21. storočie je známe tým, že ľudia začínajú trpieť čoraz závažnejšími psychickými problémami. Depresívne stavy, problémy so spánkom či úzkostné poruchy sú čoraz častejším javom. Zabrániť im môžeme dôslednou prevenciou a vyvarovaním sa zákernému stresu. Mohli by sme teda povedať to, že stres je spúšťačom akéhokoľvek ochorenia. Ak ste spozorovali, že sa niečo nezvyčajné deje s vašou psychikou, tak určite pozorne čítajte tento článok, pretože aj vás môžu trápiť úzkostné stavy. Aké sú príznaky úzkosti? Čítajte ďalej a zistíte viac.
Úzkosť – problém našej psychiky
Úzkosť sa v odborných kruhoch nazýva anxieta a je charakteristická výskytom pri rôznych úzkostných poruchách a fóbiách. Úzkostné poruchy zaraďujeme medzi neurotické poruchy, ktoré sú charakteristické najmä už spomínanou úzkosťou a strachom. Možno ste netušili, ale i rôzne druhy fóbií, ku ktorým patria napríklad sociálna fóbia, fóbia so zvierat, situačná fóbia či fóbia z poranení, zaraďujeme medzi úzkostné poruchy. Úzkosť však nemusí byť charakteristickým javom úzkostných porúch či rôznych fóbií, ale i jedným z prejavov iných ochorení psychického charakteru. Príkladom môže byť bulímia (porucha príjmu potravy).
Najčastejšie fyzické príznaky úzkosti
Včasná diagnostika a odhalenie príznakov úzkosti vás môže do budúcna ušetriť mnohých nepríjemných obmedzení v bežnom živote. Odporúčame preto porovnávať prejavy, ktoré ste si konkrétne všimli u seba s fyzickými či psychickými prejavmi úzkosti.
1. Bolesť v oblasti hrudi a búšenie srdca
Jedným z najtypickejších symptómov, ktoré signalizujú úzkosť je aj bolesť na hrudi alebo búšenie srdca. Búšenie srdca možno poznáte aj pod názvom palpitácie. Tento príznak sa vyskytuje z toho dôvodu, aby vaše srdce napumpovalo do tela viac krvi, vzhľadom na to, aby bolo pripravené na promptnú reakciu (v zmysle ,,bojuj alebo uteč“). Bolesť na hrudi, na druhej strane, nemusí byť automaticky symptómom infarktu. Ak takúto bolesť pociťujete, mali by ste navštíviť vášho lekára, nakoľko môže ísť o psychický problém.
2. Dýchavičnosť
Dýchavičnosť, resp. lapanie po dychu, prípadne problémy s dýchaním, patria k jedným z fyzických príznakov úzkosti, a teda i úzkostných porúch. Táto dýchavičnosť vzniká z toho dôvodu, že sa vaše telo pokúša dýchať rýchlejšie, aby zvýšilo prietok okysličeného vzduchu do pľúc.
3. Bolesti končatín a svalov
Za týmto symptómom môže stáť aj dlhodobý a každodenný stres, ktorý je vo veľkej miere aj spúšťačom úzkosti a úzkostných stavov. Môže dôjsť taktiež k tuhnutiu svalov, ktoré potom môžu boleť.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
4. Závraty a bolesti hlavy
Tento symptóm sa objavuje z toho dôvodu, že v prípade úzkosti a úzkostných stavov máte zvýšenú hladinu adrenalínu, a preto vaše srdce pumpuje viac ako v bežnom stave. Tento proces má za následok zvýšenie krvného tlaku, čo na druhej strane vedie k závratom, nevoľnosti či bolestiam hlavy. Bolesť hlavy môže byť spôsobená aj kvôli zvyšujúcemu sa stresu, ktorý človek pociťuje aj pri úzkosti. Táto bolesť je charakteristická výskytom v ktorejkoľvek oblasti hlavy.
5. Brnenie, slabosť a znecitlivená koža
Brnenie, prípadne necitlivosť, sa môže objaviť v podstate na ktorejkoľvek časti vášho tela. Najčastejšie ide o ruky, tvár, chodidlá, nohy či paže. Zaujímavosťou je to, že tento jav vzniká z toho dôvodu, že nakoľko sa telo nachádza v stresovej situácii, a teda hladina adrenalínu je oveľa vyššia, potrebuje dostať krv do dôležitejších častí tela, aby mohlo okamžite reagovať na vzniknutú situáciu. Preto menej dôležité časti tela nedostávajú toľko krvi, ako by potrebovali.
6. Zvýšená teplota, triašky a potenie
Keďže sa pri úzkosti do nášho tela uvoľňuje adrenalín, tak dochádza k tomu, že tento hormón zvyšuje prísun krvi do svalov, zvyšuje napätie a aj zrýchľuje dýchanie. Tento proces má za následok aj zvýšenie telesnej teploty. Telo sa potrebuje schladiť, a preto sa potí. To v konečnom dôsledku môže spôsobiť aj triašky.
7. Žalúdočné problémy
Úzkosť so sebou prináša aj to, že sa do nášho žalúdka nedostáva dostatok krvi, a to kvôli už vyššie zmieneným procesom spojených s reakciou adrenalínu. Teda deficit krvi spôsobuje napríklad chvenie či motýliky v žalúdku.
8. Spánkové problémy
Dlhodobý stres a úzkosť môžu ovplyvniť aj kvalitu nášho spánku, a preto je podľa odborníkov vhodné bojovať s týmto problémom pomocou tzv. meditačných techník.
Psychické príznaky úzkosti
Príznaky úzkosti sa nemusia prejavovať iba na našom fyzickom ,,ja“, ale môžu zasahovať aj náš emocionálny svet. Psychické príznaky úzkosti idú ruka v ruke s tými fyzickými, a teda nemôžeme ich od seba striktne oddeliť. Preto, ak sa vo vašom prípade prejavujú psychické príznaky úzkosti, tak je vysoko pravdepodobné aj to, že trpíte alebo budete trpieť aj fyzickými príznakmi úzkosti. Medzi najčastejšie psychické príznaky úzkosti patria:
- panika
- nepokoj
- závraty
- strach zo straty kontroly či odpadnutia
- strach zo smrti
- strach z toho, že sa jedinec zblázni
Pýtate sa
Čo je úzkosť?
Úzkosť je psychický stav, ktorý je zvyčajne prejavom určitého ochorenia. Zvyčajne sa prejavuje pri úzkostných poruchách a rozličných fóbiách. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Úzkosť – nepríjemný problém našej psychiky“.
Aké sú 4 najčastejšie príznaky úzkosti?
Príznaky úzkosti a ich výskyt vo veľkej miere závisí od toho, či sa jedná o fyzické alebo psychické príznaky. Medzi najčastejšie príznaky úzkosti však patria: búšenie srdca, nadmerné potenie, pocity paniky a neodôvodnený pocit strachu
Ako liečiť úzkosť a odstrániť príznaky úzkosti?
Ak príznaky nie sú veľmi intenzívneho charakteru, pomôcť vám môžu voľnopredajné výživové doplnky či rôzne upokojujúce bylinky. Ak však príznaky naďalej pretrvávajú, tak je nutné určite navštíviť lekára, ktorý nasadí liečbu pomocou psychoterapie. Ak ani tá nezaberie, na rad prichádzajú anxiolytiká, čiže silné lieky proti úzkosti a úzkostným stavom.
Vybrané zdroje:
- https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/priznaky-uzkosti.A170815_102757_zdravi_pet
- https://www.slovenskypacient.sk/ako-prekonat-uzkost-liecba-priciny-homeopatika/
- https://zdravoteka.sk/priznaky/uzkost/