V dnešnej uponáhľanej dobe sa nájde málokto, na koho nevplýva stres, prípadne ďalšie nežiaduce vplyvy okolia. Snažíme sa s tým bojovať najlepšie ako vieme, ale bohužiaľ, nájdu sa medzi nami ľudia, ktorí tento boj nezvládajú. Môže sa to u nich prejaviť psychickými a aj somatickými chorobami, ako je depresia, úzkosť spojená s depresiou, impotencia, ktorá má psychickú príčinu a mnohé iné. Pre takýchto ľudí je možno vhodný liek Prothiaden.
Výhodou Prothiadenu je, že je to antidepresívum, ktoré je možné predpísať aj detským pacientom. Pri akých diagnózach? Čítajte ďalej! A okrem toho sa dozviete aj niečo o samotnom lieku, jeho účinkoch a v ktorých prípadoch by ste ho rozhodne nemali užívať.
Účinná látka – dosulepín
Prothiaden patrí do skupiny tricyklických antidepresív. Čo vlastne tento pojem znamená?
V skratke – tricyklické antidepresíva (TCA)
Sú to liečivá, ktoré sa majoritne využívajú na liečbu depresie. Fungujú na princípe blokády transportérov sérotonínu a noradrenalínu (ich nedostatok spôsobuje vznik depresie), to spôsobí ich hromadenie v štrbine medzi neurónmi a tým pádom k podpore prenosu vzruchov po nervových vláknach. Taktiež sa blokujú histamínové, adrenergické, sérotonínové a cholinergické receptory, vďaka čomu vznikajú nežiadúce účinky typické pre TCA: sucho v ústach, zvýšenie hmotnosti, sedácia, spavosť, pokles tlaku krvi pri zmene polohy tela (z ľahu do sedu) a mnohé iné.
Takisto mnohé TCA blokujú sodíkové a vápnikové kanály, čo môže spôsobiť život ohrozujúcu situáciu pri predávkovaní týmito liečivami – vo zvýšenej dávke sú totižto kardiotoxické (spôsobujú poškodenie srdca). Z tohto dôvodu sa preto nepoužívajú ako antidepresíva prvej voľby u novo diagnostikovaného pacienta. Podávajú sa pacientovi, až keď zlyhá iná liečba.
Čo sa týka samotného dosulepínu, platia naň všetky uvedené informácie. Uvádza sa, že má miernejšie a zriedkavejšie vyskytujúce sa nežiadúce účinky ako iné liečivá z tejto skupiny. Plus, absorbuje sa v tenkom čreve, metabolizuje sa v pečeni, pričom takáto forma je zhruba rovnako účinná ako pôvodné liečivo.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Účinok liečiva nastupuje zhruba po 10-20 dňoch. Preto je dôležité tento liek neprestať užívať. Je mnoho pacientov, ktorí majú predpísané antidepresíva a prestanú ich užívať práve kvôli tomu, že výsledok liečby sa neprejaví hneď. Bohužiaľ, táto vlastnosť je spoločná pre všetky antidepresíva. Treba vydržať a efekt sa dostaví postupne.
Čo je Prothiaden a kedy sa používa?
Hneď na začiatok by sme chceli upozorniť, že Prothiaden nie je liečivo prvej voľby u novo diagnostikovaného pacienta, hlavne kvôli jeho nežiadúcim účinkom. Zvyčajne sa preň lekár rozhodne, až keď nezaberie liečba bezpečnejšími alternatívami. Má však pomerne veľa využití a veľkou výhodou oproti iným antidepresívam je to, že sa môže predpisovať aj detským pacientom.
- Veľké aj malé depresie
- Anxiózne neurózy s depresiou
- Ochorenia organizmu, ktoré sú spojené s depresiou a úzkosťou (napríklad žalúdkový alebo dvanástnikový vred)
- Sexuálna dysfunkcia, ktorá je navodená nízkym sebavedomím, inými neurózami a psychickými ochoreniami
- Pomočovanie u detí (odborne enuresis nocturna), neschopnosť zadržať moč pri zníženej kapacite močového mechúra ( v tomto prípade je vhodné poradiť sa s urológom)
- Pred operáciami, hlavne u pacientov s úzkostnou poruchou, posttraumatickou stresovou poruchou
- Na zvýšenie účinnosti liekov proti bolesti, hlavne u pacientov, ktorí užívajú tieto lieky dlhodobo
Prothiaden je viazaný na lekársky predpis, preto ak máte vyššie uvedené problémy, určite navštívte lekára (všeobecného alebo rovno psychiatra) a ten vám najlepšie vysvetlí váš problém a či je tento liek práve naň vhodný.
Prothiaden – antidepresívum vhodné pre deti
Je hrozné vidieť, ako depresiou trpí dospelý človek. Je to doslova zmena o 180 stupňov – z usmievavého, priateľského kamaráta, rodinného príslušníka, partnera sa zrazu stane niekto, koho nespoznávate. Neusmieva sa, nedokáže sa z ničoho tešiť, celý deň preleží v posteli. A to nie z dôvodu, že zlenivel. Ale preto, lebo doslova stratil chuť spoznávať svet, svoje okolie. Stratil chuť žiť. A teraz si namiesto dospelého človeka predstavte dieťa.
Príčina vzniku depresie u detí je naozaj rôzna. Šikana v škole aj mimo nej, problémy v rodine a čoraz častejšie sa stretávame aj s emocionálnou nestabilitou spôsobenou rozchodom a inými problémami v ľúbostnej sfére života. A najhoršie na tom je, že pokiaľ sa to nepodchytí skoro, tak to skončí tým najhorším možným spôsobom – samovraždou. Deti, hlavne adolescenti, sú z dôvodu hormonálnych zmien naozaj emocionálne nestabilní a riziko rozvoja depresie je u nich zvýšené. A máloktorý z nich si to aj prizná. Preto je hlavne na okolí dieťaťa (rodina, priatelia) spozorovať, že sa niečo deje, začať konať a vyhľadať odbornú pomoc.
Prothiaden sa využíva na liečbu depresií a emočných porúch. Takisto svoje uplatnenie nachádza aj v terapii pomočovania. Je možné ho použiť pri problémoch s adaptáciou na nejakú situáciu, pokiaľ je problém prispôsobiť sa, zvyknúť si na niečo spojený s úzkosťou a strachom. Vhodný je aj pri ochoreniach, ktoré sú síce vyvolané psychickým problémom, ale prejavia sa ako poškodenie orgánov – napríklad bolesti brucha, vredy na žalúdku a podobne.
Užívanie Prothiadenu v tehotenstve a pri dojčení
Čo sa týka gravidity, pre nedostatok informácii sa neodporúča užívať Prothiaden počas jej trvania. Nebol síce štúdiami potvrdený zvýšený výskyt malformácií plodu počas užívaniu tohto lieku, ale na druhú stranu, ani vyvrátený. Takisto užívanie Prothiadenu v poslednom trimestri gravidity môže spôsobiť abstinenčný syndróm u novorodenca.
Zároveň však je dôležité, aby tehotná žena s psychickým ochorením zostala počas gravidity v stabilizovanom stave a neohrozila seba alebo svoje dieťa. Preto v prípadoch, kedy prínos liečby bude prevažovať nad rizikom, je možné zvážiť jeho užívanie. Najvhodnejšie je to prediskutovať s odborníkom, ktorý budúcej mamičke bude vedieť poradiť a prípadne nasadiť vhodnú liečbu. Zmena liečby alebo dávkovania u pacientky, ktorá dlhodobo užíva Prothiaden je možná až po veľmi dôkladnom a starostlivom zvážení. Určite za žiadnych okolností by pacientka nemala vysadzovať liečbu sama od seba.
Dojčenie
Dosulepín ako účinná látka prechádza do materského mlieka, preto nie je odporúčané počas dojčenia užívať Prothiaden.
Prothiaden a vedenie motorových vozidiel
Tým, že tento liek môže mať sedatívny účinok a spôsobovať ospalosť, môže nepriaznivo ovplyvniť činnosti, ktoré vyžadujú zvýšenú pozornosť a bdelosť, ako je napríklad šoférovanie, obsluha strojov a podobne.
Kedy si dávať pozor pri užívaní Prothiadenu?
Nie je to priamo kontraindikácia používania tohto lieku, ale v niektorých prípadoch je potrebné starostlivo zvážiť, či benefit Prothiadenu pre pacienta prevyšuje riziko, ktoré s ním prichádza v podobe nežiadúcich účinkov. V ktorých prípadoch pri užívaní treba venovať zvýšený pozornosť?
- Pokiaľ pacient trpí epilepsiou, ochorením srdca a ciev, mániou a ťažkým ochorením pečene
- Samotná depresia – hlavne tie ťažšie formy, kedy už človek uvažuje nad samovraždou. Keďže nástup účinku Prothiadenu je až o 10-20 dní po začatí užívania, takéhoto pacienta je potrebné dovtedy starostlivo monitorovať.
- Paradoxne, zvýšené riziko samovrážd počas liečby bolo pozorované u dospelých pacientov v porovnaní s detskými pacientmi.
- Klinické skúsenosti odborníkov preukázali, že zvýšený výskyt samovražedných myšlienok a samotných samovrážd je v období skorého zotavovania.
- Na začiatku liečby a pri zmene dávkovania je potrebné pacienta starostlivo sledovať, hlavne ak sa uňho častokrát objavujú suicidálne myšlienky.
- Počas liečby Prothiadenom by sa nemali požívať alkoholické nápoje!
Samozrejme, ošetrujúci lekár by mal upozorniť rodinných príslušníkov, že hneď ako spozorujú u osoby, ktorá užíva Prothiaden zmeny nálady, správania, prípadne majú podozrenie, že daná osoba chce spáchať samovraždu, musia urýchlene vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
Nežiadúce účinky – S čím sa môžete stretnúť pri užívaní Prothiadenu?
S užívaním tohto antidepresíva sa spájajú určité nežiadúce účinky, ktoré môžu ovplyvniť váš život. Vyskytujú sa hlavne v úvode liečby a postupom času sa zmierňujú. Z veľkej miery sú spôsobené hlavne ich inhibičným účinkom na cholinergické receptory. Môžeme ich rozdeliť na:
Často vyskytujúce sa nežiadúce účinky
Sem môžeme zaradiť zápchu, závraty, pocit sucha v ústach, únava, ospalosť, problémy s močením, bolesti hlavy, búšenie srdca, rozmazané videnie, nízky tlak krvi. Ako sme hovorili, tieto vedľajšie účinky sa postupne s dĺžkou trvania liečby zmierňujú a po niekoľkých dňoch užívania začnú prevládať skôr tie pozitívne efekty liečby. Avšak pokiaľ budú pretrvávať a obmedzovať vás v každodennom živote, určite by ste mali poradiť so svojím lekárom o zmene terapie alebo dávkovania.
Menej často vyskytujúce sa až zriedkavé nežiadúce účinky
Poruchy krvotvorby, poruchy endokrinného systému (zvýšené vylučovanie prolaktínu – čo môže viesť k poruche sexuálnych funkcií), žltačka, svalové kŕče (čo môže svedčiť o nízkej hladine sodíka), dlhotrvajúca slabosť, zmätenosť, kožné prejavy, zmeny na EKG. Tieto nežiadúce účinky sa nevyskytujú príliš často, ale občas sa s nimi môžeme stretnúť a v takomto prípade treba urýchlene vyhľadať lekársku pomoc.
Ako sa vyrovnať s nežiadúcimi účinkami – poradíme Vám!
Niektoré nežiadúce účinky môžu nepríjemne ovplyvniť náš každodenný život. Môžeme proti nim však bojovať! Ako sme avizovali, väčšina nežiadúcich účinkov počas liečby odoznie, ale ako s nimi zatočiť, kým ešte trvajú? Čítajte ďalej.
- Zápcha – nepríjemný a pomerne často vyskytujúci sa vedľajší účinok. Úľavu vám môže priniesť strava bohatá na vlákninu, zelenina, ovocie a cereálie. Takisto aj cvičenie môže pomôcť vašej črevnej pasáži. A samozrejme, dostatok tekutiny zriedi stolicu a tá potom ľahšie pôjde z tela von.
- Závraty – nežiadúci účinok spôsobený hlavne kvôli liekom navodenej hypotenzii. Jediné čo môžete v tomto prípade robiť je piť dostatok ne-alkoholických tekutín a pomaly meniť polohu tela (napríklad opatrne vstávať z postele).
- Sucho v ústach – žujte žuvačky bez cukru, alebo nejaké nesladené cukríky, podporíte vylučovanie slín.
- Spavosť a unavenosť – po porade s lekárom si dávajte Prothiaden večer a nepite alkohol. Ten Vám ešte bude potencovať tieto príznaky.
- Problémy s močením – nenúťte sa do toho, zrelaxujte. Keď to napriek tomu nepôjde, skúste to znova neskôr. Ak nemočíte vôbec, oznámte to svojmu ošetrujúcemu lekárovi.
- Bolesti hlavy – pite hlavne veľa ne-alkoholických tekutín. Alkoholu sa vyvarujte. Aj sú tieto bolesti dlhodobé a ťažké, porozprávajte sa o tom so svojím lekárom.
Predávkovanie Prothiadenom
Povinnosťou lekára je oboznámiť pacienta s dávkovaním lieku a takisto mu vysvetliť, čo by mal robiť v prípade, že prothiaden zabudne užiť. Ak takáto situácia nastane, hlavne netreba začať panikáriť a za žiadnych okolností neužiť dvojnásobnú a väčšiu dávku! Mohlo by to viesť k silným nežiadúcim účinkom, ktoré sa spájajú s predávkovaním. Pokiaľ zabudnete užiť jednu tabletu, stačí, ak počkáte do ďalšieho dňa a dáte si liek vo svojom obvyklom čase. Ak sa vám stane, že vynecháte 2 a viac tabliet, užite jednu hneď, ako si spomeniete. Toto neplatí iba v tom prípade, ak sa blíži váš obvyklý čas užitia tabletky ( v ten deň, v tomto prípade nečakajte do ďalšieho dňa).
Čo sa týka samotného predávkovania, jeho hlavné symptómy sú: strata vedomia, kŕče, poruchy srdcového rytmu, nízky tlak krvi a spomalenie dýchania. Takisto sa môže vyskytnúť pocit na zvracanie až samotné zvracanie, zmätenosť, sedácia, potenie, tremor a mnohé ďalšie.
V takomto prípade je nutné postihnutého človeka urýchlene prepraviť do nemocnice, kde mu následne bude podané aktívne uhlie, ktoré na seba naviaže liečivo, prípadne spravený výplach žalúdka a starostlivo mu bude kontrolované dýchanie a funkcia srdca.
Kontraidikácie – kedy pre Vás Prothiaden nie je vhodný?
Za žiadnych okolností by vám tento liek váš lekár nemal predpísať a vy by ste ho nemali užívať, ak:
- Ak ste alergickí na samotné liečivo alebo na akúkoľvek jeho zložku
- Trpíte laktózovou intoleranciou – liečivo totižto obsahuje monohydrát laktózy
- Viete o tom, že vášmu organizmu chýbajú enzýmy na spracovanie sacharózy, prípadne trpíte fruktózovou intorelanciou – Prothiaden totižto obsahuje sacharózu
- Máte glaukóm (zelený zákal)
- Ste muž a trpíte hypertrofiou prostaty a máte problém s močením (časté močenie po malých množstvách)
- Máte už diagnostikované závažné ochorenia srdca, prípadne ste v nedávnej dobe prekonali srdcový infarkt
- Súčasne užívate inhibítory MAO – súbežné užívanie je prísne kontraindikované a takisto medzi skončením užívania inhibítorov MAO a začatím brania Prothiadenu by mala byť prestávka minimálne dva týždne.
Prothiaden – aké lieky by sa s ním nemali kombinovať?
- Inhibítory MAO – ako sme spomínali vyššie, súbežné užívanie je prísne kotraindikované a v rámci zmeny liekov by mala byť prestávka minimálne dva týždne.
- Sympatomimetiká, hypnotiká (pomahajú pri problémoch so spánkom), látky tlmiace CNS – v kombinácii s týmito liečivami Prothiaden zvyšuje krvný tlak (potencuje účinok sympatomimetík), sedáciu, ospalosť a celkový útlm centrálneho nervového systému (zvyšuje účinok hypnotík a látok tlmiacich CNS, medzi ktoré patrí aj alkohol).
- Antiarytmiká – Prothiaden môže zvyšovať toxicitu niektorých liekov využívaných na liečbu srdcových arytmií.
- Antiepileptiká – môže znižovať ich účinok – prejaví sa to zvýšenou frekvenciou epileptických záchvatov.
- Antihypertenzíva – Prothiaden môže znížiť účinnosť niektorých liekov, ktoré sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku.
- Fenotiazíny (antidepresíva) – v kombinácii s týmito liečivami môže nastať zvýšenie účinku oboch liečiv.
- Anestetiká – zvyšuje sa riziko arytmií a poklesu krvného tlak. Preto pokiaľ máte naplánovanú operáciu, oboznámte s tým lekára počas predoperačných vyšetrení.
- Barbituráty – zvyšujú jeho degradáciu a týmto sa znižuje účinok Prothiadenu
Prothiaden takisto môže ovplyvniť vstrebávanie iných liečiv z tráviaceho traktu.
Prothiaden – dávkovanie a cena lieku
Dávkovanie je individuálne, závisí na danom človeku, koľko znesie a koľko vlastne potrebuje. Zväčša sa začína na dávke 25-50 mg a postupne sa zvyšuje až na maximum 300 mg denne. Vyššie dávky sa podávajú len hospitalizovaným pacientom, ktorí musia byť aj sledovaný pre väčšie riziko výskytu nežiadúcich účinkov.
Terapeutický účinok nastupuje po 10-20 dňoch užívania a po 4 týždňoch by sa mali dávky postupne začať znižovať. Celková dĺžka terapie Prothiadenom by nemala presiahnuť 6 mesiacov, potom by sa malo prejsť na iné liečivo.
Špecifická situácia nastáva u detí – v tomto prípade sa začína na dávke 1,5 mg/ kg a dávka sa následne veľmi opatrne zvyšuje v závislosti od indikácie. Napríklad pri pomočovaní sa podáva 25-50 mg na noc, pri iných indikáciách to môže byť 50-75 mg na noc.
Tablety sa zapíjajú malý množstvom tekutiny.
Prothiaden – cena
Na Slovensku existuje Prothiaden v dvoch variantách:
- PROTHIADEN 25 tbl obd 25 mg 1×30 tbl – plná cena lieku je 2,17 € pričom pacient z tejto sumy zaplatí 0,67 centov a zvyšok hradí zdravotná poisťovňa.
- PROTHIADEN 75 tbl flm 75 mg 1×30 tbl – plná cena lieku je 6,28 €, pričom pacient si zaplatí 1,79 € a zvyšok hradí zdravotná poistovňa.
Prothiaden skúsenosti
Na rôznych fórach nájdete rôzne názory na toto liečivo. Účinok naozaj závisí od človeka, liek mu sadnúť môže aj nemusí. Avšak prevažná väčšina užívateľov opisuje, že pokiaľ im Prothiaden zaúčinkoval, vedľajšie účinky im postupom času vymizli. Dlhodobo im závažnejšie problémy nespôsoboval. Akurát po ňom boli viacej spaví a unavení. Na druhú stranu nájdu sa užívatelia, ktorým tento liek nezabral, problémy im neustúpili. Častokrát sa objavilo porovnanie s novšími liečivami a z iných skupín antidepresív, ktoré im zabrali rýchlejšie ako Prothiaden. Avšak táto informácia je vysoko individuálna a niektorí ľudia uvádzali, že Prothiaden bolo jediné antidepresívum, ktoré v prípade ich diagnózy zabralo.
Vyhľadať si informácie a zistiť si názor iných ľudí je na jednu stranu dobré, ale určite by nie je rozumné zanevrieť alebo naopak presadzovať liek len z toho dôvodu, že iným ľudom zabral alebo naopak nie. Porozprávajte sa o tom so svojim lekárom a ten Vám bude najlepšie vedieť poradiť, vďaka svojim skúsenostiam a vedomostiam.
Prothiaden a alkohol
Priamo kontraindikovaný nie je, avšak neodporúča sa jeho užívanie kvôli zvýšenému sedatívnemu účinku. Vďaka svojmu mechanizmu pôsobenia, Prothiaden spôsobuje spavosť a útlm, Alkohol tieto príznaky ešte zhorší.
Prothiaden a Neurol
Aký je medzi nimi rozdiel? Prothiaden je antidepresívum a Neurol je anxiolytikum (používa sa pri liečbe úzkosti). Tým, že obidva lieky utlmujú centrálny nervový systém, je potrebné ich kombinovať s veľkou opatrnosťou. Bez odporučenia doktora by ste ich vy sami kombinovať nemali. Pokiaľ si myslíte, že máte depresiu a zároveň pociťujete úzkosť, obráťte sa na psychiatra, ktorý vám poradí najvhodnejšiu kombináciu liekov.
Otázky na záver… alebo čo by Vás ešte mohlo zaujímať o Prothiadene
Q: Čo je Prothiaden?
Ide o tricyklické antidepresívum, ktoré sa využíva prioritne na liečbu depresie.
Q: Kedy sa začnem cítiť lepšie?
A: Nástup účinku Prothiadenu je zhruba po 10-20 dňoch, pričom plný efekt dosiahne asi po 4-6 týždňoch. Pri niektorých diagnózach aj skôr. Pokiaľ sa Vaša situácia ani po tomto čase nezlepší, porozprávajte sa o tom s odborníkom.
Q: Ako sa po ňom budem cítiť?
A: Ak ho užívate kvôli depresii, tak v tom prípade Vám pomôže zlepšiť náladu, zrelaxovať, mali by ste byť počas jeho užívania menej úzkostliví a viacej oddýchnutí, keďže pomáha aj zlepšiť spánok. Nebojte sa však, že by Vám nejakým spôsobom zmenil osobnosť alebo spôsobil taký pocit eufórie aký sa vyskytuje pri mánii alebo počas užívania drog. Jednoducho by Vám mal pomôcť znova cítiť sa sám sebou. Takisto sa počas jeho užívania môžete cítiť viac ospalo. Bohužiaľ, je to jeho pomerne častý nežiadúci účinok a pomôcť Vám môže len ak si ho budete dávať večer pred spaním.
Q: Je dlhodobé užívanie Prothiadenu bezpečné?
A: Áno je, pokiaľ nepociťujete nežiadúce účinky. Neboli preukázané žiadne škodlivé vplyvy pri dlhodobom užívaní.
Q: Vzniká na Prothiaden závislosť?
A: Nie, nevzniká. Avšak napriek tomu by ste nemali prestať užívať toto liečivo zo dňa na deň, ale postupne znižovať jeho dávky až ho nakoniec úplne vysadiť. Môže totižto vzniknúť tzv. syndróm z vysadenia. Sprevádzajúce prejavy nie sú život ohrozujúce, no môžu byť nepríjemné. Príkladom je nauzea, bolesti hlavy, pocit nepokoja, slabosť a problémy so spánkom.
Q: Prothiaden spôsobí úbytok na váhe alebo naopak pri ňom priberiem?
A: Vďaka jeho antihistamínovému pôsobeniu sa skôr predpokladá, že človek počas užívania Prothiadenu priberie. Preto toto liečivo nie je príliš odporúčané ľudom, ktorí sú obézni.
Q: Existuje nejaké jedlo alebo nápoj, ktorému sa treba vyhnúť počas liečby?
A: Neexistujú žiadne obmedzenia, čo sa týka jedla a nápojov. Avšak upozorňujeme, že alkoholické nápoje zvyšujú sedatívny účinok Prothiadenu, preto sa malo znížiť až vylúčiť ich požívanie.
Q: Prothiaden a antikoncepcia – je to povolené?
A: Užívanie Prothiadenu by nemalo ovplyvniť účinok kontraceptív.
Q: Ako Prothiaden ovplyvní môj sexuálny život?
A: Jedným z nežiadúcich účinkov Prothiadenu je, že spôsobuje zvýšené vyplavovanie prolaktínu. Vďaka tomu u mužov môže dôjsť k poruchám ejakulácie, zníženiu libida a dokonca môže vzniknúť gynekomastia. U žien sa to zase môže prejaviť neschopnosťou dosiahnuť orgazmus, vaginálnym krvácaním, opuchom prsníkov. Avšak nevyskytuje sa to príliš často a zvyčajne tieto problémy odoznejú po určitom čase od začatia užívania Prothiadenu, Sexuálny život má dokonca tendenciu zlepšiť sa aj vďaka lepšej nálade. Pokiaľ pretrvávajú, informujte o tom svojho lekára.
Q: Ovplyvní užívanie Prothiadenu schopnosť otehotnieť?
A: Nebol dokázaný nežiadúci vplyv Prothiadenu na fertilitu ženy. Avšak ak sa pokúšate otehotnieť, môžete sa o tom poradiť so svojím lekárom.
Vybrané zdroje: