Navonok sa poruchy príjmu potravy môžu zdať ako módny výstrelok, alebo životný štýl. Nedávno bolo v móde vegetariánstvo, po ňom prišlo RAW stravovanie, pred pár desaťročiami sa mäso malo jesť každý deň a dnes sú v popredí celozrnné pečivá, nízkotučné výrobky a ovocie a zelenina.
Kto má vedieť čo je porucha príjmu potravy, čo je životný štýl, čo je zdravé, v móde a čo už ohrozuje zdravie?
Poruchy príjmu potravy – duševná porucha
Porucha príjmu potravy je abnormálne, alebo narušené stravovanie. Ľudia, ktorý majú problém so stravovaním sú zvyčajne posadnutí svojou postavou, telesnou hmotnosťou a rysmi tela. Aj keď ide o problém s jedlom a jedením ide o psychické ochorenie, ktorého následky môžu viesť k tragickému koncu. Osoby s poruchou stravovania často krát trpia depresiami, úzkosťami, majú nízke sebavedomie, môžu mať sklon k alkoholizmu alebo užívajú drogy.
Táto porucha môže postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek, bez rozdielu veku, pohlavia, náboženskej či etnickej príslušnosti.. Najčastejšie postihuje mladé, dospievajúce dievčatá. Odhaduje sa, že 13% mladých ľudí trpí minimálne jedným typom poruchy príjmu potravy.
Príčiny vzniku poruchy
Na prepuknutie ochorenia má vplyv viacero faktorov. Pokojne ale postačí aj jeden a ochorenie sa rýchlo v človeku rozvinie. Nevie sa presne čo chorobu spúšťa, existuje ale niekoľko faktorov, ktoré majú výrazný vplyv na jej prepuknutie.
- Genetika – pozorovania preukázali možné genetické prepojenie. Ak sa porucha prejaví u jedného z dvojčiat je 50% šanca, že sa objaví aj u druhého. Pritom nehrá žiadnu úlohu či sú vychovávané v jednej rodine spolu, alebo si každé adoptovala iná rodina.
- Osobnostné črty – túžba byť perfektá, dokonalá, impulzívnosť a neurotizmus sú hlavnými charakteristikami osôb, ktoré trpia touto poruchou
- Spoločenské ideály – štíhle modelky, herečky,… v médiách sa kladie veľký dôraz na štíhlosť čo môže u bežných ľudí viesť k problémom so stravovaním. Spoločnosti (národy), ktoré nie sú tak často vystavovaná ideálom krásy vyspelej civilizácie nemajú takmer žiadne problémy s poruchou príjmu potravy.
- Biológia – nedávno sa objavila súvislosť medzi poruchou stravovania a hormónmi serotonínom a dopamínom. Na potvrdenie týchto predpokladov sú ale potrebné ďalšie výskumy.
Typy porúch príjmu potravy
Mentálna anorexia
Najznámejšie ochorenie poruchy príjmu potravy je práve anorexia. Vyznačuje sa veľkou stratou hmotnosti. Ľudia s anorexiou majú strach z tučnoty, obezity, počítajú kalórie, nadmerne cvičia, obmedzujú sa v stravovaní a môžu dospieť do štádia, kedy nemajú pocit hladu. Ich postava je štíhla, tenká, podvyživená a aj napriek tomu sa snažia stále zhodiť z hmotnosti. Trpia pocitmi úzkosti a depresiami ale sú šťastní, keď sa im podarí zhodiť pár kíl.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
U osôb s mentálnou anorexiou v začiatku ochorenia sa môže prejaviť
- Anémia (chudokrvnosť)
- Tenká, do žlta sfarbená pokožka
- Vynechanie menštruácie
- Pocit chladu (v dôsledku zníženia telesnej teploty)
- Jemné ochlpenie po celom tele
- Častá únava
- Nízky tlak krvi, pomalý pulz a dýchanie
Pokiaľ zostane ochorenie neliečené môže viesť k vážnemu ohrozeniu zdravia
- Osteoporóza
- Poškodenie mozgu, alebo srdca
- Zlyhanie orgánov – smrť.
Bulímia
Druhým najznámejším ochorením poruchy príjmu potravy je bulímia. Typickým znakom tejto poruchy je záchvat prejedania sa. Osoby s bulímiu majú pocit, že nemajú kontrolu nad jedením. Počas záchvatu zjedia veľké množstvo jedla (aj niekoľko tisíc kalórií). Následne sa u nich prejaví pocit viny a začnú nadmerne cvičiť, vracať, hladovať, alebo užívať lieky na preháňanie. Tieto osoby, na rozdiel od ľudí s anorexiou, môžu mať aj miernu nadváhu. Zväčša sú až posadnutí chudnutím, sú nešťastní, smutní a mávajú depresie.
U ľudí s bulímoiu sa môžu prejaviť tieto vedľajšie príznaky ochorenia
- Opakovaná bolesť hrdla, častý zápal hrdla – môže viesť do chronického štádia
- Dehydratácia z nadmerného vracania a užívania močopudných liekov a liekov na preháňanie.
- Problémy so žalúdkom a trávením
- Nerovnováha elektrolytov – vysoké, alebo nízke hodnoty sodíka, vápnika, draslíka,…
- Rozpadajúca sa zubná sklovina, citlivá ústna dutina – dôsledok častého vracania
Prejedanie sa – Binge eating disorder
Treťou poruchou príjmu potravy je prejedanie sa. Ide o najrozšírenejšie poruchu tohto typu. Objavuje sa častejšie než anorexia či bulímia. Nadváha a obezita sú populačnou epidémiou posledných rokov. Kým predchádzajúce dve poruchy najčastejšie postihujú dospievajúcu mládež ( od 14 do 20 rokov), prejedanie prepukne okolo 25 – teho roku života. Ľudia trpiaci týmto typom ochorenia jedia aj keď nie sú hladní, často krát jedia aj keď už sú sýti. Nemajú kontrolu nad množstvom zjedeného jedla. Cítia pocit hanby za to ako sa správajú, koľko toho pojedia, ale nemajú tendenciu následne prijaté kalórie dostať z tela preč – necvičia, nevracajú, neužívajú lieky na preháňanie.
Prejedanie sa a následná nadváha môže spôsobiť srdcovo- cievne problémy, zvýšiť riziko mŕtvice a cukrovky typu 2.
Ďalšími menej známymi poruchami príjmu potravy sú
Pica (pika) – túžba jesť jedlo, ktoré vlastne potravinou nie je. Ide o vlasy, tkaniny, papier, pracie prášky, krieda,… Najčastejšie ňou trpia tehotné ženy (po pôrode sa chute žien zas vrátia do normálu), deti a psychicky narušené osoby. Pri tejto poruche je zvýšené riziko infekcie tráviaceho traktu, otravy, poranení čriev ale aj smrti (v závislosti od toho čo osoba zjedla).
Ortorexia – posadnutosť zdravím stravovaním. Zdravá životospráva, zdravé jedlá, zdravé stravovanie,..je to všade okolo nás. Medzi zdravým stravovaním a poruchou príjmu potravy je tenká čiara. Určiť čo je a čo nie je zdravé je dosť veľký problém. Vegetariáni nejedia mäso, vegáni nezjedia ani len produkty zo zvierat (mlieko, maslo, vajíčka,…). Vylúčenie tukov, sacharidov, alebo potravín, ktoré obsahujú umelé prísady či pesticídy môže byť zdravé a nič zlé na tom nie je, pokiaľ …
— pokiaľ nedôjde k výraznej strate hmotnosti, k vytvoreniu emocionálnej závislosti, odlúčením od priateľov,… Vylúčením rôznych druhov potravy z jedálnička môže spôsobiť nedostatok živín v ľudskom organizme. Môže dôjsť k chudokrvnosti (anémii), poruchám srdcového rytmu, problémom so zažívaním, tráviacim systémom. O ortorexii sa ešte veľa nevie, je pomerne nová a nie dostatočne preskúmaná. Rozlíšiť zdravé stravovanie od posadnutosti zdravou stravou je niekedy problém aj pre lekárov.
Poruchy príjmu potravy sú typické pre dospievajúcu mládež, hlavne dievčatá, ktoré sa snažia vyzerať dobre, mať perfektnú postavu a túžia byť dokonalé. Práve počas dospievania sú mladí ľudia citliví, emocionálni, príliš si berú osobne akékoľvek poznámky na ich osobu, postavu,… Stačí jedna nevinná poznámka, neustále podsúvanie spoločenského ideálu krásy z médií a porucha sa u nich začne rozvíjať. Ak už pubertu máte za sebou a myslíte si, že vás sa tento článok netýka čítajte ďalej. Poruchy príjmu potravy sa môžu objaviť aj v staršom veku a pokojne sa môžu týkať aj vás.
Ohrozená je aj staršia generácia
Anorexia, bulímia, alebo prejedanie sa nie sú len diagnózy mladých. Čoraz viac sa tento problém objavuje aj u žien po 35 – tom roku života, alebo v období menopauzy. Väčšina z nich trpela poruchou príjmu potravy už počas puberty, a aj keď sa z toho dostali, po rokoch sa u nich prejavila znova. Pracovný tlak, budovanie kariéry, starostlivosť o rodinu, finančné problémy,… čokoľvek z toho môže spustiť poruchu príjmu potravy aj u ľudí, ktorí so stravovaním nemali nikdy problém. Či už sa snažíte udržať si štíhlu postavu, lebo si to vyžaduje vaša kariéra (modelky, herečky,..), alebo sa nestíhate najesť, lebo nemáte popri všetkých povinnostiach na to čas môže viesť k rozvoju zlého stravovania.
Ortorexia je jednou z nástrah, ktoré číhajú na staršie ženy. V snahe udržať si postavu, vyzerať mlado a oddialiť prejavy starnutia sa obmedzia len na „modernú zdravú stravu“ a vylúčia z jedálnička množstvo surovín. Nedostatok životne dôležitých živín, vitamínov a stopových prvkov sa tak môže stať veľkým problémom. Od ortorexie je len krôčik k anorexii.
Liečba poruchy príjmu potravy
Liečba poruchy stravovania závisí od mnohých faktorov, ktoré lekár vezme do úvahy a stanoví vám najvhodnejšiu liečbu pre vás Jej cieľom je zastaviť a zvrátiť fyzické poškodenie organizmu a psychické problémy spôsobené poruchou príjmu potravy. Najčastejšie vám lekár odporučí kombinovanú liečbu liekmi a psychoterapie (psychiater, psychológ). Tieto poruchy sú ochorením mysle, začínajú sa v hlave a tam je treba začať aj liečbu. Nie je žiadna hanba priznať si, že máte problém so stravovaním. V prvom rade sa ale musíte chcieť vyliečiť. Inak bude akákoľvek pomoc zo strany lekárov márna.
Kognitívno – behaviorálne terapie, spoločné, rodinné či individuálne terapie vám pomôžu zmeniť vlastný postoj k stravovaniu sa. Vďaka nim zistíte kde je problém, čo spustilo vo vás toto ochorenie a ako sa ho zbaviť. Lekár vám môže predpísať aj antiddepresíva, nakoľko pri väčšine porúch príjmu potravy sú ľudia nervózni, náladoví, podliehajú depresiám, cítia úzkosť, majú obavy.
Dietológ vám poradí ako zmeniť stravu aby ste dodali telu všetky potrebné látky a aby sa upravila vaša hmotnosť.
Alternatívna liečba
Alternatívna liečba môže pomôcť viac než si myslíte. Existuje pár spôsobov, ktoré vás zbavia depresií, naučia vás mať radi vlastné telo a pomôžu vám v boji so stravovaním. Joga, akupunktúra, relaxačná terapia zvýšia produkciu serotonínu a dopamínu vo vašom tele, znížia stres a úzkosť, potlačia depresie a zvýšia vaše sebavedomie.
Doprajte si odpočinok
Dobrý spánok prospeje vášmu fyzickému aj psychickému zdraviu. V neposlednom rade má kvalita spánku vplyv aj na stravovanie. Nedostatočný, nekvalitný, alebo zlý spánok vplýva na tvorbu hormónov leptínu (hormón, ktorý potláča hlad, vysiela mozgu signál, že sme sýti) a ghrelínu (hormón, ktorý spúšťa pocit hladu). Nedostatok dobrého spánku naruší rovnováhu týchto hormónov a spôsobiť tak poruchu príjmu potravy.
Stanovte si reálne ciele, ktoré viete dodržať (napr. zhodiť 2 kg za mesiac, zjesť každý deň minimálne 3 – 5 výživných a nutrične hodnotných jedál,…) a zaraďte medzi ne vybudovať si návyk na zdravý životný štýl. Pravidelne a pestro sa stravujte, dodajte telu všetky potrebné živiny, hýbte sa, naučte sa ako si udržať zdravie a zaraďte to do svojho životného štýlu.
Možno sa poruchy príjmu potravy týkajú aj vás a ani si to neuvedomujete. Ak máte starosti a problémy siahnete po jedle? Každú zlú náladu sa snažíte zlepšiť jedlom? Možno máte problém s prejedaním sa. Ak pritom cítite vinu a hneď sa snažíte prijatých kalórií zbaviť môžete mať sklon k bulímii.
Otázky
Čo je porucha príjmu potravy?
Porucha príjmu potravy je duševnou chorobou, o čom ste možno nevedeli. Konkrétne ide o abnormálne, resp. narušené, stravovacie návyky. Ľudia trpiaci touto poruchou zvyčajne až príliš dbajú o svoju postavu a telesnú hmotnosť. Takáto porucha je v mnohých prípadoch spojená aj s depresiami, úzkosťou alebo sklonmi k alkoholizmu. Viac informácií sa dozviete pod nadpisom ,,Poruchy príjmu potravy – duševná porucha“.
Ako sa lieči?
Pri liečbe tejto poruchy je dôležité minimalizovať fyzické poškodenie tela a psychické problémy jedinca. Najčastejšie vám váš ošetrujúci lekár naordinuje tzv. kombinovanú liečbu (lieky a psychoterapie). Siahnuť môžete aj po alternatívnej liečbe, ako je jóga, akupunktúra či relaxačná terapia. Viac informácií sa dočítate pod nadpisom ,,Liečba poruchy príjmu potravy.
Vybrané zdroje: