Posledná aktuálizácia prebehla 1. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Niekedy je, pri získavaní informácií o novom lieku, nevyhnutné pochopiť samotné ochorenie, na ktoré je medikácia predpisovaná. Strattera má jedinú oblasť pôsobenia a tou je ADHD. To prečo to tak je, čo je to ADHD, aké má Strattera vedľajšie účinky a či je návyková sa dozviete v tomto článku.
Charakteristika lieku Strattera
Strattera je nenávykový liek viazaný na lekársky predpis, ktorého hlavnou oblasťou pôsobenia je liečba poruchy pozornosti s hyperaktivitou, inak známou ako ADHD (angl. Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Používa sa ako doplnok liečby ku psychicko-terapeutickej praxi (napríklad behaviorálnej terapií). Je určený hlavne deťom od 6 rokov a mladistvým alebo dospelým, ktorí mali známky ochorenia už v detstve a v súčasnosti sú veľmi nepríjemné bez použitia medikácie. Hlavnú časť lieku tvorí atomoxetín, okrem neho sú v tabletách prítomné len škrob a dimetikón.
ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou
Inak známa ako porucha pozornosti s hyperaktivitou. Objavuje sa aj v emocionálnej alebo fyzickej sfére bytia (náladovosť, labilita podráždenosť, motorické a sociálne oneskorenie a iné). Táto porucha sa dá ľahko definovať už v predškolskom veku. Prejavuje sa dvoma hlavnými symptómami – nepozornosťou (nevenovanie sa detailom, robenie chýb z nepozornosti, dieťa pozornostne stále uteká, nevydrží na jednom mieste, nedokončuje úlohy, dezorganizácia, strácanie vecí, zábudlivosť, ľahká rozptýliteľnosť okolím) a hyperaktivitou (klopkanie nohami, rukami, častejší pohyb, impulzívne odchádzanie zo situácií, pobehovanie, neschopnosť sedieť v kľude, nadmerné hovorenie, neschopnosť čakať v rade, vyrušovanie, skákanie do reči)
Existujú tri skupiny ľudí s ADHD:
- výrazná hyperaktivita hneď v ranom detstve, sprevádzaná s oneskorením vo vývine
- výrazná hyperaktivita až po nástupe do školy, spojená s inými formami porúch učenia a problémami v správaní
- deti s pridruženými emočnými poruchami (úzkosť a depresia), spúšťačom je stres zo sociálneho prostredia
Vznik ADHD je spôsobený najmä genetickým podkladom a neurologickým poškodením, poškodeniami centrálnej nervovej sústavy, prostredím, ťažkými a kompilovanými pôrodmi. V dospelosti sa prejavuje s problémami v súvislosti s prácou, vzťahmi, nízkym sebavedomím, vzdelávaním a iné.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Ako Strattera účinkuje?
Základným pojmom pre správne fungovanie mozgu v kontexte ADHD je noradrenalín – čo je látka zvyšujúca pozornosť a znižujúca impulzivitu. Keďže pacienti s ADHD sú vysoko vzrušiví a ťažko sa im drží pozornosť na jednom mieste, potrebujú väčšie množstvo noradrenalínu v mozgu. Strattera tento proces podporuje.
Kedy je dobré Stretteru neužívať
Ako každý liek, aj Strattera má obmedzenia pri užívaní, ktoré by ste mali zohľadniť pred tým, než ju si ju dáte. Nemali by ste ju užívať ak: ste alergický na atomoxetín alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek Strattery, máte glaukóm (zvýšený vnútrolebečný tlak), máte vážne problémy so srdcom (ktoré vznikli v dôsledku užívania Strattery) máte vážne problémy s krvnými cievami v mozgu alebo máte nádor na nadobličke (feochromocytóm). Čo sa týka psychického zdravia, nemali by ste liek brať ak: máte samovražedné myšlienky, psychotické reakcie, vrátane halucinácií, manické príznaky, agresívne pocity, pocity nepriateľstva a hnevu.
Ihneď skončite s užívaním lieku a následne vyhľadajte lekára ak máte: tmavý moč, žltú kožu alebo žlté oči, bolesť brucha po jeho stlačení (citlivosť brucha) na pravej strane hneď pod rebrami, nutkanie na vracanie (nevoľnosť), svrbenie alebo príznaky podobné chrípke.
Všetky možné variácie užívania lieku v kombinácií s fyzickými a psychickými stavmi, spôsobujúcimi nežiadúce účinky, si môžete podrobne preštudovať v príbalovom online letáku TU.
Tehotenstvo a Strattera
Z dostupných informácií nevieme s istotou určiť, či má liek nejaký účinok na nenarodené alebo dojčené dieťa. Ak ste tehotná alebo plánujete otehotnieť, poraďte sa ohľadom užívania tohto lieku so svojím lekárom alebo lekárnikom. Bez ich výslovného odporučenia by ste liek nemali užívať.
Vedľajšie účinky
Pri výskyte nasledujúcich vedľajších účinkov sa odporúča v liečbe pokračovať krátku dobu, aby sa zistilo, či sa zmiernia alebo odznejú. Ak sa ani po tomto čase nič nezmení, je potrebné liečbu vysadiť:
- závažné alergické reakcie s príznakmi
- opuchy tváre a hrdla
- zápcha
- závraty
- sucho v ústach
- znížená chuť do jedla
- znížené libido (muži môžu mať erektilnú dysfunkciu)
- potenie
- vracanie
- únava
- dyspepsia (poruchy trávenia)
- výkyvy alebo zmeny nálad
- samovražedné myšlienky alebo pocity
- pocity nepriateľstva a hnevu (hostilita)
- pocity smútku alebo beznádeje
- pocit úzkosti
- žihľavky (malé vyvýšené, svrbiace miesta na koži)
- búšenie srdca, nepravidelná srdcová činnosť
- poškodenia pečene
- zvýšený krvný tlak
- problémy so spánkom vrátane včasného prebúdzania
- depresia
- tiky
- veľké zrenice
- spomalenie rastu (ktoré sa po dlhodobej liečbe upraví do normálu)
Strattera – praktické informácie pred kúpou
Stratteru je možno dostať na predpis od lekára vo viacerých veľkostiach, v závislosti od koncentrácie aktívnej látky v tabletke. Jedná sa o 10mg, 18mg, 25mg, 40mg, 60mg, 80mg alebo 100mg tvrdé kapsule v balení po 7, 14, 28 alebo 56 kapsúl. Podávaná dávka väčšinou neprekračuje 0,5 mg na kg telesnej hmotnosti u pacientov pod 70kg a 40 mg dennej dávky u pacientov nad 70kg. Liek je podávaný každý deň v tom istom čase. Cena sa pohybuje v závislosti od veľkosti balenia, pričom najväčšie balenie stojí okolo 70€, z čoho väčšiu polovicu hradí poisťovňa.
Galéria lieku
Často nám kladiete otázky:
Čo je Strattera?
Strattera je nenávykový liek viazaný na lekársky predpis, ktorého hlavnou oblasťou pôsobenia je liečba poruchy pozornosti s hyperaktivitou, inak známou ako ADHD. Používa sa ako doplnok liečby ku psychicko-terapeutickej praxi (napríklad behaviorálnej terapií). Je určený hlavne deťom do 6 rokov a mladistvým alebo dospelým, ktorí mali známky ochorenia už v detstve a v súčasnosti sú veľmi nepríjemné bez použitia medikácie. Hlavnú časť lieku tvorí atomoxetín, okrem neho sú v tabletách prítomné len škrob a dimetikón.
Načo sa používa?
Používa sa na liečbu poruchy pozornosti s hyperaktivitou – ADHD (angl. Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Táto porucha sa dá ľahko definovať už v predškolskom veku. Prejavuje sa dvoma hlavnými symptómami – nepozornosťou (nevenovanie sa detailom, robenie chýb z nepozornosti, dieťa pozornostne stále uteká, nevydrží na jednom mieste, nedokončuje úlohy, dezorganizácia, strácanie vecí, zábudlivosť, ľahká rozptýliteľnosť okolím) a hyperaktivitou (klopkanie nohami, rukami, častejší pohyb, impulzívne odchádzanie zo situácií, pobehovanie, neschopnosť sedieť v kľude, nadmerné hovorenie, neschopnosť čakať v rade, vyrušovanie, skákanie do reči).
Aké má účinky?
Základným pojmom pre správne fungovanie mozgu v kontexte ADHD je noradrenalín, čo je látka zvyšujúca pozornosť a znižujúca impulzivitu. Keďže pacienti s ADHD sú vysoko vzrušiví a ťažko sa im drží pozornosť na jednom mieste, potrebujú väčšie množstvo noradrenalínu v mozgu. Strattera tento proces podporuje.
Má Strattera vedľajšie účinky?
Áno. Aj Strattera má možné vedľajšie účinky, podobne ako každé liečivo. Sú to najmä: závažné alergické reakcie s príznakmi, opuchy tváre a hrdla, zápcha, závraty, sucho v ústach, znížená chuť do jedla, znížené libido (muži môžu mať erektilnú dysfunkciu), potenie, vracanie, únava, dyspepsia (poruchy trávenia), výkyvy alebo zmeny nálad, samovražedné myšlienky alebo pocity, pocity nepriateľstva a hnevu (hostilita), žihľavky (malé vyvýšené, svrbiace miesta na koži), búšenie srdca, nepravidelná srdcová činnosť, poškodenia pečene, zvýšený krvný tlak, problémy so spánkom vrátane včasného prebúdzania, depresia, tiky, veľké zrenice, spomalenie rastu (ktoré sa po dlhodobej liečbe upraví do normálu).
Tvorí sa na Strattere závislosť?
Nie. Strattera nie je stimulant, a vďaka tejto skutočnosti nespôsobuje závislosť. Môže sa užívať dlhodobo v predpísaných dávkach, pretože niekedy sa jej prejavy zlepšenia nedostavia hneď, ale až po niekoľko týždňoch podávania. Samozrejme, liek treba užívať zodpovedne a tak, ako vám predpísal váš lekár.
Zdroje: