Posledná aktuálizácia prebehla 16. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Základom zdravého a dlhého života je jednoznačne kvalitný spánok. Kvalita a dĺžka spánku sú veľmi dôležité faktory, ktoré prispievajú k rozvoju rôznych fyzických či psychických ochorení. K životnému štýlu, ktorý je charakteristický nedostatkom spánku, sa dostávame buď vlastnou vinou alebo kvôli okolnostiam, ktoré v našom živote pretrvávajú. Podceňovať určite netreba ani prerušovaný spánok, ktorý je podľa najnovších prieskumov väčším ,,požieračom dobrej nálady“ ako nedostatok spánku.
Prerušovaný spánok – obrovský problém
Nočné hodiny sú tu na to, aby sme dopriali nášmu organizmu zaslúžený odpočinok po náročnom dni. Naše telo potrebuje zregenerovať a prijať dostatočné množstvo energie, aby mohlo naplno fungovať aj nasledujúci deň. V ideálnom prípade by sme mali stráviť v posteli približne 7-9 hodín denne. Takýto odpočinok by mal byť samozrejme neprerušovaný. Prerušovaný spánok nám veru nepomôže k tomu, aby sme si dostatočne a kvalitne oddýchli, ba naopak, prerušovaný spánok je zodpovedný za vyčerpávanie organizmu ešte viac ako jeho nedostatok.
Prerušovaný spánok je akýsi spánkový vzorec, ktorý je založený na delení alebo rozdelení spánku do určitých periód. Možno neuveríte, ale prerušovaný spánok bol pomerne bežnou súčasťou života našich predkov. Historici tvrdia, že existujú dôkazy o tom, že predchádzajúce generácie chodili spať oveľa skôr ako my, pričom ich spánok bol prerušovaného charakteru. To znamená, že prvú periódu spánku mali po zotmení, pričom sa zobudili na jednu až dve hodiny. Následne nastupovala druhá epizóda spánku, ktorá trvala až do rána.
Prerušovaný spánok nie je kvalitný spánok
Podľa odborníkov zdravý spánok znamená pre každého jednotlivca niečo iné, avšak vo všeobecnosti dospelí jedinci potrebujú v priemere 8 hodín spánku denne. Neustále počúvame od odborníkov staré známe ,,dostatočný a kvalitný spánok“. Dostatočný spánok znamená priemerný čas, ktorý by mal človek stráviť v stave spánku, aby si organizmus dostatočne oddýchol. Čo ale znamená kvalitný spánok? Možno bude pre vás novinkou, ale kvalitný spánok je spájaný s kontinualitou, resp. s jeho neprerušovanosťou.
Na to, aby sme si zachovali zdravú spánkovú hygienu potrebujeme jednak dostatočne dlho trvajúci a kontinuálny odpočinok. Najideálnejším stavom je to, aby sme sa v noci nezobudili. Dôvodov prečo sa môžeme v noci zobúdzať môže byť mnoho. Narodilo sa vám do rodiny prvé dieťatko a jednoducho vám nedovolí spať? Alebo máte hlučných susedov, ktorí si usporadúvajú rôzne nočné oslavy? Za prerušovaným spánkom môžu byť psychické problémy, ako napríklad depresie, úzkostné stavy či insomnia.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Tak či onak, jedno je isté, nekvalita spánku sa podpíše pod našou náladou nasledujúci deň.
Následky
Zobúdzate sa raz či viackrát v noci už nejaký čas? Viete akým rizikám sa vystavujete, ak je váš organizmus vystavovaný nesprávnej spánkovej hygiene? Ide o výrazné ovplyvnenie nášho fyzického a psychického zdravia.
- znížená pozornosť – prerušovaný spánok zapríčiňuje to, že sme nasledujúci deň unavení. Vedeli ste však aj to, že prerušovanosť spánku spôsobí to, že sa zníži naša schopnosť rýchleho uvažovania? Ide o rovnaký efekt ako ten, ak by sme nespali dostatočne dlho. V žiadnom prípade nesadajte za volant, ak ste unavení, či už po deficite spánku alebo ak ste sa v noci často budili.
- znížená pamäťová funkcia – ak nemáme kontinuálny spánok, aj keď môže byť z hľadiska dĺžky trvania dostatočný, môže sa to prejaviť na našej zhoršenej schopnosti učiť sa novým veciam či zručnostiam. Ide o veľký problém aj z toho dôvodu, že znížená pamäťová schopnosť súvisí i s naučenými informáciami deň predtým. Jednoducho náš mozog potrebuje kontinuálny spánok, aby spracoval to, čo ste sa stihli do zahájenia spánku naučiť. Je preto dôležité mať kontinuálny spánok, keďže v niektorých prípadoch ide o dôležitejší faktor ako je jeho nedostatok.
- nebezpečné proteíny nemiznú – počuli ste už o amyloidoch alebo amyloidných proteínoch, ktoré sa spájajú hlavne s Alzheimerovou chorobou? Cieľom organizmu je zbavovať sa týchto škodlivých amyloidov z mozgu po kvalitnom spánku. Ak je však náš spánok prerušovaný, týchto proteínov sa telo nezbavuje, čo môže viesť k rôznym závažným ochoreniam.
- zlá nálada, vyčerpanosť a nedostatok energie – ide snáď o najviditeľnejšie následky nekontinuálneho spánku. Tieto negatívne dopady na naše telo znižujú nielen náš fyzický, ale aj psychický výkon v nasledujúci deň, nehovoriac o tom, že dlhodobo môžu tieto následky viesť napríklad k zníženému imunitnému systému, stresu zo zníženého výkonu či depresiám.
Ako liečiť prerušovaný spánok?
Liečba prerušovaného spánku by mala byť založená hlavne na prírodných spôsoboch, ktoré zakomponujete do vášho životného štýlu. Nasledujúce metódy sú veľmi všeobecné, a preto ak môže byť dôvodom vášho dlhodobého prerušovaného spánku i psychické ochorenie, odporúčame navštíviť lekára, ktorý nasadí liečbu v závislosti od konkrétneho primárneho problému.
- vytvorte si pravidelný spánkový režim
- vyhýbajte sa kofeínovým nápojom
- nezaťažujte sa prácou tesne pred spánkom
- relaxujte svoje telo i dušu
- snažte sa vyhýbať iným aktivitám ako spánku vo vašej posteli
- vyhýbajte sa fajčeniu
- vykonávajte pravidelnú fyzickú aktivitu
- snažte sa vyhýbať dennému spánku
- vstávajte v rovnakých časoch
- vyhýbajte sa alkoholickým nápojom
Často kladené otázky
Prečo máme prerušovaný spánok?
Stav prerušovaného spánku môže vzniknúť ako prejav ochorení psychického charakteru, prípadne ako dôsledok vonkajších rušivých vplyvov či vlastného konania osoby. Viac informácií nájdete pod nadpisom ,,Prerušovaný spánok nie je kvalitný spánok“.
Ako zlepšiť kvalitu spánku?
Zlepšiť kvalitu spánku je možné hlavne zdravým životným štýlom. Príkladom je pravidelný spánkový režim, pravidelná fyzická aktivita či obmedzovanie kofeínových či alkoholických nápojov. Viac pod nadpisom ,,Ako liečiť prerušovaný spánok?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/expert-answers/insomnia/faq-20057824
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Amyloid
- https://www.everydayhealth.com/sleep/what-is-segmented-sleep-and-is-it-healthy.aspx
- http://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/kolkokrat-zobudite-pocas-noci-prerusovany-spanok.html
- https://www.sleepfoundation.org/articles/improving-sleep-quality-what-interrupted-sleep
- https://www.practicalpainmanagement.com/pain/other/co-morbidities/disturbed-sleep-causes-treatments
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/301879.php
- https://www.sleep.org/articles/interrupted-sleep-what-happens-to-your-body/