Posledná aktuálizácia prebehla 7. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Trpezlivosť je ľudská vlastnosť, ktorú by chcel mať asi každý človek na zemi. Každý chce dosahovať výsledky hneď na začiatku práce a nikomu sa nechce čakať. Človek, ktorý chce schudnúť by bol najradšej, keby dva dni držal diétu a mal hneď o 10 kg menej. Iný by chceli vybudovať svoj biznis a zbohatnúť počas pár mesiacov. Možno to je z dôvodu, že v dnešnej dobe je všade prezentovaný úspech oveľa viac ako cesta k jeho dosiahnutiu.
Veľa ľudí si myslí, že ich vlastnosti sú vrodené a nemôžu s tým nič urobiť. OMYL! Tak, ako môžete trénovať svoje svaly tak môžete trénovať aj svoju myseľ. Chcete byť trpezlivý? Tak čítajte tento článok, v ktorom sa dozviete viac.
Trpezlivosť – čo robiť aby som ju získal?
Trénovať trpezlivosť môže byť náročný proces. Ak neviete ako na to tak mám pre vás niekoľko tipov:
-
Všímajte si kedy ste netrpezlivý
Ak sa dostane do stresovej situácie tak si dávajte pozor na myšlienky typu „Trvá to večne“, „Nedokážem to.“ atď. Naučiť sa identifikovať moment kedy ste netrpezlivý je prvým krokom ako sa stať trpezlivým. Fyzické príznaky netrpezlivosti:
- Prekrížené ruky
- Zrýchlený tep
- Rýchle a plytké dýchanie
- Podráždenosť
- Hnev
- Napätie vo svaloch
-
Zistite prečo ste netrpezlivý
Zistenie dôvodu vašej netrpezlivosti je ďalším krokom ako ju prekonať. Položte si otázku „prečo som vlastne netrpezlivý?“. Najbežnejšie príčiny netrpezlivosti sú:
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
- Nastane situácia, ktorú ste nepredpokladali, že sa stane napríklad keď prídete na poštu v čase keď tam väčšinou nie je veľa ľudí no práve teraz je to naopak. Vtedy začnete pociťovať hnev a frustráciu.
- Ak sa ľudia vo vašej prítomnosti nesprávajú tak ako by ste chceli. Predstavte si, že stojíte v rade pri pokladni a niekto pred vami sa začne „vykecávať“ s pokladníčkou.
- Ďalšia príčina je keď vám nejaká činnosť nejde tak ako by ste chceli napríklad ak sa učíte matematiku a nejde vám to alebo chcete schudnúť a ide to strašne pomaly.
- Ak nie ste schopný kontrolovať vaše emócie.
-
Na chvíľu sa zastavte
V prípade, že ste sa prichytili pri tom ako ste netrpezlivý a aj ste identifikovali príčinu, tak ako to je spomenuté v predchádzajúcich krokoch, tak sa na chvíľu zastavte. Začnite myslieť na niečo iné. Teraz si možno poviete, že to nie je také jednoduché, pretože ak si poviem presne túto vetu tak budem na to myslieť ešte viac. Tak ako myslieť na niečo iné?
- Zhlboka sa nadýchnite a začnite vnímať svoj dych. Každý výdych a nádych.
- Sústreďte sa na to čo práve robíte a je úplne jedno čo robíte. Napríklad ak sedím tak sa začnem sústrediť na svoje nohy ako sú uvoľnené tým, že sedím. Začnem premýšľať aký je to pocit keď sedím a to platí pre každú činnosť, ktorú práve vykonávam.
- Vyberte si hocijakú farbu a začnite hľadať tri predmety vo svojom okolí, ktoré majú túto farbu.
-
Pozrite sa na to z druhej strany
Niekedy pomôže ak sa pozrieme na situáciu, v ktorej sme netrpezlivý z iného pohľadu. Hlavne ak ide o situáciu, s ktorou nemôžeme nič spraviť, pretože ak by sme s ňou niečo urobiť mohli tak by sme to urobili. Z pohľadu na jednu stranu tejto situácie usúdime, že s tým nemôžeme nič spraviť začneme byť frustrovaný, nahnevaný atď. Ale z druhej strany to môže vyzerať úplne inak.
Uvedieme si to na príklade. Ak v práci dostanem za úlohu niečo v čom nie som dobrý a k tomu ešte budem mať na vykonanie tejto úlohy málo času, tak z prvého pohľadu to hneď zavrhnem. Začnem myslieť na to ako to nedokážem, budem nahnevaný,… Z druhého pohľadu to môže vyzerať úplne inak. Môžem si zostaviť plán ako to spravím, nájdem niekoho kto mi s tým pomôže, zistím prečo mi táto činnosť robí problém,…
-
Hľadajte pozitíva
V každej situácii sa dá nájsť niečo pozitívne. Ak to nájdete tak zamerajte svoju pozornosť práve na to. Napríklad časté cestovanie vlakom môže byť pre človeka celkom prospešné, stačí ak si zoberie knihu a začne čítať.
-
Zapisujte si vašu netrpezlivosť
Začnite si zapisovať do denníka ale poznámkového bloku každú situáciu, v ktorej ste netrpezlivý. Zapíšte si dátum, čas, miesto, situáciu a aké fyzické a psychické prejavy máte. Po mesiaci sa do denníka pozrite a prejdite si každú situáciu. Možno zistíte, že ste napríklad netrpezlivý vtedy ak sa porovnávate s ostatnými ľuďmi. Pomôže vám to identifikovať príčinu, a tým netrpezlivosť odstránite.
Stav netrpezlivosti môže nastať aj pri fyzických činnostiach napríklad ak začnete jesť nejaké jedlo.
-
Vytvorte si plán
Po prečítaní svojho denníka a identifikovaní príčiny svojej netrpezlivosti je ďalším krokom nastaviť si plán. Ak už viete, v ktorých situáciách ste netrpezlivý a čo ich vyvoláva tak sa zamyslite, ako sa týmto situáciám vyhnúť alebo čo v nich robiť aby ste svoju netrpezlivosť odstránili.
-
Využívajte krátke meditácie
Krátke meditácie vám pomôžu byť trpezlivejším človekom. Vyskúšajte v situácii kedy ste netrpezlivý. Začnite sa sústrediť na svoj dych , na svoje telo a ak je to možné tak zavrite oči. Pár krátkych meditácii za deň je prospešné nie len, preto aby ste boli trpezlivý ale má to pozitívne účinky na vaše psychické zdravie.
Prečítajte si viac o meditácii v tomto článku: Relaxácia alebo prirodzený stav mysle?
-
Začnite pravidelne cvičiť
Začleňte pravidelnú fyzickú aktivitu do vášho každodenného života. Nemusíte začať chodiť do posilňovne, stačí ak namiesto používania výťahu budete chodiť po schodoch. Už aj takáto malá zmena môže pomôcť k tomu aby ste boli trpezlivý. Ak máte prácu, v ktorej väčšinou len sedíte, tak si urobte v prípade, že je to možné, malé prestávky počas, ktorých spravíte napríklad 20 drepov alebo sa len niekde prejdete.
-
Poproste o pomoc
Netrpezlivosť môže byť následkom veľkého pracovného nátlaku. Ak máte pocit, že je toho na vás priveľa, tak neváhajte poprosiť niekoho o pomoc. Je to úplne normálne. Môže to byť nejaký kamarát, kolega v práci alebo niekto z rodiny. Snažte sa niektoré úlohy delegovať. Aj pomoc s drobnosťami dokáže človeka dať do väčšej pohody a tým zmierniť stres, vyčerpanosť, a aj netrpezlivosť.
-
Budujte si sebavedomie
Sebavedomie vám pomôže pri prekonávaní akýchkoľvek životných prekážok. Sebavedomí človek si dokáže uvedomiť, že je inteligentní a dostatočne silný na to aby prekonal akúkoľvek prekážku. Z toho vyplýva, že aj napriek svojím zlým pocitom ako je napríklad frustrácia vie pokračovať ďalej a byť trpezlivý.
Prečo sa oplatí byť trpezlivý
Aké výhody môže prinášať trpezlivosť? Často je trpezlivosť zároveň aj s disciplínou spájaná s úspechom. Môže človeku dokonca priniesť do života väčšiu pohodu a viac šťastia.
- Trpezliví ľudia sú psychický zdravší
Profesor Sarah A. Schnitker sa v roku 2012 snažil spresniť chápanie trpezlivosti. Interpersonálna trpezlivosť je schopnosť človeka čeliť nepríjemným ľuďom s pokojom a vyrovnanosťou. Jedna štúdia, ktorej sa zúčastnilo 400 vysokoškolských študentov preukázala, že študenti, ktorí majú tento typ trpezlivosti majú väčšiu pravdepodobnosť byť úspešnejší a hlavne spokojnejší so svojím životom.
Zažívať ťažké a nepríjemné životné situácie bez frustrácie a paniky je ďalším druhom trpezlivosti. Napríklad ak človek bez zamestnania hľadá prácu a nedarí sa mu no on aj napriek tomu je v úplnej pohode a posiela ďalšie žiadosti, chodí na pohovory atď.
- Trpezliví ľudia sú obľúbenejší v spoločnosti
Trpezlivosť vo vzťahu s iným človekom môžeme nazvať aj láskavosť. Ako najlepší príklad môžem uviesť rodičov. Správny rodičia nikdy svoje deti neopustia, vždy stoja za nimi a podporujú ich. Štúdie zistili, že ľudia, ktorí sú trpezliví sú zároveň aj empatickejší, spravodlivejší a vedia odpúšťať.
V štúdii, ktorá sa uskutočnila v roku 2008 rozdelili účastníkov do skupín po štyroch. V každej skupine dali každému členovi rovnaký obnos peňazí. Ich úlohou bolo podľa vlastného uváženia dať peniaze do spoločného banku. Zistilo sa, že tí trpezlivejší dali do banku viac peňazí, pretože nemysleli len na seba. Z toho vyplýva, že trpezlivý ľudia sú menej lakomý a nepozerajú len na seba.
- Trpezlivosť ako spôsob dosahovania cieľov
Netrpezlivý ľudia majú tendenciu sa skôr vzdávať. Cesta k úspechu nie je krátka a preto sa hovorí „trpezlivosť ruže prináša“. Profesor Schnitker v roku 2012 uskutočnil štúdiu, v ktorej bolo vykonaných 5 prieskumov. Tieto prieskumy boli počas semestra a boli vykonané na študentoch. V týchto prieskumoch sa zistilo, že študenti, ktorí boli viac trpezlivý dosahovali v štúdiu lepšie výsledky.
- Trpezlivosť je úzko spojená so zdravím
Existujú dôkazy, ktoré vyplývajú z vedeckých štúdií a hovoria o tom, že trpezliví ľudia majú menšiu tendenciu hlásiť zdravotné problémy ako sú bolesť hlavy, zápal pľúc, hnačka a vredy. Naopak u ľudí, ktorí sú netrpezliví sa vyskytuje viac zdravotných problémov a zhoršený spánok. Môže to byť z dôvodu, že trpezlivosť sa spája aj so stresom, ktorý taktiež nepôsobí na naše zdravie pozitívne.
Zhrnutie
Čo je vlastne trpezlivosť? Jednoducho povedané, je to schopnosť, pomocou ktorej dokáže človek čakať a vytrvať aj napriek svojej frustrácii, hnevu a nepriazni. Táto vlastnosť chýba mnohým ľuďom. Ak ste jedným z nich tak nezúfajte tak, ako veľa ľudských vlastností aj táto sa dá trénovať. Stačí si len vstúpiť do svedomia k tomu pridať trochu sebazaprenia a pôjde to. Aj malými krokmi a zmenami v živote si viete postupne trpezlivosť vybudovať.
Zaujíma vás
Čo je trpezlivosť?
Trpezlivosť predstavuje ľudskú vlastnosť, ktorú nemá len tak hocikto. Trpezlivosť je vlastnosť, ktorá pomáha človeku napredovať a dosahovať výsledky, respektíve svoj vytúžený cieľ. Mnoho ľudí si myslí, že určitý cieľ dosiahnú mávnutím čarovného prútika, ale tak to nie je. Jedine trpezlivosťou a malými krokmi môžeme dosiahnuť vytúžený cieľ a úspech.
Ako trénovať/cvičiť trpezlivosť
Neexistuje nejaký všeobecný liek, ktorým by sme si mohli zabezpečiť trpezlivosť. Máme pre Vás však výbornú správu, a to takú, že trpezlivosť si dokážeme aj sami ,,vypestovať“ zopár krokmi. Je nutné si napríklad všímať, kedy sme netrpezliví, hľadať príčiny a zapisovať si ich. Vhodné je si zapísať aj plán, akým spôsobom sa chceme netrpezlivosti zbavovať, respektíve našu trpezlivosť cibriť. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Trpezlivosť – čo robiť, aby som ju získal?“.
Ako naučiť deti trpezlivosti?
Existuje zopár trikov, ako môžete Vaše dieťa tejto dôležitej vlastnosti naučiť. Mali by ste naučiť deti hry, v ktorých majú za úlohu niečo vytvoriť krok po kroku. Vhodné sú aj hry, v ktorých budú odkázaní iba na svoje schopnosti. Ak sa Vaše deti veľmi tešia na sviatky a nevedia vydržať, dajte im za úlohu vytvoriť nejakú maľbu či iný výtvor symbolizujúci tento sviatok. A v neposlednom rade ich treba naučiť abstraktnému mysleniu, aby si vedeli predstaviť ciele a čo pre ne treba urobiť.
Čo znamená ,,trpezlivosť ruže prináša,,?
Jednoducho to znamená to, že kto je trpezlivý, dostane zaslúženú odmenu. Cieľ a odmena za postupné kroky by mali byť dostatočným dôvodom naučeniu sa trpezlivosti.
Vybrané zdroje: