Pojmy prepracovanosť, zaneprázdnenosť a neustály zhon sú v uponáhľanej dobe 21. storočia často skloňované slová. K rýchlemu tempu sa pridáva chronický stres, vyčerpanosť, horiace termíny, čo môže vyústiť do rôznych psychických problémov. Je niekedy veľmi ťažké nepoddať sa dobe, ktorá nás úplne premáha. Ľudia sa musia prispôsobovať nastolenému tempu a zvyšovať svoje obrátky. Syndróm vyhorenia je moderný problém, ktorý trápi čoraz viac ľudí. Patríte medzi nich aj vy? Čítajte ďalej a zistíte.
Čo je to syndróm vyhorenia?
Syndróm vyhorenia je problémom psychického charakteru, ktorý je reakciou nášho tela na chronické stresujúce faktory, vo väčšine prípadov nadmernú záťaž v práci, čo vyúsťuje do celkového vyčerpania tela, pocitov cynizmu a odlúčenia od práce. Človek trpiaci syndrómom vyhorenia má pocit, že je neefektívny, nemá motiváciu a myslí si, že ho v živote premohol neúspech.
Zaneprázdnenosť, stres a nadmerná záťaž nás pohlcujú čoraz častejšie. Nedostatok času a neustála práca – to je to, čo by nás mohlo najlepšie vystihnúť. Takéto dlhodobé fungovanie na plné obrátky však so sebou prináša obrovské riziká na zdravie. Čím viac pracujeme a nechávame sa strhnúť pocitmi tlaku, tým väčšie je riziko mentálnej záťaže, stresu a povinností na seba kladieme. V jednom momente však príde bod v živote človeka, kedy už jednoducho všetko naokolo nezvládame. Nezvládame tlak, nezvládame stres, nezvládame prácu, nestíhame, povinnosti sa kopia a neubúdajú. Práve toto je zrod syndrómu vyhorenia.
Syndróm vyhorenia je moderným problémom, ktorý je nebezpečný z toho dôvodu, že má obrovské závažné dôsledky na náš fyzický a psychický stav. Okrem toho môže časom viesť k:
- problémom s pamäťou
- ťažkostiam s koncentráciou a pozornosťou
- problémom emocionálneho charakteru
Možno sa pýtate, či aj vy musíte trpieť syndrómom vyhorenia? Otázka je úplne korektná. Máme na ňu však odpoveď, ktorou je nie. Na to, aby vás nepohltil syndróm vyhorenia potrebujete nastaviť adekvátne vaše životné smerovanie. Neexistuje jednoznačná odpoveď na to, akým spôsobom zvládať syndróm vyhorenia. Poznáme však základné spúšťače a techniky, ktoré nám môžu pomôcť sa z neho dostať.
Syndróm vyhorenia – pocit celkového vyčerpania
V prvom rade je nutné si uvedomiť rozdiel medzi bežnou únavou, ktorú pociťujeme po kvalitne vykonanej a zmyselnej práci, a dlho trvajúcimi celkovými pocitmi únavy z dôvodu komplexného vyhorenia organizmu. Syndróm vyhorenia taktiež nie je vhodné si spájať so zvýšenou hladinou stresu. Bežne môžeme byť podráždení, unavení z nadmernej práce, ktorú už dlhší čas vykonávame. No ak vás postihne vyhorenie, tak to pocítite na vašej energii a celkovej výdrži, keďže ste neustále vyčerpaní. Tento závažný problém psychického charakteru sa prejavuje aj pesimistickými myšlienkami postihnutého nielen o sebe, ale aj o svojom okolí či živote.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Bol vykonaný prieskum, ktorého záverom bolo to, že až 28% pracujúcich ľudí v dnešnej dobe sa vysporiadava so syndrómom vyhorenia. U niektorých špecifických povolaní je toto percento ešte vyššie vzhľadom na vyšší psychický tlak, ktorý je na takýchto ľudí kladený (napr. lekári). Ak berieme do úvahy ľudí, ktorí nie sú v najhoršom štádiu syndrómu vyhorenia, ale vykazujú niektoré jeho príznaky, tak sa dostávame až k približne 62% ľudí. Ide o osoby, ktoré trpia stresom, stratou kontroly či nadmerným vyčerpaním.
Bez ohľadu na čísla a štatistiky môžeme s prehľadom povedať, že syndróm vyhorenia je naozaj rozšíreným problémom v našej spoločnosti.
Prečo vzniká syndróm vyhorenia?
Ak si myslíte, že tento problém úplne premohol aj vás, tak je najdôležitejšie hľadať odpoveď na otázku: ,,Z akého dôvodu ma syndróm vyhorenia premohol?“. Z hľadiska príčin vieme syndróm vyhorenia rozdeliť do troch osobitných kategórií.
- individuálny syndróm vyhorenia – tento druh je spájaný s faktormi, ktoré sa viažu na jednotlivca (napr. podceňovanie sa, pesimizmus, negatívna komunikácia)
- medzivzťahový syndróm vyhorenia – tento druh sa objavuje ako následok problémov vo vzťahoch s inými osobami (napr. so šéfom alebo s kolegami)
- organizačný syndróm vyhorenia – vzniká ako dôsledok individuálnych faktorov a práce
Z praktického hľadiska sú vyššie uvedené druhy úplne irelevantné, keďže syndróm vyhorenia ani nezlepšia a ani ho neodstránia zo života človeka. Z hľadiska riešenia tohto syndrómu ide o výbornú pomôcku ako nájsť príčiny a začať ich okamžite riešiť. Potrebujeme nájsť naše najzávažnejšie stresory, ktoré sú v našom živote.
Perfekcionizmus alebo vyvýjaný tlak na seba samého či sebakritickosť sú faktory, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť k individuálnemu syndrómu vyhorenia. Zatiaľ čo agresívny a neempatický či neférový šéf môže zapríčiniť medzivzťahové či organizačné vyhorenie. Je preto našou základnou úlohou eliminovať stresory a rizikové faktory, ktoré môžu z nášho života spraviť peklo v podobe syndrómu vyhorenia. Zamyslime sa preto nad príčinami a uvedomme si, čo s naším životom ,,stvárajú“.
Príznaky
Niekedy je veľmi ťažké vyhýbať sa vonkajším vplyvom a filtrovať ich. Práca, okolie a naladená spoločnosť nám môžu dať pocítiť v akej uponáhľanej dobe žijeme. Stres je to, čo nechceme, ale pritom je stále zakorenený v našom podvedomí, ani o tom nemusíme vedieť. Aké sú príznaky syndrómu vyhorenia? Ako zistím, že ma premohol a že nejde iba o dočasnú záležitosť? Kedy by som sa mal(a) naozaj zastaviť? To všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Veľkou pravdou je, že ľudia neradi rozprávajú o svojich každodenných problémoch spojených s ich prácou alebo profesijným výkonom. Je to z toho dôvodu, že chcú potláčať stresujúce faktory, ktoré im ,,diktujú“, aký výkon majú podať. Nechceme vyzerať pred inými, že nevydávame zo seba maximum. Nechceme byť označovaní ako slabí jedinci. Myslíte si, že trpíte týmto syndrómom?
- chronická únava organizmu a fyzická a psychická vyčerpanosť
- cynizmus a apatia
- pocity neefektivity, slabej výkonnosti a žiadneho úspechu
Vyššie uvedené symptómy sú základnými príznakmi toho, že sa potrebujete zastaviť a prehodnotiť vaše ďalšie smerovanie v živote.
1) Chronická únava a fyzické a psychické vyčerpanie
Syndróm vyhorenia sa môže v mnohých aspektoch podobať i depresívnym stavom, keďže majú mnohé spoločné príznaky. Najhoršie na tom je, že ak tento moderný problém nebudete riešiť, ľahko sa môže stať, že prerastie do chronickej depresie a negatívne ovplyvní každý jeden aspekt vášho života. Jeden z úplne prvých príznakov syndrómu vyhorenia a depresie je vyčerpanie, ktoré neustáva. Zdôrazňujeme, že musí ísť o neustále celkové vyčerpanie, ktoré vás obmedzuje a znižuje kvalitu vášho života po všetkých stránkach.
Nájdite odpovede na tieto otázky:
- Zobúdzam sa unavený/á, aj keď idem skoro spať?
- Trvá mi dlhšie nachystať sa a prísť do práce?
- Potrebujem vynaložiť oveľa väčšie množstvo energie aj pri jednoduchých úlohách?
- Bojím sa toho, čo bude so mnou a s mojím životom v dohľadnej dobe?
Ak ste si na väčšinu z týchto otázok odpovedali kladne, nemali by ste rozhodne podceňovať vaše vyčerpanie a mali by ste vyhľadať pomoc. Takýto typ dlhodobého psychického vyčerpania sa môže prejaviť aj po fyzickej stránke (vyššia náchylnosť na migrény, nádchy, chrípky či pocity nevoľnosti). Samozrejme je nutné navštíviť lekára, no treba si uvedomiť, že takéto fyzické symptómy môžu byť dôsledkom niečoho väčšieho ako len obyčajná infekcia či baktérie.
2) Cynizmus a apatia
Je prirodzené, že v práci sa nie vždy musíme cítiť príjemne s pocitmi nadšenia a radosti. No ak cynizmus alebo apatia dorazia aj do vášho súkromného života, to jest v čase trávenom s priateľmi alebo rodinou, tak to začína byť veľký problém. Pravdepodobne trpíte syndrómom vyhorenia. Okrem toho môže tento negatívny fenomén viesť aj k:
- zvýšenej pesimistickej nálade
- väčšej nedôveryhodnosti
- izolácii
- antisociálnemu správaniu
- pocitom odlúčenia a separácie
- nižšej miere trpezlivosti
- vyššej miere vznetlivosti impulzívnosti, podráždenosti či k hnevu voči svojmu okoliu, blízkym, priateľom alebo kolegom
3) Pocity neefektivity, neúspechu a beznádeje
Syndróm vyhorenia môže mať, prirodzene ako aj iné zdravotné problémy, určité štádiá. Ak dosiahneme určitý bod v priebehu tohto nášho problému, môžeme pociťovať pocity neefektivity, neúspechu a beznádeje. Tieto faktory ovplyvnia našu pracovnú výkonnosť, našu sebaúctu a to, ako vnímame našu cennosť v spoločnosti. Premáhajú nás pocity apatie, bezmocnosti a beznádeje a sami seba sa začíname pýtať, aký je zmysel všetkého, čo robíme. Z dlhodobého hľadiska je tento stav neudržateľný. Ako vieme zhodnotiť to, či sme efektívni alebo zbytoční na tomto svete?
Ak si myslíte, že idete na plné obrátky, snažíte sa ako to len ide, však stále máte pocit, že to k ničomu nevedie, zastavte sa a začnite seriózne riešiť syndróm vyhorenia.
Test na vyhorenie
Pokiaľ pociťujete niektoré príznaky, nápomocný vám môže byť aj tento online test http://vyhorenie.sk/hodnotenie-miery-uplneho-vycerpania/.
Syndróm vyhorenia – práca ako stresujúci faktor
Vo väčšine prípadov je syndróm vyhorenia spájaný s pracovným životom jedinca. Jednou z najčastejších príčin vzniku tohto závažného problému je pracovný kolektív či nadmerná záťaž v práci. Množstvo pracovných kolektívov je nie veľmi prívetivými pre naše psychické zdravie vzhľadom na obrovskú pracovnú záťaž a toxický kolektív s naštrbenými vzťahmi. Prečo by ste mali tráviť čas v pracovnom kolektíve, ktorý vám neprináša nič iné ako stres? Nedovoľte, aby vás takýto kolektív a nadmerná záťaž v práci strhli. Nie je vašou vinou to, že máte syndróm vyhorenia. Sú za ním iné faktory.
To, že začnete obviňovať svoju nedostatočnú výkonnosť a všeobecne svoju osobu, vám k ničomu nepomôže. Vyhýbajte sa preto pracoviskám, ktoré sú charakteristické nasledovnými znakmi:
- neempatickí, arogantní alebo drzí vodcovia prípadne spolupracovníci (tento fakt môže viesť k pesimizmu, apatii a úplnej ľahostajnosti voči vašej práci)
- neférové zaobchádzanie – Zažívate to, že sú verejne oceňovaní tí, ktorí si to absolútne nezaslúžia? (takéto prostredie iba zvyšuje vašu mieru apatie, opovrhnutia, pesimizmu, beznádeje a ľahostajnosti)
Faktorov môže byť neúrekom, avšak hlavnou myšlienkou alebo posolstvom tohto článku je to, aby ste sa prestali obviňovať za niečo, čo neovplyvníte. Syndróm vyhorenia nie je vašou zodpovednosťou, ale zodpovednosťou neprimeraného okolia alebo pracovného kolektívu, v ktorom sa nachádzate. Skúste uvoľniť stres tým, že budete klásť vášmu okoliu rovnakú mieru viny, akú kladiete na seba. Nie je dôvod dusiť realitu vo svojom vnútri.
Ako sa chrániť pred syndrómom vyhorenia?
Syndróm vyhorenia je problém, ktorý neradno podceňovať, nakoľko nám môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť úplný kolaps. Je možné sa nejakým spôsobom chrániť pred týmto závažným problémom? Potešíme vás, nakoľko je to možné. Je však potrebné si povedať, že potrebujete vo vašom živote radikálnu zmenu. Je dôležité odstrániť z vášho života stres a rizikové faktory syndrómu vyhorenia.
Ponúkneme vám tipy ako predchádzať syndrómu alebo sa chrániť pred syndrómom vyhorenia.
1. Znižujte stresujúce faktory vo vašom živote
V tejto súvislosti by sme radi podotkli to, že človek potrebuje odlíšiť krátkodobý alebo občasný stres od chronického alebo dlhodobého. Našou hlavnou úlohou je potláčať dlhodobé stresujúce faktory. Varovným prstom je moment, kedy sa stresujúce okolnosti stávajú bežnou súčasťou nášho každodenného života. Z biologického hľadiska nie je naše telo prispôsobené na to, aby sme boli pod vysokým tlakom dlhodobo. Stávame sa otrokmi myšlienky neustálej produktivity a výkonnosti.
Snažte sa sa vyhýbať nasledujúcim zaťažujúcim faktorom, ktoré iba prispievajú k zrodu syndrómu vyhorenia:
- nerealistické očakávania alebo nesplniteľné termíny
- nezrealizovateľný program
- časový harmonogram, ktorý vám neumožňuje oddychovať
Nadmerné povinnosti, ktoré idú nad mieru vašej základnej pracovnej náplne a pritom nie sú adekvátne ohodnotené, či zaťažujúce požiadavky, medzi ktoré patria napríklad práca v kolektíve nepríjemných spolupracovníkov či riešenie nespokojných hašterivých zákazníkov.
Skúste identifikovať tieto problémy čo najskôr a odstráňte ich z vášho života.
2. Digitálny minimalizmus
Pojem digitálny minimalizmus znamená trávenie čo najmenšieho množstva času pred obrazovkami akéhokoľvek typu. Sme čoraz častejšie pohltení otvorenými oknami internetových prehliadačov. Sme zaplavení technológiami a digitálnymi súbormi. Prichádzajú nám kvantá mailov, ktoré musíme vyriešiť do určitého času. Digitálny minimalizmus znamená odstránenie stresu vyplývajúceho z digitálnej doby pomocou obmedzovania využívania digitálnych zariadení a využívania iba zariadení, ktoré sú nám naozaj prospešné a na ktorých naozaj záleží.
Možno to znie komplikovane, no jedno je isté, snažte sa redukovať stres vyplývajúci z digitálnej doby.
3. Vytvorte si rozumný časový harmonogram
To, že každému poviete áno nie je správne riešenie. Niektorí ľudia by si mohli ľahko zvyknúť na to, že ste neustále k dispozícii. Takéto dlhodobé nastavenie nevedie k ničomu inému ako k syndrómu vyhorenia. Nesnažte sa zakomponovať do svojho časového harmonogramu nezrealizovateľné povinnosti. Takýmto spôsobom si na seba zbytočne vyvíjate tlak, ktorý by nemusel byť.
- určite si čas počas dňa, ktorý budete venovať iba práci
- vyčleňte si čas, kedy budete dostupní ostatným ľuďom
- nájdite si čas iba na seba a na relaxačné aktivity
Ak niečo nestihnete, svet sa nezrúti. Dané povinnosti vykonáte neskôr. Dôležitejšie je predsa vaše zdravie.
4. Produktívna prokrastinácia – zničte syndróm vyhorenia
Moderným pojmom je aj produktívna prokrastinácia. Ide o efektívne a prospešné využívanie voľného času, resp. času stráveného mimo práce. Určite si nájdite čas na svoje záujmy či rodinu. V takomto prípade nejde o prokrastináciu v pravom slova zmysle, ale o akúsi duševnú očistu alebo hygienu, ktorá vám následne pomôže aj v ďalších povinnostiach v práci.
5. Syndróm vyhorenia – čo ešte môže pomôcť?
Okrem už zmienených rád by sme vám radi odporučili ešte zopár ďalších, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť kvalitu vášho života a zbaviť sa syndrómu vyhorenia:
- vybudujte si rituály, ktoré vám pomôžu lepšie zvládať stresové situácie – napr. 5 minútová prechádzka či hlboké dýchanie pred náročnou udalosťou
- nesnažte sa hľadieť príliš na výsledok, zvýšte iba svoju snahu – nevyvýjajte na seba tlak výsledkom, ktorý máte dosiahnuť, k výsledku sa dostanete iba svojou snahou; majte na pamäti aj to, že niektoré okolnosti nemôžete ovplyvniť
- dávajte si pauzy medzi jednotlivými úlohami
- verte vo svoje vlastné schopnosti
- doprajte si viac odpočinku
Najčastejšie otázky
Čo je to syndróm vyhorenia?
Syndróm vyhorenia predstavuje zlomový okamih v živote, kedy človeka premôže pocit beznádeje, zúfalstva, vyčerpania, apatie či bezmocnosti.
Ako sa prejavuje?
Hlavným prejavom syndrómu vyhorenia je celková vyčerpanosť, niekedy depresie, cynizmus, pesimizmus, apatia, podráždenosť, pocity neúspechu a ľahostajnosti.
Ako prekonať a zvládnuť syndróm vyhorenia?
Existuje viacero rád ako zvládnuť a predísť syndrómu vyhorenia, niektoré z nich nájdete aj v tomto článku pod nadpisom ,,Ako sa chrániť pred syndrómom vyhorenia?“.
Ako sa lieči?
V prvom rade treba nájsť príčinu tohto problému a odstrániť ju zo života. Samotný syndróm vyhorenia sa dá vyliečiť prehodonotením životného štýlu, prípadne špecifickou liečbou konkrétnych fyzických či psychických príznakov syndrómu vyhorenia. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Ako sa chrániť pred syndrómom vyhorenia?“.
Ako predísť syndrómu vyhorenia?
Hlavným krokom k prevencii výskytu syndrómu vyhorenia je správny časový harmonogram, ktorý by mal obsahovať aj dostatok času pre regeneráciu a duševnú hygienu.
Vybrané zdroje: