prípadne kolaps
- bolesti svalov
- zášklby svalov
- stuhnutie svalov šije
- tetanické kŕče najmä v oblasti lýtok prejavujúce sa v noci
- kŕče v oblasti pier, tváre či problémy s rozprávaním či žuvaním v dôsledku týchto kŕčov
- rybie ústa
Psychické príznaky
- neurasténia
- pocity únavy
- úzkostné stavy
- depresívne stavy
- pocity strachu
- znížená koncentrácia
- syndróm nepokojných nôh
- poruchy spánku
- iritabilita (podráždenosť)
- vnútorné napätie
Tráviaci systém
- hnačka
- pocity sucha v ústach
- cítenie nejakého objektu v hrdle
- hrčovité či guľovité útvary v krku (globus hystericus)
- problémy s prehĺtaním
- žlčníkové problémy
- ťažoba na žalúdku
- bolesti pociťované v oblasti brucha, resp. žalúdku
- kŕče v žalúdku alebo v črevách
Kardiovaskulárny systém
- tlak či bolesť na hrudi
- búšenie srdca
- zrýchlená činnosť srdca (tachykardia)
- vysoký krvný tlak (hypertenzia)
- dýchavičnosť alebo pocity nedostatku vzduchu, prípadne hyperventilácia
- imitácia srdcového infarktu, čo môže zhoršiť psychický stav jedinca
Gynekologické problémy
- bolestivá menštruácia
- nepravidelný cyklus
- väčšia náchylnosť na potrat
- výskyt rizika eklampsie počas tehotenstva
- problémy s tvorbou materského mlieka (laktácia)
- v prípade užívania antikoncepcie vzniká vyššie riziko výskytu embólie a trombózy
Hyperventilačná a neurogénna tetánia – príznaky
Veľmi často sa vyskytujúce druhy tetánie patria neurogénna a hyperventilačná tetánia. Základom hyperventilačnej tetánie je tzv. hyperventilácia, ktorá však môže byť príznakom aj iných ochorení, teda nie len tetánie. Podstatou hyperventilácie je zrýchlené a prehĺbené dýchanie, pričom pacient trpiaci hyperventiláciou vydychuje väčšie množstvo oxidu uhličitého ako je potrebné. Okrem toho sa v našom organizme mení pH na zásadité, čo má vplyv na ionizáciu vápnika v krvi (miera ionizácie klesá). Tento stav zvyšuje nervovú a svalovú dráždivosť.
Potešíme vás, keďže hyperventilácia nie je vážny stav a objavuje sa ako následok stresových či panických situácií. Hyperventilácia je teda jedným z typických hlavných príznakov tetanického syndrómu, a práve kvôli tomuto stavu bol jeden druh tetánie pomenovaný ako hyperventilačná tetánia. Okrem hlavného príznaku, ktorým je hyperventilácia, sa môžu vyskytovať aj:
- pocity tŕpnutia či mravčenia prstov na nohách a na rukách
- búšenie srdca
- pocity chladu na nohách a rukách
- mravenčenie v oblasti úst a jazyka
- stuhnutosť a kŕče v rukách či v prstoch
- úzkosť
- potenie či bledosť
- nepokoj
- mdloby či závraty
Na druhej strane neurogénna tetánia vzniká v našej psychike, kedy organizmus dáva najavo, že je nadmerne zaťažený. Neurogénna tetánia sa spája hlavne s dlhodobými stavmi frustrácie, s chronickým stresom, depresívnymi stavmi, úzkosťou, strachom, či tlakom.
Tetánia v noci – príznaky
Možno ste nevedeli, ale jedným z mnohých príznakov tetanického syndrómu sú aj problémy so spánkom, pričom najväčším spúšťačom takýchto problémov so spánkom je dlhodobý (chronický) stres. Teda ak trpíte tetániou, ktorej jednou z príčin je aj dlhodobý stav stresu a záťaže, jej príznaky sa môžu prejaviť aj v podobe nepokoja v spánku či insomnie.
Dbajte teda na dostatočný prísun horčíka a vápnika, keďže dlhodobý stres je veľkým požieračom najmä horčíka.
Najčastejšie otázky
Aké sú najčastejšie psychické príznaky tetánie?
Tetánia, ako problém duševného charakteru, ktorý je zapríčinený nedostatkom prospešných minerálov – vápnika a horčíka – a našou psychikou sa môže prejaviť na našej psychickej stránke nasledovne:
- úzkostné stavy
- pocity únavy
- depresívne stavy
- vnútorné napätie
- problémy so spánkom
- pocity strachu
- problémy s koncentráciou
Aké sú najčastejšie fyzické príznaky?
Samozrejme, tetanický syndróm sa prejaví aj na fyzickej stránke človeka, keďže väčšina chorôb fyzického charakteru je zakorenená hlavne v psychických problémoch. Aké sú teda fyzické prejavy tetánie? Hovoríme hlavne o akútnom tetanickom záchvate, ktorý sa prejavuje tŕpnutím končatín a kŕčovitými sťahmi svalstva, ktoré človek nedokáže kontrolovať.
Vybrané zdroje: