Depresia je porucha, ktorá postihuje čoraz viac ľudí. Človek trpiaci depresiou pociťuje celkovú únavu, dlhotrvajúci smútok, beznádej a mnoho ďalších príznakov. Pri depresii nejde o bežný smútok, a preto je nevyhnutné ju liečiť. V niektorých prípadoch môže pomôcť aj prírodná liečba depresie. Ktoré prírodné liečivá nám, teda môžu pomôcť?
Ako rozpoznať depresiu ?
Obsah článku
Jedným z hlavných príznakov depresie je dlhodobý a hlboký smútok. Sú chvíle, kedy jednoducho ani netušíte dôvod Vášho smútku. To, čo Vám predtým prinášalo radosť, už nie je potešujúce. Na všetko hľadíte pesimisticky, máte neustály pocit viny a nie ste so sebou vôbec spokojný. Problémy, ktoré sa objavia vnímate ako neriešiteľné. Človek s depresiou trpí pocitom vyčerpanosti a stratou energie. Pociťujete to všetko aj Vy, ale obávate sa užívania antidepresívnych liekov? Pokúste sa s depresiou bojovať prírodnou liečbou.
V článku Vám prinášame niekoľko dobrých rád, ako môžete doslova zatočiť s depresiou a opäť žiť plnohodnotný život plný elánu a radosti z každej maličkosti.
Prírodná liečba depresie
Na liečbu depresie sa zvyčajne používajú antidepresívne lieky. Tie samozrejme majú aj svoje vedľajšie účinky, ktoré dokážu pacientom znepríjemniť celkové fungovanie počas dňa. Ak, ale trpíte miernou či stredne ťažkou formou depresie, vyskúšajte zopár tzv. prírodných pomocníkov.
1, Prírodné lieky
Niet pochýb o tom, že niektoré bylinky majú blahodarné účinky a dokážu pomôcť s nejedným zdravotným problémom. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Existuje totiž bylinka, ktorej účinky si dajú prirovnať k antidepresívnym liekom. Viete, ktorú máme na mysli? Je to ľubovník bodkovaný.
Ľubovník bodkovaný – má antidepresívny účinok pri miernej až stredne ťažkej depresii. Za takýto účinok je zodpovedný hyperforín. Je veľmi dôležité podávať ho niekoľkokrát denne. Teraz, ale nemáme na mysli pitie čaju z ľubovníka. Ten zrejme stačiť nebude. Existuje liek ,voľne dostupný, ktorý obsahuje dostatok ľubovníka.
Samozrejme ľubovník nie je jediná bylinka na liečbu depresie. Jednou z nich je aj šafran siaty.
Šafran siaty – jej hlavnými zložkami sú krocin a safranal. Šafran je účinný pri liečbe ľahkej až stredne ťažkej depresie. Potvrdili to aj štúdia. V tomto prípade je možné si zakúpiť výživový doplnok, ktorý obsahuje extrakt y blizien šafranu. Jeho účinok by sa mal dostaviť v priebehu 14 dní.
Kyselina listová – obsahuje vitamín B9 a zohráva dôležitú úlohu pri liečbe depresie
Dokonca aj taká levanduľa má blahodarné účinky. Jej vôňa má pozitívny vplyv na nespavosť a depresiu.
Ženšen pravý – táto rastlina znižuje stres, eliminuje negatívne pocity. Zároveň zvyšuje psychickú vyrovnanosť a podporuje lepší výkon po psychickej i fyzickej stránke. Depresia sa vyznačuje vyčerpanosťou, pocitom smútku. Nie len, že ženšen pomáha znižovať tieto symptómy, ale napomáha aj pri liečbe spánku.
Medovka lekárska –Trpieť počas dňa bolesťou hlavy, byť v strese a psychicky unavený je pre telo veľmi náročné a určite aj únavné. Spánok je v tomto prípade dobrým pomocníkom a navyše veľmi potrebný. Vieme, že počas depresie sú častým problémom, poruchy spánku. Práve medovka Vám môže pomôcť lepšie sa vyspať, osvedčila sa aj v boji proti psychickej únave. Zároveň zmierňuje vypäté stavy v tele.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
2, Akupunktúra
Ide o metódu, ktorá spočíva v stimulovaní určitých bodov na ľudskom tele a ovplyvňovaním choroby, ktorá pacienta trápi. Môže znížiť fyzickú bolesť, ktorá je s depresiou spojená.
3, Psychoterapia
Prebieha zvyčajne formou rozhovoru. Psychoterapia pomáha lepšie nazrieť do vlastných problémov, riešiť psychické poruchy, ako napríklad depresiu. Je to taktiež jedna z prírodnej liečby depresie. Forma psychoterapie môže byť rôzna. Buď prebieha rozhovorom terapeut – klient alebo formou terapie terapeut a skupina klientov. Taktiež môže obsahovať rôzne metódy a techniky.
- Arteterapia
- Muzikoterapia
- Práca s telom
- Pohybové formy
4, Cvičenie
Cítiť sa dobre nie len po fyzickej stránke, ale aj psychickej je na nezaplatenie. Byť v pohybe a venovať sa nejakému cvičeniu môže mať veľmi pozitívne účinky aj v čase ak človek trpí depresiou. Nachádzať sa v preplnenom fitness centre je pre človeka, ktorý trpí depresiou náročné až nepríjemné a môže mať stavy úzkosti. Preto je v tomto prípade dobré hľadať iný spôsob cvičenia. Niektorí pacienti trpiaci depresiou sa vyjadrili, že im pomohli dlhé prechádzky niekde v prírode. Zacvičiť si môžete aj doma. Stačí si len stiahnuť video s cvičením napríklad jogy.
5, Meditácia
Každý človek premýšľa nad tým, čo by mohol urobiť pre to, aby bol naozaj šťastný. Kúpime si dom, nové auto, získame skvelú prácu, založíme si rodinu. Stále však nie sme spokojný a pocit šťastia naďalej hľadáme. Vďaka meditácii môžeme dosiahnuť pocit šťastia práve v tej chvíli. Meditácia je stav, v ktorom sa človek zameriava do svojho vnútra, na svoje myšlienky a pocity a učí sa ich kontrolovať. Upokojuje telo a myseľ. Prírodná liečba depresie môže byť aj formou meditácie. Ak sa pre ňu rozhodnete, tu je niekoľko techník meditácie.
• Základná technika – pozorovať a nereagovať, pri ktorej sa zamerajte na svoj dych, telo a energiu
• Introspekcia – prostredníctvom nej zistíme, ktoré vzorce správania sú pre nás vyhovujúce
• Dychové techniky – pozorovanie vlastného dychu
• Koncentrácia
6, Strava
Jedlo je neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Výber stravy, je preto veľmi dôležitý a je tiež pravdou, že niektoré potraviny majú vplyv na našu náladu. Sú to potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín B a omega -3 mastné kyseliny.
Omega -3 mastné kyseliny
Podľa odborných štúdii, majú antidepresívne účinky. Na to, aby sme tieto omega -3 mastné kyseliny prijímali, v našej strave by sa mal nachádzať rybí olej, sóju, vlašské orechy.
7, Spánok
Jedným z častých príznakov depresie je nespavosť. Ak ňou trpíte aj vy, pokúste sa chodiť spať vždy v rovnaký čas. Pred spánkom si doprajte šálku dobrého čaju napríklad medovku lekársku, ktorá má upokojujúce účinky. V miestnosti, kde spíte, vytvorte čo najväčšiu tmu.
8, Fototerapia
Jednou z prírodnej liečby depresie môže byť aj tzv. fototerapia. Inak povedané, liečba svetlom. Počas tejto liečby sa vysiela viditeľné svetlo s vysokou svietivosťou prostredníctvom LED- diód. Pri jej aplikácii pacient cíti teplo. Túto liečbu môžu absolvovať ženy a muži všetkých vekových skupín. Aby bola táto liečba účinná, mala by sa absolvovať aspoň 5-krát za sebou.
Účinky fototerapie
- Analgetický účinok – pacient pociťuje tlmenie bolesti
- Protizápalový účinok- pozastavenie zápalu
- Bio stimulačný účinok – vďaka svetelnej energie, sa podporuje regenerácia buniek a poškodených tkanív
Liečebné procedúry fototerapie
Fototerapia môže prebiehať prostredníctvom laserovej terapie, ktorá je bezbolestná a vysoko efektívna. Ďalšou alternatívou je biolampa, ktorá má stimulačné účinky a regeneruje tkanivá. V neposlednom rade je tu ešte jedná metóda tzv. Solux. Tá sa aplikuje pomocou infračerveného svetla, ktoré zvyšuje obranyschopnosť organizmu.
Na záver
V dnešnej dobe je mnoho ľudí, ktorí trpia depresiou. Liečba depresie je síce zdĺhavá a náročná. Vyžaduje si aj podporu okolia, a preto je dobré byť v blízkosti rodiny či priateľov, ktorí Vám pomôžu. Ak je to možné, zdôverte sa niekomu o svojom probléme a pokúste sa Vašu depresiu liečiť. Zároveň sa nebojte navštíviť lekára a najmä v prípade, ak si neviete rady.
Vybrané zdroje: