Posledná aktuálizácia prebehla 12. apríla 2024. Upravila redakcia StressFix
Odborníci nám neustále pripomínajú to, že spánok je základom dobrého nielen fyzického, ale aj psychického zdravia. Spánok je v drvivej väčšine prípadov spájaný s nočnými hodinami, ktoré sú určené pre človeka na to, aby si odpočinul od ťažkého dňa, po fyzickej aj psychickej stránke. Čo však znamená pre naše telo poobedný spánok? Je užitočný alebo nám prináša skôr samé negatíva? O tomto jave sa budeme rozprávať v nasledujúcich riadkoch, ktoré vám pomôžu pochopiť podstatu spánku, ktorý je možno aj pre vás známy.
Poobedný spánok – typický nielen u detí
Poobedný spánok sa výrazným spôsobom odlišuje od regenerácie organizmu počas nočných hodín. Za tento fakt sú zodpovedné rôzne rušivé vplyvy vonkajšieho prostredia, ktorým v mnohých prípadoch nevieme zabrániť. Avšak poobedný spánok nemá byť prioritne zameraný na úplnú a dlhú regeneráciu organizmu (aj keď ani toto nemožno podľa vedeckých výskumov vylúčiť). Môže pomôcť nášmu telu počas dňa a pozitívne prispieť k určitým funkciám organizmu. Aj vy si doprajete ,,poobedného šlofíka“? Ak áno, tak čítajte pozorne, keďže sa dozviete o mnohých jeho vplyvoch, o ktorých ste možno ani nevedeli.
Poobedný spánok môže byť charakteristický aj tým, že v závislosti od rôznych faktorov môže priniesť jedincovi i kompletnú regeneráciu, resp. osvieženie tela. Podstatou je mať dostatočný pokoj, aby ste mohli pocítiť jeho benefity. Nie je vôbec potrebné zdriemnuť si na dlhší čas. Postačí iba kratší odpočinok. Bez ohľadu na vedecké štúdie a fakty o prospešnosti či negativite poobedného spánku sa môžeme zhodnúť na tom, že tento stav prináša samé pozitívne účinky:
- vyššia alebo ďalšia produktivita
- viac energie alebo jej doplnenie
- ostrejšie zmysly (čo môže ovplyvniť napríklad aj šoférovanie)
Keďže život nie je čierno-biely, tak i v prípade poobedného spánku sa mnohé vedecké štúdie rozchádzajú. Väčšina však tvrdí, že poobedný spánok nám prináša veľké benefity.
Účinky poobedného spánku
Poďme sa spoločne pozrieť na pozitívne účinky zdriemnutia v popoludňajších hodinách, ktoré vás presvedčia o tom, že ak ste úplne zdraví, tento jav vám určite nezaškodí. Pozor však na psychické problémy, o ktorých si poviem viac o chvíľu.
Najlepší StressFix – prírodná pomoc pri liečbe psychických porúch
StressFix❤️ je unikátny prípravok na podporu pri liečbe psychických ochorení ako je depresia, úzkosť a tiež pomáha pri spánkových poruchách. Špeciálne je tiež vhodný pri tetánií.
Prípravok je prírodného zloženia a obsahuje až 14 zložiek, čo je v celoslovenskom meradle priam rarita. Bylinné zložky sú tiež extrahované v pomere 10 ku 1, čo znamená že hoci sa uvádza napr. 250mg v jednej dávke, je to až 2500mg? sušenej rastliny. Za cenu 49 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denná maximálna dávka pri veľkej psychickej záťaži sú 4 kapsule.
Hlavné benefity:
- Podpora pri depresiách
- Znižovanie prejavov úzkosti, nervozity
- Potláčanie chorobného strachu a rôznych fóbií
- Zlepšovanie kvality spánku a tým lepšia psychická odolnosť
- Prirodzené zvyšovanie sérotonínu a radosti
Ak si objednáte hneď, dáme vám aj? uvítaciu zľavu 5% na celý nákup-teda na akýkoľvek počet balení. Kupón dusevnezdravie zadajte do poznámky v objednávke.
Jednotlivé priaznivé účinky poobedného spánku sa prejavujú hlavne na psychickej výkonnosti a psychických funkciách:
- posilňovanie pamäte – 20-30 minút spánku poobede (ostrejšia pamäť, ostražitosť, okamžité posilnenie pamäte)
- znižovanie hladiny krvného tlaku
- zlepšovanie kreativity – posilňovanie funkcie kreatívneho myslenia
- ukľudňovanie nervov – odporúča sa 90-minútové zdriemnutie
- zlepšovanie pozornosti a čulosti – odporúča sa 40-minútový spánok, ktorý môže zlepšiť vašu psychickú výkonnosť až o 34% a vašu ostražitosť o 100%
Ako môžete vidieť, na otázku, či je pre nás poobedný spánok pozitívny, môžeme odpovedať jednoznačne. Áno, takýto spánok nám prináša veľa pozitívneho, avšak jeho nadmerné množstvo môže spôsobiť problémy so zaspávaním v nočných hodinách a taktiež sa neodporúča pacientom, ktorí trpia psychickými problémami.
Vplyv na nočný spánok
Pozitívne efekty nočného spánku sú degradované najmä v tom aspekte, že poobedný spánok môže znižovať kvalitu toho nočného. Ide o veľmi logický jav, keďže dostatočný spánok v popoludňajších hodinách, ktorý nám dodá pocity energie a sviežosti, sa jednoducho musí prejaviť na problematickejšom zaspávaní a nočnom odpočinku. Určite nám dáte za pravdu, že človek, ktorý celý deň nespal, zaspí lepšie a rýchlejšie ako ten, ktorý si nejaký ten poobedný odpočinok doprial.
Poobedný spánok je však veľmi prospešný pre ľudí, ktorí z nejakého dôvodu nedokázali mať kvalitný a dostatočný spánok v nočných hodinách. Ak je váš spánok kvalitný a dostatočný, t. j. minimálne 7-8 hodín denne, tak jednoducho nemáte potrebu dopriať si poobedný spánok. Avšak mnoho ľudí si zvykne dopriať spánok v popoludňajších hodinách nie z dôvodu nedostatočnej regenerácie a odpočinku, ale z dôvodov ako napríklad absencia práce alebo jednoducho pocit komfortu a pohodlia z takéhoto spánku.
Pozor na psychické a spánkové poruchy
Poobedný spánok má svoje pozitíva i negatíva, no za normálnych okolností tento jav nepredstavuje závažnejšie riziko pre človeka. Problém však nastáva až v prípade, ak trpíte psychickými a spánkovými poruchami. Ak ste pacientom, ktorému bola diagnostikovaná insomnia alebo nespavosť alebo trpíte ťažkými depresiami, odporúčame sa poobednému spánku úplne vyhnúť. Následky by mohli byť naozaj závažné a v mnohých prípadoch môžu dokonca aj prehĺbiť príznaky už existujúceho nepríjemného problému.
Ak ste pacientom s nespavosťou a vašim ,,kameňom úrazu“ sú problémy so zaspávaním počas nočných hodín, predstavte si, že si doprajete odpočinok v poobedňajších hodinách, ktorý vás nakopne a dodá vám energiu. Zregenerovaný organizmus vám veru z vášho ocherenia neuberie. Ak trpíte depresívnymi stavmi alebo ste frustrovaní zo života, spánok v nočných hodinách môže byť ešte väčším problémom v dôsledku regenerácie vášho tela poobede. Odporúčame sa preto úplne vyhýbať takýmto ,,šlofíkom“ v priebehu dňa, ak trpíte duševnými poruchami.
V prípade, ak Vás trápia mierne príznaky duševných porúch, akými sú, napríklad, depresie či úzkostné stavy, odporúčame siahnuť po výživovom doplnku Stressfix, ktorý sa môže pochváliť unikátnym prírodným zložením a množstvom priaznivých účinkov na duševné zdravie. Príkladom môže byť znižovanie príznakov depresie či úzkosti.
Často kladené otázky
Je poobedný spánok prospešný?
Áno, jeho pozitívny vplyv nie je možné vyvrátiť. Je nutné si však dávať veľký pozor aj na jeho negatíva, ku ktorým patria, napríklad, problémy so zaspávaním v nočných hodinách.
Dokedy a koľko by mal trvať?
Podľa lekárov by poobedný spánok nemal trvať dlhšie ako dvadsať minúť, deťom by ste mali v popoludňajších hodinách dopriať aspoň 1-2 hodiny odpočinku (deti v predškolskom veku).
Vybrané zdroje:
- https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000644/1749139/Lekar-prezradil–ako-dlho-by-mal-trvat-poobedny-spanok–Bezne-CHYBY-rozhadzu-cely-vas-biorytmus-
- https://www.inlifehealthcare.com/2016/07/21/afternoon-sleep-good-bad-habit-health/
- https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/364/popoludnajsi-spanok-deti–preco-by-ste-na-nom-mali-bezpodmienecne-trvat