Posledná aktuálizácia prebehla 5. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Od miernych porúch nálady až po schizofrenické a psychotické poruchy. Sulpirid pokrýva celú túto paletu psychických porúch. Jeho prínosy zasahujú aj do oblasti depresívnych stavov a je využiteľný aj omnoho ďalej. Či je dôležité byť obozretný pri jeho užívaní, na čo si dávať pozor a aké má vedľajšie účinky, sa dočítate v tomto článku.
Sulpirid – charakteristika
Sulpirid je atypické antipsychotikum prvej generácie a sedatívne neuroleptikum – liečivo triedy benzamidov, ktoré sa používa hlavne na liečbu psychóz spojených so schizofréniou a depresívnych porúch. V nízkych dávkach je využiteľný na liečbu úzkosti, panickej poruchy a slabej depresie. Používa sa ako monoterapia, ale aj ako doplnková liečba pri schizofrénií. Pri depresií urýchľuje antidepresívnu odpoveď organizmu. Na pultoch slovenských lekární ich môžete nájsť napríklad pod názvom Dogmatil, Prosulpin alebo Sulpirid Belupo. V zahraničí sú to Dolmatil, Eglonyl, Espiride, Modal, Prometar, Sulpor a iné.
Sulpirid ako liek
Najčastejšie využitie Sulpiridu je teda v medikamentoznej forme a je na lekársky predpis, čiže cena je takmer celá hradená poisťovňou. Na slovenskom trhu sa najčastejšie predávajú tabletky rôznej hmotnosti (od 50 do 200 mg) s prímesou iných aktívnych látok, napríklad maydis amylum (kukuričný škrob), lactosum monohydricum (monohydrát laktózy), maydis amylum pregelificatum (predželatinovaný kukuričný škrob) a iné.
Sulpirid 200 mg sa využíva na liečbu:
- schizofrénie
- iných psychotických porúch (indukované psychotické stavy, stavy zmätenosti, schizoafektívne poruchy)
- schizotypových porúch osobnosti
- ťažkých depresívnych porúch s psychotickými príznakmi
- závratu centrálneho pôvodu (vertebrobazilárna cirkulačná insuficiencia, vestibulárna neuritída)
- závratu periférneho pôvodu (Ménierova choroba, poranenia hlavy, zápal stredného ucha)
Sulpirid 50 mg sa využíva na liečbu:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- porúch nálady (mierne až stredne ťažké depresívne poruchy, cyklotymické a dystymické poruchy)
- somatoformných porúch (psychické poruchy)
- závratu centrálneho pôvodu (vertebrobazilárna cirkulačná insuficiencia, vestibulárna neuritída)
- závratu periférneho pôvodu (Ménierova choroba, poranenia hlavy, zápal stredného ucha)
- pomocný liek pri liečbe vredu žalúdka a dvanástnika
História vzniku
Sulpirid bol objavený ako výsledok výskumného programu od Justina-Besançona a C. Lavilla z Laboratoires Delagrange, ktorí pracovali na zlepšení anti-rytmických vlastností prokaínamidu. Program viedol najskôr k metoklopramidu a neskôr k Sulpiridu.
Odvrátená stránka Sulpiridu
Vedľajšie účinky
Výhodou Sulpidu je jeho dobrá znášanlivosť ľudským organizmom a len malé prejavy negatívnych účinkov. Aj napriek týmto skutočnostiam sa objavujú prípady ich výskytu v nasledovnej miere:
-
Časté vedľajšie účinky (viac ako 1% uživateľov):
- závraty
- bolesť hlavy
- chvenie
- dystónia (nedobrovoľné sťahovanie tvárového svalstva)
- vnútorný nepokoj, hyperaktivita
- parkinsonizmus
- ospalosť/nespavosť
- strata hmostnosti/priberanie
- hyperprolaktinémia (zvýšená hladina hormónu prolaktínu)
- nevoľnosť
- zvracanie
- sucho v ústach
- zápcha
- rozmazané videnie
- poruchy koncentrácie
-
Zriedkavé vedľajšie účinky (menej ako 1% uživateľov):
- tardívna dyskinéza (stav, charakterizovaný nekontrolovateľnými pohybmi)
- malígni neuroleptický syndróm (sprevádzaný poruchami vedomia a svalovou rigiditou)
- krvné dyskrázie (zahŕňajú abnormality v krvi)
- záchvaty
- arytmie
- cholestatická žltačka (nedostatok prístupu žlče v čreve)
- zvýšené pečeňové enzýmy
- alergické reakcie
- fotocitlivosť (citlivosť na svetlo)
- kožné vyrážky
- depresia
- agitovanosť
- primárna biliárna cirhóza
- hypotenzia (nízky krvný tlak)/hypertenzia (vysoký krvný tlak)
Sulpirid neužívajte ak:
- trpíte Parkinsonovou chorobou
- máte menej ako 18 rokov
- ste mali v minulosti vážne ochorenie srdca
- máte hypokaliémiu (znížený draslík)
- trpíte epilepsiou
- užívate lítium – zvyšuje riziko vedľajších účinkov
- máte akútnu otravu alkoholom
- užívate lieky na spanie alebo lieky proti bolesti
Sulpirid a tehotenstvo
Štúdie neodhalili nijaké závažné poškodenia alebo komplikácie pri užívaní Sulpidu tehotnými ženami. Avšak, vďaka nedostatku vedecky podložených informácií sa Sulpid tehotným ženám predpisuje len zriedkavo a v stavoch, ktoré si to vyslovene vyžadujú. Ďalej je potrebné sledovať novorodencov liečených žien, pretože boli hlásené ojedinelé prípady vedľajších účinkov. Pri kojení sa neodporúča užívať daný liek, pretože sa nachádza v mlieku matiek a tým nepriaznivo pôsobí na detský organizmus.
Vedenie vozidla
Sulpirid mimo iné vplýva aj na centrálny nervový systém a tým spomaľuje reakčný čas a znižuje schopnosť koordinácie. Preto nie je vhodné užívať lieky so Sulpiridom ak plánujete viesť vozidlo. Tento bod je spomínaný v príbalových letákoch daných liekov. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa domény obsluhy strojov a vedení vozidla pri užívaní Sulpiridu, odporúčame sa poradiť so svojím lekárom.
Predávkovanie Sulpiridom
Keďže má Sulpirid nízky stupeň akútnej toxicity, je ťažšie sa ním predávkovať ako inými liekmi. Ak aj napriek tejto skutočnosti sa z rôznych príčin pacient predávkuje, vyvolá si stavy podobné Parkinsonovej chorobe. V iných prípadoch môže dôjsť až ku kóme. Oba prípady sa dostávajú pod drobnohľad lekárov a je im aplikovaná príslušná liečba.
Galéria liečiva
Pýtate sa:
Čo je Sulpirid?
Sulpirid je atypické antipsychotikum prvej generácie a sedatívne neuroleptikum – liečivo triedy benzamidov, ktoré sa používa hlavne na liečbu psychóz spojených so schizofréniou a depresívnych porúch. V nízkych dávkach je využiteľný na liečbu úzkosti, panickej poruchy a slabej depresie. Používa sa ako monoterapia, ale aj ako doplnková liečba pri schizofrénií. Pri depresií urýchľuje antidepresívnu odpoveď organizmu. Na pultoch slovenských lekární ich môžete nájsť napríklad pod názvom Dogmatil, Prosulpin alebo Sulpirid Belupo. V zahraničí sú to Dolmatil, Eglonyl, Espiride, Modal, Prometar, Sulpor a iné.
Načo sa používa?
Sulpirid 200 mg sa využíva na liečbu: schizofrénie, iných psychotických porúch (indukované psychotické stavy, stavy zmätenosti, schizoafektívne poruchy), schizotypových porúch osobnosti, ťažkých depresívnych porúch s psychotickými príznakmi, závratu centrálneho pôvodu (vertebrobazilárna cirkulačná insuficiencia, vestibulárna neuritída), závratu periférneho pôvodu (Ménierova choroba, poranenia hlavy, zápal stredného ucha). Sulpirid 50 mg sa využíva na liečbu: porúch nálady (mierne až stredne ťažké depresívne poruchy, cyklotymické a dystymické poruchy), somatoformných porúch (psychické poruchy), závratu centrálneho pôvodu (vertebrobazilárna cirkulačná insuficiencia, vestibulárna neuritída), závratu periférneho pôvodu (Ménierova choroba, poranenia hlavy, zápal stredného ucha), pomocný liek pri liečbe vredu žalúdka a dvanástnika.
Má vedľajšie účinky?
Áno. Ako každý liek aj Sulpirid má niekoľko vedľajších účinkov. Patria medzi ne: závraty, bolesť hlavy, chvenie, dystónia (nedobrovoľné sťahovanie tvárového svalstva), vnútorný nepokoj, hyperaktivita, parkinsonizmus, ospalosť/nespavosť, strata hmostnosti/priberanie, hyperprolaktinémia (zvýšená hladina hormónu prolaktínu), nevoľnosť, zvracanie, sucho v ústach, zápcha, rozmazané videnie, poruchy koncentrácie,, tardívna dyskinéza (stav, charakterizovaný nekontrolovateľnými pohybmi), malígni neuroleptický syndróm (sprevádzaný poruchami vedomia a svalovou rigiditou), krvné dyskrázie (zahŕňajú abnormality v krvi), záchvaty, arytmie, cholestatická žltačka (nedostatok prístupu žlče v čreve), zvýšené pečeňové enzýmy, alergické reakcie, fotocitlivosť (citlivosť na svetlo), kožné vyrážky, depresia, agitovanosť, primárna biliárna cirhóza, hypotenzia (nízky krvný tlak)/hypertenzia (vysoký krvný tlak).
Vplýva na tlak?
Z dostupných zdrojov vieme, že by ste mali byť obozretný pri užívaní Sulpiridu, ak máte vysoký krvný tlak. Zároveň by ste ho nemali užívať v prípade, ak beriete lieky na zníženie vysokého krvného tlaku, pretože exituje vysoké nebezpečenstvo výskytu ortostatickej hypotenzie (náhly pokles krvného tlaku pri prudkej zmene polohy). Z čoho vyplýva, že Sulpirid vplýva na tlak či už v smere jeho poklesu alebo zvýšenia.
Koľko Sulpirid stojí?
Cena lieku je takmer úplne hradená poisťovňou, keďže je striktne na lekársky predpis. Pohybuje sa od troch do desať eur, v závislosti od veľkosti balenia a hmotnosti aktívnej látky v jednotlivých kapsulách. Zmeny ceny v priebehu času môžete sledovať na stránkach www.adc.sk, kde nájdete aj príslušné príbalové letáky k jednotlivým druhom Sulpiridu.
Zdroje: